• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowa kolekcja i nagroda dla modelu z poprzedniej linii Casio Exilim na Photokina 2008

  05.10.2008. 19:35
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Podczas tegorocznych targów Photokina 2008 firma Casio zaprezentowała nową linię aparatów kompaktowych Exilim a aparat z poprzedniej kolekcji, model Pro EX-F1, otrzymał nagrodę TIPA 2008. Nagrodę przyznano w kategorii Najlepszej Innowacji Technologicznej 2008.

  Targi Photokina 2008 stały się okazją dla Casio do zaprezentowania najnowszej linii aparatów Exilim. Wśród niej znajduje się 5 modeli aparatów kompaktowych: EX-Z85, EX-Z19, EX-Z150,
  EX-Z250, EX-Z300 i jeden półprofesjonalny EX-FH20. Nowa propozycja modeli aparatów Casio Exilim jest bardziej zaawansowana technicznie. Zostały dodane innowacyjne funkcje takie jak: funkcja pozwalająca uzyskać efekt make-up na robionym portrecie, czyli optyczne wygładzenie zmarszczek i poprawienie kolorytu skóry, tryb zdjęć nocnych i wiele innych. Urządzenia wyposażono w bardzo duży 3-calowy wyświetlacz. Kolekcja wyróżnia się ciekawymi kolorami obudowy " czerwonym, czarnym, zielonym, różowym, srebrnym, niebieskim, brązowym i pomarańczowym. Niewielkie rozmiary sprawiają, że bez problemu mieszczą się one zarówno w kieszeni, jak w plecaku czy damskiej torebce. Nowe Casio Exilim zostały zaprojektowane tak, aby użytkownik mógł z nich korzystać w każdym miejscu i warunkach.

  Targi fotograficzne były także okazją do nagrodzenia aparatu Casio EXILIM Pro EX-F1. Model Pro EX-F1 został wyróżniony nagrodą Najlepszej Innowacji Technologicznej 2008 TIPA. -Casio EXILIM Pro EX-F1 to bez wątpienia imponujący skok w przyszłość " tymi słowami dziennikarze TIPA uzasadnili swoją decyzję.

  TIPA, czyli Technical Image Press Association jest niezależnym stowarzyszeniem non-profit dziennikarzy pism fotograficznych. W jego skład wchodzi 27 magazynów i czasopism z 11 europejskich państw. Raz w roku redaktorzy TIPA przyznają prestiżowe TIPA Awards, dla najlepszych produktów fotograficznych. Nagroda przyznawana jest podczas najważniejszych targów branżowych " Photokina. Tegoroczna Photokina 2008 odbyła się w dniach 23-28 września w Kolonii.

  Aparat Pro EX-F1 jest dostępny na polskim rynku od 16 kwietnia br. Użytkownicy EX-F1 mogą wykonywać zdjęcia z prędkością 60 klatek na sekundę, nagrywać filmy w jakości Full HD oraz sekwencje wideo w zwolnionym tempie z prędkością 300, 600 i 1200 klatek na sekundę. Urządzenie wyposażono w cyfrowe złącze HDMI, umożliwiające podłączenie go bezpośrednio do wysokiej klasy telewizora lub monitora. Wszystkie funkcje obsługuje 6 milionowa matryca CMOS. Doceniony został on przez wielu profesjonalnych fotografów w tym również przez samego Jacka Porembę. Koszt Casio EXILIM Pro EX-F1 to ok. 2990 zł.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  G-Shock - nazwa kolekcji zegarków marki Casio. Linia powstała w 1983 roku w wyniku prac nad wstrząsoodpornym zegarkiem który wytrzyma upadek na twardą powierzchnię z wysokości co najmniej 10 metrów. Pomysłodawcą projektu, który nazwano Project Team Tough był Kikuo Ibe - inżynier pracujący w firmie Casio. Casio F91W to prosty, popularny zegarek elektroniczny produkowany od 1991 przez japońską firmę Casio, wyposażony m.in. w budzik i stoper. W ostatnich latach zyskał złą sławę, gdyż z racji dostępności, niskiej ceny, oraz wbudowanej funkcji alarmu, według służb wywiadowczych Stanów Zjednoczonych był często wykorzystywany do produkcji bomb przez terrorystów Al-Kaidy. Metoda zniekształcania fazy (ang. phase distortion synthesis) - typ syntezy dźwięku wprowadzony przez firmę Casio w 1984 r.

