• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Internetowy fitness umysłu dla seniorów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Starsze osoby mogą aktywnie przeciwdziałać skutkom upływającego czasu - uważają badaczki ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, które opracowują metodę wspomagającą sprawność intelektualną emerytów. W ramach swoich badań zapraszają seniorów do udziału w komputerowym treningu umysłu.

  Dodano: 14.01.2012. 00:19  Czytaj więcej

  Zmarła prof. Hanna Świda-Ziemba

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W środę wieczorem w jednym z warszawskich hospicjów zmarła w wieku 81 lat prof. Hanna Świda-Ziemba - socjolog, wykładowca akademicki, działaczka opozycyjna w czasach PRL - potwierdził w czwartek PAP Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW.


  Dodano: 12.01.2012. 20:33  Czytaj więcej

  Klinika Prawa UŁ chce stworzyć sieć poradnictwa społecznego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Klinika Prawa" Uniwersytetu Łódzkiego chce, wspólnie z organizacjami pozarządowymi, stworzyć sieć kompleksowego poradnictwa społecznego dla osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. 

  Dodano: 12.01.2012. 13:33  Czytaj więcej

  Jubileusz 75-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  11 stycznia minęło dokładnie 75 lat od rozpoczęcia pierwszych zajęć ze studentami na obecnym Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Uczelnia na początku była placówką prywatną, w której uczyło się 57 studentów, obecnie na czternastu kierunkach studiuje 15 tys. osób.


  Dodano: 12.01.2012. 07:33  Czytaj więcej

  Małe i mniejsze: projekty UE minimalizują rozmiary chipów półprzewodnikowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Partnerzy dwóch projektów finansowanych przez UE przesuwają granicę miniaturyzacji chipów, próbując wytworzyć komplementarne chipy półprzewodnikowe z warstwą tlenku metalu (CMOS) o jeszcze mniejszych rozmiarach niż stosowane obecnie. Projekt NanoCMOS, ukończony w 2006 r., przyczynił się do opracowania półprzewodników z węzłami wielkości 45 nanometrów (nm), a projekt PULLNANO, stanowiący jego kontynuację, zmierza do uzyskania elementów wielkości 32 nm, a nawet 22 nm.

  Dodano: 11.01.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Albania pełnoprawnym uczestnikiem 7PR

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dnia 17 grudnia 2007 r. Albania podpisała protokół ustaleń umożliwiający jej uczestnictwo w siódmym programie ramowym (7PR) na równi z państwami członkowskimi UE.

  Dodano: 09.01.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej wśród najlepszych w Europie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej, dzięki prowadzonym w niej programom MBA, zajęła 15. miejsce w rankingu TOP MBA 2011 - najlepszych szkół biznesu w Europie. Jest jedyną polską uczelnią, która znalazła się w zestawieniu.

  Dodano: 03.01.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Badanie: samotne matki chętniej uczłowieczają przedmioty

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej mają szczególną skłonność do nadawania przedmiotom codziennego użytku cech ludzkich - wynika z badania przeprowadzonego przez studentki sopockiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 30.12.2011. 00:47  Czytaj więcej

  Nowy sondaż ujawnia poglądy Europejczyków na temat badań naukowych w mediach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jak wynika z sondażu Eurobarometru na temat badań naukowych w mediach, większość Europejczyków interesuje się nauką, a zdecydowanie ponad połowa z nich jest zadowolona ze sposobu prezentowania nauki w mediach.

  Dodano: 28.12.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Dyskusja z matką przygotuje nastolatka, by dać odpór równieśnikom

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nastolatki, które bardziej otwarcie wyrażają swoje poglądy w rozmowach z matkami (nawet, jeśli ich zdania się różnią) - częściej niż inni potrafią oprzeć się presji ze strony rówieśników, nakłaniających np. do narkotyków lub alkoholu - stwierdzili badacze z USA.

