• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ponad 60 przedsiębiorstw zaprezentuje się na Targach Pracy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 60 firm, głównie z Podkarpacia, ale także z Warszawy, Krakowa, Poznania zaprezentuje swoje oferty na Podkarpackich Targach Pracy, które odbędą się w środę w Hali Podpromie w Rzeszowie. Wstęp na nie będzie bezpłatny.

  Dodano: 20.02.2012. 21:19  Czytaj więcej

  Naukowcy ocenią, jaka była polska prezydencja w Radzie UE

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Bilansu polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej dokonają 21 lutego w Warszawie badacze z Zakładu Europeistyki Instytutu Studiów Politycznych PAN oraz Katedry Międzynarodowych Stosunków Politycznych Uczelni Łazarskiego.

  Dodano: 20.02.2012. 11:47  Czytaj więcej

  Psycholog: kłamstwo niezbędne do utrzymywania dobrych relacji społecznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kłamstwo jest jedną z najważniejszych umiejętności społecznych, absolutnie konieczną każdemu do utrzymywania dobrych relacji. Badania pokazują, że kłamanie łatwiej przychodzi kobietom, ale w przeciwieństwie do mężczyzn częściej mijają się z prawdą po to, by sprawić przyjemność innym.

  Dodano: 20.02.2012. 07:19  Czytaj więcej

  Nie żyje wybitny karnista prof. Andrzej Marek

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W wieku 71 lat zmarł wybitny karnista, kierownik Katedry Prawa Karnego i Kryminologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Andrzej Marek. Był m.in. członkiem komisji zajmujących się reformą i kodyfikacją prawa karnego.


  Dodano: 14.02.2012. 19:33  Czytaj więcej

  Badanie: gromadzenie zdjęć ukochanego oznaką niezaspokojonej bliskości

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W romantycznej relacji fotografiom ukochanej osoby, jej ubraniom czy i miejscom z nią związanym nadajemy "magiczną" symbolikę. Badaczki z sopockiego wydziału SWPS wykazały jednak, że gromadzenie pamiątek może świadczyć o niezaspokojonej potrzebie bliskości.

  Dodano: 13.02.2012. 14:04  Czytaj więcej

  Kielecki Park Technologiczny przeszkoli studentów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  28 świętokrzyskich studentów chcących podjąć działalność gospodarczą wyjedzie na szkolenie biznesowe, żeby dowiedzieć się, jak założyć firmę. Kielecki Park Technologiczny zorganizował dla nich bezpłatne turnusy szkoleniowe w ośrodku narciarskim na Słowacji. 

  Dodano: 08.02.2012. 23:33  Czytaj więcej

  Premiera książki: Z dziejów teorii i praktyki wychowania

  opublikowane przez:
  Premiera podręcznika akademickiego w Impulsie.


  Drodzy Czytelnicy, już jest!

  Oficyna Wydawnicza Impuls zaprasza na premierę wspaniałego podręcznika akademickiego
  pt. Z dziejów teorii i praktyki wychowania autorstwa profesora Czesława Kupisiewicza

  Dodano: 06.02.2012. 15:25  Czytaj więcej

  Studia podyplomowe celowane w poręczenia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Trwa nabór do "Akademii specjalistów i menedżerów dla instytucji finansowych" oferującej kształcenie z zakresu poręczeń na poziomie studiów podyplomowych - poinformował PAP Krzysztof Świtalski, prezes Krajowej Grupy Poręczeniowej. Rekrutację prowadzi Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa, która oferuje ekspertom z banków, samorządów, a przede wszystkim funduszy poręczeniowych i pożyczkowych m.in. możliwość studiowania odległość, na zasadach e-learningu.

  Dodano: 03.02.2012. 11:04  Czytaj więcej

  W Krakowie zmarł wybitny prawnik prof. Andrzej Gaberle

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W Krakowie po długiej walce z chorobą zmarł w środę 1 lutego wybitny prawnik prof. Andrzej Gaberle, były kierownik Katedry Kryminologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W sierpniu prof. Gaberle skończyłby 75 lat.


  Dodano: 03.02.2012. 07:33  Czytaj więcej

  Europejskie Miasto Nauki: zaproszenie do składania projektów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Francuskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych ogłosiło zaproszenie do składania wniosków dotyczących projektów, które będą prezentowane w dniach 14-16 listopada w Europejskim Mieście Nauki.

  Dodano: 02.02.2012. 18:17  Czytaj więcej

  Trwa coroczne badanie opinii i preferencji studentów kierunków ekonomicznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Określenie aktualnego rynku praktyk i pracy dla studentów kierunków ekonomicznych, to jeden z rezultatów, które ma przynieść trzecia edycja Badania Studentów, przeprowadzanego przez ConQuest Consulting. Internetową ankietę studenci mogą wypełniać do 5 lutego.

