• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polowanie na lateks przekłada się na kluczowe wyniki w Europie

  31.08.2012. 16:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Holenderskie przedsiębiorstwo oponiarskie Apollo Vredestein wyprodukowało pierwsze prototypy opon z naturalnego lateksu pozyskanego z gwajuli srebrzystej i mniszka kok-sagiz. Przed rozpoczęciem produkcji, prototypy - dorobek projektu EU-PEARLS (Unijna produkcja i eksploatacja alternatywnych źródeł kauczuku i lateksu) - przejdą serię testów. Naukowcy twierdzą, że tego typu opony mogą wypełnić pokaźną niszę na rynku światowym, wspierając Europę w konkurowaniu z azjatyckimi producentami kauczuku. Projekt EU-PEARLS otrzymał niemal 5,9 mln EUR z tematu "Żywność, rolnictwo, rybołówstwo i biotechnologia" (KBBE) Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  W ramach tego projektu prowadzono badania nad potencjalnymi, alternatywnymi źródłami lateksu, aby umożliwić Europejczykom większe uniezależnienie się od produktów azjatyckich i wspomóc europejskie zakłady produkujące lateks. Jeden z partnerów projektu, NEIKER-Tecnalia z Hiszpanii, przeanalizował genotypy gwajuli srebrzystej (Parthenium argentatum) i mniszka kok-sagiz (Taraxacum koksaghyz), dwóch gatunków wykorzystywanych do zastępowania importowanego lateksu naturalnego, a także ich możliwą introdukcję w Europie. Naukowcy są przekonani, że gwajula srebrzysta może być uprawiana w regionie śródziemnomorskim, natomiast dla mniszka kok-sagiz odpowiedniejszymi będą kraje Północno-Wschodniej Europy.

  Eksperci twierdzą, że rozmaite lateksy naturalne mają kluczowe znaczenie dla naturalnej ekstrakcji kauczuku. Kauczuk naturalny to surowiec wykorzystywany np. do produkcji opon, obuwia, plastrów, rękawic chirurgicznych czy prezerwatyw. Na dzień dzisiejszy Europejczycy importują cały lateks wykorzystywany w regionie. Lateks ten otrzymywany jest z kauczukowca Hevea brasiliensis, a jego największymi na świecie producentami są Indonezja, Malezja i Tajlandia.

  Mimo podejmowanych starań, naukowcom nie udawało się do tej pory znaleźć odpowiedniego zastępnika kauczuku naturalnego, ale dzieki projektowi EU-PEARLS w końcu wypracowano alternatywę. Pomoże ona uniknąć skoordynowanego wzrostu cen tego surowca.

  Zarówno gwajula srebrzysta, jak i mniszek kok-sagiz to wiarygodne alternatywy. Eksperci już rozpoczęli w Hiszpanii wykorzystywanie gwajuli srebrzystej do produkcji biomasy na dużą skalę. Należy zauważyć, że łatwiejsza wydaje się ekstrakcja z mniszka kok-sagiz. Konsorcjum zoptymalizowało rozwój i przyspieszanie wzrostu mniszka kok-sagiz, aby zwiększyć ilość zawartego w nim kauczuku naturalnego, dostępnego do ekstrakcji.

  Znalezienie rozwiązania ma istotne znaczenie nie tylko ze względu na konieczność importowania tego materiału przez Europę, ale również ze względu na rozmaite zagrożenia czyhające na Hevea brasiliensis. Drzewo nękają zarówno szkodniki, jak i choroby. Jego uprawa również wymaga specyficznych warunków klimatycznych, które panują głównie w strefach tropikalnych Azji i Ameryki Południowej. Naukowcy przyznają również, że kauczuk z tego drzewa wywołuje alergię na lateks, czemu można zapobiec wykorzystując gwajulę srebrzystą i mniszka kok-sagiz.

