• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Adam Przeworski laureatem politologicznego Nobla

  17.04.2010. 21:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pochodzący z Polski prof. Adam Przeworski z Uniwersytetu Nowojorskiego otrzyma nazywaną politologicznym Noblem nagrodę Johana Skytte - poinformowała fundacja przy Uniwersytecie w Uppsali. Wyróżnienie przyznawane jest za osiągnięcia w dziedzinie nauk politycznych.

  Prof. Adam Przeworski został doceniony za badania nad wpływem ekonomii na politykę. "Zasadniczo podniósł standardy w zakresie naukowej analizy relacji takich pojęć jak demokracja, kapitalizm i rozwój gospodarczy" - głosi oficjalne uzasadnienie.

  Prof. Przeworski jest twórcą koncepcji, według której rozwój ekonomiczny nie tworzy automatycznie demokracji, jednak pomaga ustrojowi przetrwać. Laureat nagrody jest profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Nowojorskim.

  Urodził się w 1940 roku w Polsce, w 1961 roku ukończył socjologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie na Uniwersytecie Northwestern zrobił doktorat. Potem powrócił do Polski, jednak po 1968 roku zdecydował się wyjechać do Stanów Zjednoczonych na stałe.

  Nagroda im. Johana Skytte przyznawana jest co roku od 1995 roku przez fundację przy Uniwersytecie w Uppsali. Uroczystość wręczenia odbywa się jesienią w Szwecji.

  Patron nagrody Johan Skytte (1577-1645) był szwedzkim politykiem, kanclerzem Uniwersytetu w Uppsali. Przyczynił się do rozwoju nauk politologicznych na tej uczelni.

  PAP - Nauka w Polsce, Daniel Zyśk

  hes/ jbr/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nagroda im. Johana Skytte (szwed. Skytteanska priset) – nagroda za osiągnięcia w dziedzinie nauk politycznych przyznawana przez fundację przy Uniwersytecie w Uppsali, zwana potocznie "politologicznym Noblem". Maciej Lewenstein (ur. 1955 w Warszawie) – polski fizyk teoretyk o specjalności fizyka statystyczna, optyka kwantowa, sieci neuronowe. Magister Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego z 1978. Doktorat w Essen University (promotor prof. Fritz Haake) w 1983. Rozprawę habilitacyjną wykonał w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w 1986. Pracował jako PostDoc z laureatem Nagrody Nobla, prof. Royem Glauberem na Uniwersytecie Harvarda, potem zatrudniony był w Saclay (francuskim Centrum Badań Jądrowych - CEA), następnie jako profesor na Uniwersytecie w Hanowerze. Od 2005 r. pracuje w Instytucie Fotoniki (ICFO) w Castelldefels i Katalońskiej Instytucji Badań i Studiów Zaawansowanych w Barcelonie. Tytuł profesorski otrzymał 11 maja 1993 w dziedzinie nauk fizycznych. Nagroda Nemmersa to wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe lub kulturalne przez Uniwersytet Northwestern, ustanowione dzięki pośmiertnej darowiźnie byłego profesora Northwestern, Erwina Essera Nemmersa oraz jego brata Frederica. Nagrody z ekonomii i matematyki przyznawane są od 1994 roku co dwa lata. W 2004 roku została ustanowiona trzecia nagroda w dziedzinie muzyki. Wraz ze wzrostem zasobów funduszu nagrody będą oferowane w kolejnych dziedzinach. Laureaci zazwyczaj spędzają 10 tygodni gościnnie oferując wykłady na Uniwersytecie Northwestern w dziedzinie, z której zostali wyróżnieni.

  Bogumił Kazimierz Brzezinski (ur. 22 maja 1943) − chemik polski, profesor dr hab. W 1967 ukończył Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował następnie na tej uczelni, w 1972 obronił doktorat, w 1982 habilitował się. W 1991 został profesorem nauk chemicznych. Obecnie kieruje Zakładem Biochemii na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1975−76 w ramach Stypendium Fundacji Aleksandra Humboldta odbył staż naukowy na Uniwersytecie w Monachium. Wielokrotnie odbywał staże na Uniwersytecie im. Alexandra Humbolta w Berlinie. Przez lata współpracował z Prof. Zundelem. W latach 1990−1996 był prodziekanem Wydziału Chemii UAM. Prof. Brzezinski jest promotorem 9 prac doktorskich. Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza - nagroda przyznawana przez Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę, ustanowioną w 1987 roku, początkowo przyznawano jednej osobie rocznie. Od 2001 wprowadzono podział na nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych oraz w kategorii nauk humanistycznych. Pomysłodawcami nagrody byli prezydent miasta Kazimierz Rynkowski oraz prof. Robert Szewalski. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się rokrocznie 28 stycznia w rocznicę urodzin Jana Heweliusza

