• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Olivier Blanchard doktorem honoris causa UEK

  02.06.2010. 04:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prof. Olivier Blanchard - doradca ekonomiczny i dyrektor Departamentu Badań Międzynarodowego Funduszu Walutowego - otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ceremonia, która odbyła się 1 czerwca, kończy tydzień obchodów centralnych jubileuszu 85-lecia UEK.


  Jednym z patronów medialnych jubileuszu 85-lecia uczelni jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

  Podczas uroczystego posiedzenia senatu UEK, wniosek o nadanie tytułu doktora honoris causa dla prof. Blancharda uzasadnił dziekan Wydziału Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych UEK - prof. Kazimierz Zieliński. Laudację promotorską wygłosił prof. Andrzej Wojtyna.

  Jak informuje Piotr Bednarski z biura prasowego UEK, prof. Olivier Blanchard swoje życie zawodowe spędził w Cambridge w Stanach Zjednoczonych.

  Po uzyskaniu tytułu doktora w dziedzinie ekonomii w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w 1977 roku pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Harvarda. W 1982 roku powrócił do MIT, gdzie pracuje do dziś. Jest profesorem ekonomii, był dziekanem Katedry Ekonomii. Obecnie pracuje jako doradca ekonomiczny i dyrektor Departamentu Badań Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

  "Jako specjalista w dziedzinie makroekonomii analizował szerokie spektrum zagadnień obejmujących dziedziny takie jak: polityka walutowa, charakter gwałtownych wzrostów cen giełdowych, cechy rynku pracy i determinanty bezrobocia oraz okresy transformacji w byłych państwach bloku wschodniego. W okresie tym współpracował z wieloma krajami i międzynarodowymi organizacjami" - informuje Bednarski.

  Prof. Blanchard jest autorem licznych książek i artykułów, między innymi dwóch podręczników z dziedziny makroekonomii. Jeden z nich, napisany wspólnie ze Stanleyem Fischerem, przeznaczony jest dla studentów studiów magisterskich i doktoranckich, drugi natomiast adresowany jest do studentów kursów licencjackich i magisterskich.

  Profesor Blanchard jest członkiem Rady Towarzystwa Ekonometrii, byłym wiceprzewodniczącym Amerykańskiego Stowarzyszenia Ekonomicznego oraz członkiem Amerykańskiej Akademii Nauk. EKR

  PAP - Nauka w Polsce
   
  bsz


   

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Maciej Lewenstein (ur. 1955 w Warszawie) – polski fizyk teoretyk o specjalności fizyka statystyczna, optyka kwantowa, sieci neuronowe. Magister Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego z 1978. Doktorat w Essen University (promotor prof. Fritz Haake) w 1983. Rozprawę habilitacyjną wykonał w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w 1986. Pracował jako PostDoc z laureatem Nagrody Nobla, prof. Royem Glauberem na Uniwersytecie Harvarda, potem zatrudniony był w Saclay (francuskim Centrum Badań Jądrowych - CEA), następnie jako profesor na Uniwersytecie w Hanowerze. Od 2005 r. pracuje w Instytucie Fotoniki (ICFO) w Castelldefels i Katalońskiej Instytucji Badań i Studiów Zaawansowanych w Barcelonie. Tytuł profesorski otrzymał 11 maja 1993 w dziedzinie nauk fizycznych. Leszek Kasprzyk (ur. 28 lutego 1925 w Kowlu) - polski ekonomista i badacz stosunków międzynarodowych. Ukończył studia dyplomatyczne na Akademii Handlowej w Krakowie oraz politologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1958 uzyskał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych. Od 1978 profesor zwyczajny. W 1994 został doktorem honoris causa Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Jego zainteresowania badawcze obejmują ekonomiczne aspekty stosunków międzynarodowych. Obecnie przebywa już na emeryturze, wciąż jednak pozostaje promotorem prac magisterskich i doktorskich w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. O dostojeństwie Uniwersytetu – wykład prof. Kazimierza Twardowskiego, wygłoszony 21 listopada 1932 w auli Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie w odpowiedzi na przyznanie mu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

  Piotr Perzyna (ur. 1932, zm. 22 czerwca 2013) – polski mechanik, prof. dr hab. inż., specjalista w dziedzinie mechaniki ciała stałego, twórca teorii lepkoplastyczności. Doctor honoris causa Politechniki Poznańskiej. Henryk Aleksander Gmiterek (ur. 1950) – polski historyk, prof. dr hab. (tytuł naukowy profesora od 1997, od 2001 r. profesor zwyczajny), doctor honoris causa Państwowego Pedagogicznego Uniwersytetu im. I. Franko w Drohobyczu (2008).

