• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Europejczycy ułatwiają mobilną komunikację

  23.06.2009. 15:11
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Projekt SMS (Proste usługi mobilne), finansowany z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne (TIK)" Szóstego Programu Ramowego UE na kwotę 2,88 mln EUR, obrał sobie za cel stworzenie nowoczesnych narzędzi, które uczyniłyby beztroskim życie użytkowników mobilnej telekomunikacji. Wyniki są obiecujące tak dla sektora badań naukowych, jak i przedsiębiorców z branży.

  Tak jak usługi internetowe stale się zmieniają, mobilne aplikacje są co najwyżej nijakie. W celu pokonania istniejących przeszkód partnerzy projektu SMS opracowali platformę oraz zestaw narzędzi pomocniczych, które mogą stanowić prostszą alternatywę - odpowiednik narzędzi i usług dostępnych w sieci WWW, obejmujący klientów sieciowych, serwery, HTML itd.

  Osiągnięcia projektu SMS są bardzo obiecujące, ponieważ opracowywane narzędzia przyniosą korzyści nie tylko użytkownikom ale w ogóle całej branży. Koniec z paradygmatami technologicznymi i firmowymi silosami (licencje, prawa autorskie, warunki korzystania), które przyprawiają wielu użytkowników o ból głowy.

  SMS jest nie tylko prosty w użyciu, ale także niezawodny i łatwy w instalacji. System jest aktualnie używany w połączeniu z dwoma najpopularniejszymi systemami operacyjnymi do telefonów komórkowych: Windows Mobile i Symbian. Konsorcjum rozważa także plany podłączenia systemu iPhone firmy Apple.

  "Chcieliśmy, aby platforma prostych usług mobilnych [SMS] miała charakter open source i była uniwersalna, by [użytkownicy] nie musieli polegać wyłącznie na usługodawcach" - powiedziała ICT Results dr Nicola Blefari-Melazzi, koordynatorka projektu.

  Według partnerów konsorcjum, aby móc korzystać z systemu SMS dana firma musi jedynie zainstalować serwer w swoim dziale informatycznym. Z SMS może korzystać każdy, ponieważ system ten działa także bez operatora sieciowego.

  Przeszkodą dla rozwoju usług mobilnych jest obecnie sposób, w jaki operatorzy kontrolują dostępne technologie. Skutkiem tego są niekompatybilne systemy, których użytkownicy muszą się uczyć za każdym razem, kiedy zmienią operatora - stwierdzili partnerzy projektu.

  Jednym z narzędzi stworzonych w ramach SMS jest Mobile Electronic Memo (MEM). Ten elektroniczny notatnik pozwala użytkownikom uzyskiwać informacje o usługach, osobach, witrynach internetowych itd., jak również wymieniać się informacjami z innymi użytkownikami.

  Jak mówią partnerzy projektu, użytkownicy są w stanie otrzymywać, opisywać i przechowywać notatki MEM, które są skojarzone z ich aktualnym środowiskiem. Chodzi na przykład o rozwiązanie problemu "przechwycenia" wizytówki kolegi czy współpracownika. Użytkownicy mogą też zapisać sobie notatkę MEM wygenerowaną przez serwis, z którego korzystają, np. z informacją o rezerwacjach lotów.

  MOVE (Mobilna, otwarta i bardzo prosta) to następna technologia opracowana w ramach SMS. MOVE jest przeglądarką do usług mobilnych działającą w mobilnych urządzeniach. Użytkownicy mogą korzystać z usług na podstawie swojego profilu i obecnego kontekstu, na który może się składać lokalizacja i czas.

  Jeszcze innymi innowacyjnym narzędziem jest zabezpieczenie oparte na SIM. Na przykład partnerzy projektu SMS, Sagem Orga GmbH (Niemcy) i Telecom Italia opracowali systemy weryfikacji i uwierzytelniania, które są na stałe umieszczone w kartach SIM telefonów użytkowników i zapewniają solidne zabezpieczenie do uwierzytelniania wiadomości MEM.

  Konsorcjum testowało platformę na grupie 100 studentów Uniwersytetu Roma II we Włoszech. Studenci mogli informować się o odwołanych zajęciach czy zmianach planu oraz wymieniać się pomysłami i wiadomościami.

  Dzięki pozytywnym reakcjom, jakie miały miejsce od zakończenia projektu w lutym, firmy już wyraziły zainteresowanie wykorzystaniem systemu SMS. Konsorcjum bada aktualnie możliwości komercjalizacji swojego produktu.

  "Chcemy stworzyć open-soruce'ową społeczność programistów wokół tej technologii i, rzecz jasna, jesteśmy zainteresowani rozmowami z każdym, kto jest zainteresowany naszą pracą" - mówi dr Blefari-Melazzi.

