• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • UW: doktorat honoris causa dla Elie Wiesela

  24.01.2012. 07:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Senat Uniwersytetu Warszawskiego podjął uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa profesorowi Elie Wieselowi - poinformowała PAP rzeczniczka UW Anna Korzekwa.  Uchwała Senatu UW została podjęta 18 stycznia. Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Elie Wieselowie ma się odbyć w maju.

  Promotorem doktoratu honoris causa profesora Wiesela został prof. Henryk Samsonowicz, a recenzentami profesorowie: Wojciech Wrzesiński, Richard Pipes i bp. Tadeusz Pieronek.

  Elie Wiesel żydowski pisarz, więzień Auschwitz, jest znanym działaczem na rzecz praw człowieka, twórcą terminu Holocaust stosowanego dla określenia zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Wielokrotnie angażował się w obronie uciskanych i prześladowanych mniejszości narodowych. Za swoją działalność otrzymał w 1986 r. Pokojową Nagrodę Nobla. Jest określany jako "posłaniec ludzkości".

  W latach 1980-1986 Wiesel był przewodniczącym amerykańskiej Rady Pamięci Holocaustu. Zainicjował budowę Amerykańskiego Muzeum Pamięci o Zagładzie (United States Holocaust Memorial Museum). W 2005 r. przyznano mu odznaczenie "Dignitas Humana Award".

  Urodził się w 1928 roku w miasteczku Sygiet w Rumunii, w ortodoksyjnej rodzinie chasydzkiej. W 1944 r. wszystkich Żydów z miasteczka deportowano do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie zginęły jego matka i młodsza siostra. Później Wiesel był więźniem obozu w Buchenwaldzie, z którego on i jego dwie starsze siostry zostali wyzwoleni w 1945 r. przez oddziały aliantów.

  Po wojnie 17-letni Wiesel zamieszkał w Paryżu, gdzie na Sorbonie rozpoczął studia z literatury, psychologii i filozofii. Zajął się też dziennikarstwem, współpracując z czasopismami francuskimi i izraelskimi.

  W 1956 r. opublikował 800-stronicową książkę pt. "Un di Velt Hot Geshvign" ("A świat pozostał milczący"), napisaną w języku jidysz.

  W 1958 r. ukazała się na wpół autobiograficzna powieść Wiesela pt. "Noc". Stała się bestsellerem. Od tamtej pory Wiesel napisał ponad 50 innych utworów - powieści; opowiadania; dramaty; opowieści chasydzkie i talmudyczne; eseje.

  W 1963 r. przyjął obywatelstwo amerykańskie. Na amerykańskich uczelniach dał tysiące wykładów, w których koncentrował się na sytuacji Żydów i innych narodów cierpiących prześladowania z powodu swojego wyznania, rasy czy pochodzenia. Wykładał w nowojorskim City College oraz na Boston University, na którym uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych oraz profesora filozofii. Otrzymał tytuł doktora honoris causa wielu uczelni, a w 1990 r. został kawalerem francuskiej Legii Honorowej.

  Profesor bp Tadeusz Pieronek w swojej opinii w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa UW Wieselowi podkreślił, że propozycją poczuł się "zaszczycony ale i zakłopotany". "Nie jestem bowiem znawcą literatury ani szerokiej, politycznej i dziennikarskiej działalności prof. Elie Wiesela w różnych sektorach życia społecznego na arenie międzynarodowej".

  Jak dodał, zgodził się jednak na napisanie recenzji, która ukazałaby jeden z najważniejszych wątków twórczości Elie Wiesela związany z jego pobytem jako młodego chłopca w obozie koncentracyjnym w Auschwitz i "głębokimi przemyśleniami religijnymi będącymi próbą dotarcia do ostatecznych przyczyn tej straszliwej tragedii ludzkości, jaką były nazistowskie obozy śmierci w czasie II wojny światowej".

  "Te refleksje Elie Wiesela skłoniły mnie do zabrania głosu, który wprawdzie nie jest w stanie wskazać nawet najważniejszych dokonań i osiągnięć profesora Elie Wiesela, ale pozwalają się odnieść do tego fragmentu jego życia, który zrodził jedno z najbardziej dramatycznych pytań egzystencjalnych człowieka, ma wymiar ogólnoludzki i poruszający najgłębsze struny człowieczego sumienia" - zaznaczył bp Pieronek.

  "Za rolę, jaką profesor Elie Wiesel spełnił dla pojednania między narodami i pokoju światowego otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, co jest już więcej niż wystarczającą rekomendacją dla każdej Uczelni świata, by go zaliczyć w poczet własnych doktorów honoris causa, nie tylko po to, by go uczcić, ale także dla ukazania wartości, na które nadająca godność Uczelnia jest wrażliwa" - dodał.

  W swojej rekomendacji prof. Richard Pipes podkreślił, że Elie Wiesel jest żywym symbolem Holokaustu - najgorszej zbrodni popełnionej przez rodzaj ludzki.

  Prof. Wojciech Wrzesiński napisał, że Eli Wiesel "amerykański pisarz i dziennikarz, żydowski, działacz społeczny pochodzenia rumuńskiego, ortodoksyjny chasyda przyswoił swoim pisarstwem opinii światowej prawdę o istocie zagłady narodu żydowskiego, podjętej przez totalny narodowy socjalizm i wpływ jego tradycji na inne nurty nieludzkich działań przemocy i zła, zmierzających do zniszczenia narodów o innych wyznaniach, cywilizacji czy rasy"

  "Nie bez przyczyny nazywano go nieraz w życiu publicznym +Apostołem Pamięci Holocaustu+" - dodał.

