• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czy zabraknie LED'ów?

  18.01.2010. 19:10
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Na przestrzeni ostatnich miesięcy zapotrzebowanie na główny składnik świecących diod - trójmetylek galu (TMGa) wzrosło kilkakrotnie. Największy producent TMGa ze względu na bezprecedensową konieczność rozbudowy linii produkcyjnych zmuszony został do podniesienia ceny tego preparatu o około 15 procent, gdyż obecne moce przerobowe są niewystarczające, by zaspokoić potrzeby rynku, donosi "Chemistry World".

  Według światowych ekspertów niezwykle dynamiczny wzrost zapotrzebowania producentów świecących diod - tzw. LED'ów - na TMGa wynika z bardzo szybkiego rozwoju branży elektronicznej, w części której wykorzystywane są wyświetlacze podświetlane diodami LED.

  Wystarczy spojrzeć na statystyki sprzedaży największego światowego producenta telewizorów zbudowanych w oparciu o technologię LED, by zrozumieć dlaczego wytwórcy niezbyt popularnego dotąd związku chemicznego borykają się z brakiem możliwości zaspokojenia światowego zapotrzebowanie na kluczowy składnik świecących diod - TMGa.

  W minionym roku z taśm produkcyjnych lidera produkcji wyświetlaczy LCD zjechało 2.6 miliona nowych telewizorów, których ekran podświetlany jest diodami LED. Dla porównania rok wcześniej, ten sam producent wytworzył zaledwie kilkaset tysięcy takich urządzeń! Podobnie dzieje się wśród producentów komputerów, gdzie w 2009 roku praktycznie wszystkie nowo produkowane monitory komputerowe wyposażone były w diody LED, zamiast dotąd stosowanych świetlówek podświetlających ciekłokrystaliczne wyświetlacze.

  Dzięki bezprecedensowej ekspansji świecących diod, producenci TMGa z początkiem tego roku stanęli wobec braku możliwości spełnienia żądań producentów diod LED, a pośrednio producentów urządzeń elektronicznych, których zapotrzebowanie na trójmetylek galu wzrosło w ostatnich miesiącach niemal o 100 procent!

  Według rzecznika prasowego, jednego z największych światowych producentów TMGa, wzrost ceny tej substancji o 15 procent ma zapewnić odpowiednie środki, na wytworzenie linii produkcyjnych o znacznie większej mocy przerobowej. Warto dodać, iż światowa produkcja TMGa szacowana jest dziś zaledwie na tony.

  Obecna kryzysowa sytuacja wynika między innymi z faktu, iż dotychczasowa cena trójmetylku galu była bardzo niska, i przez długi okres czasu nie było ekonomicznego uzasadnienia, by zwiększać wydajność linii produkcyjnych wytwarzających TMGa.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Trójmetylogal (TMGa) – związek chemiczny, kompleks alkilowy galu o wzorze (CH3)3Ga. Jest stosowany do produkcji diod LED i wyświetlaczy LCD w procesie epitaksjalnym MOCVD. Cylindryczne Ekrany LED – urządzenia oparte na diodach świecących, służące do ograniczenia ilości LED-ów użytych do wyświetlania klatek. Wyświetlacz składa się z matrycy zawierającej wiele zespołów diod, wewnętrznej ramy i urządzenia podtrzymującego. Rama wewnętrzna zawiera w sobie zespół diod poruszających się w obu kierunkach po osi podłużnej. Podczas obrotu bębna, system kontroluje każdy piksel z dokładnością do 1/100 stopnia celem reprodukcji obrazu. Ekrany te wyświetlają panoramiczny obraz wyraźnie widoczny pod dowolnym kątem i z odległości nawet 30 metrów. Obraz udostępnia od jednej do trzech powierzchni wyświetlania i osiąga wysoki kontrast 5000:1 oraz jasność - od 750 cd/m² dla modeli indoorowych do 5000 cd/m² dla outdooru. Cylindryczne ekrany LED najlepiej sprawdzają się przy współpracy z technologią Digital Signage. Wyświetlacze tego typu stosuje się w centrach handlowych I innych miejscach publicznych. Za ich pomocą można rozpowszechniać treści promocyjne, informacyjne i rozrywkowe. Tellurek cynku (ZnTe) – nieorganiczny związek chemiczny, półprzewodnik samoistny, wykorzystywany m.in. do budowy niebieskich diod świecących (LED), diod laserowych i ogniw słonecznych.

  Luxeon: Luxeon - nazwa handlowa diod świecących LED dużej mocy, produkowanych przez dział Philips Lumileds Lighting Company firmy Philips. Ceny referencyjne to ceny minimalne dla warzyw i owoców pochodzących spoza jednolitego rynku europejskiego. Niestosowanie cen referencyjnych przez producentów zewnętrznych powoduje nałożenie ceł wyrównawczych.

