• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Język w mediach elektronicznych - książka pod red. Jerzego Podrackiego i Ewy Wolańskiej

  12.09.2008. 11:32
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Wydawnictwo Naukowe Semper przedstawia nowość: Język w mediach elektronicznych pod redakcją Jerzego Podrackiego i Ewy Wolańskiej.

  Książka zawiera jedenaście artykułów poruszających różne zagadnienia z zakresu komunikowania (się) w mediach elektronicznych, głównie w radiu, telewizji, internecie (czaty, blogi, fora dyskusyjne, komunikatory), telefonii (SMS) i filmie.

  Tom otwiera cykl publikacji książkowych przygotowywanych w ramach projektu badawczego Komunikacja w mediach elektronicznych - język, semiotyka, edukacja w Pracowni Języka Elektronicznych Środków Przekazu na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

  ISBN: 978"83"7507"038"5
  format B5, s. 200, diagramy, bibliografia

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  EPUB – (skrót od electronic publication) otwarty standard, oparty na języku XML, służący do publikowania elektronicznych książek (e-booków). Jest to bezpośredni następca rozwijanego wcześniej formatu Open eBook. Tworzone w nim książki nie mają podziału na strony, choć istnieje możliwość wyświetlania na marginesie numeru strony pochodzącego z książki drukowanej. Format ten jest coraz szerzej stosowany w czytnikach książek elektronicznych. eClicto - pierwszy w Polsce projekt dotyczący e-booków, który został wprowadzony przez firmę Kolporter na rynek polski w grudniu 2009. W jego skład wchodzą czytnik książek elektronicznych, sklep internetowy ze zbiorem książek elektronicznych, blog internetowy oraz program komputerowy zapewniający łatwe tworzenie i dostęp do zakupionych e-książek. E-book (także: eBook, książka elektroniczna, publikacja elektroniczna, e-książka) – treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym (np. komputer osobisty, czytnik książek elektronicznych, telefon komórkowy czy palmtop).

  Projekt Gutenberg – inicjatywa polegająca na umieszczeniu w Internecie elektronicznych wersji książek istniejących w wersji papierowej. Sąsiedzi: Historia zagłady żydowskiego miasteczka – książka z 2000 roku Jana Tomasza Grossa na temat pogromu w Jedwabnem. Książka ta w dużej mierze przyczyniła się do wzrostu zainteresowania tą masakrą; wywoła także dużą dyskusję w mediach i w środowisku naukowym.

  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN. PocketBook jest czwartym na świecie największym producentem wysokiej klasy czytników książek elektronicznych z ekranem wykonanym w technologii E Ink (papier elektroniczny) oraz czytników multimedialnych i tabletów z Android.

  Na medioznawstwo (nauki o mediach) składa się szereg przedmiotów akademickich traktujących o treści, historii, znaczeniu i skutkach różnych mediów. Uczeni z dziedziny nauk o mediach skupiają swoją uwagę na różnych tematach: politycznej, społecznej, ekonomicznej czy kulturalnej roli jaką pełnią media lub na wpływie jaki wywierają. LIBRIé - pierwsze na świecie, komercyjnie dostępne urządzenie spełniające rolę czytnika e-książek. LIBRIé to w istocie urządzenie typu czytnik książek elektronicznych, posiadające 6-calowy monochromatyczny wyświetlacz, stosujący technologię e-papieru firmy E Ink, o rozdzielczości 800x600 i 10 MB pamięci wewnętrznej. Posiada też port USB, wyjście słuchawkowe, uproszczoną klawiaturę i wbudowany głośnik.

  Czytnik książek elektronicznych (też: czytnik e-książek, czytnik e-booków, e-czytnik z ang. e-book reader, czytnik ebooków) – urządzenie cyfrowe lub oprogramowanie utworzone (dedykowane) w celu wyświetlania i czytania książek elektronicznych (e-book) i czasopism (e-gazeta) oraz wszelkich dokumentów wizualnych (głównie piśmienniczych) w formie elektronicznej.

  Novachord - instrument muzyczny z grupy elektronicznych, skonstruowany w 1939 w pracowni Hammond Organ Co. Był to polifoniczny instrument oparty na technologii lampowych oscylatorów RLC. 169 lamp, tworzących 12 oscylatorów, produkował dźwięki z zakresu sześciu oktaw. Osiągnięto to, stosując rewolucyjną technologię podziału częstotliwości, która potem stała się standardem w instrumentach elektronicznych.

  Dodano: 12.09.2008. 11:32  


  Najnowsze