• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ogólnodostępne łącza szerokopasmowe nabierają rozpędu

  18.01.2009. 12:00
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  NYnet - publiczno-prywatne partnerstwo w Yorkshire, Wlk. Brytania - ma nadzieję na pokonanie wyzwania, jakim jest brak szerokopasmowych łącz na terenach wiejskich i nadmorskich. Projekt jest największą w Europie inicjatywą publiczno-prywatną na rzecz otwartej infrastruktury szerokopasmowej. Spółka telekomunikacyjna Wetherby została wybrana na partnera w ramach zakrojonej na szeroką skalę inicjatywy, której celem jest zapewnienie superszybkich, szerokopasmowych usług firmom w Północnym Yorkshire. Będzie to istotne udogodnienie dla MŚP w tym regionie.

  Obszary wiejskie w całej Europie zdają się walczyć z podobnymi problemami - stolice zawsze wydają się wchłaniać najnowsze osiągnięcia technologiczne na długo przed tym, zanim mają one szanse na dalsze upowszechnienie. Gminy wiejskie w Północnym Yorkshire w Anglii nie różnią się pod tym względem. Wiele miejscowości ma ograniczony lub zerowy dostęp do szerokopasmowych łączy. Projekt NYnet zorganizowano po to, aby zmienić tę sytuację. Zapewnia on wyższej jakości i szybsze łącza szerokopasmowe sektorowi publicznemu i być może poprawi usługi na rzecz organizacji publicznych, jak szkoły, uczelnie i urzędy miejskie na terenie całego Północnego Yorkshire.

  NYnet to finansowany ze środków unijnych program współpracy pomiędzy władzami samorządowymi Północnego Yorkshire a Yorkshire Forward, regionalną agencją, której zadanie polega na poprawie gospodarki hrabstwa Yorkshire oraz regionu Humber. Jego celem jest zbudowanie szerokopasmowej infrastruktury komunikacyjnej na światowym poziomie, która będzie w stanie zapewnić multimedialne usługi wysokiej jakości zarówno gospodarstwom domowym, jak i organizacjom w hrabstwie.

  Projekt jest na tyle ważny, że minister spraw zagranicznych w gabinecie cieni oraz członek parlamentu partii konserwatywnej z regionu Richmond, William Hague, wydał oficjalne oświadczenie, iż popiera projekt NYnet w hrabstwie Yorkshire.

  "W dzisiejszym społeczeństwie, Internet stał się niezbędny, zwłaszcza dla firm. Przed utworzeniem NYnet dostawcy usług internetowych uważali, że zapewnienie nowej generacji usług w Północnym Yorkshire jest zbyt drogie. Jednak dzięki NYnet zbudowano nową, wysokiej jakości sieć telekomunikacyjną, która wcześniej była w regionie niedostępna. Celem jest wsparcie, które umożliwi zapewnienie przystępnych, szybkich łączy internetowych nowej generacji gospodarstwom domowym i firmom, co przyniesie regionowi korzyści w wymiarze ekonomicznym i społecznym."

  Uczestnicy NYnet postrzegają partnerstwo ze spółką telekomunikacyjną Wetherby jako duży krok naprzód. David Cullen, dyrektor naczelny NYnet, komentuje to w taki sposób: "NYnet z radością podejmuje współpracę z partnerem telekomunikacyjnym, takim jak Excel Telecom, ponieważ świadczy on usługi dla firm, które są bardzo potrzebne na rynku Północnego Yorkshire, szczególnie dosyć zaniedbanym pod tym względem MŚP. NYnet oferuje tym partnerom lepsze, szybsze i tańsze łącza, dzięki którym Excel jest w stanie zapewnić opłacalne rozwiązania w technologii nowej generacji, przynoszące realne korzyści przedsiębiorstwom. Dzięki tej inicjatywie, NYnet, Excel oraz firmy korzystające z ich usług mogą wywierać rzeczywiście pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy podregionu."

  Excel Telecom będzie wspierać projekt NYnet, w ramach którego zainstalowano niedawno sieć światłowodów w całym hrabstwie, dostarczając technologie, umożliwiające wprowadzenie nowej usługi dla firm. Partnerstwo to wpisuje się w szerszą strategię Excel Telecom, aby zapewnić usługi szerokopasmowe i telefoniczne nowej generacji w całym Północnym Yorkshire.

