• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Psycholog: represje wobec chuliganów na stadionach nie wystarczą

  15.06.2011. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Rząd nadrabia zaległości w walce z chuligaństwem stadionowym, ale zmiana kultury kibicowania wymaga czasu - mówi PAP psycholog dr Konrad Maj ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Jego zdaniem z agresją na stadionach walczyć trzeba przez edukację.


  Więcej zabawy na stadionie, edukowanie młodych kibiców czy brak agresji na murawie boiska - takie działania mogą pozytywniej wpłynąć na zachowania kibiców piłkarskich niż represje - mówi PAP dr Konrad Maj, który prowadził badania na temat psychologii chuligaństwa stadionowego. Zdaniem psychologa, z agresją na stadionach walczyć należy nie tyle poprzez wprowadzenie kolejnych represji i restrykcji, ale przez edukację i zmianę kultury stadionowej.

  Maj podkreśla, że pewne restrykcje rzeczywiście mogą ograniczyć chuligaństwo na stadionach czy wokół nich. Psycholog uważa, że dobrym rozwiązaniem jest np. proponowany w ustawie, nad którą pracuje Sejm, nacisk na monitoring i identyfikację kibiców. Metody te, stosowane w wielu krajach Europy, sprawiają, że kibice rzeczywiście są mniej skłonni do wszczynania zamieszek i burd, bo czują się mniej anonimowi. Pewne plusy mogła mieć też decyzja rządu o zamknięciu stadionów - pokazała, że na chuligaństwo nie ma przyzwolenia. "Ale takie rozwiązania nie zmieniają kibiców wewnętrznie, swoje negatywne emocje wyrażają oni poza stadionem w postaci +ustawek+ czy aktów wandalizmu" - mówi.

  Ekspert uważa, że ważne jest wprowadzanie na stadion pozytywnych emocji. Sugeruje, że mecze należałoby raczej uczynić zabawą, karnawałem czy piknikiem, podczas gdy teraz na meczach panuje nastrój walki, który pobudza agresję. "Oprawa meczu ma cechy rytuału wojennego" - zwraca uwagę psycholog i jako przykład podaje obecne na meczu przyśpiewki, flagi, a także pojawiające się często na stadionie słowa: "walka", "starcie", "pokonać", czy "strzał". Zdaniem eksperta ze stadionów należało by wyeliminować agresywne okrzyki, które od agresji werbalnej mogą prowadzić do przemocy fizycznej, np. po meczu.

  Dr Maj wyjaśnia, że do zamieszek dochodzi najczęściej wśród kibiców piłki nożnej, a także hokeja na lodzie. Psycholog tłumaczy, że ma na to wpływ obecna w jednym miejscu bardzo duża liczba kibiców oraz to, co się dzieje między zawodnikami na meczu. "To piłkarze czy hokeiści mogą dawać impuls do zamieszek. Atmosfera z boiska przenosi się na trybuny" - mówi Maj i dodaje, że w sportach mniej kontaktowych, takich jak tenis czy siatkówka, zamieszki się niemal nie zdarzają. Pozytywny wpływ na publiczność miałoby więc zachowanie piłkarzy - brak agresji na murawie, a także bardziej obiektywne i mniej kontrowersyjne decyzje sędziów - np. wspomagane powtórkami przebiegu akcji bramkowych czy fauli na telebimach.

  Psycholog społeczny uważa, że na stadiony warto wprowadzić humor i nastrój zabawy - pomogłyby w tym np. zabawne konkursy czy śmieszne zdarzenia sportowe prezentowane w przerwach na telebimach. Pozytywnie mogłyby na zachowanie kibiców wpłynąć większe zniżki cen biletów dla kobiet i dzieci.

  Ekspert zwraca też uwagę na to, że ludzie są w lepszym nastroju tam, gdzie jest konsumpcja. "Jeśli dostępne jest dobre i niedrogie menu w stadionowych bufetach - ludzie są bardziej pokojowo nastawieni do otoczenia" - mówi ekspert. Dodaje, że także pomysł sprzedaży na stadionach piwa niskoprocentowego w plastikowych butelkach, proponowany w ustawie, nad którą pracuje Sejm, nie jest złym pomysłem. "To praktykuje się na wielu stadionach świata. Jeśli alkohol jest całkowicie zabroniony, istnieje większa pokusa, żeby obchodzić ten zakaz, a część ludzi wypija bardzo mocny alkohol bezpośrednio przed meczem. Przecież w pubach kibice oglądając mecze piją piwo i nie dochodzi do awantur, ponadto podejście Polaków do alkoholu bardzo się zmieniło" - komentuje psycholog z SWPS.