  Panika w Stanach Zjednoczonych z roku 1837 poprzedzona była długotrwałą inflacją. W lipcu 1830 roku ceny hurtowe osiągnęły minimum na poziomie 82 USD, po czym przez kolejne 3 lata wzrosły o 20,7%, osiągając jesienią 1833 roku próg 99 USD. Przyczyna było to, że łączna podaż pieniądza w latach 1830-1833 zwiększyła się z kwoty 109 do 159 mln USD, co stanowiło wzrost o 45,9% (15,3% rocznie). Co więcej, w okresie zaledwie półtorarocznym, poczynając od roku 1830, ilość pieniądza w obiegu wzrosła aż o 35% (z 109 do 155 mln USD). Ową ekspansję monetarną dodatkowo przyspieszył jeszcze w tym czasie dobrze prosperujący Drugi Bank Stanów Zjednoczonych, dodrukowując banknoty oraz powiększając liczbę depozytów. Łączna wartość tych nowo powstałych środków pieniężnych i wpłat bankowych zwiększyła się z 29 mln USD w styczniu 1830 roku do 42,1 mln USD tego samego miesiąca roku 1832, co stanowiło wzrost o 42,5%. W latach 1833-1837 łączna podaż pieniądza wzrosła o 84% (21% rocznie), ze 150 do 267 mln USD. Raytheon Company z siedzibą w Waltham w stanie Massachusetts, jest jednym z największych koncernów zbrojeniowych świata, zatrudniającym 79 900 pracowników na całym globie. W roku 2005 obrót koncernu wyniósł 22 miliardy dolarów US, czysty zysk po opodatkowaniu natomiast 871 milionów dolarów. Więcej niż 90 procent dochodów Raytheon pochodzi z kontraktów obrony, co od 2005 klasyfikuje spółkę na piątym miejscu wśród największych producentów i dostawców sprzętu wojskowego na świecie.

  Boox 60 jest e-czytnikiem (tj, czytnikiem treści elektronicznej) wykonanym w technologii elektronicznego papieru. Zasada jego działania diametralnie różni się od powszechnie stosowanych w elektronice wyświetlaczy LCD. W wyświetlaczu zastosowano elektroniczny tusz (e-ink), który sterowany polem elektromagnetycznym tworzy dowolne wzory na powierzchni ekranu. Dzięki wyeliminowaniu elementów świecących oraz konieczności ciągłego odświeżania obrazu, uzyskano ekran nie męczący wzroku i zapewniający dobry obraz, nawet w pełnym słońcu. Po względem wygody użytkowania, elektroniczny papier nie różni się od zadrukowanej kartki. Posnet (pełna nazwa Posnet Polska S.A.) – jeden z dwóch największych w Polsce producentów urządzeń fiskalnych. Jest firmą z polskim kapitałem, istniejącą od 1993 roku, czyli od początku istnienia w Polsce rynku fiskalnego. Centrala firmy mieści się w Warszawie przy ul. Municypalnej 33.

  Oki Electric Industry Co. Ltd – japońska firma będąca obecnie jedną z największych firm wśród dostawców półprzewodników, producentów urządzeń drukujących oraz kompletnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu. Oki kieruje swoją ofertę głównie do instytucji i przedsiębiorstw, specjalizując się w tworzeniu profesjonalnych urządzeń drukujących oraz oprogramowania. Firma wyprodukowała pierwszy w Japonii telefon w 1881 roku. W ciągu 130-letniej historii swojego istnienia Oki rozszerzyło działalność o mechatronikę, jak również urządzenia drukujące. Firma oferuje produkty z pięciu różnych segmentów: drukarki igłowe (SIDM), kolorowe drukarki nieuderzeniowe (NIP), czarno-białe drukarki nieuderzeniowe oraz faksy i urządzenia wielofunkcyjne (MFP).

  HTC Corporation (dawniej High Tech Computer Corporation) – tajwański producent przenośnych urządzeń z systemem operacyjnym Microsoft Windows Mobile, od 2009 roku z systemem Android, a od 2012 roku także Windows Phone 8. Jest jednym z największych producentów urządzeń PDA oraz smartfonów.

  Widmo liniowe lub dyskretne - widmo emisyjne składające się z oddzielnych linii widmowych. Widmo takie jest typowe dla nieoddziałujących ze sobą atomów, czyli pierwiastków w stanie gazowym, jeżeli gaz ten pozostaje pod niezbyt dużym ciśnieniem. Dlatego widmo tego typu nazywane jest również widmem atomowym. Układ linii widmowych zależy od układu poziomów energetycznych elektronów w atomie, który jest różny dla atomów różnych pierwiastków. Z tego powodu również układ linii widmowych jest niepowtarzalny i charakterystyczny dla danego pierwiastka. Dzięki temu analiza widmowa światła pochodzącego nawet z bardzo odległych źródeł pozwala na identyfikację pierwiastków wchodzących w skład świecącego gazu. Boox A62S Evo jest e-czytnikiem (tj. czytnikiem treści elektronicznej, np. książek) wykonanym w technologii elektronicznego papieru. Zasada jego działania diametralnie różni się od powszechnie stosowanych w elektronice wyświetlaczy LCD. W wyświetlaczu zastosowano elektroniczny tusz (e-ink), który sterowany polem elektromagnetycznym tworzy dowolne wzory na powierzchni ekranu. Dzięki wyeliminowaniu elementów świecących oraz konieczności ciągłego odświeżania obrazu, uzyskano ekran nie męczący wzroku i zapewniający dobry obraz, nawet w pełnym słońcu. Po względem wygody użytkowania, elektroniczny papier nie różni się od zadrukowanej kartki. Ponadto ekran jest wysoce energooszczędny - wykorzystuje energię elektryczną tylko przy odświeżaniu; raz narysowany obraz pzostaje.

  Dodano: 18.01.2010. 19:10  


  Najnowsze