  Elie Wiesel w 2008 r. otrzymał doktorat h.c. Uniwersytetu Gdańskiego. Uhonorowany także Nagrodą Orła Jana Karskiego za "lekcję, jak rozpoznawać absolutne zło Holocaustu".

  PAP - Nauka w Polsce

  par/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Elie Wiesel, właśc. Eliezer Wiesel, (ur. 30 września 1928 w Syhocie Marmaroskim, obecnie Sighetu Marmaţiei) – amerykański pisarz i dziennikarz, pochodzenia węgiersko-żydowskiego. Henryk Aleksander Gmiterek (ur. 1950) – polski historyk, prof. dr hab. (tytuł naukowy profesora od 1997, od 2001 r. profesor zwyczajny), doctor honoris causa Państwowego Pedagogicznego Uniwersytetu im. I. Franko w Drohobyczu (2008). Doktorzy honoris causa Wyższej Szkoły Rolniczej i Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie: Tytuł doktora honoris causa Wyższej Szkoły Rolniczej i Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (zmiana nazwy uczelni nastąpiła w 1972) otrzymały następujące osoby:

  Lista doktorów honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – lista obejmuje doktorów honoris causa od 1921 r. do dnia dzisiejszego. Michael Kaplan (ur. 15 kwietnia 1946 w Neuilly-sur-Seine) – francuski historyk mediewista, bizantynolog. Absolwent a następnie wykładowca na uniwersytecie Paris 1 Panthéon-Sorbonne. Specjalizuje się w historii mentalności oraz hagiografii bizantyńskiej. W latach 1999-2004 był rektorem tej uczelni. Otrzymał tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Mińsku (2000).

  Ted Bell jest absolwentem Randolph-Macon College w Ashland w stanie Wirginia. W wczesnych latach siedemdziesiątych rozpoczął pracę w branży reklamowej. Niedługo później jego kariera nabrała rozpędu, bo został prezesem i dyrektorem kreatywnym w firmie Leo Burnett Company. Później podobne stanowiska piastował też w firmie Young & Rubicam, jednej z największych agencji reklamowych na świecie . Jego zainteresowania sięgają jednak znacznie dalej. Posiada on tytuł doktora honoris causa z zakresu sztuk pięknych od uczelni Kendall College. Pracował również w departamencie Stanu w charakterze doradcy, zasiadał również w radach nadzorczych kilku instytucji. W 2001 roku przeszedł na emeryturę i poświęcił się swojej kolejnej pasji, pisaniu. Mieszka w Palm Beach na Florydzie i w narciarskim Aspen w stanie Kolorado, gdzie pisze powieści z Alexandrem Hawke, swoim ulubionym bohaterem. O dostojeństwie Uniwersytetu – wykład prof. Kazimierza Twardowskiego, wygłoszony 21 listopada 1932 w auli Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie w odpowiedzi na przyznanie mu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

  Irena Bajerowa (ur. 13 marca 1921, zm. 30 czerwca 2010) − polski językoznawca, profesor, doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Córka językoznawcy, profesora Zenona Klemensiewicza. Doktorzy honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - chronologiczna lista doktorów honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Zofia Majewska (ur. 13 stycznia 1907 w Warszawie, zm. 19 listopada 1997 w Gdańsku) – polska lekarka, neurolog, twórczyni polskiej szkoły neurologii rozwojowej, wykładowca Akademii Medycznej w Gdańsku, pierwsza w historii tej uczelni kobieta, która uzyskała habilitację i tytuł profesora oraz doktorat honoris causa.

  Doktorzy honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - chronologiczna lista doktorów honoris causa Akademii Medycznej w Lublinie oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie .

  Hermann Riemann, właśc. Traugott Leberecht Hermann Riemann (ur. 4 października 1822 w Eutinie, zm. 27 stycznia 1889 w Greifenberg/Pommern), syn pastora Heinricha Arminiusa Riemanna i Henrietty z domu Gensler. Pochodził z wielodzietnej rodziny. Od 1842 studiował teologię, filozofię i historię w Jenie. Pracę i działalność dydaktyczną rozpoczął od stażu w szkole gimnazjalnej w Anklam (Niemcy) w 1951. W rok później przeniósł się do Greifenberga na Pomorzu aby rozpocząć pracę w nowo utworzonym Gimnazjum im. Fryderyka Wilhelma, gdzie objął funkcję prorektora szkoły. H. Riemann za zasługi w upowszechnianiu historii Pomorza otrzymał od Uniwersytetu w Greifswaldzie (Niemcy), zaszczytny tytuł doktora honoris causa w dziedzinie nauk filozoficznych. Tytuł profesora otrzymał w 1886. Piramida Madoffa - piramida finansowa na wielką skalę, stworzona przez Bernarda Madoffa, który pozyskał jako klientów banki (m. in. HSBC, Fortis, Royal Bank of Scotland, Société Générale, BNP Paribas, UniCredit, Citigroup, JP Morgan, Bank of America, UBS), firmy i instytucje (Fairfield Greenwich Group, Uniwersytet Columbia, fundację Eliego Wiesela) oraz inwestorów prywatnych do lokowania pieniędzy w jego fundusz. W przypadku gdy pieniądze trzeba było wypłacić, płacił z pieniędzy wpłacanych przez kolejnych klientów.

  Günter Wilhelm Grass (ur. 16 października 1927 w Gdańsku) – niemiecki pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999. Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego (za wybitną twórczość literacką oraz wkład w polsko-niemieckie pojednanie) oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1993 Rada Miasta przyznała pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

  Dodano: 24.01.2012. 07:19  


  Najnowsze