Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku
RSS
Czwartek, 31 maja 2012
Petronia, Bożysława, Ernestyna, Teodor
 1891: budowa Kolei Transsyberyjskiej
 1970: zagłada miasta Yungay w Peru
 WHO: Dzień bez Papierosa
Nowe publikacje
Sukces wrocławskich studentów na zawodach Robot Challenge 2011
Dodano:
|31 Mar 2011|, 2011 00:47
|
|
|
Dwa roboty skonstruowane przez studentów z Politechniki Wrocławskiej znalazły się na podium w międzynarodowych zawodach Robot Challenge 2011, które odbyły się w Wiedniu.
Jak poinformowała Joanna Pająk z biura prasowego wrocławskiej uczelni, skonstruowany przez studentów z Koła Naukowego Robotyków "KoNaR" robot o nazwie "I prawo Murphy'go" zdobył pierwsze miejsce w kategorii minisumo, natomiast robot klasy nanosumo o nazwie "Mały" zajął II miejsce w kategorii freestyle.
W rozgrywkach minisumo roboty-wojownicy o wymiarach 10 cm na 10 cm walczyły na ringu, z którego próbowały zepchnąć przeciwnika. "I prawo Murphy'ego" zwyciężył m.in. dzięki wyjątkowej konstrukcji i wbudowanej funkcji "SeekAndDestroy".
"+Mały+ startował natomiast w kategorii freestyle, w której jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia autora. Skonstruowany przez studentów nanorobot jest nieco mniejszy od grosza i waży mniej więcej tyle, co cztery takie monety. Zachwycił jury niezwykłą, jak na swoje wymiary, precyzją wykonania" - mówiła Pająk.
Sukcesy wrocławskich studentów przyczyniły się także do zdobycia przez reprezentację Polski pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej. Polacy wyprzedzili m.in. Słowaków, Austriaków, Litwinów, Hiszpanów, Szwedów, Turków i Niemców. Oprócz konstruktorów z Politechniki Wrocławskiej do Wiednia pojechali również studenci m.in. z Politechniki Poznańskiej oraz z krakowskiej Akademii Górniczo Hutniczej. MIC
PAP - Nauka w Polsce
mlu/bsz
Czy wiesz że...?
wersja BETA
Robot mobilny to taki robot, który może dowolnie zmieniać swoje położenie w przestrzeni. Roboty tego rodzaju mogą pływać, latać lub jeździć. Roboty mobilne z założenia powinny być robotami autonomicznymi tzn. takimi których prawie nic nie ogranicza np. przewody sterujące bądź zasilające (a jedyne ograniczenia to np. ściany lub przestrzeń w jakiej się znajdują itp.). Poniższe informacje dotyczą robotów poruszających się po ziemi.
pełny tekst
Ewa to polski zdalnie sterowany robot zbudowany przez Janusza Wojciechowskiego w 1960 r. Był to robot jeżdżący sterowany ręcznie, zdalnie lub za pomocą magnetofonu. Oprócz poruszania się we wszystkich kierunkach podawał rękę i mówił. Czterokołowe podwozie, zasilanie i układ sterowania ukryte były pod, sięgającą ziemi, suknią. Tułów, ręce i głowa pochodziły z lalki.
pełny tekst
Moduł "Czy wiesz że...?" (wersja testowa, beta): definicje/pojęcia wygenerowane w obrębie tego modułu pochodzą z Wikipedii i udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Dostęp do pełnej wersji każdego hasła (oraz dokładnch informacji na temat licencji, autora oraz edycji) możliwy jest po kliknięciu w odnośnik opisany jako "pełny tekst".
|
|
|
^ |
|
 |
|
Komentarze: brak |
|
Powered by
phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
|