• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wyprawa do programowalnego miasta

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Oprogramowanie, w swoich rozmaitych odsłonach, jest obecnie nieodzowne w funkcjonowaniu miast. W ramach nowego, finansowanego ze środków unijnych projektu przygotowywany jest długofalowy program prac badawczych nad zmianą, jaką oprogramowanie wnosi do świata miejskiego.

  Dodano: 09.05.2013. 16:37  Czytaj więcej

  Radykalna przemiana Internetu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy przypominacie sobie czasy, kiedy pobieranie jednego utworu muzycznego zabierało 30 minut, a filmu ponad 28 godzin? Tak było oczywiście przed wprowadzeniem transmisji szerokopasmowej, która zrewolucjonizowała korzystanie z Internetu. Teraz dostęp szerokopasmowy ma skorzystać na radykalnej odmianie dzięki europejskiemu dofinansowaniu technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK).

  Dodano: 24.04.2013. 17:17  Czytaj więcej

  E-nauczanie zyskuje mobilny wymiar

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  E-nauczanie i "edtech" to modne obecnie pojęcia w edukacji. Rewolucja cyfrowa nie omija już żadnego europejskiego domu ani przedsiębiorstwa, a teraz wkracza do sal lekcyjnych i wykładowych. Od klasowych blogów i szkolnych programów e-twinning po szkolne aplikacje i kursy online - edukacja staje się elektroniczna.

  Dodano: 14.03.2013. 17:26  Czytaj więcej

  Wejście w chmurę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wielu z nas korzysta z chmury obliczeniowej na co dzień, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Internetowa poczta elektroniczna i portale społecznościowe, takie jak Facebook czy Spotify, wykorzystują tę technologię do przechowywania danych typu zdjęcia, filmy wideo czy pliki tekstowe. Ale czym tak naprawdę jest owa chmura? Wiele osób, nawet tych, które słyszały o tej koncepcji, nie zawsze wie na czym ona polega.

  Dodano: 16.02.2013. 11:49  Czytaj więcej

  Nowy wymiar w telekomunikacji mobilnej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Sektor mobilny stale ewoluuje i rozwija się w astronomicznym tempie. To wyjątkowe tempo rozwoju jest fascynujące, ale wiąże się z całym szeregiem nowych wyzwań. Aby sprostać zapotrzebowaniu, operatorzy będą musieli zainwestować w poprawę szybkości, inteligencji i niezawodności sieci.

  Dodano: 31.01.2013. 16:17  Czytaj więcej

  Irlandzkie tweety osiągnęły przestrzeń kosmiczną

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Twitter zdobywa świat szturmem, a Europejczycy coraz częściej wykorzystują swoje smartfony do przesyłania rozmaitych wiadomości - zarówno w Europie, jak i poza jej granicami. Zatem, dlaczego by nie wykorzystać serwisu Twitter do komunikacji z młodymi ludźmi i promowania korzyści, jakie przynosi finansowanie nauki, innowacji i badań ze środków unijnych?

  Dodano: 20.11.2012. 17:37  Czytaj więcej

  Projekt XTREEMOS uruchamia nowy sieciowy system operacyjny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wykorzystanie sieci komputerowych, znane również jako "przetwarzanie siatkowe", ułatwia ludziom życie poprzez łączenie zasobów komputerowych z różnych domen do wykonania wspólnego zadania. Zespół naukowców, którego prace są finansowane ze środków unijnych, opracował i uruchomił swój drugi sieciowy system operacyjny oparty na Linuxie. Pod hasłem "Ułatwianie przetwarzania siatkowego", projekt XTREEMOS wydał drugą wersję swojego sieciowego systemu operacyjnego opartego na Linuxie. Projekt XTREEMOS, którego zakończenie zaplanowano na maj 2010 r., otrzymał wsparcie finansowe w kwocie ponad 14 mln EUR.

  Dodano: 10.08.2012. 17:37  Czytaj więcej

  Czy komputerowa myszka może trafić do lamusa? Sterowanie kursorem za pomocą... wzroku!

