• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Otwieranie drogi do sprawniejszego, bogatego w treści wideo Internetu

  19.11.2013. 15:58
  opublikowane przez: Redakcja

  Żadnemu internaucie z pewnością nie umknęło pojawienie się online ogromnej liczby materiałów wideo. Ruch wideo już stanowi ponad 90% treści wykorzystywanych przez użytkowników, a trend wzrostowy ma się utrzymać.

  Tymczasem Internet, a zwłaszcza ten mobilny, nie był zaprojektowany z myślą o materiałach wideo i w konsekwencji jego architektura jest nader niesprawna w obsłudze ruchu wideo.

  W ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu MEDIEVAL (Multimedia transport for mobile video applications) ma zostać zaprojektowana nowa architektura Internetu, zdolna zaspokoić wymagania ruchu wideo.

  W tym celu naukowcy, pracujący nad projektem pod kierunkiem francuskiej instytucji badawczej Alcatel-Lucent Bell Labs, skoncentrowali się na konkretnych usprawnieniach, aby umożliwić przenoszenie danych wideo z jednego komputera na drugi.

  Obecnie architektura protokołu internetowego ma strukturę warstwową, której wyższe warstwy stosu są bardziej elastyczne i ewoluują poprzez częste innowacje.

  Warstwy środkowe są bardziej stabilne. Partnerzy projektu MEDIEVAL uznali, że model nowej architektury powinien być międzywarstwowy, aby wykorzystywać interakcję między warstwami i dzięki temu podnieść wydajność do nieosiągalnych wcześniej poziomów.

  Zespół badawczy położył nacisk na następujące kwestie:
  - udoskonalona obsługa dostępu bezprzewodowego w celu optymalizacji odtwarzania wideo;
  - nowatorska architektura mobilności IP, dostosowana do wymogów ruchu wideo;
  - optymalizacja transportu na potrzeby dystrybucji materiałów wideo;
  - serwisy wideo przystosowane do pracy w sieci, wchodzące w interakcje z niższymi warstwami.

  Wynik to technologia zaprojektowana w celu poprawy jakości użytkowania. Rozwiązanie uwzględnia także wymogi związane z wdrażaniem na rynek. Oznacza to na przykład obniżanie powiązanych kosztów operacyjnych po stronie operatorów sieci.

  Do czasu zakończenia projektu w czerwcu 2013 r., zespół opracował nowe rozwiązania architekturalne i przeprowadził ich walidację - zarówno na łożu testowym, jak i w toku symulacji - w ramach trzech odrębnych scenariuszy oceny telewizji internetowej, telewizji prywatnej i systemu VoD (wideo na żądanie). Rozwiązania te w formie produktów komercyjnych są teraz dostępne na rynku.

  Sukces projektu był uzależniony od wkładu w standaryzację i wczesne testowanie przyrostowe. Kampania upowszechniająca dorobek projektu objęła wymianę wyników z innymi projektami europejskimi, społecznością naukową i stosownymi organizacjami standaryzacyjnymi, w tym IETF, IEEE i 3GPP.

  W trzyletnim projekcie MEDIEVAL, który otrzymał 3,5 mln EUR dofinansowania ze środków unijnych, wzięło udział 9 partnerów z 6 krajów.
  Za: CORDIS


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  STRip (ang. Stream Rip) materiał audio/wideo zgrany ze źródła internetowego takiego jak np. serwer SHOUTcast (Video), PicoStreamer (Video). Zwykle w słabej jakości audio/wideo. Kamera telewizyjna − służy do zapisu wideo informacji o jakości emisyjnej zarówno w realizacjach reporterskich jak i studyjnych. Klasyczne studyjne kamery telewizyjne przesyłają materiał w postaci zakodowanego sygnału elektrycznego do rejestratorów, gdzie jest on dopiero zapisywany. Kamery reporterskie, wyposażone we własne, wbudowane rejestratory, to kamkordery.
  Digital Immersive Pictures (dip360) - jest pierwszą w Polsce firmą specjalizującą się w produkcji filmów sferycznych. Film przestrzenny jest innowacyjnym rozwiązaniem jednoczącym wideo, internet i technologię panoramiczną.

  Component video – analogowy sygnał wideo dzielony na dwie lub więcej składowych i transmitowany po niezależnych kablach w celu zmniejszenia wpływu zakłóceń zewnętrznych. Umożliwia przenoszenie obrazu wysokiej rozdzielczości HDTV. Multiscreen (pol. na wielu ekranach) - usługa w zakresie nadawania i dostarczania treści, która opisuje zawartość transmitowananych treści wideo przekształconych w wielu formatach i przepływnościach do wyświetlania na różnych urządzeniach podłączonych do internetu, takich jak telewizor wyposażony w moduł internetowy, telefon komórkowy, smartfon, tablet i komputer, konsole do gier wideo.

