• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czy komputerowa myszka może trafić do lamusa? Sterowanie kursorem za pomocą... wzroku!

  17.07.2012. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nowo opracowane przez europejskich naukowców urządzenie może niedługo pomóc milionom ludzi, którzy cierpią na takie schorzenia, jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy dystrofia mięśni, w interakcji z komputerami i otoczeniem za pomocą wzroku. Urządzenie może także służyć wsparciem osobom po amputacjach i z urazami rdzenia kręgowego.

  Zmyślna technologia zaprojektowana przez naukowców z Imperial College London w Wlk. Brytanii, jest w stanie ustalić, śledząc ruchy gałek ocznych, gdzie dokładnie dana osoba spogląda, a przez to umożliwić jej sterowanie kursorem na monitorze w taki sam sposób, jak za pomocą myszki komputerowej.

  Jak do tej pory zespół wykazał, że technologia, zaprezentowana na łamach czasopisma Journal of Neural Engineering, umożliwia użytkownikom granie bez konsoli, przeglądanie Internetu i pisanie wiadomości e-mail.

  Urządzenie składa się z dwóch szybkich kamer wideo do konsoli gier, które są zamocowane na okularach poza linią wzroku. Kamery w sposób ciągły wykonują zdjęcia oka, aby ustalić, gdzie skierowana jest źrenica, co pozwala na wykorzystanie zestawu kalibracji do określenia, na które dokładnie miejsce na ekranie patrzy użytkownik.

  Ponadto, naukowcy mogą również posłużyć się bardziej precyzyjnymi kalibracjami, aby stwierdzić, jak daleko użytkownik patrzy. To osiągnięcie może pewnego dnia pomóc ludziom sterować robotyczną protezą ręki albo elektronicznym fotelem inwalidzkim, po prostu spoglądając tam, gdzie chcą dotrzeć.

  Komercyjnie rentowne urządzenie wykorzystuje zaledwie jeden wat mocy i przesyła bezprzewodowo dane za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub USB do dowolnego komputera z systemem operacyjnym Linux albo Windows.

  System umożliwia też użytkownikom klikanie obiektów na ekranie za pomocą wzroku zamiast przyciskiem myszki. Wcześniejsze próby odtwarzania kliknięcia za pomocą palca zmuszały użytkowników do wpatrywania się w ikonkę przez dłuższy czas lub do mrugania, ale mruganie nie jest rozwiązaniem idealnym, gdyż jest to działanie mimowolne i niezamierzone.

  Tym razem naukowcy zaprogramowali urządzenie na rozpoznawanie prostego, świadomego mrugnięcia jako kliknięcia myszką.

  Dr Aldo Faisal z Imperial College London stwierdził: "Zasadniczo osiągnęliśmy dwie rzeczy: zbudowaliśmy system 3D śledzenia ruchów gałek ocznych, który jest setki razy tańszy od systemów komercyjnych i wykorzystaliśmy go do zbudowania interfejsu mózg-maszyna pracującego w czasie rzeczywistym, aby umożliwić pacjentom interakcję płynniejszą i szybszą od istniejących, inwazyjnych technologii, które są tysiące razy droższe. To innowacja przynoszącą oszczędności; opracowywanie inteligentniejszego oprogramowania i wykorzystywanie istniejącego sprzętu do tworzenia urządzeń, które mogą pomóc ludziom na całym świecie, niezależnie od okoliczności związanych z opieką zdrowotną".

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Eye-Tracker- to urządzenie zamontowane na głowie. Jest to system sterowania gałek ocznych, który umożliwia za pomocą wzroku wydawania wszelkich poleceń komputerom. Obecnie był wykorzystywany do ułatwienia posługiwania się przy pracy z komputerem osobom, które są niepełnosprawne. Odpowiednie klawisze znajdujące się na komputerze były naciskane za pomocą wzroku. Stanowiło to pewnego rodzaju komfort w obsłudze takich urządzeń. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mogły się kształcić, poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Był także wykorzystywany do badań przeprowadzonych odnośnie oglądalności reklam wyświetlanych na monitorze. Obecnie ma on służyć do posługiwania się bezdotykową klawiaturą QWERTY. Będzie to działało na podobnej zasadzie, ponieważ odpowiednie klawisze będą również naciskane w zależności od odpowiedniego spojrzenia. Urządzenie wskazujące (ang. pointing device) - urządzenie wejścia-wyjścia komputera pozwalające przekazywać dane do komputera za pomocą fizycznych ruchów wskazywania, klikania i przeciągania, zwykle za pomocą przesuwania ręcznej myszy i uruchamiania jej przycisków. Ruchy urządzenia wskazującego są odzwierciedlane na graficznej reprezentacji pulpitu na ekranie za pomocą ruchów wskaźnika (kursora) myszy lub innych zmian wizualnych. Sprzęgła sterowane jest to sprzęgło wyposażone w urządzenia, za którego pomocą pracownik obsługujący maszynę lub urządzenie może dokonywać połączenia lub rozłączenia członów sprzęgła. W zależności od rodzaju pracy łączenie lub rozłączanie sprzęgła może następować w czasie spoczynku albo w ruchu. O konstrukcji tego sprzęgła może decydować również kierunek momentu i ruch obrotowy przy włączaniu oraz warunki wyłączania: przy biegu luzem czy też pod obciążeniem.