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowo opracowane przez europejskich naukowców urządzenie może niedługo pomóc milionom ludzi, którzy cierpią na takie schorzenia, jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy dystrofia mięśni, w interakcji z komputerami i otoczeniem za pomocą wzroku. Urządzenie może także służyć wsparciem osobom po amputacjach i z urazami rdzenia kręgowego.

  Dodano: 17.07.2012. 16:26  Czytaj więcej

  Ułatwianie dostępu do Internetu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Internet stał się tak wszechobecny i w tak ogromnym wymiarze zawładnął naszym codziennym życiem, że jego obecność zaczynamy uważać za oczywistą. Łatwy dostęp do witryn internetowych również uznajemy za rzecz naturalną. Aczkolwiek mniej znane są osoby, które zapewniają dostęp do tych witryn wszystkim, także mniej obytym z tą technologią osobom starszym. Istotne znaczenie ma na ogół także zapewnianie pewnego standardu witryn. W doskonałym przykładzie współpracy między korporacjami a instytucjami badawczymi w całej Europie, naukowcy połączyli swe siły, aby przetestować zgodność sieci Web. Wyniki badań stanowią dorobek projektu I2WEB (Inkluzywne usługi sieciowe w Internecie przyszłości), który uzyskał wsparcie w wysokości niemal 1,9 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 16.07.2012. 18:37  Czytaj więcej

  Unijny projekt pomaga spełnić wymogi sektora nauki w zakresie IT

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W ramach finansowanego ze środków unijnych projektu, rozpoczętego w celu stworzenia rynku przetwarzania w chmurze na potrzeby sektora publicznego w Europie i zaspokojenia wymagań europejskich naukowców w zakresie masowych technologii informacyjnych (IT), właśnie ogłoszono początkowe stadium wdrażania pierwszych, flagowych aplikacji w fizyce wielkich energii, biologii molekularnej i zarządzania ryzykiem katastrof naturalnych.

  Dodano: 12.07.2012. 17:26  Czytaj więcej

  GridCOMP ustanawia nowe standardy dla aplikacji sieciowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Finansowany ze środków unijnych projekt, w ramach którego stworzono ramy "niewidzialnej sieci", aby stworzyć i obsługiwać wydajne aplikacje sieciowe na dużą skalę, osiągnął swoje cele, a ponadto przyczynił się do istotnego pogłębienia współpracy między partnerami konsorcjum. Projekt GridCOMP (Programowanie sieciowe z komponentami - zaawansowana platforma komponentowa dla zaawansowanej, niewidzialnej sieci) uzyskał dofinansowanie z budżetu "Zaawansowane technologie sieciowe, systemy i usługi" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

  Dodano: 29.06.2012. 19:17  Czytaj więcej

  Projekt INTERESTED wciela pomysły w czyn

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W branży komputerowej trwa pościg za innowacyjnymi, supernowoczesnymi systemami, które pozwolą zaspokoić zapotrzebowanie na prototypowe systemy osadzone, tj. systemy komputerowe do celów specjalnych, przeznaczone do wykonywania jednej lub kilku konkretnych funkcji, często z ograniczeniami narzucanymi przez pracę w czasie rzeczywistym. Projekt INTERESTED (Interoperacyjne systemy osadzone: łańcuch narzędziowy do sprawniejszego i szybszego projektowania oraz tworzenia prototypów i generowania kodu), finansowany z tematu TIK (Technologie informacyjne i komunikacyjne) Siódmego Programu Ramowego (7PR) na kwotę prawie 5,4 mln EUR, pomaga osiągnąć pożądany cel.

  Dodano: 24.05.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Rozwikływanie naukowego Internetu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dzięki projektowi EUROGEOSS każdy ma teraz dostęp do milionów danych naukowych na temat naszej planety. W ramach projektu EUROGEOSS (Europejskie podejście do Globalnego Systemu Systemów Obserwacji Ziemi (GEOSS)), dofinansowanego na kwotę 6,1 mln EUR z tematu "Środowisko" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE, opracowano innowacyjny sposób przeszukiwania tysięcy katalogów obserwacji Ziemi. Dzięki temu wzrosła liczba zestawów danych i wyników dostępnych publicznie do badań naukowych z kilkuset w 2011 r. do ponad 28 mln w 2012 r.

