• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polskie uczelnie w rankingu najlepszych szkół biznesowych na świecie

  20.09.2011. 19:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Akademia Leona Koźmińskiego (ALK) i Szkoła Główna Handlowa (SGH) znalazły się w rankingu najlepszych kierunków magisterskich z zarządzania, opublikowanym przez "Financial Times". Ranking porównuje po jednym magisterskim kierunku studiów związanym z zarządzaniem lub pokrewnym, w 65 najlepszych uczelniach z całego świata. ALK zajęła w nim 35., a SGH 50. miejsce.

  ALK sklasyfikowano najwyżej spośród wszystkich uczelni Europy Środkowo-Wschodniej. W rankingu - oprócz dwóch uczelni polskich - na znalazła się jeszcze tylko jedna uczelnia z regionu - Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Pradze, która zajęła 52. miejsce.

   

  Tegoroczny ranking Masters in Management "Financial Times" wygrał szwajcarski Uniwersytet St. Gallen przed CEMS, ESCP Europe, HEC Paris i EML Lyon Business School. Francuskie uczelnie wciąż wyraźnie przewodzą w rankingu - w pierwszej dwudziestce znalazło się aż 11 szkół z Francji.

  Jak informuje rzecznik ALK Ewa Barlik, na świecie działa ponad 10 tysięcy szkół biznesu. Konkurencja między nimi jest bardzo duża i ma charakter globalny, gdyż studenci coraz częściej wybierają naukę poza krajem ojczystym. Wówczas wyjazd na studia pozwala im zdobyć międzykulturowe doświadczenie. Studia magisterskie z zarządzania stały się specjalnością europejską. Dlatego w rankingu "FT" znalazły się aż 62 uczelnie z Europy i zaledwie trzy azjatyckie - Indian Institute of Management (IIM) w Ahmedabadzie, który uplasował się na wysokim 7. miejscu, National Chengchi University z Tajwanu i Shanghai Jiao Tong University.

  "Utrzymanie się w światowej czołówce nie jest łatwe, bo na świecie pojawia się coraz więcej dobrych uczelni biznesowych, które dysponują dużymi pieniędzmi i stać je na import know how z uniwersytetów o długich tradycjach i silnej marce. Dlatego uważam, że osiągnęliśmy wielki sukces zdobywając tak wysoką pozycję w tym zestawieniu" - komentuje wyniki rankingu "FT" rektor ALK prof. Witold Bielecki.

  "FT" podaje również, ile zarabiają absolwenci poszczególnych uczelni trzy lata po zakończeniu studiów. Blisko 87 tys. dolarów rocznie wynoszą uśrednione zarobki absolwenta St. Gallen. Na więcej może liczyć absolwent indyjskiego IMM - ponad 103 tys. dolarów. Ukończenie ALK daje natomiast szansę na 46 847 dolarów rocznej pensji. Według rankingu, średnie roczne zarobki absolwentów SGH, którzy na rynku pracy są już od trzech lat, wyniosły ponad 51 tys. dolarów. Wynagrodzenia na podobnym poziomie deklarowali absolwenci Uniwersytetu Bocconi, norweskiej BI School of Management czy tajwańskiego National Chengchi University. Najmniej wśród ujętych w rankingu uczelni, w granicach 36 tys. dolarów rocznie, zarabiają absolwenci zarządzania z Portugalii.

  Na miejsce w rankingu "Financial Times" Masters In Management 2011 składają się wyniki z trzech obszarów badania.

  Pierwszym są ankiety przeprowadzane wśród absolwentów badanego kierunku, w których odpowiadają oni na pytania dotyczące ich kariery zawodowej, wysokości zarobków czy tempa awansu w korporacyjnej hierarchii. Drugim obszarem są pytania o różnorodność szkoły pod względem m.in. odsetka kobiet wśród kadry naukowej, cudzoziemców w radzie doradczej itp. W tej części rankingu ocenia się także odsetek obcokrajowców wśród wykładowców danej uczelni i cudzoziemców w ogóle studentów. W trzecim obszarze wzięto pod uwagę m.in. udział w programach międzynarodowych i naukę języków obcych.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Harvard Business School – amerykańska szkoła zarządzania, będąca wydziałem Harvard University. Od wielu lat znajduje się w czołówce szkół biznesu na świecie. W 2006 roku w światowym rankingu studiów MBA Business Week znalazła się na czwartym miejscu. W rankingu USNews na rok 2007 zajęła pierwsze miejsce w kategorii studiów magisterskich z zakresu zarządzania. Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni. Politechnika Śląska – publiczna wyższa uczelnia techniczna w Gliwicach. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities z lipca 2013 opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 7. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 1083. pośród wszystkich typów uczelni. W edycji 2013 rankingu szkół wyższych Perspektyw Politechnika Śląska zajęła 5. miejsce wśród uczelni technicznych w Polsce oraz 18. miejsce spośród wszystkich uczelni akademickich w Polsce.

  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy". Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki - państwowa wyższa uczelnia o profilu technicznym w Krakowie. Politechnika Krakowska lokuje się w czołówce polskich uczelni technicznych. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 7. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 825. pośród wszystkich typów uczelni.

  Politechnika Wrocławska – państwowa szkoła wyższa we Wrocławiu, uważana za jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 412. pośród wszystkich typów uczelni. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH; dawniej: Akademia Górnicza w Krakowie; nazwa międzynarodowa: AGH University of Science and Technology; dawniej: University of Mining and Metallurgy) – jedna z największych polskich wyższych uczelni, została powołana 8 kwietnia 1919 uchwałą Rady Ministrów. Jest zaliczana do najlepszych uczelni technicznych w kraju. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2014, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 384. pośród wszystkich typów uczelni.

  Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH; dawniej: Akademia Górnicza w Krakowie; nazwa międzynarodowa: AGH University of Science and Technology; dawniej: University of Mining and Metallurgy) – jedna z największych polskich wyższych uczelni, została powołana 8 kwietnia 1919 uchwałą Rady Ministrów. Jest zaliczana do najlepszych uczelni technicznych w kraju. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities z lipca 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 526. pośród wszystkich typów uczelni. Politechnika Gdańska – państwowa uczelnia wyższa o profilu technicznym w Gdańsku. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 5. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 756. pośród wszystkich typów uczelni.

  Dodano: 20.09.2011. 19:19  


  Najnowsze