• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolorowe dyski twarde od Verbatim

  06.10.2008. 14:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Verbatim wprowadza nową serię 2,5-calowych zewnętrznych dysków twardych o pojemności 320 GB. Urządzenia zostały zaprezentowane w pięciu przyciągających wzrok kolorach i są już dostępne w sprzedaży za cenę 359 zł (sugerowana cena detaliczna).

  Najnowocześniejsza technologia i elegancki wygląd to cechy charakterystyczne 2,5-calowych dysków twardych Verbatim. Niewielki rozmiar w połączeniu z masą poniżej 170 gramów sprawia, że urządzenia są łatwe do przenoszenia i bez problemu można je wsunąć do każdej torebki czy kieszeni marynarki " wygodne rozwiązanie dla tych, którzy są w ciągłym ruchu.

  "Klienci coraz częściej mówią nam, że wygląd i estetyka produktów są dla nich bardzo ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Jesteśmy przekonani, że nasze nowatorska technologia w połączeniu ze stylowym wzornictwem spełnia te oczekiwania", mówi Kai Miroschnik, dyrektor ds. rozwoju HDD Verbatim na region EUMEA.

  Edycja Colour dysku o pojemności 320GB dostępna jest w pięciu modnych kolorach: czerwonym, niebieskim, różowym, zielonym i metalicznym czarnym. Dzięki temu urządzenia idealnie pasują do najnowszych modeli laptopów. Dyski pracują z prędkością 5400 obrotów na minutę i umożliwiają transfer do 480 Mbit/s. Zasilane są bezpośrednio przez port USB, więc nie potrzebują żadnego dodatkowego źródła energii. Dyski są przeznaczone dla użytkowników systemu Windows® i obsługują odpowiednie pakiety oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych "Nero BackItUp 2 Essentials".

  Verbatim:

  Już od 1969 r. Verbatim nadaje kierunek rozwojowi technologii nośników danych " od dyskietek, poprzez nośniki magnetyczno-optyczne i płyty w formacie CD i DVD, aż po najnowsze nośniki o wysokiej rozdzielczości, Blu-ray. Ponadto, Verbatim dostarcza wysokiej jakości produkty z segmentu kluczy USB, kart pamięci typu Flash i zewnętrznych dysków twardych oraz rozmaitych akcesoriów komputerowych. Jako część Grupy Mitsubishi Chemical Corporation, Verbatim korzysta z olbrzymiego potencjału badawczo-rozwojowego korporacji. Dzięki wprowadzanym innowacjom, Verbatim odegrał kluczową rolę w kształtowaniu się rynku nośników danych. Niezwykle surowe procedury kontroli jakości w trakcie procesu produkcyjnego gwarantują wysoką jakość wyrobów, dzięki której produkty Verbatim wielokrotnie uzyskiwały pierwsze miejsca w międzynarodowych testach porównawczych. Verbatim jest liderem na europejskim rynku optycznych nośników danych.

  Więcej informacji: www.verbatim-europe.com

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Verbatim - nazwa grupy zagranicznych firm-córek chemicznej części japońskiego koncernu Mitsubishi, produkujących oprogramowanie komputerowe oraz nośniki pamięci: dyskietki, płyty CD, płyty DVD, taśmy magnetyczne i inne akcesoria. Dyski przenośne – urządzenia pamięci masowej podłączane do komputera za pomocą interfejsu USB, IEEE 1394, eSATA oraz COM. Mają małe rozmiary i łatwo jest je przenosić. Służą do wykonywania kopii zapasowych bądź przenoszenia danych między komputerami. Mogą też służyć jako magazyn plików, które nie mieszczą się na dysku twardym komputera. Dyski te mogą być wykonane w technologii SSD, Flash bądź mechanicznej. Dyski SSD są mniej podatne na wstrząsy i utratę danych. Większość dysków cechuje mała pojemność, jednak rekordowe osiągają 2 TB. Nie są zbyt popularne ze względu na wysoką cenę. Znani producenci dysków przenośnych to: Seagate, INTeL, Samsung, Toshiba. Większość dysków USB nie wymaga dodatkowego zasilania, jednak pojemniejsze modele potrzebują zasilacza, bądź dodatkowego wtyku USB, ponieważ mają większe zapotrzebowanie na prąd. Dysk magnetooptyczny (z ang. magneto-optical disk, skrót M.O.). Rodzaj dysku wymiennego w postaci krążka z tworzywa sztucznego pokrytego warstwą materiału magnetycznego, zabezpieczony ochronną powłoką z plastiku lub szkła umieszczony w kasecie chroniącej nośnik przed uszkodzeniem mechanicznym. Wymiary dysków magnetooptycznych są typowymi wymiarami nośników (i napędów) stosowanych w urządzeniach komputerowych. Dyski magnetooptyczne 3,5 cala mają pojemności od 128 MB do 2,3 GB, dyski magnetooptyczne 5,25 cala maja pojemność od 650 MB do 9,1 GB. Wykonywane są w dwóch wersjach. Dyski magnetooptyczne "write-once" przeznaczone są wyłącznie do jednokrotnego zapisu danych na dysku. Raz zapisanych danych nie można potem skasować, na takim dysku nie można nic ponownie zapisać. Dyski "rewritable" są dyskami do wielokrotnego zapisu. Technologia zapisu magnetooptycznego to najbezpieczniejszy sposób przechowywania danych. Największą jego zaleta jest odporność na działanie sił pola elektromagnetycznego, a gwarancja dostępu do danych określana jest na kilkadziesiąt lat.