  Dodano: 26.03.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Zintegrowane obwody krzemowe - technologia bez granic

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W naszym wieku magii krzemowej technologia produkcji mikroukładów scalonych rozwija się coraz szybciej. Już w chwili rozpakowywania właśnie zakupionego nowoczesnego laptopa lub cyfrowego aparatu fotograficznego technologia użyta do ich produkcji jest przestarzała. Ale właśnie znaleziono rozwiązanie dla tego problemu. Naukowcy pracujący nad projektem PICMOS, finansowanym ze środków UE kwotą 2,5 miliona euro, opracowali nową metodę produkcji i łączenia mikrolaserów półprzewodnikowych z falowodami krzemowymi, dzięki czemu uzyskiwane są nowe, wydajne i niezwykle silne połączenia optyczne.

  Dodano: 27.01.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Schładzanie laserowe membran półprzewodnikowych otwiera drogę do informatyki kwantowej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dzięki innowacyjnemu połączeniu dwóch dziedzin badawczych - fizyki kwantowej i nanofizyki - finansowani ze środków unijnych duńscy naukowcy odkryli nową metodę laserowego schładzania membran półprzewodnikowych. Półprzewodniki są podstawowymi komponentami wielu urządzeń elektronicznych, takich jak ogniwa słoneczne i diody elektroluminescencyjne (LED), dlatego możliwości ich schładzania mają istotne znaczenie dla przyszłego rozwoju komputerów kwantowych i ultraczułych czujników.

  Dodano: 26.01.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Biologiczne komputery nie tak odległe

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcom udało się zbudować pewne podstawowe komponenty urządzeń cyfrowych z bakterii jelitowych i kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA). Osiągnięcie to może doprowadzić do powstania mikroskopijnych komputerów biologicznych.

  Dodano: 24.10.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Superszybka sieć w zasięgu ręki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Co stanie się, jeśli połączymy grafen z nanostrukturami metalicznymi? Nowe brytyjskie badanie pokazuje ulepszone właściwości zbierania światła przez grafen, które mogą doprowadzić do powstania superszybkiego Internetu. Opublikowane w czasopiśmie Nature Communications badanie było częściowo finansowane ze środków trzech projektów unijnych: RODIN, GRAPHENE i NANOPOTS. Projekt RODIN ("Zawieszone nanostruktury grafenowe") otrzymał dotację 2,85 mln euro z obszaru tematycznego "Nanonauki, nanotechnologie, materiały i nowe technologie produkcyjne" (NMP) siódmego programu ramowego (7PR). Projekty GRAPHENE ("Fizyka i zastosowania grafenu") i NANOPOTS ("Optoelektronika polimerów opartych na nanorurkach") uzyskały granty startowe Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych w wysokości odpowiednio 1,78 mln i 1,8 mln euro.

  Dodano: 28.09.2011. 16:37  Czytaj więcej

  Wizja naukowców pomoże zbudować metropolię

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prawie dla co piątego uczestnika internetowego sondażu Metropolia Silesia jest tylko pustym hasłem. W stworzeniu w regionie prawdziwej metropolii, skupiającej miasta śląsko-zagłębiowskiej aglomeracji, ma pomóc wizja nakreślona przez naukowców.

  Dodano: 23.09.2011. 12:11  Czytaj więcej

  Unijny projekt usprawnia globalną transmisję danych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy opracowali dwa nowe komponenty, które mogą pomóc Europie rozwiązać niektóre z najpilniejszych wyzwań komunikacyjnych w badaniach nad wzmacniaczem optycznym.

  Dodano: 08.09.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Szybsze i tańsze przechowywanie danych dzięki przełomowi w materiałoznawstwie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Finansowani ze środków unijnych naukowcy z Francji, Niemiec i Wlk. Brytanii opracowali materiał, który cechuje się rzadką i wszechstronną cechą magnetyzmu w temperaturze pokojowej.

  Dodano: 26.08.2011. 18:26  Czytaj więcej