  Dodano: 27.01.2012. 06:19  Czytaj więcej

  Początek drugiej edycji programu Chinese-European Partnership for Development

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Poznanie uwarunkowań rozwoju gospodarczego Polski i Chin oraz zaprezentowanie bogactwa ich kultury i tradycji umożliwia program Chinese-European Partnership for Development (CEPD). Uczestniczą w nim: Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Warszawski, Hong Kong University of Science and Technology oraz Uniwersytet Pekiński.

  Dodano: 27.01.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Sposób prezentacji odpowiedzi w ankiecie może wpływać na jej wyniki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Od tego, jak ułożona jest ankieta, może zależeć, jakie odpowiedzi wskazywać będą badani. Studenci Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej sprawdzili, jak na reakcje ankietowanych wpływa skala odpowiedzi w pytaniach kwestionariuszowych. "Nieodłącznym elementem badań sondażowych i konsumenckich opartych na kwestionariuszu jest skala odpowiedzi. Jej merytoryczna i graficzna konstrukcja działa jak rama, która zmienia sposób postrzegania danego problemu, a często zniekształca jego obraz" - mówi Aleksandra Żyłowska, współautorka badania i zwraca uwagę, że sposób zaprezentowania różnych informacji wpływa na spostrzeganie danego problemu, dlatego zaobserwowane zjawisko nazwano ramą spostrzegania.

  Dodano: 26.01.2012. 09:33  Czytaj więcej

  UW: doktorat honoris causa dla Elie Wiesela

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Senat Uniwersytetu Warszawskiego podjął uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa profesorowi Elie Wieselowi - poinformowała PAP rzeczniczka UW Anna Korzekwa.

  Dodano: 24.01.2012. 07:19  Czytaj więcej

  Badanie: wyborcom PiS i Samoobrony podoba się nowomowa

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Elementy języka, charakterystyczne dla propagandy PRL podobają się części współczesnego społeczeństwa - wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Warszawskiego. Najbardziej pozytywnie odbierają taki język osoby deklarujące sympatię dla PiS i Samoobrony. Autorzy badania chcieli zweryfikować doświadczalnie obserwację prof. Michała Głowińskiego, polonisty, który od lat 60. ubiegłego wieku bada język propagandy i polityki.

  Dodano: 23.01.2012. 10:33  Czytaj więcej

  Badanie: chorzy na nowotwory częściej przechodzili traumy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Osoby chore na nowotwory doświadczyły w przeszłości większej liczby traumatycznych przeżyć niż cierpiący na choroby przewlekłe i osoby zdrowe - wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych sopockiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Badanie przeprowadziła Agata Szawińska w ramach pracy magisterskiej pod kierunkiem dr Aleksandry Fila-Jankowskiej z Zakładu Psychologii Emocji i Motywacji sopockiego wydziału SWPS. Badaczki wykazały, że istnieje związek między zapadalnością na chorobę nowotworową a doświadczeniem traumy.

  Dodano: 23.01.2012. 07:11  Czytaj więcej

  Badanie: emerytura może zwiększać zadowolenie z życia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Szansa na dokształcanie się, nowe znajomości, uwolnienie się od porannego wstawania i poleceń przełożonych - to dla wielu seniorów największe zalety emerytury. Badacze z sopockiego wydziału SWPS przekonują, że jej przebieg zależy od nastawienia i sposobu postrzegania skutków zakończenia pracy zawodowej.

  Dodano: 19.01.2012. 12:04  Czytaj więcej

  Badanie SWPS: mężczyźni zależni od kobiet mniej szczęśliwi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mężczyźni zależni finansowo od kobiet są mniej szczęśliwi, natomiast dla kobiet zależność finansowa nie jest istotna dla szczęścia - wynika z badań przeprowadzonych przez studentki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 18.01.2012. 12:33  Czytaj więcej

  Maksymalizmem moralnym można się zarazić

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Większość ludzi stosunkowo rzadko robi coś, co wyraźnie odbiega pozytywnie od uznawanych norm społecznych. Ale czasem maksymalizm moralny może być "zaraźliwy" - przekonuje w rozmowie z PAP dr hab. Anna Oleszkowicz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Dodano: 15.01.2012. 09:19  Czytaj więcej

  Szkoła wyższa rozstrzelana neoliberalnym pociskiem

  opublikowane przez:

  Dodano: 14.01.2012. 20:41  Czytaj więcej