• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Adam Przeworski laureatem politologicznego Nobla

  17.04.2010. 21:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pochodzący z Polski prof. Adam Przeworski z Uniwersytetu Nowojorskiego otrzyma nazywaną politologicznym Noblem nagrodę Johana Skytte - poinformowała fundacja przy Uniwersytecie w Uppsali. Wyróżnienie przyznawane jest za osiągnięcia w dziedzinie nauk politycznych.

  Prof. Adam Przeworski został doceniony za badania nad wpływem ekonomii na politykę. "Zasadniczo podniósł standardy w zakresie naukowej analizy relacji takich pojęć jak demokracja, kapitalizm i rozwój gospodarczy" - głosi oficjalne uzasadnienie.

  Prof. Przeworski jest twórcą koncepcji, według której rozwój ekonomiczny nie tworzy automatycznie demokracji, jednak pomaga ustrojowi przetrwać. Laureat nagrody jest profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Nowojorskim.

  Urodził się w 1940 roku w Polsce, w 1961 roku ukończył socjologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie na Uniwersytecie Northwestern zrobił doktorat. Potem powrócił do Polski, jednak po 1968 roku zdecydował się wyjechać do Stanów Zjednoczonych na stałe.

  Nagroda im. Johana Skytte przyznawana jest co roku od 1995 roku przez fundację przy Uniwersytecie w Uppsali. Uroczystość wręczenia odbywa się jesienią w Szwecji.

  Patron nagrody Johan Skytte (1577-1645) był szwedzkim politykiem, kanclerzem Uniwersytetu w Uppsali. Przyczynił się do rozwoju nauk politologicznych na tej uczelni.

  PAP - Nauka w Polsce, Daniel Zyśk

  hes/ jbr/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 17.04.2010. 21:17  


  Najnowsze