• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • UE: 80 mln Europejczyków żyje w nędzy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  17 proc. populacji UE - 80 mln osób, w tym 19 mln dzieci - żyje poniżej progu ubóstwa - powiedział dyrektor generalny ds. badań naukowych, ekonomii i spraw socjalnych Komisji Europejskiej Jean-Michel Baer. Jego zdaniem, UE może to zmienić za pomocą edukacji.

  Dodano: 30.04.2010. 06:19  Czytaj więcej

  Badania na UŁ: łódzkie blokowisko nie takie złe

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad jedna trzecia mieszkańców łódzkich blokowisk nie chce się z nich wyprowadzać - lubią swoje mieszkania i czują się w nich bezpiecznie - wynika z badań przeprowadzonych na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ, w Katedrze Gospodarki Przestrzennej i Planowania Przestrzennego.

  Dodano: 30.04.2010. 05:18  Czytaj więcej

  Rosja zapowiada przekazanie nowych dokumentów w sprawie Katynia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział w środę przekazanie Polsce nowych dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej. Premier Donald Tusk odniósł się do tego pozytywnie, ale podkreślił, że woli poczekać na fakty. Historyk Nikita Pietrow z Memoriału zapowiedź Miedwiediewa ocenił jako "pozorowanie aktywności". Polscy historycy uważają, że najcenniejsza byłaby "lista białoruska".

  Dodano: 29.04.2010. 02:18  Czytaj więcej

  Gdzie szukać pieniędzy na innowacje w MŚP?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Najlepsze idee projektów mogą liczyć na dofinansowanie na rynku publicznym i prywatnym tylko wtedy, gdy realizując przyjęte zadania opracujemy profesjonalną dokumentację projektu, zbudujemy zespół zarządzający oraz pozyskamy kluczowych interesariuszy, czyli tych, którzy mogą wpływać na losy projektu - tłumaczył Krzysztof Łebkowski z Towarzystwa Konsultantów Polskich, podczas warsztatów z zakresu audytu technologicznego przeprowadzonych na Politechnice Warszawskiej.

  Dodano: 29.04.2010. 01:18  Czytaj więcej

  Zastosowanie procedury Niebieskie Karty dla policji

  opublikowane przez: Dawid Rozburski
  W przeciwdziałaniu policja odgrywa ważną rolę i często od skuteczności interwencji zależy, czy pomoc udzielana przez inne służby będzie efektywna. "Ustawa o policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. w artykule pierwszym określa, iż podstawowym zadaniem policji jest "ochrona życia i zdrowia obywateli oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra". Doświadczenia osób, które pomagają ofiarom pokazują, że przemoc domowa wymaga innego podejścia i większej aktywności udzielania pomocy niż inne formy przemocy, wobec której interweniuje policja.

  Policjant ma do czynienia z przestępstwem bądź jego domniemaniem, gdzie ten sam sprawca wielokrotnie, przez długi czas stosuje przemoc wobec tej samej ofiary. Musi umieć podjąć działania zarówno wobec sprawcy jak i ofiar. Bywa to bardzo trudne, zwłaszcza w sytuacji ostrej przemocy, gdy policjant skupia całą uwagę na powstrzymaniu sprawcy i nie ma możliwości by przeprowadzić rozmowę z ofiarami przemocy. Zapewnienie bezpieczeństwa nie polega tylko na działaniach doraźnych (odwiezienie do izby wytrzeźwień nietrzeźwego sprawcy czy zatrzymanie do wyjaśnienia), trzeba pamiętać, że sprawca przemocy wcześniej czy później wróci do ofiary i może chcieć wziąć na niej odwet.

  Przyjmowanie zgłoszeń o przemocy

  Dodano: 28.04.2010. 09:42  Czytaj więcej

  Prof. Czapiński o poprawie nastrojów Polaków: państwo zdało egzamin

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polacy docenili sprawność funkcjonowania państwa w tragicznych chwilach po katastrofie smoleńskiej - wskazują wyniki najnowszego sondażu CBOS. Według niego w kwietniu nastroje społeczne były najlepsze od dwóch lat. Fakt ten komentuje psycholog społeczny, prof. Janusz Czapiński.

  Dodano: 28.04.2010. 08:18  Czytaj więcej

  Prezentacja Raportu Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN za rok 2009

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy w kryzysie Polska odniosła sukces? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć uczestnicy otwartego seminarium, które 29 kwietnia organizuje w Warszawie Instytut Nauk Ekonomicznych PAN. Punktem wyjścia do dyskusji będzie raport pt. "Gospodarka Polski. Prognozy i opinie - maj 2010".

  Dodano: 27.04.2010. 22:17  Czytaj więcej

  Polacy mniej piją niż inni, ale za to coraz częściej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polacy, obok Litwinów i Łotyszy, piją najmniej alkoholu spośród narodów UE. Jednak przez ostatnie trzy lata ponad dwukrotnie (do 19 proc.) wzrosła liczba Polaków pijących 2-3 razy w tygodniu - wynika z raportu Eurobarometru.