  Dodano: 27.12.2011. 07:47  Czytaj więcej

  Psycholog: święta wiążą się również z przymusem radości

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Święta wiążą się z przymusem przeżywania radości; jeśli nie mamy ku temu powodów, możemy czuć się w tym czasie gorzej niż zwykle - uważa dr Anna Braniecka, psycholog z Katedry Psychologii Pozytywnej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 24.12.2011. 09:40  Czytaj więcej

  Duński rząd wyznacza priorytety swojej Prezydencji w Radzie UE

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zbliża się koniec 2011 r., co oznacza, że następuje ten moment w roku, kiedy rotacyjną Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej obejmuje nowy kraj. Kiedy w sylwestrową noc zegary wybiją północ, to Duńczycy przejmą na kolejne sześć miesięcy odpowiedzialność za organizowanie prac Rady i przewodniczenie im.

  Dodano: 22.12.2011. 16:37  Czytaj więcej

  Prof. Doliński: zakupy przedświąteczne podobne do zagranicznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Podczas świątecznych zakupów zachowujemy się jak zagranicą: za zbyt wysoką cenę kupujemy rzeczy, których normalnie byśmy nie kupili. Boże Narodzenie to czas szczególny w całej kulturze zachodniej, w Polsce pełni rolę katharsis - uważa prof. Dariusz Doliński.

  Dodano: 20.12.2011. 08:04  Czytaj więcej

  Poza nawiasem - seniorzy i pracownicy zmianowi cierpią z powodu wykluczenia społecznego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Wlk. Brytanii odkryli, że osoby starsze i niepracujące w zwykłych godzinach "biurowych" od 9:00 do 17:00, są bardziej narażone na prawdopodobieństwo poczucia wykluczenia ze społeczeństwa.

  Dodano: 16.12.2011. 17:49  Czytaj więcej

  Jaki rodzaj nacjonalizmu uszczęśliwia ludzi?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy poczucie dumy ze swojego kraju daje ci szczęście? Beznadziejne pytanie o niezliczonej liczbie odpowiedzi.

  Dodano: 14.12.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Dziennik Polski: Psychologiczne badania dzieci w Krakowie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prowadzone przez psychologów z UJ badania zdolności komunikacyjnych dzieci mogą pomóc w diagnozowaniu zaburzeń rozwoju - informuje "Dziennik Polski".


  Dodano: 14.12.2011. 12:33  Czytaj więcej

  Męskie magazyny używają wg naukowców tej samej retoryki co przestępcy seksualni

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Magazyny kierowane do młodych, heteroseksualnych mężczyzn od dawna budzą kontrowersje, a przedstawiany przez nie obraz kobiet jest często przedmiotem dyskusji budzącej niepokój w wielu kręgach.

  Dodano: 14.12.2011. 12:26  Czytaj więcej

  Badanie SWPS: urodzenie wcześniaka obniża samoocenę matki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Matka noworodka ma o sobie lepsze zdanie, jeśli jej dziecko urodzi się w terminie i jeśli kobieta jest zatrudniona. Niższą samoocenę mają po porodzie niezatrudnione matki, a także matki wcześniaków - wykazały badania przeprowadzone przez badaczy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Uczelnia poinformowała o tym na swojej stronie.

  Dodano: 13.12.2011. 07:40  Czytaj więcej

  O poręczeniach dla start-upów w cyklu wykładów Inteligencja Finansowa

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Popularyzacja instrumentów poręczeniowych, których system wspiera m.in. start-upy, czyli nowo powstające firmy bez zabezpieczeń kredytów na działalność, była jednym z celów wykładów tematycznych "Inteligencja Finansowa" skierowanych do studentów i absolwentów uczelni wyższych. Prelekcje, organizowane przez Studenckie Forum Business Centre Club, odbyły się w dniach 28-30 listopada w auli Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  Dodano: 09.12.2011. 09:19  Czytaj więcej

  SWPS: kobiety w reklamach zachęcają do zakupów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kobiety, przypisane do tradycyjnych ról społecznych, w reklamach potrafią zachęcić nas do zakupów, zaś mężczyźni zachowujący się w sposób nietypowy powodują, że lepiej zapamiętujemy przekaz reklamowy - wynika z badań Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 04.12.2011. 15:04  Czytaj więcej