  Kazimierz Urban (ur. w 1946 w Bieździedzy - zm. w 2007 r. w Krakowie) - polski politolog, religioznawca, specjalista w zakresie stosunków wyznaniowych i narodowościowych, profesor Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1970 r. został zatrudniony w Katedrze Nauk Politycznych Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Doktorat w zakresie nauk humanistycznych uzyskał w Uniwersytecie Jagiellońskim (1980 r.). Habilitował się na Wydziale Nauk Historycznych Uniwerystetu Wrocławskiego na podstawie dorobku oraz rozprawy pt. Kościół Prawosławny w Polsce 1945-1970 (z zagadnień stabilizacji życia kościelnego). Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego był kierownikiem Katedry Nauk Politycznych na Wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych krakowskiej AE. Został pochowany na Cmentarzu Batowickim w Krakowie. John James Richard Macleod (ur. 6 września 1876 w Clunie k. Dunkeld, Perth and Kinross, Szkocja, Wielka Brytania, zm. 16 marca 1935 w Aberdeen) – fizjolog szkocki, laureat Nagrody Nobla w 1923 roku. Ukończył medycynę na uniwersytecie w Aberdeen (1898) i wkrótce wyjechał do pracy naukowej na uczelniach zagranicznych. Pracował w Lipsku, Cleveland (Ohio), od 1918 na Uniwersytecie Toronto. W 1928 roku powrócił do Szkocji i został profesorem uniwersytetu w Aberdeen.

  Nagroda KLIO (zwana Noblem dla historyków) – nagroda przyznawana od 1995 za wybitny wkład w badania historyczne przez jury w składzie: prof. Tomasz Szarota (przewodniczący, od 1996), prof. Barbara Grochulska (1998-2006), prof. Tomasz Kizwalter (od 2007), prof. Jan Kieniewicz (od 1996), prof. Andrzej Paczkowski (1995), prof. Henryk Samsonowicz (od 1995), prof. Jerzy Skowronek (1995), prof. Janusz Tazbir oraz red. Tomasz Łubieński (od 2005), red. Marian Turski (od 1995) i red. Tadeusz J. Żółciński (1995-2004). Sekretarzem jest od 1995 r. Zbigniew Czerwiński (Warszawa). Inicjatorem fundatorem nagrody jest Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Nagroda wręczana jest w ramach Targów Książki Historycznej. Anna Kajumulo Tibaijuka (ur. w 1950 w Tanzanii) jest profesorem na Uniwersytecie w Dar es Salam. Prowadziła prace naukowe, badawcze oraz działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Nauk Rolniczych w Uppsali. Od 2000 roku aktywnie uczestniczy w działaniach Organizacji Narodów Zjednoczonych, obecnie jako pierwsza dyrektorka wykonawcza Programu UN-Habitat oraz zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ. Pełni tę funkcję już drugą kadencję.

  Krzysztof Pałecki (ur. 1943) - polski politolog, prawnik i socjolog, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Jagiellońskim, kierownik Katedry Socjologii Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Politycznych, wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Politologicznych PAN, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, redaktor czasopisma "Polish Political Science Yearbook". Propagator koncepcji normatywnej teorii władzy politycznej.

  Michael Paul Romer (ur. 1955) – amerykański ekonomista i przedsiębiorca. Jest profesorem ekonomii w Szkole Biznesu Sterna na Uniwersytecie Nowojorskim. Był pracownikiem naukowym (senior fellow) na Uniwersytecie Stanforda w Centrum Rozwoju Międzynarodowego i Instytucie Badań nad Polityką Gospodarczą. Romer ukończył Uniwersytet Chicagowski w 1977 r., gdzie uzyskał licencjat z fizyki. Doktorat w dziedzinie ekonomii uzyskał w 1983 r., także na Uniwersytecie Chicagowskim. W swojej pracy doktorskiej (Dynamic competitive equilibria with externalities, increasing returns and unbounded growth, 1983) położył podstawy pod tzw. nową teorię wzrostu gospodarczego. W 1997 r. został ogłoszony przez magazyn Time jednym z 25 najbardziej wpływowych ludzi w Ameryce. W 2000 r. powołał firmę edukacyjną działającą w Internecie Aplia. Romer otrzymał nagrodę Horsta Clausa Recktenwalda w dziedzinie ekonomii. Jest synem byłego gubernatora Colorado Roya Romera.

  Aneks – emigracyjny kwartalnik polityczny, wydawany najpierw w Szwecji (przez Polskie Koło Naukowe przy Uniwersytecie w Uppsali) a następnie w Londynie, w latach 1973–1990, przez środowisko emigracji 1968 roku. Prowadzony był głównie przez Aleksandra i Eugeniusza Smolarów (Aleksander Smolar był redaktorem naczelnym). Związany był z powstałym w roku 1975 Wydawnictwem "Aneks". Katedra Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego – jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Obok muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest jedną z czterech tego typu uniwersyteckich placówek w Polsce.

  Dodano: 17.04.2010. 21:17  


  Najnowsze