• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Energia z ceulozy

  20.08.2008. 16:13
  opublikowane przez: Dawid Rozburski

  Naukowcy z Ohio State Uniwersity w Columbus od dłuższego już czasu prowadzą badania nad wytwarzaniem energii z rozkładanej przez bakterie celulozy. Projekt powstał nie przypadkowe długotrwałe badania pracy żołądka krowy doprowadziły do zrodzenia się tej, jak że prostej koncepcji.

  Dzięki wytrwałej pracy naukowców pierwotny projekt został zminiaturyzowany i od prototypu jest aż cztery razy mniejszy i potrafi wyprodukować trzy razy więcej energii. Budowa urządzenia jest bardzo prosta składa się ono z ogniwa w skład, którego wchodzą dwie grafitowe elektrody oddzielone specjalnie dobraną membraną. W jednej komorze urządzenia znajdują się specjalnie wyizolowane bakterie pochodzące z żołądka krowy i celuloza. W drugim zaś umieszczono roztwór żalazicyjankupotasu.

  Wyniki, jakie uzyskała grupa naukowców są zaskakujące jak na dziedzinę wiedzy, w której praktycznie ludzkość jeszcze raczkuje. Jedno ogniwo jest w stanie naładować baterię AA i podtrzymywać jej użycie przez bardzo długi czas. Celuloza to jedna z najbardziej rozpowszechniony substancji organiczny na świecie, co daje temu wynalazkowi wielkie możliwości.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 20.08.2008. 16:13  


  Najnowsze