• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • eBay - mniejsze opłaty, nowe zasady

  25.08.2008. 12:20
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Serwis eBay zamierza zmniejszyć opłaty i zasady wystawiania aukcji. Na początku zmiany obejmą platformy w pięciu europejskich krajach - w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Austrii i Szwajcarii oraz w USA.

  Zmienią się zasady funkcjonowania sklepu. Każda aukcja z ustaloną ceną będzie trwała 30 dni. Użytkownicy, którzy wykupią jeden z trzech pakietów biznesowych (Basis, Top i Premium), uzyskają również bezpłatny dostęp do szeregu narzędzi administracyjnych.

  Założony w 1995 roku, eBay Inc. każdego dnia łączy setki milionów ludzi na całym świecie. Realizuje to poprzez udostępnienie różnorodnych platform internetowych, dla globalnego handlu, płatności i komunikacji. W skład grupy eBay Inc wchodzą między innymi takie serwisy jak eBay, PayPal, Skype, Shopping.com i inne. Główna siedziba eBay Inc. mieści się w San Jose w Kalifornii. W Polsce eBay działa od 2005 roku dając Polakom możliwość uczestniczenia w globalnym, jak i lokalnym, handlu.

  Sprzedawcy skorzystają z dużo niższych cen przy wystawianiu aukcji. Przedmioty ze sklepów będą widoczne w standardowych wynikach wyszukiwania, a opłata za wystawienie przedmiotu będzie bardzo niska (nawet 0,01 EUR). Za wystawienie aukcji z wieloma przedmiotami, sprzedawcy zapłacą tyle samo co za aukcję z jedną rzeczą.
  "Każdy polski sprzedawca będzie mógł otworzyć sklep w każdym z sześciu krajów. Jeśli zamierzają sprzedawać tylko do Wielkiej Brytanii i Irlandii lub tylko do Niemiec, Austrii i Szwajcarii, wystarczy otworzyć tylko jeden na którejś z tych platform."- tłumaczy Łukasz Jadachowski, Dyrektor Generalny eBay Polska. "Jednak na jednym koncie eBay można będzie otworzyć tylko jeden sklep. Poza tym, sklepy będą mogli otworzyć tylko ci sprzedawcy, którzy posiadają konto biznesowe"- dodaje.

  Wpłynie to pozytywnie na budżet sprzedawców, szczególnie tych wystawiających duże ilości aukcji. Użytkownicy zakładający sklepy na zagranicznych platformach eBay uzyskają także dostęp do darmowych galerii, darmowego menedżera sprzedaży oraz nowego narzędzia, jakim jest GTC (Good ‘Till Cancelled). Narzędzie to automatycznie wystawia aukcję co 30 dni, pod warunkiem że pozostały na niej niesprzedane rzeczy. Decyzję o zakończeniu automatycznego wystawiania aukcji będzie podejmował sam użytkownik.

  "Omówione zmiany odczują także Polscy kupujący, gdyż znacznie zwiększą one liczbę przedmiotów z całego świata, które będzie można znaleźć na eBay.pl" - mówi Marcin Szałek z eBay. "A większy wybór oznacza też niższe ceny" - dodaje.

  Dodatkowo, lepsi sprzedający osiągający wyższe noty w szczegółowych ocenach transakcji, będą pozycjonowani lepiej w wyszukiwarce aukcji.

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Look What You Did to Me jest debiutancką płytą Z-Ro. Zdobyła uznanie krytyków, jednak ze względu na ograniczoną liczbę kopii, album często sprzedawano za ponad 100 dolarów na eBay.com. Lebbeus - rodzaj krewetek z rodziny Hippolytidae. Prawa do nazwania niektórych gatunków zostały sprzedane na aukcji. Były gracz NBA Luc Longley na aukcji w eBay wygrał prawa do nazwy tej krewetki Lebbeus clarehanna. Nazwał na cześć córki Clare Hanny Longley, jako prezent urodzinowy. Pierre Omidyar, pers. پیر امیدیار (ur. 21 czerwca 1967 w Paryżu) – amerykański przedsiębiorca irańskiego pochodzenia, założyciel internetowego serwisu aukcyjnego eBay i właściciel grupy eBay. On i jego żona Pam, są znanymi filantropami, założycielami fundacji Omidyar Network.

  Lebbeus clarehanna - gatunek krewetek z rodziny Hippolytidae i rodzaju Lebbeus występujący w wodach na południowy zachód od Australii. Były gracz NBA Luc Longley na aukcji w eBay wygrał prawa do nazwy tej krewetki. Nazwał na cześć córki Clare Hanny Longley, jako prezent urodzinowy. Hesher - debiutanckie EP rockowego zespołu kanadyjskiego Nickelback. Zostało ono wydane w formie promocyjnej w lutym 1996 roku. Ukazało się na rynku niezależnie. Zarejestrowane zostało w styczniu 1996 roku, w Crosstown Studios w Vancouver pod okiem producenta Jeffa Boyda. Dziś album powszechnie uważany jest jako rzadki okaz. Najczęściej jest do nabycia na aukcjach internetowych, typu eBay, gdzie osiąga dużą cenę.