  Casio (jap. カシオ計算機株式会社 Kashio Keisanki Kabushiki-gaisha) – międzynarodowa firma z branży elektronicznej z siedzibą w dzielnicy Shibuya w Tokio, Japonia. Casio założył w kwietniu 1946 r. Tadao Kashio. W 1957 roku dotychczasowa nazwa Kashio Seisakujo została zmieniona na Casio Computer CO. Ltd., a do zarządu firmy dołączyli pozostali bracia Kashio: Kazuo Kashio, Toshio i Yukio. Obecnym prezesem firmy Casio jest Kazuo Kashio. Nazwa firmy pochodzi od nazwiska prezesa zapisanego w rōmaji, i jest dopasowana dla zagranicznego klienta. Zmiana nazwy z Kashio na Casio była tłumaczona możliwością uznania koncernu za firmę włoską, czego Tadao Kashio chciał uniknąć. Motto firmy to Kreatywność i wkład ("Creativity and Contribution"). Nikon D90 jest aparatem należącym do klasy średniej w segmencie lustrzanek cyfrowych (D-SLR) w formacie DX. Prezentacja nowego produktu odbyła się 27 sierpnia 2008 podczas targów fotograficznych "Photokina - world of imaging". Jest to pierwsza lustrzanka cyfrowa klasy średniej, która potrafi nagrywać filmy w klasie HD. Aparat powstał jako następca D80. Nikon posłużył się ideą prosumpcji podczas tworzenia tego modelu. Aparat trafił pod koniec września do sprzedaży w Polsce.

  FOTO – najdłużej ukazujący się na polskim rynku miesięcznik poświęcony fotografii (amatorskiej oraz profesjonalnej). Wydawany jest od maja 1975. Pierwszym wydawcą były Arkady, pierwszym redaktorem naczelnym – Zygmunt Szargut. W 1991 wydawcą został Norexpres, w 1996 Fotopress, w 2001 Imphot Photo Imaging sp. z o.o., następnie IPI sp. z o.o., a od 2008 właścicielem tytułu jest Wydawnictwo Kengraf (obecnie redaktorem naczelnym jest Mirosław Kiapśnia). Czasopismo zawiera testy i recenzje sprzętu i materiałów fotograficznych, porady warsztatowe, informacje o aktualnych wystawach, konkursach i innych wydarzeniach fotograficznych, galerie znanych fotografów oraz prezentacje młodych twórców. Jako jedyne polskie czasopismo należy do opiniotwórczego międzynarodowego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej Technical Image Press Association (TIPA). Wave Ceptor – nazwa modeli zegarków firmy Casio wyposażonych w mechanizm regulacyjny kontrolowany falami radiowymi wysyłanymi z wieży w Mainflingen koło Frankfurtu nad Menem w Niemczech, Anthorn w Anglii, Fort Collins w Kolorado, USA albo w Fukushimie lub na wyspie Kiusiu w Japonii. Od 2007 roku dostępny jest również sygnał na terenie Chin w Shangqiu w prowincji Henan o zasięgu 1500 km (częstotliwość fal - 68,5 kHz)