  Buster (z ang. booster) – rodzaj urządzenia wspomagającego, które umożliwia czasowe zwiększenie efektu działania danej maszyny. Urządzenie to jest najczęściej wykorzystywane w momencie rozruchu maszyny bądź urządzenia aby pokonać znaczne siły bezwładności. Prism 200c − urządzenie radarowe (następca Prism 200) opracowane przez brytyjską firmę Cambridge Consultants. Urządzenie służy do obserwacji i śledzenia osób wewnątrz pomieszczeń. Do detekcji ludzi wykorzystuje fale radiowe i jest sterowane z palmtopa. Urządzenie mieści się w specjalnym plecaku i może być obsługiwane przez jedną osobę.

  Przyrząd optyczny, urządzenie optyczneurządzenie służące do zmieniania drogi promieni świetlnych, a czasem także promieni niektórych innych form promieniowania elektromagnetycznego. W zależności od konstrukcji, służyć może do różnych celów, jak np. obserwacji obiektów trudno lub wręcz w ogóle nierozpoznawalnych za pomocą nieuzbrojonego ludzkiego oka (obiektów zbyt małych), obserwacji obiektów zasłoniętych dla bezpośredniej obserwacji, projekcji lub ekspozycji obrazów, nadania oświetleniu odpowiedniego kierunku i kształtu, lub też korekty wad wzroku. Trackball (po polsku - manipulator kulkowy) urządzenie wskazujące komputera lub innego urządzenia elektronicznego (np. telefonu), służy do interakcji użytkownika z systemem operacyjnym i programami. Jest to kulka umieszczana w niektórych klawiaturach pod najniższym rzędem klawiszy (może to też być osobne urządzenie).
  Niekiedy nazywane nieformalnie i żartobliwie kotem (dla odróżnienia od myszki komputerowej). Wygląda jak mechaniczna mysz komputerowa odwrócona do góry kulką. Funkcjonalnie trackball jest identyczny z myszą komputerową. Spotykany najczęściej w komputerach przenośnych. Składa się z obudowy i kuli, której poruszenia są przekładane na ruch kursora na ekranie. W chwili obecnej istnieją dwa mechanizmy przekładania ruchu na sygnały elektryczne:

  Sprzęt mechaniczny – urządzenie stałe lub ruchome, które nie będąc maszyną, mechanizmem lub narzędziem umożliwia wykonanie potrzebnej czynności przez maszynę. System kontroli dostępu jest to zespół wzajemnie powiązanych urządzeń elektronicznych oraz mechanicznych, których działanie ma na celu ograniczenie użytkownikom (całkowite lub określonym czasie) dostępu do sektorów (stref) tego systemu. Identyfikowanie użytkowników przez system kontroli dostępu zależny jest od zastosowanego typu urządzenia identyfikującego. Mogą to być:

  Slidepad – urządzenie komputerowe służące do sterowania kursorem na ekranie monitora wynalezione przez polskich inżynierów ze Szczecina. W odróżnieniu od podobnych rozwiązań, takich jak mysz komputerowa, umożliwia również sterowanie kursorem na ekranie laptopa, telefonu komórkowego, palmtopa i innych podobnych urządzeń.

  Open Global File System (w skrócie OpenGFS, OGFS) jest systemem plików z właściwościami dziennika (journaling), który umożliwia jednoczesny dostęp do wspólnej przestrzeni dyskowej przez wiele węzłów. OpenGFS koordynuje dostępem do urządzeń dyskowych tak aby węzły nie mogły zapisywać jednocześnie w tych samych obszarach urządzenia, jednocześnie zapewniając możliwość równoczesnego odczytu. Węzły maja bezpośredni dostęp do dysków co umożliwia zmniejszenie przeciążenia sieci. Memexp zastąpiono modułem OpenDLM (ang. Distributed Lock Manager). Poprzednia wersja memexp wymagała sporych zasobów obliczeniowych. System OGFS umożliwia rozrastanie się systemów plików oraz dołączanie nowych dysków twardych (poprzez osobny LVM - Logical Volume Manager). Uszkodzenia węzłów obsługiwane są przy pomocy odzyskiwania rejestru i izolowania uszkodzonego węzła. OpenGFS jest lokalnym systemem plików, który można rozszerzyć na rozproszony system plików. Można tak powiedzieć, gdyż OpenGFS wymaga, aby wszystkie nośniki danych (dyski, macierze dyskowe) na których będzie operował OpenGFS były widoczne jako jedno urządzenie, które można adresować w sposób ciągły (bez żadnych luk).

  Urządzenie wylotowe - zamocowane na wylocie lufy pomocnicze urządzenie, które zmieniając charakter wypływu gazów prochowych z lufy po wystrzale, wpływa na właściwości eksploatacyjne broni. Jest to urządzenie pomocnicze, dlatego najczęściej ma prostą konstrukcję i małą masę. Urządzenie wejścia-wyjścia, urządzenie we/wy, urządzenie I/O (ang. input/output device) służy do komunikacji systemu komputerowego z jego użytkownikiem lub innym systemem przetwarzania danych. Urządzenie wejścia-wyjścia służy często do zamiany wielkości fizycznych na dane przetwarzane przez system lub odwrotnie. Np. mysz komputerowa przetwarza ruch ręki, odbiornik GPS aktualne położenie geograficzne, a monitor komputera przetwarza dane komputerowe na obraz.

  Mechanizm prowadzenia jest to urządzenie, które umożliwia kierowcy prowadzenie pojazdu po wybranym przez niego torze i z określoną przez niego prędkością.

  Dodano: 17.07.2012. 16:26  


  Najnowsze