• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wykładowcy Politechniki Warszawskiej sprawdzą Wikipedię

  09.02.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wykładowcy Politechniki Warszawskiej (PW) w najbliższych tygodniach zweryfikują i uzupełnią hasła Wikipedii. Kilkanaście osób z Wydziału Elektroniki sprawdzi zagadnienia z zakresu zarządzania IT i zarządzania projektami. Efektów ich pracy można się spodziewać za 3-4 miesiące.

  "Do korzystania z Wikipedii mało kto chce się otwarcie przyznać, jednak z tego źródła masowo korzystają wszyscy internauci. W zakresie naszej specjalizacji w polskiej wersji Wikipedii jest naprawdę sporo błędów. Szacujemy, iż dotyczą one przynajmniej 20 proc. haseł" - wyjaśnia PAP kierownik studiów podyplomowych Zarządzanie Projektami PW dr inż. Andrzej Zalewski.

  "Zasadniczym problemem jest nie tyle błędność definicji, co ich często niekonkretna treść, wady językowe, amatorska terminologia nieposiadająca oparcia w terminologii właściwej danej dziedzinie wiedzy, przypadkowo zebrana treść, definicje nieznanego przez nieznane" - wylicza dr Zalewski.

  Jak wyjaśnia, uczestnicy akcji chcą się skupić na hasłach związanych z tematyką zarządzania projektami oraz zarządzania IT. Na początku eksperci z Politechniki zweryfikują kilkadziesiąt najważniejszych haseł już istniejących. Poza tym uzupełnią tę listę o kolejne hasła, których w tej chwili nie ma w bazie Wikipedii.

  "Brak w Wikipedii tak popularnych pojęć, jak np. +model biznesowy+, +analiza wymagań+. Błędy proszę bardzo: pod hasłem +architektura oprogramowania+ znajduje się sekcja +Metodyki budowy systemów informatycznych+, a tam można znaleźć metody oceny architektury oprogramowania. Cały opis zawarty pod tym nagłówkiem to zestaw niewiele znaczących ogólników" - mówi naukowiec z PW.

  Zapowiada, że w planach jest powołanie kilku zespołów merytorycznych, pogrupowania haseł merytorycznie, włączenie do współpracy koła naukowego zarządzania projektami PM-ART., działające na PW i wykorzystanie nauczycieli i trenerów prowadzących zajęcia na studiach podyplomowych Politechniki jako "najwyższej klasy konsultantów".

  Do sprawdzania haseł Wikipedii organizatorzy zaprosili studentów studiów podyplomowych, którzy za swoją aktywność będą nagradzani dodatkowymi punktami na studiach.

  Polskie zasoby Wikipedii należą do najobszerniejszych na świecie. Większa jest tylko angielska, niemiecka i francuska wersja językowa. Dlatego próby wyeliminowania z procesu edukacji tej internetowej encyklopedii są z góry skazane na niepowodzenie.

  "Dużo lepszym i ciekawszym rozwiązaniem jest merytoryczne wsparcie Wikipedii. Ponieważ zależy nam na jak najwyższym poziomie informacji tam zawartych, postanowiliśmy wykorzystać naszą wiedzę w procesie ich redagowania" - tłumaczy dr Zalewski. "Jestem pewien, że nasza praca znacząco podniesie wiarygodność Wikipedii we wskazanych tu obszarach i zwiększy zadowolenie jej użytkowników" - uważa naukowiec.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  PRINCE2 – metodyka zarządzania projektami oparta na produktach. Zastosować ją można do zarządzania i sterowania projektami wszelkiego rodzaju i wszelkiej wielkości.

  Oprogramowanie do zarządzania projektami – termin zbiorczy dla oprogramowania komputerowego służącego do harmonogramowania, kontroli i zarządzania budżetem, alokacji zasobów, zarządzania jakością i dokumentacją, zarządzania ryzykiem oraz zarządzania odchyleniami w projektach.

  Oprogramowanie do zarządzania projektami – termin zbiorczy dla oprogramowania komputerowego służącego do harmonogramowania, kontroli i zarządzania budżetem, alokacji zasobów, zarządzania jakością i dokumentacją, zarządzania ryzykiem oraz zarządzania odchyleniami w projektach.

  Dyskusja Wikipedii:Zostań autorem hasła nr 900 000 w polskiej Wikipedii!/Informacje dla mediówZbliżamy się do jubileuszowego, dziewięćset tysięcznego artykułu polskiej Wikipedii. Mimo że wzrost liczby haseł jest wymierną miarą wielkości Wikipedii, to jednak w miarę upływu czasu wikipedyści coraz więcej wagi przywiązują do jakości, a nie ilości. Sukcesywnie hasła są uzupełniane i poprawiane tak by zwiększyć ich wiarygodność i weryfikowalność Nasz projekt może współtworzyć każdy internauta – wystarczy jedynie chęć do poświęcenia chociażby kilku minut dla tego przedsięwzięcia. Wikipedia jest projektem non-profit – nie czerpiemy finansowych korzyści z naszej działalności, nie umieszczaliśmy, nie umieszczamy i nie będziemy umieszczać na naszych stronach żadnych reklam.

  P2ware Planner Suite jest oprogramowaniem do zarządzania projektami stworzonym przez firmę P2ware i działającym pod kontrolą systemu Microsoft Windows. Przeznaczeniem oprogramowania jest wspomagania kierowników projektu w zarządzaniu projektami i programami. Lista funkcjonalności obejmuje m.in. tworzenie harmonogramu, zarządzanie budżetem, zarządzanie i przydzielanie zasobów do zadań, zarządzanie ryzykiem i zagadnieniami, śledzenie postępu projektu, automatyczne tworzenie raportów, planowanie oparte na produktach, analiza ścieżki i łańcucha krytycznego czy też metoda wartości wypracowanej.

  Wikipedystka:GitoszMałgorzata, edytuję od 1 lipca 2008, na Wikipedii piszę przede wszystkim hasła związane z muzyką i filmem. Poza tym odchudzam niektóre kategorie, tłumaczę artykuły z angielskiej Wikipedii i tak naprawdę, to wszystko co wpadnie mi w ręce, bo jest tu jeszcze wiele do zrobienia. :-)

  Wikipedystka:JuzumaInteresuje mnie WSZYSTKO.Dosłownie.Więc KOCHAM buszować także po angielskiej Wikipedii.Tylko że tutaj trzeba poprawek.Na polskiej Wikipedii. Naszej Wikipedii. Polskiej!

  Dodano: 09.02.2011. 00:19  


  Najnowsze