  CompactFlash – karta pamięci, w której zastosowano pamięć Flash EEPROM, znalazła zastosowanie w takich urządzeniach jak aparaty cyfrowe, urządzenia telekomunikacyjne i inne. Standard został przedstawiony w 1994 r. przez jego twórcę - SanDisk Corporation. Karta CompactFlash była pierwszą dostępną na rynku kartą flash. Ma rozmiar 42,8 × 36,4 mm i grubość 3,3 mm (typ I) lub 5 mm (typ II). Zasilana jest napięciem: 3,3 lub 5,0 V. Maksymalna prędkość transmisji danych wynosi 133 MB/s. Dodatkową cechą kart CF jest fakt, iż interfejs elektroniczny jest prawie identyczny z interfejsem IDE stosowanych w komputerach osobistych do obsługi dysków - to umożliwia stosowanie kart CompactFlash jako dysków o bardzo dużej wytrzymałości mechanicznej, niskim poborze prądu oraz małym wydzielaniu ciepła, nawet ze standardowymi płytami głównymi (wymagana jest jedynie odpowiednia przejściówka dostosowująca układ pinów). Budowane są także tzw. karty bootowalne. Zdecydowana większość kart CompactFlash dostępna obecnie na rynku to tanie, wymienne nośniki danych, wykorzystujące tanią pamięć NAND MLC flash zoptymalizowane do pracy w najpopularniejszym typie urządzeń - cyfrowych lustrzankach fotograficznych (DSLR). Compact Flash jest najdłużej dostępnym typem kart pamięci sprzedawanym do dziś. W lutym 2010 roku CFA (Compact Flash Association) zatwierdziła standard kart CF w wersji 5.0, który teoretycznie umożliwia uzyskanie pojemności karty równej 144 petabajty, co przekłada się na 147 456 terabajtów. Open Global File System (w skrócie OpenGFS, OGFS) jest systemem plików z właściwościami dziennika (journaling), który umożliwia jednoczesny dostęp do wspólnej przestrzeni dyskowej przez wiele węzłów. OpenGFS koordynuje dostępem do urządzeń dyskowych tak aby węzły nie mogły zapisywać jednocześnie w tych samych obszarach urządzenia, jednocześnie zapewniając możliwość równoczesnego odczytu. Węzły maja bezpośredni dostęp do dysków co umożliwia zmniejszenie przeciążenia sieci. Memexp zastąpiono modułem OpenDLM (ang. Distributed Lock Manager). Poprzednia wersja memexp wymagała sporych zasobów obliczeniowych. System OGFS umożliwia rozrastanie się systemów plików oraz dołączanie nowych dysków twardych (poprzez osobny LVM - Logical Volume Manager). Uszkodzenia węzłów obsługiwane są przy pomocy odzyskiwania rejestru i izolowania uszkodzonego węzła. OpenGFS jest lokalnym systemem plików, który można rozszerzyć na rozproszony system plików. Można tak powiedzieć, gdyż OpenGFS wymaga, aby wszystkie nośniki danych (dyski, macierze dyskowe) na których będzie operował OpenGFS były widoczne jako jedno urządzenie, które można adresować w sposób ciągły (bez żadnych luk).

  JBOD (akronim z ang. Just a Bunch of Disks) – połączenie dysków twardych bez wykorzystania technologii RAID. JBOD, w przeciwieństwie do RAID, nie daje korzyści w postaci przyspieszenia operacji zapisu/odczytu czy zwiększenia bezpieczeństwa danych. JBOD jest zwykłą półką na dyski (macierzą dyskową), które są bezpośrednio widoczne przez systemy komputerowe bez pośrednictwa specjalnego kontrolera RAID zarządzającego dostępem do dysków. Zazwyczaj dyski przyłączane są za pomocą osobnego lub osobnych kontrolerów SCSI. W zależności od rodzaju macierzy, może istnieć możliwość podłączenia dysków z półki za pomocą osobnych kontrolerów SCSI. W profesjonalnych macierzach dyskowych konfiguracja JBOD w ogóle nie jest dostępna, JBOD stanowi raczej teoretyczny punkt odniesienia, komputer podłączony do N niezależnych od siebie dysków. hdparm - program pracujący pod konsolą dla systemów operacyjnych Linux, który pozwala sprawdzać oraz ustawiać parametry pracy dysków twardych. Program obsługuje dyski PATA, SATA, SAS i poprzez SAT (SCSI-ATA Command Translation) niektóre dyski USB. Polecenie hdparm jest podstawową metodą wpływania na wydajność pracy HDD bez konieczności kompilacji jądra systemu. Użycie go z nieodpowiednimi parametrami może spowodować, że dostęp do danych może stać się niemożliwy. Hdparm jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji BSD, instalowanym w podstawowych konfiguracjach dystrybucji Linuksa.

