• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Umiejętność zapamiętywania kontekstu wspomnień kształtuje się wraz z wiekiem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Niemieccy naukowcy odkryli, że umiejętności zapamiętywania zdarzeń i kontekstu tych zdarzeń rozwijają się przez okres dzieciństwa i dojrzewania. Przedstawione w czasopiśmie Child Development wyniki badań dowodzą, że zdolność do zapamiętywania kontekstu wspomnień rozwija się stopniowo u nastolatków, by osiągnąć dojrzałość dopiero u osób dorosłych. Badanie przynosi kluczowe wnioski, jeśli chodzi o wiarygodność zeznań dzieci i ich implikacje dla prawa.

  Dodano: 27.09.2011. 16:37  Czytaj więcej

  Polskie uczelnie w rankingu najlepszych szkół biznesowych na świecie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Akademia Leona Koźmińskiego (ALK) i Szkoła Główna Handlowa (SGH) znalazły się w rankingu najlepszych kierunków magisterskich z zarządzania, opublikowanym przez "Financial Times". Ranking porównuje po jednym magisterskim kierunku studiów związanym z zarządzaniem lub pokrewnym, w 65 najlepszych uczelniach z całego świata. ALK zajęła w nim 35., a SGH 50. miejsce.

  Dodano: 20.09.2011. 19:19  Czytaj więcej

  Według badań komunikacja ludzka jest pulsacyjna

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Hiszpanii przeanalizowali schematy czasowe komunikowania się ludzi oraz wpływ tej komunikacji na rozpowszechnianie informacji w sieciach społecznych. Wyniki opublikowane w czasopiśmie Physical Review E pokazują, że komunikacja między ludźmi zachodzi pulsacyjnie.

  Dodano: 14.09.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Eksperci: nie dyskryminujmy osób z zaburzeniami psychiatrycznymi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nie można dyskryminować osób z zaburzeniami psychiatrycznymi, ograniczając im dostęp do ważnych leków albo zamykając szpitalne oddziały - mówili eksperci podczas konferencji ,,Nowe możliwości terapeutyczne w psychiatrii", zorganizowanej we wtorek w Warszawie.

  Dodano: 14.09.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Ekspert: Nie wytrzymujemy coraz większego tempa życia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zwiększa się zachorowalność na zaburzenia psychiczne, bo coraz więcej osób nie wytrzymuje szybkiego tempa życia, ale też przestaliśmy się wstydzić tego, że przeżywamy jakieś trudności natury psychicznej - powiedział w rozmowie z PAP dr Bohdan Woronowicz. 

  Dodano: 06.09.2011. 00:25  Czytaj więcej

  SGH wspólnie z paryską HEC otwiera studia z zarządzania ryzykiem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Podyplomowe studia w języku angielskim z zarządzania ryzykiem otwiera w październiku Szkoła Główna Handlowa w Warszawie wspólnie ze specjalizującą się w zarządzaniu prestiżową paryską uczelnią HEC. Rekrutacja trwa.

  Dodano: 30.08.2011. 15:19  Czytaj więcej

  49 książek psychologicznych walczy o Nagrodę Teofrasta 2010

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  49 książek zgłoszonych przez 16 wydawnictw walczy w tym roku o Nagrodę Teofrasta. W 2009 r. wyróżnienie to - dla najlepszych książek naukowych i popularnonaukowych poświęconych psychologii, polskich autorów - ustanowiła redakcja magazynu "Charaktery". Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych konkursu.

  Dodano: 30.08.2011. 00:47  Czytaj więcej

  Studenci z SGH najlepsi w Europie w marketingowym konkursie Google

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wygrali tegoroczny Google Online Marketing Challenge na poziomie europejskim. Znaleźli się również wśród 5 najlepszych drużyn na świecie. To trzecie z rzędu zwycięstwo studentów SGH w tym konkursie.

  Dodano: 27.08.2011. 09:47  Czytaj więcej

  Psycholog: śmiech cię ośmieli

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rozbawienie powoduje wzrost śmiałości w kontaktach z innymi ludźmi i sprawia, że jesteśmy pozytywniej nastawieni do innych osób - wynika z badań wykonanych w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Przeprowadzał je student SWPS - Jakub Kryś - w ramach swojej pracy doktorskiej. Na swoje badania otrzymał grant z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Dodano: 25.08.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Ekspert: lidera politycznego nie można uformować ,,od zera

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przywódcą politycznym może być osoba dynamiczna, ekstrawertywna, która nie ma problemów z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi. Skutecznego lidera nie możemy wykreować z zupełnie przypadkowej osoby - uważa psycholog polityki dr Julita Koszur z SWPS.