  Michael Kaplan (ur. 15 kwietnia 1946 w Neuilly-sur-Seine) – francuski historyk mediewista, bizantynolog. Absolwent a następnie wykładowca na uniwersytecie Paris 1 Panthéon-Sorbonne. Specjalizuje się w historii mentalności oraz hagiografii bizantyńskiej. W latach 1999-2004 był rektorem tej uczelni. Otrzymał tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Mińsku (2000). Kazimierz Marian Lankosz (ur. 1948), doktor habilitowany nauk prawnych (promotor prof. Stanisław Edward Nahlik), profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Zakładu Prawa Międzynarodowego Publicznego UJ, wiceprzewodniczący International Law Association (ILA), członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Doktor honoris causa Uniwersytetu Gutenberga w Moguncji.

  Wyższa Szkoła Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Wołominie jest niepubliczną uczelnią zawodową powstałą w marcu 2005 r. na mocy decyzji Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Pierwszym rektorem uczelni był prof. dr hab. Michał Gnatowski. Od 1 października 2009 r. rektorem uczelni jest dr Janusz Kowalski. Uczelnia posiada uprawnienia do prowadzenia studiów I stopnia na kierunkach: ekonomia i filologia. Założycielem uczelni od marca 2011 r. jest Fundacja Al Farabi. Wśród samodzielnych pracowników kadry naukowo dydaktycznej są: były rektor Szkoły Głównej Handlowej prof. dr hab. Klemens Białecki, prof. Krzysztof Marecki, prof. dr hab. Andrzej Sokołowski, prof. dr hab. Halina Szmarłowska oraz Dyrektor Centrum Języków Obcych Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku prof.dr hab. Ludmila Khvedchenya. Acta Angiologica – oficjalny kwartalnik Polskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Arkadiusz Jawień. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Aldona Dembińska-Kieć, prof. Andrzej Dorobisz oraz prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska.

  Endokrynologia Polska – dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego wydawany przez Wydawnictwo Via Medica. Redaktorem naczelnym jest prof. Beata Kos-Kudła. Zastępcami redaktora naczelnego są: prof. Ewa Sewerynek, prof. Marek Bolanowski, prof. Roman Junik oraz dr hab. Tomasz Bednarczuk.

  Doktorzy honoris causa Wyższej Szkoły Rolniczej i Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie: Tytuł doktora honoris causa Wyższej Szkoły Rolniczej i Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (zmiana nazwy uczelni nastąpiła w 1972) otrzymały następujące osoby:

  Bolesław Semczuk (ur. 28 marca 1928 w Rulikówce, zm. 24 października 2011 w Lublinie) - lekarz polski, profesor, specjalista w dziedzinie otolaryngologii, wieloletni kierownik katedry i kliniki otolaryngologii Akademii Medycznej w Lublinie (obecnie Uniwersytet Medyczny w Lublinie), którą kierował w latach 1964-1998. W latach 1972-1981 był rektorem Akademii Medycznej w Lublinie. Otrzymał tytuł doktora honoris causa tejże uczelni. Daniele Archibugi (ur. 1958 w Rzymie) jest włoskim naukowcem z dziedziny ekonomii i teorii polityki. Zajmuje się ekonomicznymi i politycznymi aspektami zmian technologicznych, teorią polityki stosunków międzynarodowych oraz technologiczną i polityczną globalizacją. Archibugi ukończył ekonomię na Uniwersytecie “La Sapienza”, a następnie studia doktoranckie w dziedzinie naukowych i technologicznych badań politycznych na Uniwersytecie w Sussex. Pracował i wykładał w Sussex, Neapolu, Cambridge, Rzymie oraz London School of Economics. W czerwcu 2006 roku uzyskał tytuł honorowego profesora Uniwersytetu w Sussex. Obecnie pracuje we Włoskiej Akademii Nauk w Rzymie oraz w Birkbeck, Uniwersytet w Londynie.

  Zbigniew Jasicki (ur. 16 sierpnia 1915 w Zawadzie na Śląsku Cieszyńskim - zm. 9 stycznia 2001 w Krakowie) – specjalista w dziedzinie sieci i układów elektroenergetycznych. Rektor dwóch politechnik: Śląskiej (w latach 1954-1956) oraz Poznańskiej (w latach 1962-1969). Politechnika Poznańska nadała mu także tytułu doktora honoris causa, a cała uroczystość miała miejsce 26 marca 1987 roku. Zbigniew Jasicki jest ponadto autorem m.in. 161 publikacji oraz 4 monograficznych podręczników akademickich.

  Dodano: 02.06.2010. 04:18  


  Najnowsze