  Współpraca sektora publicznego i prywatnych przedsiębiorców w ramach tego przedsięwzięcia stanowi doskonałą okazję do sprostania wyzwaniu zapewnienia podejścia integrującego społecznie wszystkich mieszkańców Północnego Yorkshire w czasach, kiedy zarówno sektor prywatny, jak i publiczny, coraz bardziej zwracają się w stronę usług cyfrowych. Dzięki współpracy ze starannie dobranymi organizacjami prywatnymi, sieć szkieletowa NYnet zapewni organom sektora publicznego w Północnym Yorkshire możliwość szybkiego wdrożenia zaawansowanych rozwiązań szerokopasmowych, które będą służyć pracownikom i obywatelom.

  Więcej informacji:

  NYnet
  https://www.nynet.co.uk

  Yorkshire Forward
  http://www.yorkshire-forward.com/

  CORDIS
  url: http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&SESSION=&RCN=30349
  Źródło danych: NYNet; Yorkshire Forward
  Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych od NYNet i Yorkshire Forward

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  North Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym. Hrabstwo zajmuje północną i środkową część historycznego hrabstwa Yorkshire. Yorkshire and the Humber – jeden z dziewięciu regionów Anglii. W jego skład wchodzi historyczne hrabstwo Yorkshire oraz część północnego Lincolnshire, która w latach 1974-1996 należała do dawnego hrabstwa Humberside. West Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w zachodniej części historycznego hrabstwa Yorkshire.

  South Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w południowej części historycznego hrabstwa Yorkshire. Yorkshire – hrabstwo historyczne i kraina w północno-wschodniej Anglii. Liczące w 1971 roku 15 858 km² Yorkshire było największym hrabstwem Anglii, podzielonym dla celów administracyjnych na trzy okręgi (ang. riding) – North Riding of Yorkshire, West Riding of Yorkshire oraz East Riding of Yorkshire. Liczba ludności zamieszkującej hrabstwo w 1971 roku wynosiła 5 053 989.

  East Riding of Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym i estuarium Humber. Parkin lub Perkin to miękkie ciasto tradycyjnie robione z płatków owsianych oraz podobnego do melasy czarnego syropu, który powstał w Północnej Anglii. Często kojarzony jest z Yorkshire, zwłaszcza z okolicami Leeds. Początki tego dania nie są dokładnie znane, ale cieszy się on popularnością w innych rejonach, np. Lancashire. Parkin jest zazwyczaj wilgotny lub nawet czasami lepki. W Hull i wschodnim Yorkshire jest bardziej suchy niż w innych rejonach i fakturą przypomina biszkopt. Parkin jest tradycyjnie spożywany 5 listopada, w dniu Guya Fawkesa, cieszy się uznaniem również przez resztę roku. W całym hrabstwie Yorkshire wypiekany jest komercyjnie, w innych rejonach jako produkt na użytek własny.

  Verbeia – w wierzeniach celtyckich bogini rzeki Wharfe w północnym Yorkshire w Anglii; czczona na terenie rzymskiej Brytanii. W miejscowości Ilkey w Yorkshire odkryto poświęcony jej kamienny ołtarz. Yorkshire pudding – potrawa kuchni angielskiej, o nieznanym pochodzeniu, tradycyjnie przypisywana hrabstwu Yorkshire, znana i spożywana na terenie całej Wielkiej Brytanii.

  Menston – wieś oraz civil parish w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, w hrabstwie West Yorkshire. W 2001 r. miejscowość tę zamieszkiwało 4 660 osób.

  Guiseley – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, w hrabstwie West Yorkshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 21 359 osób.

  Bitwa pod Northallerton (bitwa pod Cowton Moor lub bitwa sztandarowa) – starcie zbrojne, które miało miejsce 22 sierpnia 1138 roku pod Northallerton w regionie Yorkshire and the Humber, hrabstwie North Yorkshire w ramach angielskiej wojny domowej toczonej w latach 1135–1154. Northallerton – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, w hrabstwie North Yorkshire. W 2001 r. zamieszkiwane przez 15 741 osób.

  Dinnington – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, w hrabstwie South Yorkshire. W 2001 miasto to zamieszkiwało 11 000 osób. Bridlington – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, w hrabstwie East Riding of Yorkshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 33 837 osób.

  Sowerby Bridge - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, w hrabstwie West Yorkshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 9 948 osób. Market Weighton - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, w hrabstwie East Riding of Yorkshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 5 212 osób.

  Whitby - miasto w Wielkiej Brytanii, Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, w hrabstwie North Yorkshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 13 594 osób. Bentham - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, w hrabstwie North Yorkshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 3 000 osób.

  Dodano: 18.01.2009. 12:00  


  Najnowsze