  Zdaniem dr Maja, bardzo ważnym elementem walki z chuligaństwem stadionowym jest edukacja, prowadzona m.in. wśród najmłodszych kibiców. Zdaniem eksperta, powinien powstać nowy kodeks kibica. "Powinno się kibicować +za+, a nie +przeciw+". Kibicowanie polega na dopingowaniu własnej drużyny, a nie na tym, żeby grozić czy obrażać innych" - ocenia.

  Konrad Maj zaznacza, że zwyczaje kibiców ciężko będzie zmienić całkowicie do Euro 2012, ale wtedy z chuligaństwem stadionowym nie powinno być dużego problemu. "Na meczach reprezentacji Polski jest nieco inna widownia niż na spotkaniach drużyn klubowych. Poza tym bilety na Euro 2012 były losowane, małe jest więc prawdopodobieństwo, że bilety w jednym sektorze dostanie wielu pseudokibiców oraz prowodyrów zamieszek. Ich siła oddziaływania będzie więc mniejsza. Oni są silni w grupie, a nie w pojedynkę" - zaznacza ekspert. LT

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/ mlu/ woj/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Chuligaństwo - awanturnictwo, zachowanie charakteryzujące się lekceważeniem norm życia społecznego oraz obowiązującego porządku prawnego najczęściej o charakterze przestępczym. Stadio Giuseppe Meazza "San Siro" – stadion piłkarski w Mediolanie. Jest on jednym z największych stadionów na świecie i może pomieścić ok. 85 tysięcy kibiców. Tradycyjny sektor kibiców Milanu to Curva Sud (Zakole Południowe), a kibiców Interu – Curva Nord (Zakole Północne). Sektorówka w slangu ultrasów (kibiców przygotowujących oprawy meczowe) jest to duża flaga wciągana z dolnego sektora na górną część trybuny zajmowaną przez kibiców. Największą sektorówkę w Polsce ma Lech Poznań . Sektorówki są dumą kibiców. Są one różnie podnoszone, np. Kibice GKS-u Katowice opuszczają sektorówkę na przeźroczystych linkach z dachu. Wtedy sektorówka zakrywa trybunę. Największe sektorówki ważą nawet kilkadziesiąt kilogramów.

  Zachowania pasywno-agresywne to zachowania zawierające jednocześnie cechy biernego oporu, agresji wyrażonej nie wprost, oraz cechy jawnie agresywne (osoba na przemian wyraża swoją agresję mniej lub bardziej jawnie). Molly Malone (także znana jako Cockles and Mussels) jest bardzo popularnym utworem folklorystycznym, który w Irlandii zdobył nieomal status hymnu narodowego; jest nieoficjalnym hymnem Dublina, stolicy Irlandii. Utwór ten jest często śpiewany przez kibiców sportów gaelickich oraz kibiców klubów rugby, w tym reprezentacji narodowej Irlandii w rugby. Utwór ten jest także śpiewany w słynnym filmie Stanleya Kubricka Mechaniczna pomarańcza. Opowiada historię pięknej sprzedawczyni ryb, pracującej na ulicach Dublina, która zmarła młodo z powodu febry.

  Tomasz Franciszek Maruszewski (ur. 1946) – profesor w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (Wydział Zamiejscowy w Sopocie), doktor habilitowany, psycholog, specjalizujący się w psychologii poznawczej, psychologii emocji, psychologii zarządzania oraz psychologii komunikowania. Niesportowe zachowanie – w sporcie oznacza niewłaściwe zachowanie sportowca, czyli faulowanie, nieposłuszeństwo wobec trenera, brutalna i niebezpieczna gra, używanie słów wulgarnych, nieprzyzwoitych oraz obraźliwych gestów m.in. do zawodników, trenera, sędziów czy kibiców. Podczas trwania zawodów (najczęściej w grach zespołowych) niesportowe zachowanie jest karane m.in. żółtą i czerwoną kartką lub wykluczeniem na określony czas w minutach (jak np. w piłce ręcznej czy w hokeju na lodzie). Po zawodach, w przypadku rażącego niesportowego zachowania władze m.in. federacji sportowej czy ligi zawodowej, mogą na zawodnika nałożyć karę finansową lub zawieszenia na określony czas. Wymiar kary jest zazwyczaj uzależniony od stopnia zachowania zawodnika podczas zawodów.

  Bierna agresja - metoda okazywania negatywnych emocji poprzez tłumienie emocji pozytywnych lub niepodejmowanie uzasadnionych sytuacją działań, oczekiwanych przez drugą osobę. Bierna agresja występuje w formie częściowo lub całkowicie zakamuflowanej, a pojawia się najczęściej wtedy, gdy zastosowanie agresji czynnej, zarówno fizycznej jak i językowej jest zbyt ryzykowne lub nieopłacalne. Tanya Byron (ur. 1967) – brytyjska psycholog, która stała się sławna w 2004/2005 dzięki programom takim jak Little Angels (w Polsce emitowany pod nazwą Niesforne aniołki) oraz House of Tiny Tearaways (w Polsce tłumaczony jako Poradnik Tanyi Byron oraz Dom małych krzykaczy), w których występowała jako ekspert pomagający rodzicom rozwiązywać problemy wychowawcze. Jest także współautorką książki na temat rodzicielstwa opartej na programie Little Angels.

