• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Praktyki wakacyjna przepustką do sukcesu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Ukończenie prestiżowej uczelni, certyfikaty językowe czy wysoka średnia już nie wystarczają do zdobycia wymarzonej pracy. Tym co pozwala na sprawne funkcjonowanie na rynku pracy, są obecnie przede wszystkim umiejętności praktyczne i doświadczenie. Z każdym nowym rokiem akademickim uczelnie wyższe poszerzają ofertę praktyk dla studentów.

  Dodano: 23.04.2009. 12:32  Czytaj więcej

  Badania europejskie pokazują, że gdy nauczyciel lubi przedmiot ścisły - uczniowie także

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Czy zdarzyło ci się obwiniać swojego nauczyciela za to, że nie cierpisz przedmiotów ścisłych? Jeśli tak, to nie jesteś wyjątkiem. Nowe badania wskazują na to, że malejąca liczba studentów wybierających kierunki ścisłe, to po części wynik postawy prezentowanej przez nauczycieli i szkoły. Wyniki badań wykorzystano w projekcie POLLEN (Miasta-zalążki na rzecz nauki - społecznościowe podejście do zrównoważonego rozwoju edukacji na kierunkach ścisłych w Europie), który otrzymał z Szóstego Programu Ramowego (6PR) finansowanie na kwotę 1,75 mln EUR.

  Dodano: 22.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Trzyletnie dzieci wiedzą o co chodzi

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy na Węgrzech, których badania są finansowane ze środków unijnych, odkryli, że psy domowe i dwuletni ludzie, którzy chowają się w podobnym środowisku domowym, również w podobny sposób interpretują gesty wskazujące dorosłych. Z drugiej strony trzylatki są w stanie zinterpretować szerszy zakres gestów wskazujących i wykorzystać kierunek, w jakim skierowany jest palec wskazujący, aby znaleźć ukryty przedmiot. Opublikowane w czasopiśmie Animal Cognition wyniki badań stanowią dorobek projektu "Źródła komunikacji referencyjnej", sfinansowanego z tematu "Nowe i pojawiające się nauki i technologie" Szóstego Programu Ramowego (6PR).

  Dodano: 09.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Kupujesz ubrania? Najpierw je przymierz!

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Klienci wiedzą dokładnie co robią, kiedy wnoszą naręcza ubrań do przymierzalni. Rozmiary różnią się w zależności od typu odzieży, a rozmiary mały, średni i duży nie są już tym czym były - według raportu zatytułowanego "Duży? Rozmiary ubrań i ich oznaczanie". Autorzy, naukowcy z Finlandii, Norwegii i Szwecji, ocenili na ile aktualne systemy oznaczania rozmiarów są skuteczne i bogate w informacje.

  Dodano: 08.04.2009. 18:11  Czytaj więcej

  Matematyka nie kończy się w szkole - poznaliśmy zwycięzców konkursu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Konkurs "Matematyka nie kończy się w szkole" dobiegł końca. Głównym zadaniem uczestników, było udowodnienie za pomocą krótkiego filmu, iż matematyka jako dziedzina nauki przydaje się nam w codziennym życiu. W konkursie wzięło udział 130 projektów. Nagrodę główną, w postaci 10 tys. zł, otrzymał Damian Pawlikowski z Łodzi, autor filmu "Matma na Plus".

  Dodano: 03.12.2008. 17:43  Czytaj więcej

  Mobilny świat oczami dzieci, czyli „Moja Pierwsza Komórka” w szkołach

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W jednej z warszawskich szkół odbyła się pierwsza pokazowa lekcja, podczas której dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego użytkowania telefonu komórkowego. A wszystko to w ramach prospołecznej akcji "Moja Pierwsza Komórka".

  Dodano: 28.11.2008. 13:45  Czytaj więcej

  Efektywne uczenie się. Jak się uczyć - by się nauczyć.

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  "Nie mam dobrej pamięci", "Mam dobrą , ale krótka pamięć" , "Mam fatalną pamięć", "Bo ja z taką pamięcią się urodziłem" " ileż to razy słyszeliśmy takie zdania, a może sami je wypowiadamy? Wybitny znawca technik pamięciowych Harry Lorayne napisał "Nie ma złej pamięci, a tylko dobrze lub źle ją ćwiczymy…". Właśnie, ćwiczymy. Jak ćwiczyć pamięć, żeby móc zapamiętać potrzebne nam informacje, jak np. nazwiska, piny, numery telefonów. itd.

  Czy pamięć można w ogóle ćwiczyć?

  Dodano: 28.11.2008. 12:47  Czytaj więcej

  Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych Świetlik - II Edycja

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego organizują II Edycję Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych Świetlik.

  Dodano: 22.11.2008. 22:32  Czytaj więcej

  Uczelnie i jednostki naukowe chcą w 2008 r. ponad 960 mln zł z Unii

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Dorota Zbińkowska " po. Dyrektora Pionu Wdrażania Funduszy w Ośrodku Przetwarzania Informacji (OPI) " Instytucji Wdrażającej działania 1.3 i poddziałania 1.1.1, w ramach osi priorytetowej "Badania i rozwój nowoczesnych technologii" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, na konferencji prasowej w PAP, przedstawiła wyniki pierwszych naborów wniosków o dofinansowanie. Zbińkowska poinformowała, że do OPI wpłynęło 176 wniosków, na łączną kwotę ponad 960 mln zł (co stanowi blisko 400% całkowitej alokacji na 2008 r.). Ze wszystkich uprawnionych do aplikowania, najbardziej aktywnymi podmiotami były jednostki naukowe i uczelnie wyższe. Najwięcej wniosków złożono na dofinansowanie projektów rozwojowych (poddziałanie 1.3.1 PO IG), w ramach grupy tematycznej TECHNO.