  Źródło: CORDIS

  Więcej informacji:

  Proste usługi mobilne:
  http://www.ist-sms.org/

  ICT Results:
  http://cordis.europa.eu/ictresults/

  Źródło danych: ICT Results
  Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych z ICT Results

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Matryca logiczna projektu - jest kompleksowym narzędziem stosowanym na etapie planowania działań projektowych, jak i późniejszego zarządzania realizacją projektu. W syntetyczny sposób przedstawia planowaną drogę realizacji i weryfikacji projektu. Formalnie została przejęta przez Komisję Europejską jako narzędzie ułatwiające projektowanie w 1992r. Niezależnie od rodzaju projektu dla którego matryca jest sporządzana zawiera ona zawsze elementy służące: IKO – aplikacja mobilna dla klientów PKO Banku Polskiego i Inteligo, łącząca funkcje bankowości mobilnej z możliwością dokonywania płatności mobilnych. System swoją premierę miał 7 marca 2013 roku. Z aplikacji mogą korzystać również użytkownicy nie będący klientami banku, poprzez wykorzystanie portmonetki mobilnej opartej na przedpłaconym rachunku technicznym. Identyfikatorem użytkownika jest numer telefonu komórkowego. ulike.net (dawniej: u-lik.com) - serwis społecznościowy, w ramach którego użytkownicy oceniają, a także korzystają z rekomendacji dotyczących wszelkiego rodzaju twórców, ich dzieł oraz innych zagadnień związanych z kulturą. Serwis jest współtworzony przez jego użytkowników, którzy mogą edytować już istniejące, a także dodawać nowe "kluby", reprezentujące poszczególnych artystów, czy ich dzieła. Strona jest dostępna w dwóch wersjach językowych: angielskiej i francuskiej.

  Microsoft Project to aplikacja wspomagająca zarządzanie projektami, zasobami, czasem i finansami projektu. Jest to zaawansowane i bardzo popularne narzędzie oferujące czytelne narzędzia raportujące, rozbudowane interfejsy do zarządzania ważnymi aspektami projektu. Arduino – platforma dla systemów wbudowanych oparta na prostym projekcie Open Hardware przeznaczonym dla mikrokontrolerów montowanych w pojedynczym obwodzie drukowanym, z wbudowaną obsługą wejścia/wyjścia oraz standaryzowanym językiem programowania. Język programowania Arduino jest oparty na środowisku Wiring i zasadniczo na języku C/C++ (kilka prostych przekształceń kodu wykonywane przed przejściem do avr-gcc). Celem projektu Arduino jest przygotowanie narzędzi – ogólnodostępnych, tanich, nie wymagających dużych nakładów finansowych, elastycznych i łatwych w użyciu przez hobbystów. Częściowo, Arduino stanowi również alternatywę dla osób, które nie mają dostępu do bardziej zaawansowanych kontrolerów, wymagających bardziej skomplikowanych narzędzi.

  Farsite - opracowany przez firmę Microsoft komputerowy system wymiany plików wzorowany na systemie wzajemnej dystrybucji dokumentów, każdy z każdym (P2P). Projekt opiera się na podobnych założeniach jak sieć Gnutelli, z tym że zobligowano go pod kątem wymiany danych w dużych sieciach wewnętrznych, zawierających co najmniej 100 000 komputerów. Farsite budowany jest głównie z myślą dostarczenia użytkownikom wygodnego sieciowego narzędzia, umożliwiającego kontrolowanie w szerokim zakresie parametrów wzajemnej wymiany dokumentów. Microsoft budując Farsite przyjął bowiem trzy podstawowe aspekty jakimi sieć ta powinna się charakteryzować. Musi mianowicie zapewniać użytkownikom pewny i stały dostęp do plików, umożliwiać ograniczanie dostępu do określonych danych oraz automatycznie adaptować się i dostrajać do parametrów sieci w której pracuje. Takim wyśrubowanym kryteriom rzadko są w stanie sprostać dzisiejsze programy P2P, których użytkownicy w zdecydowanej większości muszą polegać po prostu na wzajemnym zaufaniu. Facebook – serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W październiku 2012 liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów, których obecnie jest 265 miliardów. Średni wiek użytkownika serwisu to 22 lata. Dane zgromadzone na Facebooku to ponad 180 petabajtów, co 24 godziny przybywa ponad 0,5 petabajta.

  Skyfire to mobilna przeglądarka internetowa dla Windows Mobile, Android i Symbian S60 v3 i v5. Aktualne wersje to 2.2 dla Androida oraz 1.5 dla systemu Symbian i Windows Mobile. Skyfire obejmuje dwie odrębne generacje technologii mobilnej przeglądarki. W pierwszej generacji (1.x) przeglądarki, strona jest całkowicie renderowana przez serwer niezależny od urządzenia mobilnego, podobny do działania cienkiego klienta. To podejscie jest także używane przez Operę Mini. Skyfire w drugiej generacji (2.x) przeglądarki wykorzystuje podejście hybrydowe, używając zwykłego renderowania stron internetowych na urządzeniach przenośnych, ale streamingu wideo z serwerów Skyfire. Google+ (znany także jako Google Plus lub G+) – serwis społecznościowy firmy Google Inc. Został uruchomiony 28 czerwca 2011 w fazie testowej. Następnego dnia użytkownicy mogli już wysłać zaproszenia do rejestracji dla swoich znajomych. Możliwość zarejestrowania się w fazie testowej istniała po otrzymaniu zaproszenia, a dla kilku losowych użytkowników rejestracja została otwarta. Pierwszym sloganem promującym projekt jest zdanie: "dzielenie się tak, jak w prawdziwym życiu. Przemyślane pod kątem internetu". Google+ ma również aplikację przeznaczoną do mobilnego systemu operacyjnego Android oraz na telefony iPhone.