  exFAT (Extended File Allocation Table, znany również jako FAT64) jest systemem plików stworzonym przez Microsoft specjalnie na potrzeby nośników zewnętrznych (np.: pamięci flash, dyski SSD, zewnętrzne dyski magnetyczne). Został zawarty w następujących systemach operacyjnych: Windows Embedded CE 6.0, Windows Vista z dodatkiem Service Pack 1, Windows 7 i Windows Server 2008. Ponadto dla Windows XP i Windows Server 2003 Microsoft opublikował stosowną aktualizację. System plików domyślnie obsługuje system Mac OS X Snow Leopard 10.6.5 lub nowszy. exFAT może być używany wszędzie tam, gdzie system plików NTFS nie jest najlepszym rozwiązaniem, na przykład ze względu na dużą nadmiarowość struktury danych i zaawansowany systemem zarządzania prawami dostępu i własności. Maxtor Corporation – jeden z czołowych producentów nośników danych, znany najbardziej ze swoich twardych dysków. Firma ma w swojej ofercie produkty dla komputerów osobistych, wydajnych serwerów oraz elektroniki użytkowej.

  ECHS (Extended CHS) – procedura adresacji sektorów na twardych dyskach odpowiedzialna za obsługę dysków o pojemności powyżej 528 MB.
  Przy obsłudze dysków w trybie Cylinder Head Sector nakładają się na siebie ograniczenia BIOSu i interfejsu IDE. Żeby umożliwić obsługę dysków większych od 528 MB stworzono adresacje LBA i Extended CHS. Jeżeli dysk albo BIOS nie obsługuje LBA to pozostaje ECHS. Po formatowaniu dysku nie można przestawiać adresacji z LBA na ECHS i odwrotnie - grozi utratą danych.

  Scythe – japońskie przedsiębiorstwo produkujące układy chłodzenia procesorów, płyt głównych, twardych dysków. Jest znane z wysokiej jakości swoich produktów oraz innowacyjności zastosowanych rozwiązań. Jest szczególnie znane wśród użytkowników, którzy zwiększają parametry swoich komputerów (przetaktowywanie).

  Floating Car Data (FCD) to technologia służąca do wyznaczania średniej prędkości i czasu przejazdu na danym odcinku sieci drogowej. Technologia opiera się o analizę anonimowych danych GPS pochodzących z flot pojazdów lub nawigacji samochodowych. FCD opiera się na założeniu, że obserwując próbę pojazdów oraz zaawansowane algorytmy jesteśmy w stanie oszacować śrędnią prędkość i czas przejazdu całego strumienia ruchu. Dzięki swojej charakterystyce FCD pozwala na pozyskanie danych dla całej sieci drogowej, wszędzie tam gdzie poruszają się pojazdy. Jakość danych FCD zależy od ilości i jakości próby. Pamięć zewnętrzna (en. secondary storage) – pamięć komputerowa, która nie jest bezpośrednio dostępna przez procesor. Jest dostępna jako urządzenie zewnętrzne, które przechowuje dane. Z tego powodu tego typu pamięci komputerowe są wolniejsze od pamięci operacyjnej. Niedogodność tę równoważą nieulotnością, większą pojemnością lub niższą ceną przechowywania informacji.

  Cable select – jeden z trybów pracy dysków twardych. Równoległy z Master (dysk twardy) oraz Slave (dysk twardy), różni się tym, że to komputer decyduje, który dysk z dwóch podłączonych do jednej taśmy ma być wyżej (master), a który niżej (slave). Kontroler dysków ustawi jako master dysk lub napęd podłączony do wtyczki znajdującej się na końcu taśmy, natomiast jako slave dysk podłączony do wtyczki na środku taśmy. Aby tryb cable select działał poprawnie oba dyski podpięte do jednej taśmy muszą być ustawione w tryb cable select. Korzystanie z tego trybu pozwala uniknąć problemów z funkcjonowaniem dysków i napędów spowodowanych pomyłką w ustawieniu trybów w urządzeniach. Nie wszystkie dyski obsługują ten tryb, nie obsługuje go część starszych modeli.

  Dodano: 06.10.2008. 14:12  


  Najnowsze