  Margaret Cushing Whitman (ur. 4 sierpnia 1956) – amerykańska bizneswoman i działaczka Partii Republikańskiej. Jej majątek jest szacowany na 1,3 miliarda dolarów czyniąc ją od 2010 roku czwartą najbogatszą kobietą w stanie Kalifornia. Od 1998 do 2008 pełniła funkcję dyrektora generalnego i członka zarządu w serwisie eBay. Od 2011 roku jest dyrektorem generalnym firmy Hewlett-Packard. Wolf at the Door – utwór stworzony przez angielskie trio alternatywno-rockowe Keane. Jest to drugi oficjalny singel wydany przez grupę z East Sussex, oryginalnie przewidziany jako materiał promocyjny został zrealizowany w maju 2001 roku w wielkości 50. kopii nakładu. To sprawiło, że singel stał się obiektem targów pomiędzy wiernymi kolekcjonerami. Znany jest przypadek sprzedaży egzemplarza za 1000 funtów brytyjskich na serwisie aukcyjnym eBay.

  Płatności P2P (płatności e-mailowe) – usługa, która wyewoluowała z internetowych aukcji; jej konstrukcja jest podobna do wirtualnego portfela i polega na stworzeniu konta pośredniczącego w transferze środków między stronami. Płatności te są dostępne (oprócz aukcji internetowych) dzięki specjalnie do tego skonstruowanym portalom (np. PayPal). Ten rodzaj płatności charakteryzuje niski koszt transferu środków (niektóre serwisy całkowicie rezygnują z pobierania prowizji, zarabiając na obrocie zgromadzonymi przez klientów środkami). Aby móc dokonać takiej płatności nie potrzeba ani rachunku bankowego, ani karty płatniczej, wystarczy adres e-mail. Porozumienie spekulacyjne - to postępowanie w którym kupcy na aukcji zgłaszają zakup towaru po wysokiej cenie, po czym wycofują się z transakcji, tracąc wadium. Towar ponownie trafia na aukcję, ale po obniżonej cenie. Takie działanie opłaca się, gdy obniżka cen jest większa niż wynosiło wadium.

  Aukcja internetowa – rodzaj aukcji przeprowadzanej za pośrednictwem Internetu. Punktem wyjścia jest zwykle cena wywoławcza, od której zaczyna się licytacja, czyli zgłaszanie przez potencjalnych nabywców coraz wyższej ceny za oferowany towar. Zakupu dokonuje podmiot, który w ramach licytacji zaproponuje najwyższą cenę.

  Włóka – narzędzie uprawowe służące do włókowania. Za włókę uznaje się każde narzędzie ciągnione po powierzchni pola nie posiadające zębów zagłębiających się w glebie.

  Aukcja – zorganizowana forma sprzedaży, będąca formą przetargu prowadzonego na żywo. Zazwyczaj aukcje przeprowadza się wtedy, gdy istnieje wielu potencjalnych nabywców na jeden towar. Mogą się one odbywać na targach bądź w wyspecjalizowanych domach aukcyjnych. Istnieją także aukcje internetowe. W polskim prawie cywilnym aukcja stanowi odrębną od przetargu formę zawarcia umowy. W przeciwieństwie do przetargu, charakteryzuje się ustnością i bezpośredniością składania ofert. Kodeks cywilny reguluje zagadnienie aukcji w art. 70, 70, 70 i 70. Virgin Megastores – międzynarodowa sieć sklepów muzyczno-rozrywkowych. Pierwszy sklep pod tym szyldem został otwarty przez założyciela Virgin Group, Richarda Bransona, na londyńskiej Oxford Street w 1979 roku. Dziś Virgin Megastores to dużo więcej niż sklepy muzyczne – w ich ofercie oprócz płyt można znaleźć książki, gry, sprzęt elektroniczny i wiele innych artykułów. Firma w ramach swojego dynamicznego rozwoju (zwłaszcza w latach 90.) otworzyła setki sklepów na całym świecie. W ostatnich latach wiele z nich zostało sprzedanych lub zamkniętych (głównie w Wielkiej Brytanii i USA). Obecnie największymi rynkami na jakich działają Virgin Megastores są: Francja, Australia i Bliski Wschód.

  Skrill (dawniej Moneybookers) – przedsiębiorstwo umożliwiające płatności online i transfer pieniędzy przez Internet, będących elektroniczną alternatywą dla tradycyjnych papierowych metod, takich jak czeki i polecenia zapłaty. Skrill umożliwia obsługę płatności dla stron internetowych, serwisów aukcji online i pozostałych podobnych serwisów. Colin Henry Turkington (ur. 21 marca 1982 w Newry, Irlandia Północna) – brytyjski kierowca wyścigowy. Dorastał i obecnie mieszka w Portadown gdzie uczęszczał do szkoły średniej Portadown College. Jest absolwentem University of Stirling gdzie ukończył studia biznesowe. Jego największym dotychczasowym osiągnięciem było zdobycie tytułu mistrzowskiego w serii British Touring Car Championship w sezonie 2009. W 2009 otrzymał także tytuł Kierowcy Wyścigowego Roku w Wielkiej Brytanii magazynu Autosport. Obecnie jest kierowcą zespołu eBay Motors w BTCC.

  Moneybookers – firma umożliwiająca płatności online i transfer pieniędzy przez Internet, będący elektroniczną alternatywą dla tradycyjnych papierowych metod takich jak czeki i polecenia zapłaty. Moneybookers daje obsługę płatności dla stron internetowych, serwisów aukcji online i pozostałych podobnych serwisów. Dom aukcyjny – przedsiębiorstwo handlowe trudniące się obrotem towarów, przede wszystkim dzieł sztuki i antyków. Sprzedaż jest prowadzona w formie aukcji - publicznej licytacji.

  Dodano: 25.08.2008. 12:20  


  Najnowsze