• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eksperci z dziedziny web science łączą siły, by kształtować przyszłość Internetu

  29.04.2010. 21:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Światowej klasy naukowcy z różnych krajów zajmujący się web science zawiązali sojusz w celu wspierania badań naukowych i programów edukacyjnych dotyczących tej nowej dziedziny. Pośród członków sieci Web Science Trust Network of Laboratories (WSTNet), która przyczyni się do poprawy rosnącego wpływu sieci Web, znajdą się czołowi akademicy specjalizujący się w web science. Komunikat o stworzeniu sieci ogłoszono w czasie konferencji WebSci10, która odbyła się w dniach 26-27 kwietnia w Raleigh, Karolina Południowa, USA.

  Celem WSTNet jest rozwijanie badań interdyscyplinarnych w dziedzinie web science. Sieć, kierowana przez Web Science Trust, której gospodarzem jest Uniwersytet Southampton w Wlk. Brytanii, zgromadzi wybitnych przedstawicieli środowiska akademickiego i przemysłowego oraz liderów branży, przedsiębiorców i ustawodawców z całego świata w celu rozszerzania granic Internetu oraz zajęcia się przyszłymi wyzwaniami, możliwościami i kierunkami.

  Waga web science wzrasta wraz z upowszechnianiem się Internetu, który ma wpływ na każdy zakątek życia społecznego, oferując możliwości o jakich nawet nie śniono zaledwie 20 lat temu. Sieć zmienia oblicze społeczeństwa, stając się najważniejszym węzłem informacyjnym na naszej planecie, który dzień w dzień miliony osób wykorzystują do pracy zawodowej, komunikacji, zakupów czy nauki.

  "To kolejny, ważny krok milowy w postępie web science" - mówi Sir John Taylor, przewodniczący zarządu powierniczego WSTNet. "Łączymy ze sobą grupę wysoko ceniony laboratoriów badawczych, z których wszystkie wnoszą już swój międzynarodowy wkład poprzez prowadzone badania naukowe. Myślimy już o tym, co możemy wspólnie osiągnąć w przyszłości w ramach serii wspólnych programów badawczych, wydarzeń i projektów współpracy."

  Szereg porozumień między członkami WSTNet pozwoli laboratoriom należącym do sieci wspierać badania i rozwój w dziedzinie web science.

  Sieć zorganizuje wiele wydarzeń, w tym warsztaty, konferencje, spotkania i letnie kursy oraz zidentyfikuje możliwości pozyskiwania funduszy i organizowania wydarzeń publicznych w ramach działań na rzecz postępu web science. Zorganizuje również dalszą serię konferencji WebSci, z których pierwsza odbyła się już w zeszłym roku w Atenach, Grecja.

  "Sieć WSTNet zwiększy nasze globalne możliwości badawcze na polu web science oraz zapewni włączenie tej dziedziny do uniwersyteckich programów nauczania" - mówi profesor Dame Wendy Hall, dyrektor zarządzająca WSTNet i jeden z twórców dyscypliny web science. "Będziemy rozszerzać sieć na inne instytuty badawcze, które już są zaangażowane w web science."

  "Cieszymy się z przystąpienia do naszych szeregów wszystkich tych laboratoriów i oczekujemy już dalszych, pasjonujących postępów w przyszłości" - dodaje profesor Hall, która jest również członkiem Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN).

  Pośród 10 laboratoriów założycieli sieci WSTNet znalazły się Uniwersytet Południowej Karoliny (USA), Massachusetts Institute of Technology (USA), Vrije Universiteit (Holandia), Digital Enterprise Research Institute (Irlandia), Universität Koblenz-Landau (Niemcy), Oxford Internet Institute (Wlk. Brytania), Northwestern University (USA), Tsinghua-Southampton Web Science Laboratory Shenzhen (Chiny), Rensselaer Polytechnic Institute (USA) oraz Uniwersytet Southampton (Wlk. Brytania).

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 29.04.2010. 21:12  


  Najnowsze