  Dodano: 12.11.2008. 19:08  Czytaj więcej

  Polscy naukowcy nie muszą jechać z tyłu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  "Polska chce być bardzo poważnym partnerem na europejskiej scenie naukowo-badawczej. Wiemy jednak, że samo finansowanie budżetowe jest kroplą w morzu potrzeb tego typu. Do podjęcia badań musimy zmobilizować również przemysł" " mówiła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka podczas wystąpienia na konferencji zorganizowanej 6 listopada w Warszawie przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).

  Dodano: 08.11.2008. 10:19  Czytaj więcej

  Powstało Wrocławskie Centrum Akademickie

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Powstało Wrocławskie Centrum Akademickie, czyli instytucja, której zadaniem będzie koordynacja miejskich projektów edukacyjnych oraz współpraca miasta z uczelniami - poinformował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Na czele Centrum stanął prof. Tadeusz Luty.

  Dodano: 17.10.2008. 17:10  Czytaj więcej

  Główne informacje o przygotowywanych zmianach dotyczących najmłodszych

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym rozwijają się w bardzo różnym tempie, dlatego przedszkole powinno lepiej rozpoznawać faktyczne potrzeby swoich wychowanków, żeby lepiej pomagać im w przygotowaniu do szkoły, zaś szkoła musi bardziej indywidualizować swoją pracę z uczniami " zajmować się z troską zarówno uc
  zniami słabymi, jak i bardzo zdolnymi " oraz przeplatać naukę małych dzieci odpoczynkiem i zabawą.

  Dodano: 04.10.2008. 14:06  Czytaj więcej

  Ćwiczymy mózg - projekt edukacyjny Mamo, Tato już wiem jak główka pracuje (c.d.)

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Uczyć się intensywnie i często na pamięć zdarzało się każdemu. Tylko niektórym nauka przychodzi z łatwością, a pozostali muszą spędzać długie godziny nad książkami. Dlaczego tak się dzieje?

  Dodano: 01.10.2008. 16:23  Czytaj więcej

  Wpierw rodzina, potem szkoła

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Instytut Globalizacji, mając na uwadze dobro najmłodszych i ich rodzin, apeluje do
  Prezydenta Rzeczpospolitej Lecha Kaczyńskiego, do zawetowania reformy
  Ministerstwa Edukacji Narodowej, zmuszającej rodziców do posyłania do szkoły
  sześciolatków.

  Dodano: 18.09.2008. 12:59  Czytaj więcej

  Mamo, Tato już wiem jak główka pracuje!

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W połowie września w szkołach pojawi się projekt edukacyjny "Mamo, Tato już wiem jak główka pracuje". Jest on odpowiedzią na potrzebę społeczną szybkiej i efektywnej nauki. Patronat nad projektem objął Instytut Badań Edukacyjnych przy Ministerstwie Edukacji Narodowej.

  Dodano: 15.09.2008. 12:18  Czytaj więcej

  Dowody osobiste powinny zostać zniesione

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Dowody osobiste powinny zostać zniesione, wówczas na zbędnej biurokracji
  Polacy zaoszczędziliby miliardy złotych " uważa Instytut Globalizacji.
  Dowody meldunkowe to relikt socjalizmu i element państwa wrogiego obywatelowi.
  Instytut Globalizacji z niepokojem odbiera informacji o planach rządu dotyczących
  udoskonalenia tej metody inwigilacji i kontroli społeczeństwa.

  Dodano: 09.09.2008. 12:38  Czytaj więcej

  Duże koszty małych ubranek

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Analitycy Centrum im. Adama Smitha szacują koszt wychowania jednego dziecka na 160 tys. zł, a dwójki " na 280 tys. Wielu rodzin nie stać na wyżywienie, a tym bardziej na ubranka dla dzieci.

  Dodano: 02.09.2008. 16:48  Czytaj więcej

  Kalendarz roku szkolnego 2008/2009

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Harmonogram roku szkolnego 2008/2009
  Dodano: 29.08.2008. 10:00  Czytaj więcej

  Kalkulator do szkolnej wyprawki

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Pierwszy września już za pasem. Przygotowania do powrotu do szkoły idą pełną parą. Oprócz podręczników, zeszytów czy też piórnika w plecaku każdego ucznia nie może zabraknąć nowoczesnego kalkulatora.

  Dodano: 27.08.2008. 19:12  Czytaj więcej

  Co z oczu, to z serca? Nowe podejście do potrzeby konsumpcji

  opublikowane przez: Redakcja

  Czy chodzi o ulubioną pizzę dostępną tylko w rodzinnym mieście, czy też o potrzebę codziennej dozy Facebooka, gdy coś staje się czasowo niedostępne, czy z czasem pragnienie zdobycia tego czegoś rośnie czy spada? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy wprowadzi się zamienniki dla brakujących rzeczy.

  Dodano: 11.09.2014. 12:57  Czytaj więcej