  Dodano: 19.08.2011. 00:47  Czytaj więcej

  Emocje internautów kluczem do zarobku na giełdzie?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy kluczem do tajemnicy giełdy jest emocjonalny wydźwięk wypowiedzi inwestorów, czyli zawarty w nich smutek lub radość? Bartosz Baziński z Politechniki Gdańskiej, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), wraz ze studentem tej uczelni Michałem Brzezickim chcą przewidywać kursy spółek giełdowych poprzez analizę wypowiedzi internautów na temat rynków finansowych. Projekt THIVERA zakłada stworzenie narzędzia wspomagającego decyzje inwestycyjne. Będzie można je wdrożyć zarówno w polskich, jak i w zagranicznych funduszach inwestycyjnych.

  Dodano: 16.08.2011. 00:11  Czytaj więcej

  SWPS: wystarczy 6 pytań, żeby ustalić, czy życie ma dla ciebie sens

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy życie ma dla ciebie sens? Teraz da się ustalić szybciej niż dotychczas. Okazuje się, że w najbardziej popularnym teście psychologicznym do pomiaru sensu życia, zamiast 20 pytań, czasami wystarczy zadać zaledwie 6 - ustalili badacze z katowickiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 12.08.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Socjolog o zamieszkach w Londynie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zamieszki w Wielkiej Brytanii to bunt sfrustrowanych i wykluczonych; nie przerodzą się w ruch polityczny i wkrótce się skończą - uważa politolog, socjolog, historyk dr Krzysztof Jaskułowski z wrocławskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 10.08.2011. 17:04  Czytaj więcej

  Akredytacja AACSB dla Akademii Leona Koźmińskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Edukacja menedżerska w Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) prowadzona jest na najwyższym światowym poziomie - uznało stowarzyszenie szkół biznesu AACSB (The Association to Advance Collegiate Schools of Business) przyznając polskiej uczelni niepublicznej prestiżową akredytację. Do elitarnego grona szkół wyższych posiadających to wyróżnienie należą m.in. Harvard, Yale i INSEAD.

  Dodano: 05.08.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Wielokulturowość, rasizm i migracja zagadnieniami międzynarodowej szkoły letniej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rasizm, wielokulturowość, migracja poakcesyjna, to zagadnienia, które poruszą uczestnicy letniej szkoły poświęconej badaniom nad migracjami i mobilnością w Europie ,,Mobile". Odbędzie się ona między 14 a 27 sierpnia w sopockim wydziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 03.08.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Badaczka SWPS chce diagnozować ADHD już u przedszkolaków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wczesna diagnoza zaburzenia ADHD u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym przy użyciu najnowszych kwestionariuszy i badania laboratoryjnego przy użyciu eye-trackera to zadanie Anny Orylskiej ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 03.08.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Luksusowy zegarek lepiej reklamować przy przy mrożonce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Reklama luksusowego zegarka będzie skuteczniejsza, gdy umieścimy ją obok reklamy mrożonki niż np. lodówki. Badania przeprowadzone w Instytucie Psychologii Ekonomicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej pokazały, że reklamy produktów drogich i luksusowych należy umieszczać w sąsiedztwie reklam produktów niepodobnych.

  Dodano: 02.08.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Ekspert: popularność zakupów grupowych wynika z tradycji targowania

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Popularność "zakupów grupowych" w Polsce wynika w dużej mierze z tradycji targowania się. "Przez wiele lat żyliśmy w kulturze łapania okazji: jeżeli coś jest tańsze to kupujemy, bo potem tego nie będzie" - powiedziała PAP dr Julita Koszur z SWPS.

  Dodano: 01.08.2011. 00:05  Czytaj więcej

  Badanie: I jest ostre, a U obłe

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ludzki mózg w sposób naturalny łączy niektóre nazwy z konkretnymi kształtami. Literę "I" postrzega jako "ostrą", a "U" utożsamia z figurami obłymi - wynika z badań przeprowadzonych przez Bartosza Mozyrko z firmy Cogision.

  Dodano: 29.07.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Dr Woszczek: psychopaci - inteligentni i pozbawieni uczuć wyższych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Psychopata jest pozbawiony uczuć wyższych, posiada na ogół bardzo wysoki wskaźnik inteligencji. Nie przeżywa skutków własnych czynów, za to wie, jak nie wolno postępować, dlatego za swój czyn odpowiada jak każdy inny przestępca - powiedział PAP dr Leszek Woszczek.

  Dodano: 27.07.2011. 12:04  Czytaj więcej