  Partnerzy projektu EU-PEARLS pochodzili z Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Kazachstanu, Niemiec, Szwajcarii i USA.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Lateks – koloidalny roztwór kauczuku naturalnego (lateks naturalny) lub syntetycznego (lateks syntetyczny) w substancji płynnej. W nomenklaturze przemysłu chemicznego termin "lateks" oznacza wszelkie emulsje polimerów, w tym gumy syntetyczne i plastiki. Kauczuk naturalny - substancja otrzymywana z soku mlecznego (lateksu) roślin kauczukodajnych - drzew, krzewów lub roślin zielnych. Mniszek kok-sagiz, mniszek gumodajny, kok-sagiz (Taraxacum kok-saghyz Rodin) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych (Asteraceae). W stanie dzikim rośnie w Azji Środkowej w Kirgistanie, południowo-wschodnim Kazachstanie oraz w zachodnich krańcach Chin. W dawnym ZSRR był główną rośliną kauczukodajną. W Polsce uprawiany w czasie II wojny światowej.

  Mniszek krym-sagiz, krym-sagiz (Taraxacum hybernum Stev.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych (Asteraceae). W stanie dzikim rośnie w Azji Mniejszej , Syrii, na Półwyspie Bałkańskim, we Włoszech, na Ukrainie (Krym). W dawnym ZSRR był rośliną kauczukodajną. Balata (gutta balata) – Żywica (balatowa), ekstrahowana z lateksu pewnych roślin z rodziny Sapotaceae, zwłaszcza z drzewa Manilkara bidentata, występującego głównie w Brazylii, Gujanie i Indiach Zachodnich. Balata nazywana jest czasami łezką balata.

  Julius Fromm (ur. 4 marca 1883 w Koninie, zm. 12 maja 1945 w Londynie) – polski chemik, wynalazca technologii produkcji prezerwatyw z ciekłej gumy (lateksu). Sagyz (kaz.: Сағыз; ros.: Сагиз, Sagiz) — słonowodna rzeka w północno-zachodnim Kazachstanie. Długość – 511 km, powierzchnia zlewni – 19,4 tys. km², średni przepływ (31 km od ujścia) – 2 m³/s, szerokość koryta – 3-48 m, głębokość – 0,3-2 m. Reżim śnieżno-deszczowy.

  Macapá – miasto w północnej Brazylii, stolica stanu Amapá. Miejscowość położona jest nad Amazonką. Macapa jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, m.in. przetwórstwa rudy manganu, płodów rolnych, ryb, produkcji lateksu, a także centrum handlowo-usługowym. Znajduje się tam m.in. lotnisko. Ficyna jest niespecyficznym enzymem roślinnym pochodzącym z lateksu figowców. Należy do rodziny proteaz znanych jako proteazy cysteinowe, do których należy także papaina, która pochodzi z lateksu papai, bromelina (bromelaina) występująca w świeżych ananasach, a także kalpaina, kaspazy i chymopapaina. Masa molowa ficyny wynosi około 25 000 u. Enzym jest efektywny w zakresie pH = 4-9,5, z optimum wynoszącym pH = 6,5.

  Rośliny kauczukodajne - drzewa, krzewy lub rośliny zielne dwuliścienne wytwarzające substancje z grupy węglowodorów nienasyconych, które są zawarte w soku mlecznym - lateksie. Z niego otrzymuje się kauczuk naturalny. Są to rośliny rosnące dziko lub uprawiane.

  Cewnik zewnętrzny (uridom) - to cewnik mający postać koszulki z lateksu lub silikonu, przypominający prezerwatywę. Jego wewnętrzna powierzchnia pokryta jest warstwą samoprzylepną. Zakończony jest rurką umożliwiającą połączenie wężykiem z wykonanym z miękkiego tworzywa workiem do zbiórki moczu, który jest mocowany do podudzia za pomocą gumowych taśm zapinanych na rzepy. W dolnej części worka znajduje się zaworek umożliwiający jego opróżnienie.

  Dodano: 31.08.2012. 16:49  


  Najnowsze