  Nikon Coolpix to seria cyfrowych aparatów kompaktowych produkowanych przez Nikon Corporation. Seria ta została zapoczątkowana w roku 1997, gdy zaprezentowano modele Coolpix 100 i Coolpix 300 - oba aparaty posiadały obiektyw stałoogniskowy, matrycę o rozdzielczości 0,3 megapixela i wbudowne złącze pcmcia. Kształt obu korpusów daleki był od typowej stylistyki ówczesnych aparatów kompaktowych. Pierwszy aparat serii o wyglądzie aparatu kompaktowego to model Coolpix 600 z roku 1998. W tym samym roku zaprezentowano aparat Coolpix 900 - pierwszy z rodziny aparatów półprofesjonalnych, wyróżniających się wysokiej jakości obiektywem zmiennoogniskowym umieszczonym w obrotowej głowicy. W roku 2005 aparaty Coolpix zostały podzielone na serie: L - Life, S - Style i P - Performance. TIPA (Technical Image Press Association) - międzynarodowe stowarzyszenie wydawców prasy fotograficznej, wideo i związanej z obrazowaniem. Zostało powołane 16 kwietnia 1991 roku w Paryżu. Ideą założycieli było powołanie do życia opinotwórczego i jednocześnie niezależnego gremium, którego celem jest obserwowanie trendów rynkowych i nowości produktowych oraz wymiana opinii, doświadczeń i ocen dotyczących nowych urządzeń i technologii początkowo związanych tylko z fotografią. Co roku przyznawane są też prestiżowe znaki TIPA najlepszym produktom minionych 12 miesięcy. Zaproszenia do udziału wystosowano do europejskich wydawców prasy foto-wideo i na spotkaniu w Barcelonie 13 września 1991 roku wybrano pierwsze władze stowarzyszenia. W tym samym czasie odbyła się też pierwsza ceremonia przyznania nagród TIPA podczas wystawy Sonimagfoto. Na spotkaniu członków, które miało miejsce w kwietniu 2009 roku w Budapeszcie rozszerzono zasięg stowarzyszenia na cały świat i w poczet członków przyjęto tytuły z USA, RPA i Kanady. Na spotkaniu w 2010 w Nowym Jorku dołączył tytuł z Chin - "Chinese Photography" i Australii - "Camera". Obecnie stowarzyszenie zrzesza 30 tytułów. w tym miesięcznik Foto - jedyne polskie czasopismo będące członkiem TIPA.

  Zegarek elektroniczny – naręczny zegar elektroniczny wyposażony w wyświetlacz siedmiosegmentowy LED lub - obecnie najczęściej - wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD). Jest to cyfrowy zegar kwarcowy najczęściej z małą baterią jako źródłem zasilania prądem. Dodatkowymi funkcjami zegarka elektronicznego są melodyjki, stoper, kalkulator, czasem też gry elektroniczne. Znani producenci to firmy Montana, Casio, Citizen, Sanyo, Seiko, Timex oraz Integral, do tej pory produkujący zegarki w Białorusi, marki Elektronika, które były popularne za czasów ZSRR.
  Naręczne zegarki elektroniczne produkowane były również w Polsce w latach 70. i 80. XX w. przez firmę Warel - były to modele z serii DW (z wyświetlaczem LED) oraz Unitron (z wyświetlaczem LCD).

  TIPA – wolne oprogramowanie umożliwiające stosowanie międzynarodowego alfabetu fonetycznego (MAF, ang. IPA) oraz innych znaków fonetycznych dla systemów TeΧ oraz LaTeX.

  Sony Alfa NEX – system aparatów cyfrowych oparty na konstrukcji małego kompaktowego aparatu oraz kamer wysokiej jakości. Został zaprojektowany i zaprezentowany przez Sony w maju 2010 roku w odpowiedzi na Olympus PEN. Aktualnie wszystkie modele tej linii wyposażone są w matrycę Exmor CMOS o rozmiarze APS-C. System ten korzysta z mocowania bagnetowego Sony E, które zostało stworzone specjalnie dla tego typu aparatów oraz profesjonalnych kamer video. Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego rumuńskiego i mołdawskiego wykonawcy - nagroda przyznawana przez redakcję MTV Rumunia podczas corocznego rozdania MTV Europe Music Awards. Nagrodę dla najlepszego rumuńskiego wykonawcy po raz pierwszy przyznano w 2002 r. Od 2008 r. nagroda przyznawana jest także artystom mołdawskim. O zwycięstwie decydują widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (smsowego).

  Live View - funkcja aparatu cyfrowego pozwalająca na podgląd na wbudowanym ekranie LCD obrazu wynikowego. Jest dostępna w większości aparatów kompaktowych, a także w niektórych lustrzankach. Canon EOS 1000D – cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa, produkowana przez japońską firmę Canon. Aparat został zaprezentowany po raz pierwszy 10 czerwca 2008 roku zapełniając niszę w segmencie amatorskich aparatów niskobudżetowych; w sprzedaży pojawił się w połowie sierpnia tego samego roku. Należy do systemu Canon EOS. Pasują do niego wszystkie obiektywy z tego systemu, zarówno EF jak i EF-S.

  Dodano: 05.10.2008. 19:35  


  Najnowsze