  AIX (ang. Advanced Interactive eXecutive) to odmiana systemu Unix tworzona przez firmę IBM na podstawie zarówno SysV, jak i BSD. W systemie zostały zaimplementowane także technologie z systemów mainframe, które zwiększają jego niezawodność i dostępność. System operacyjny AIX jest przeznaczony dla serwerów firmy IBM z procesorami z rodziny Power (RS/6000, pSeries, Power System). Wczesne wersje systemu AIX były też instalowane na komputerach Macintosh firmy Apple wyposażonych w procesory POWER. Obecnie dostępna jest bardzo szeroka gama systemów serwerowych wyposażonych w procesory Power, od najwiekszych Power System 795 (do 256 układów POWER7) do serwerów typu blade (najmniejszy dostępny serwer JS12 wyposażony w 2 układy POWER6). O ile cały czas dostępna jest możliwość natywnej instalacji (bezpośrednio na serwerze), to jednak jest ona stosowana stosunkowo rzadko, a preferowane są raczej środowiska zwirtualizowane, wykorzystujące hiperwizor PowerVM. W przypadku dużych maszyn (np. p590) jest to rozwiązanie domyślne.

  Symbian - nazwa systemu operacyjnego open source, dołączonych do niego bibliotek, rozwiązań interfejsu użytkownika oraz specyfikacji dla programów narzędziowych wyprodukowanych przez konsorcjum Symbian, w skład którego wchodzą najwięksi producenci telefonów komórkowych (Nokia, Motorola, Siemens, Sony Ericsson). Symbian został stworzony w oparciu o system EPOC, wykorzystywany w PDA firmy Psion PLC.

  UIQ (skrót od ang. User Interface Quartz) – otwarty interfejs oparty na systemie operacyjnym Symbian wykorzystywany w telefonach komórkowych oraz platforma rozwojowa dla oprogramowania rozszerzającego ich funkcjonalność. Każdy programista może tworzyć aplikacje przeznaczone do wykorzystywania w UIQ w języku C++ przy użyciu opublikowanego na stronie projektu (już niedostępnego do pobrania stamtąd) zestawu narzędzi programistycznych (SDK) lub wykorzystując narzędzia do pisania apletów w języku Java, który jest obsługiwany przez UIQ. Filtry informacji to systemy informacyjne, które działając w sposób ciągły ze strumieniem dokumentów eliminują dokumenty irrelewantne na podstawie profili wyrażających stałe w czasie potrzeby informacyjne użytkowników. Przedmiotem zainteresowania filtrów są jednostki informacji, które powyżej zostały określone mianem dokumentów. Dokument jest tutaj rozumiany bardzo szeroko, jako treść mająca znaczenie dla odbiorcy, którą można mu zaprezentować.

  System kontroli dostępu jest to zespół wzajemnie powiązanych urządzeń elektronicznych oraz mechanicznych, których działanie ma na celu ograniczenie użytkownikom (całkowite lub określonym czasie) dostępu do sektorów (stref) tego systemu. Identyfikowanie użytkowników przez system kontroli dostępu zależny jest od zastosowanego typu urządzenia identyfikującego. Mogą to być: Narzędzia wnękowe - są to narzędzia kamienne formowane retuszem wnękowym. Narzędzia tego typu mogą posiadać od jednej do kilku wnęk co jest podstawą dla typologii tych narzędzi.

  Projekt Proteus – projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013. Proteus to ultranowoczesny, zintegrowany system przeznaczony do działań antyterrorystycznych i antykryzysowych realizowany przez konsorcjum wiodących ośrodków naukowo-badawczych w Polsce. Działania służb mają wspomagać m.in. trzy wielofunkcyjne roboty, samolot bezzałogowy oraz mobilne centrum dowodzenia. System ma być w całości zintegrowany, co jest innowacją w skali światowej i stanowi poważne wyzwanie dla inżynierów pracujących przy projekcie. Realizacja projektu rozpoczęła się w 2009 roku, a jego zakończenie planowane jest na rok 2013. Xcode jest zintegrowanym środowiskiem programistycznym (IDE) firmy Apple Inc., służącym do tworzenia aplikacji i innego oprogramowania na system OS X. Pozwala programować we wszystkich głównych warstwach programistycznych OS X takich jak Carbon, Cocoa i Java. Umożliwia edytowanie projektu, wyszukiwanie i nawigację, edycję plików, budowanie projektu i debugowanie wszystkich typów projektów programistycznych OS X, włączając w to aplikacje, narzędzia, schematy, biblioteki, pakiety pluginowe, rozszerzenia jądra i sterowniki urządzeń.

  Dodano: 23.06.2009. 15:11  


  Najnowsze