• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powstało Wrocławskie Centrum Akademickie

  17.10.2008. 17:10
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Powstało Wrocławskie Centrum Akademickie, czyli instytucja, której zadaniem będzie koordynacja miejskich projektów edukacyjnych oraz współpraca miasta z uczelniami - poinformował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Na czele Centrum stanął prof. Tadeusz Luty.

  Według Dutkiewicza, celem jest stworzenie lepszych warunków do kontaktów środowiska akademickiego z władzami miasta. "Właściwie jedynym partnerem był prezydent miasta. Prezydent pozostaje partnerem, ale instytucja prezydenta zostaje obudowana biurem, które będzie dedykowane sprawom akademickim, przez co jak sądzę będą one mogły być sprawniej zorganizowane" - ocenił prezydent.

  Wrocławskie Centrum Akademickie będzie m.in. miejscem nawiązywania kontaktów i pozyskiwania informacji dotyczących wrocławskiego środowiska akademickiego.

  Zdaniem prof. Lutego projekt przyczyni się też do integracji środowiska akademickiego miasta. "Będzie to coś jakby usługa świadczona przez miasto uczelniom. Te będą mogły korzystać z niej zupełnie dobrowolnie, kiedy będzie to dla nich miało sens" - mówił Luty.

  Z Centrum, którego siedziba znajdzie się w jednej z kamienic na wrocławskie rynku, współpracować będą mogły także niepaństwowe uczelnie i ośrodki naukowe. IWE

  PAP - Nauka w Polsce

  kap

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ulica Krupnicza – niegdyś jedna z peryferyjnych ulic przy fortyfikacjach miejskich wrocławskiego Starego Miasta. Po ich likwidacji na skutek decyzji francuskich zwycięzców z 1807 stała się jedną z tras wylotowych wiodących z centrum na południe, w stronę Kątów Wrocławskich. Arkady Wrocławskie – kompleks handlowo-biurowo-usługowy z parkingiem wielopoziomowym oraz Multikinem, wybudowany w centrum Wrocławia, w kwadracie ulic Powstańców Śląskich, Swobodnej, Nasypowej i Komandorskiej. Inwestorem jest LC Corp S.A. Gądów Mały (niem. Klein Gandau wcześniej Polnisch Gandau) - osiedle położone w zachodniej części Wrocławia, w dzielnicy Fabryczna. Leży w kwadracie ulic Na Ostatnim Groszu, Lotnicza, Metalowców i Bystrzycka. W granicach miasta od 1928. Gądowa Małego nie należy mylić z podwrocławską wsią Gądów (niem. Alt Gandau) w gminie Kąty Wrocławskie, położoną ok. 12 km na południowy zachód od centrum miasta.

  Kąty Wrocławskie (niem. Kanth; do 1930 Canth; tuż po II wojnie światowej - Kąty Śląskie) — miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie wrocławskim. Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Kąty Wrocławskie. Wrocławski Park Technologiczny (WPT) – spółka we Wrocławiu utworzona przez gminę Wrocław (90,51% udziałów), wrocławskie uczelnie i bank BZ WBK. Jedną z inicjatyw WPT jest Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (DAIP).

  Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe (WCSS) jest środowiskowym centrum świadczącym usługi informatyczne dla regionu dolnośląskiego. WCSS powstało w 1995 roku i jest zlokalizowane przy Politechnice Wrocławskiej. Do głównych zadań WCSS należy eksploatacja i rozbudowa sieci rozległej Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (WASK), komputerów dużej mocy oraz rozwój sieciowych usług informacyjnych. Plac Powstańców Śląskich – plac w formie ronda z niewielkim parkiem pośrodku, zlokalizowany w południowej części Wrocławia na osi arterii – ul. Powstańców Śląskich – prowadzącej z centrum miasta na południe i południowy zachód, w kierunku węzła autostradowego A4 w Bielanach Wrocławskich i Świdnicy.

  Bastion Ceglarski – nieistniejący już fragment fortyfikacji miasta Wrocławia, położona w północno-wschodniej części pasa murów zewnętrznych okalających wrocławskie Nowe Miasto. Bastion ten powstał w 1585 w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się jedna z bastei flankujących znajdującą się tu Bramę Ceglarską. Duszpasterstwo Akademickie "Redemptor" (DA "Redemptor") - wrocławskie duszpasterstwo akademickie, działające przy rzymskokatolickiej parafii pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia. Duszpasterstwo prowadzone jest przez ojców ze zgromadzenia zakonnego redemptorystów. Znajduje się w pobliżu osiedla studenckiego Politechniki Wrocławskiej "Wittigowo".

  Daniel Józef Bem (ur. 28 sierpnia 1933 w Skierniewicach) – naukowiec, inżynier telekomunikacji specjalizujący się w zakresie radiokomunikacji, sieci komputerowych i systemów telekomunikacyjnych, profesor, nauczyciel akademicki w Politechnice Wrocławskiej, były prorektor tej uczelni i dziekan Wydziału Elektroniki, dyrektor Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, wiceprezes oddziału wrocławskiego PAN.

  Baranowice – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Kąty Wrocławskie. Niewielka wieś leży 15 km na południowy zachód od Wrocławia i 10 km na wschód od Kątów Wrocławskich.

  Centrum Sztuki WRO (WRO Art Center) - działająca od 2008 roku we Wrocławiu instytucja zorientowana na prezentację zjawisk z zakresu sztuki współczesnej, nowych mediów i eksperymentu technologicznego. Centrum Sztuki WRO powstało w oparciu o doświadczenia i projekty zespołu Fundacji WRO Centrum Sztuki Mediów, która od 1989 roku organizuje Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów WRO. Centrum funkcjonuje w ramach mecenatu Samorządu Wrocławia. Żerniki Wrocławskie – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Siechnice. Przylega do południowej granicy Wrocławia.

  Wschodnia Obwodnica Wrocławia (WOW) - budowana obwodnica biegnąca przez tereny powiatu wrocławskiego wzdłuż południowej i wschodniej granicy Wrocławia, sporadycznie przechodząca przez obszar miasta. Wraz z Autostradową Obwodnicą Wrocławia A8 oraz tzw. Łącznikiem Długołęka i fragmentem autostrady A4 tworzyć będzie zamknięty pierścień o średnicy 15-20 km. Droga ma mieć status drogi wojewódzkiej i ma służyć zarówno lepszemu wzajemnemu skomunikowaniu silnie rozwijających się miejscowości powiatu leżących na południowo-wschodnim obrzeżu Wrocławia, jak i części ruchu tranzytowego. Zespół historycznego centrum Wrocławia – obszar Wrocławia obejmujący Ostrów Tumski, Stare Miasto, Nowe Miasto i wyspy odrzańskie w tych rejonach.

  Dodano: 17.10.2008. 17:10  


  Najnowsze