  Windows Media - technologia multimedialna opracowana przez firmę Microsoft. Obejmuje narzędzia Windows Media Format do kodowania i dekodowania audio i wideo, Windows Media Services do publikowania strumieniowego audio i wideo na serwerze, a także Windows Media Player do odtwarzania multimediów. Video Toaster – system do tworzenia i edycji wideo, przeznaczony początkowo dla komputerów Amiga. Jego producentem jest firma NewTek, założona przez Tima Jenisona.

  MiniDV – standard kaset wideo i obsługujących je urządzeń: kamer wideo i studyjnych magnetowidów. Standard został wprowadzony na rynek w 1995 roku przez firmę Sony pod nazwą Digital Video Casette (DVC), nazwa ta wkrótce została zmieniona na nazwę MiniDV, dla podkreślenia jej zgodności z systemem zapisu DV. Rozmiar kasety w tym standardzie wynosi 66x48x12,2 mm, zaś szerokość taśmy magnetycznej wynosi 6,5 mm. MiniDV jest rodzajem nośnika danych zapisu magnetycznego, natomiast nie jest oznaczeniem samego systemu zapisu wizji. Na kasetach MiniDV można rejestrować i przechowywać nagrania wideo w trzech różnych formatach: DV, DVCAM i HDV. AVIVO – platforma wideo wprowadzona przez firmę ATI w procesorach graficznych opartych na rdzeniu R520. Platforma ta została zaprojektowana w celu rozszerzenia jakości i elastyczności aktualnie prezentowanych przez procesory graficzne ATI możliwości. Zaimplementowanymi w niej cechami są kodowanie i dekodowanie wideo (włącznie z kodekiem H.264, czyli standardem High Definition) wraz z dołączeniem odpowiedniego zestawu narzędzi. Dekoder wideo zastosowany w AVIVO automatycznie przerzuca obsługiwany format wideo i niezbędne kodeki do procesora graficznego, by odciążyć główny procesor komputera. Technologia kodowania wideo zaimplementowana w AVIVO nadal korzysta z zasobów CPU, jednak istnieją plany przerzucenia i tych funkcji do GPU. ATI udostępniło również oprogramowanie transkodujące „ATI AVIVO Video Converter”, obsługujące wiele formatów i gęstości bitowych (bitrate) materiału. Oprogramowanie silnie bazuje na mocy obliczeniowej CPU, lecz można go używać wyłącznie z kartami graficznymi opartymi na procesorach serii X1000. Modyfikacje powyższego programu udostępniły go użytkownikom innych rozwiązań sprzętowych. Technologia ATI AVIVO jest w fazie ciągłego rozwoju i w tej postaci będzie stale ulepszana w sterownikach ATI Catalyst.

  Bad Attitude – kompilacja zespołu Deep Purple wykorzystująca materiał muzyczny linii Mk2b z albumu The House of Blue Light. Nie jest to właściwy album wideo ale tak zwany Video CD z 4 ścieżkami audio i jedną wideo.

  Kamera cyfrowa (ang. DVC – Digital Video Camcorder) – urządzenie rejestrujące obraz i dźwięk oraz zapisujące sygnał audiowizualny w postaci cyfrowej, najczęściej na taśmie Digital Video w kasetach DV albo MiniDV, na płycie DVD, karcie pamięci czy dysku twardym.

  HDMI (ang. High Definition Multimedia Interface) – interfejs służący do przesyłania cyfrowego, nieskompresowanego sygnału audio i wideo. Kamkorder (ang. camcorder, od video CAM'era re'CORDER) – urządzenie wideo zawierające zintegrowaną kamerę i magnetowid.

  Kontent Over-The-Top lub Telewizja Over-The-Top (skrót OTT) – odnosi się do dostarczania treści wideo, audio i innych mediów w internecie, które są oferowane przez operatorów stacjonarnych (sieci kablowe, platformy cyfrowe) swoim abonentom, jednak bez udziału czy kontroli tych operatorów udostępniających usługę, w oferowane przez podmioty trzecie tereści. Dostawca może być świadomy zawartości pakietów protokołu internetowego, ale nie jest odpowiedzialny za dostarczane treści. Nie jest też w stanie kontrolować oglądanych treści, praw autorskich lub innych rozpowszechnianych zawartości.

  Dodano: 19.11.2013. 15:58  


  Najnowsze