  Dodano: 26.04.2010. 07:18  Czytaj więcej

  Wzorowanie się to najlepsza strategia ze wszystkich, bez wyjątku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy wzorowanie się może być dobrą strategią? Nowe badania, finansowane ze środków unijnych, dostarczają informacji o tym, dlaczego naśladowanie innych jest nie tylko naturalne, ale również pożyteczne. Prace są częścią finansowanego ze środków unijnych projektu CULTAPTATION (Dynamika i adaptacja w kumulatywnej kulturze człowieka), który otrzymał 2 mln EUR z przekrojowego tematu "Nowe i pojawiające się nauki i technologie" (NEST) na badania sposobu, w jaki ewoluuje kultura człowieka, analizując na przykład pojawianie się wśród ludzi nowych zachowań. Naukowcy pracujący nad najnowszymi badaniami, opisanymi w czasopiśmie Science, odkryli, że ludzie odnoszą większe korzyści wybierając społeczne uczenie się niż wówczas kiedy wybierają podejście indywidualistyczne.

  Dodano: 23.04.2010. 18:12  Czytaj więcej

  Powstanie 40 akademickich inkubatorów przedsiębiorczości

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  40 akademickich inkubatorów przedsiębiorczości powstanie do końca tego roku w całej Polsce w ramach projektu "Droga do Polski Przedsiębiorczej". Pierwszy taki inkubator otwarto w czwartek w Białymstoku.

  Dodano: 23.04.2010. 09:18  Czytaj więcej

  Dr Karczmarzyk bada, co mówią rysunki sześciolatków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Do odkrywania wielości znaczeń rysunku dziecka i traktowania jego wytworu jako swoistej sztuki zachęca dr Małgorzata Karczmarzyk z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Jej dysertacja doktorska dostała się, jako jedna z 14 w kategorii nauk humanistycznych, do drugiego etapu konkursu na wybitne osiągnięcia naukowe "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Promotorem pracy oraz kierownikiem grantu promotorskiego Komisji Badań Naukowych, dzięki któremu powstała praca, była prof. dr hab. Maria Mendel z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego.

  Dodano: 23.04.2010. 01:19  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania wniosków w ramach Karty Uczelni Erasmusa

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania wniosków w ramach Karty Uczelni Erasmusa 2011.

  Dodano: 22.04.2010. 18:12  Czytaj więcej

  Psychologowie: rozmawiajmy z dziećmi o katastrofie, jeśli pytają

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rozmawiajmy z dziećmi o katastrofie, gdy same o to pytają. Nawet, jeśli my uznajemy to, co się stało, za ważne, dzieci nie muszą tego tak odbierać - powiedziała dr Barbara Arska-Karyłowska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 21.04.2010. 02:19  Czytaj więcej

  Najaktywniejsi członkowie BEST wkrótce spotkają się w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  250 najaktywniejszych członków Stowarzyszenia Studentów BEST z 83 europejskich uczelni weźmie udział w kongresie stowarzyszenia - XXVIII General Assembly. Goście spotkają się między 29 kwietnia a 7 maja w podwarszawskiej Paprotni. Część wydarzeń otwierających spotkani odbędzie się również na Politechnice Warszawskiej. Jednym z patronów medialnych imprezy jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

  Dodano: 21.04.2010. 02:19  Czytaj więcej

  Studenci zmierzą się z problemami organizacji pozarządowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Codzienne problemy organizacji pozarządowych będą przedmiotem konkursu dla studentów "Student Pro Bono". Prace można przesyłać do 30 kwietnia. Na laureatów czekają m.in. praktyki i staże w PricewaterhouseCoopers. Organizatorami konkursu jest Fundacja PricewaterhouseCoopers "Podaruj siebie" i Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland.

  Dodano: 21.04.2010. 02:19  Czytaj więcej

  Niebieska Karta - wyjaśnienie terminu; procedura Niebieskie Karty

  opublikowane przez: Dawid Rozburski
  Niebieskie Karty to procedura interwencji wobec przemocy w rodzinie, składająca się odpowiedniej dokumentacji i sposobu postępowania w przypadku stwierdzenia bądź podejrzenia występowania przemocy. Obowiązuje ona w policji od 1998 roku, a w pomocy społecznej od 2004 roku. Gdy w rodzinie występuje również poblem alkoholowy zaleca się stosowanie jej przez gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych.

  Głównym celem "Niebieskich Kart" jest rozpoznawanie przemocy i usprawnianie pomocy oferowanej przez przedstawicieli różnych służb w środowisku lokalnym, ale też tworzenie warunków do systemowego, interdyscyplinarnego modelu pracy z rodziną. Współpraca przedstawicieli różnych stykających się z ofiarami lub sprawcami przemocy w rodzinie jest podstawą skuteczności procedury i oferowanej pomocy.

  Początkiem procesu pomagania jest rozpoznanie przemocy w rodzinie i wypełnienie Niebieskich Kart przez policjanta, pracownika socjalnego czy członka gminnej komisji. Każda z tych służb ma w swoich zapisach ustawowych możliwość i obowiązek korzystania z pomocy innych osób, organizacji i instytucji, a także (gdy zostanie o to poproszona) obowiązek współpracy. Działania w pojedynkę nie przynoszą pożądanych efektów w przypadku przemocy w rodzinie.