  Sport widowiskowy (ang. spectator sport) − sport, który charakteryzuje się tym, że podczas jego rozgrywania obecni są widzowie oglądający rozgrywki. Sporty takie tworzą widowiska przyciągające uwagę często bardzo szerokiej publiki, uprawia się je w dużej mierze dla rozrywki i przyjemności oglądających. Rozgrywanie sportów widowiskowych często wymaga odpowiednio przygotowanych miejsc spotkań - sal lub hal z widownią albo stadionów, z których kibice mogą obserwować grę lub przebieg konkurencji.

  Ankara 19 Mayis jest to turecki stadion piłkarski położony w stolicy Turcji, Ankarze. Na stadionie swoje mecze domowe rozgrywają kluby:Ankaragücü Ankara Gençlerbirliği Ankara oraz BB Ankaraspor. Stadion został zbudowany w 1936 roku a jego pojemność wynosi 19125 miejsc. Stadion nosi imię po sławnym przwódzcy Turków, Mustafie Kemalu Atatürkowi. Stadion jest podzielony na pięć trybun którymi są Gecekondu, Maraton, Saatli, Kapalı oraz Protokol. Gecekondu, Maraton i Kapalı są to trybuny przeznaczone dla kibiców gospodarzy, trybuna Protokol jest przeznaczona dla VIP-ów natomiast trybuna Saatli jest zarezerwowana dla kibiców drużyn przyjezdnych.

  Pacific Coliseum hala wystawowa jest niedużą areną przy Hastings Park w Vancouver, Kolumbia Brytyjska. Budowę zakończono w 1968 roku, obiekt obecnie może pomieścić 16,281 kibiców dla hokeja, chociaż pojemność hali miała początkowo 15,713 kibiców. Pacific Coliseum jest obecnie obiektem drużyny hokejowej Vancouver Giants i siedzibą zachodniej ligi hokeja Western Hockey League.W Arenie mogą się odbywać również wystawy,koncerty itp. Pacific Coliseum zostało wybrane jako miejsce rozgrywania zawodów łyżwiarstwa figurowego i short traku na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010. Ida (Idalia) Maria Kurcz (ur. 13 września 1930 w Łodzi) - psycholog, profesor zwyczajny doktor habilitowany. Od 1951 roku jest związana z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie w Instytucie Psychologii PAN i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Członek Komitetu Nauk Psychologicznych PAN, towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych. Również redaktor czasopism i podręczników. Współpracuje z magazynem psychologicznym Charaktery.

  Liberalizm – pogląd skupiający się na relacjach państwo - społeczeństwo. Istotne znaczenie zajmuje w nim polityka wewnętrzna, indywidualne prawa jednostek oraz zapewnienie własności prywatnej. Ogranicza użycie siły dla własnego interesu, opowiadając się za stosowaniem standardów etycznych i prawa międzynarodowego publicznego w polityce zagranicznej. Liberalizm zwraca uwagę na sposoby harmonizacji interesów między państwami. Uważa, że celem państwa jest zagwarantowanie praw jednostki jako członka społeczeństwa. Liberalizm uznaje istnienie międzynarodowej anarchii, czyli braku instytucji regulujących stosunki między państwami. Zdaniem liberałów rozwój świata ma charakter liniowy i stopniowy oraz następuje na skutek kulminacji międzynarodowej współpracy. Liberalizm jest postępowy, kładzie nacisk na wzmocnienie edukacji, rozwój społeczeństwa obywatelskiego i rozwój gospodarczy oraz reformy instytucjonalne. Teoria agresji wrodzonej – teoria, w której zakłada się, że agresja jest popędem wrodzonym. Zachowania agresywne są objawem działania tej siły popędowej. Zgodnie z tą teorią agresja działa podobnie jak większość popędów – np. głód czy popęd seksualny. Energia popędu kumuluje się aż dochodzi do stanu krytycznego, wtedy pojawiają się zachowania agresywne, których funkcją jest zmniejszenie poziomu napięcia popędowego (katharsis).

  Dyskusja wikiprojektu:Lekkoatletyka/Encyklopedyczność-propozycja: Moim zdaniem należałoby nieco zreformować obecną propozycję, 13. lokata na igrzyskach jest moim zdaniem bardziej wartościowa niż wiele z podanych kryteriów, ja bym to widział tak :

  Dodano: 15.06.2011. 00:40  


  Najnowsze