  Należy podkreślić, że Niebieskie Karty, to nie tylko plik formularzy, a przede wszystkim procedura, wskazująca krok po kroku, jak przerwać błędne koło przemocy, zatroszczyć się o wieloaspektowe interesy ofiar.

  Pierwszym i podstawowym krokiem w procesie pomagania jest interwencja, a jej celem jest zatrzymanie przemocy domowej. W procedurze Niebieskie Karty interwencja rozumiana jest jako:
  1. Działania doraźne, które ma na celu zatrzymanie aktualnej przemocy. Taką interwencję przeprowadzają służby patrolowo-interwencyjne (policjanci), działając na zasadzie "straży pożarnej". W ogólnym rozumieniu jej celem jest przywrócenie porządku, a w razie konieczności podjęcie działań ochronnych wobec ofiar, pouczenie o przysługujących prawach i grożących konsekwencjach oraz rejestracja zdarzeń. Sama interwencja policji jest działaniem jednorazowym, może być jednak podejmowana wielokrotnie w jednej rodzinie, ponieważ przemoc nie zatrzymana powtarza się i z czasem nasila.

  2. Szereg skoordynowanych działań rozłożonych w czasie, które mają na celu zmianę sytuacji. Tak rozumiana interwencja bliższa jest działaniom prowadzonym w sytuacji silnego, długotrwałego kryzysu. Jej celem jest wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu poszczególnych osób i całej rodziny, tak by wyjść z kryzysu, uporać się z jego skutkami i zacząć normalnie funkcjonować. Interwencję tego typu podejmują najczęściej specjaliści w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, pracownicy socjalni, dzielnicowi. Takie działania podejmowane są nie tylko na rzecz ofiar, ale także wobec sprawców przemocy. Celem pracy ze sprawcami jest trwała zmiana zachowań i postaw osoby stosującej przemoc.
  Istnieją różne rodzaje Niebieskich Kart:

  1. Niebieskie Karty dla policji,
  2. Niebieskie Karty dla pomocy społecznej,
  3. Niebieskie Karty dla gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych,
  4. Niebieski Miś " to karta - formularz procesu diagnostyczno " terapeutycznego w zespole dziecka maltretowanego.
  Każdy rodzaj Niebieskich Kart jest przygotowany do innego rodzaju postępowania, aczkolwiek, każda z nich może być dowodem w postępowaniu prawnym. Każdy rodzaj Niebieskich Kart tworzy sobie właściwy system opieki nad ofiarą przemocy i oddziaływań na sprawcę przemocy w swoim obszarze funkcjonowania.

  Historia i rozwój procedury Niebieskie Karty

  Dodano: 20.04.2010. 20:45  Czytaj więcej

  Rektorzy wyższych uczelni apelują do polskiej klasy politycznej o umiar

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Głęboko poruszeni naszym wspólnym dramatem zwracamy się z apelem do całej polskiej klasy politycznej, do Polaków (...) o głęboką refleksję i umiar - zaapelowało Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola, Częstochowy i Zielonej Góry w swoim stanowisku.

  Dodano: 20.04.2010. 04:19  Czytaj więcej

  Dr Figura: W ciągu ostatnich 20 lat w Rosji nie było takiego zainteresowania Polską

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Takiej liczby informacji z Polski, o Polsce i o Polakach nie było w Rosji od 20 lat - powiedział PAP dr Marek Figura z Instytutu Wschodniego UAM w Poznaniu. Jego zdaniem, należy docenić otwarcie rosyjskich władz w sprawie wyjaśnienia katastrofy w Smoleńsku.

  Dodano: 19.04.2010. 03:20  Czytaj więcej

  Lech Kaczyński z małżonką Marią spoczęli na Wawelu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria spoczęli w niedzielę na Wawelu. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli najbliżsi zmarłych, przedstawiciele najwyższych władz oraz 18 zagranicznych delegacji. Na krakowskim Rynku, okolicznych ulicach, na Błoniach i przy Sanktuarium w Łagiewnikach zebrało się ok. 150 tys. osób.

  Dodano: 19.04.2010. 00:18  Czytaj więcej

  Warszawskie uroczystości ku czci ofiar; pożegnanie prezydenckiej pary

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nie ma słów, żeby wypowiedzieć swój żal i ból - mówił w sobotę na placu Piłsudskiego w Warszawie przyjaciel i szef gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Maciej Łopiński, podczas żałobnych uroczystości ku czci 96 ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. Według szacunków policyjnych, w warszawskich uroczystościach wzięło udział ponad 100 tys. osób. Ludzie zgromadzili się nie tylko na placu, ale również na okolicznych ulicach. Tysiące osób towarzyszyło też przejazdowi konduktu z trumnami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii z Pałacu Prezydenckiego do archikatedry św. Jana na Starówce.

  Dodano: 18.04.2010. 00:27  Czytaj więcej