• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • MODElowa przyszłość Internetu w Europie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Żyjemy w szybko zmieniającym się świecie, bombardowani z każdej strony informacjami. Transmisję danych umożliwiają różne kanały, jak komunikacja bezprzewodowa, światłowody czy nośniki pamięci. Niemniej wraz z pojawianiem się zmian, pojawiają się nowe potrzeby. W ramach projektu MODE-GAP (Wielomodalne zwiększanie przepustowości za pomocą światłowodu PBG [fotonicznego pasma wzbronionego]) prowadzone są prace nad internetową infrastrukturą kolejnej generacji, aby poprawić przepustowość szerokopasmowych sieci szkieletowych, powiększając szerokość pasma 100-krotnie w porównaniu do obecnych możliwości. Projekt MODE-GAP uzyskał dofinansowanie na kwotę 8,33 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 08.12.2010. 17:17  Czytaj więcej

  Unijni matematycy układają łamigłówkę projektowania częstotliwości radiowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Europy połączyli swoje kompetencje i pomysły, aby opracować i wdrożyć algorytmy zintegrowanej symulacji oraz narzędzia prototypowe, aby przezwyciężyć przeszkody w istniejących i przyszłych projektach częstotliwości radiowych. Wyniki stanowią dorobek projektu ICESTARS (Układ scalony/symulacja elektromagnetyczna oraz technologie projektowe dla zaawansowanych systemów chipów radiowych), który został dofinansowany na kwotę 2,8 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR).

  Dodano: 29.11.2010. 16:37  Czytaj więcej

  Deklaratywne aspekty programowania wielordzeniowego, Austin, USA

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dnia 23 stycznia 2011 r. w Austin, USA, odbędzie się konferencja pt. "Deklaratywne aspekty programowania wielordzeniowego".

  Dodano: 29.11.2010. 16:26  Czytaj więcej

  Warsztaty nt. posługiwania się IPv6, Gandawa, Belgia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dnia 13 grudnia 2010 w Gandawie, Belgia, odbędą się warsztaty nt. posługiwania się IPv6.

  Dodano: 24.11.2010. 16:26  Czytaj więcej

  Europa rozpędzona na drodze do gospodarki opartej na e-usługach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Według nowego raportu opublikowanego 18 listopada przez Wspólne Centrum Badawcze (WCB) Komisji Europejskiej rewolucja w europejskiej gospodarce opartej na e-usługach zdecydowanie postępuje, a kluczową rolę w tym sukcesie odgrywa branża gier wideo.

  Dodano: 22.11.2010. 16:26  Czytaj więcej

  Unijni naukowcy dowodzą, że roboty mogą nauczyć się myśleć

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy, których prace są finansowane ze środków unijnych, przetestowali przełomową teorię, której przedmiotem są roboty uczące się "myśleć" o działaniach, jakie mogą wykonać z danym obiektem. Wynik jest taki, że roboty mogą uczyć się na podstawie swoich obserwacji i doświadczeń. To najnowsze osiągnięcie stanowi dorobek projektu PACO-PLUS (Percepcja, działanie i poznanie poprzez uczenie się kompleksów obiekt-działanie), dofinansowanego na kwotę 6,9 mln EUR z tematu "Technologie społeczeństwa informacyjnego" (IST) Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

  Dodano: 19.11.2010. 17:26  Czytaj więcej

  Naukowcy kontrolują przepływ światła za pomocą całkowicie optycznego tranzystora

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pytanie o to w jaki sposób rozchodzi się światło nie daje spokoju wielu naukowcom. Niemieccy i Szwajcarscy naukowcy uchylili rąbek tajemnicy, znajdując sposób na całkowicie optyczne zapalenie światła na chipie. W internetowym wydaniu magazynu Science prezentują formę indukowanej przezroczystości aktywowanej za pomocą sprzężenia ciśnienia promieniowania dwóch trybów: optycznego i mechanicznego. Ich prace, dofinansowane z grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) dla początkujących naukowców oraz z grantu Marie Curie dla najlepszych, mogą przełożyć się na wiele zastosowań w technologiach telekomunikacyjnych i informatyce kwantowej.

  Dodano: 16.11.2010. 16:26  Czytaj więcej

  Unijni naukowcy odnoszą kwantowy sukces

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Sieci komunikacji kwantowej znajdują się wysoko pośród priorytetów europejskich, ze szczególnym naciskiem na pamięć kwantową i przechowywanie informacji. Zespół naukowców z Danii sprostał wyzwaniu udostępnienia użytkownikom takich danych, wykorzystując dwie "splątane" wiązki światła do przechowywania informacji kwantowych. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Nature Physics, zostały dofinansowane z łączonych środków unijnych na kwotę niemal 16 mln EUR.

  Dodano: 12.11.2010. 16:26  Czytaj więcej

  Rozwiązania na rzecz szybszego Internetu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wszyscy użytkownicy Internetu wcześniej czy później skarżą się na niskie prędkości surfowania czy nużące oczekiwanie na załadowanie się filmu wideo. Grupa europejskich inżynierów z Hiszpanii, Szwecji i Węgier postanowiła podjąć próbę rozwiązania tych problemów poprzez monitorowanie ruchu i dostosowywanie usług tak, aby zaspokoić zapotrzebowanie. Wiele czołowych przedsiębiorstw komunikacyjnych już przejęło nowo opracowaną metodologię, która jest wykorzystywana do pomiaru ruchu. Źródłem wsparcia badań była EUREKA, europejska platforma finansowania badań naukowych i rozwoju (B+R).

  Dodano: 08.11.2010. 18:49  Czytaj więcej

  Zmęczony argumentami sceptyków, stworzył bota, który dyskutuje za niego.

  opublikowane przez: Jakub Juranek
  Nigel Leck, zawodowy programista oraz osoba zaangażowana w walkę ze sceptycyzmem wobec zjawiska globalnego ocieplenia, zmęczony odpowiadaniem wciąż na te same argumenty adwersarzy, stworzył bota, który prowadzi wymianę zdań na temat zmian klimatycznych za niego.

  Dodano: 07.11.2010. 16:42  Czytaj więcej

  Projekt unijny stawia czoło problemom semantycznej współoperatywności w platformach chmurowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy, których prace są dofinansowywane ze środków unijnych, rozpoczęli innowacyjny projekt, którego celem jest rozwiązanie problemów z semantyczną współoperatywnością, jakie pojawiają się obecnie w platformach chmurowych i wprowadzenie podejścia skoncentrowanego na użytkowniku w aplikacjach zbudowanych i rozmieszczanych za pomocą zasobów chmurowych.

  Dodano: 25.10.2010. 17:26  Czytaj więcej

  Jak komputer może odczytywać mowę ciała

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Grupa naukowców, współfinansowana ze środków unijnych, stworzyła całą serię innowacyjnych rozwiązań, począwszy od bezpieczeństwa ruchomych schodów po marketing internetowy, które posuwają naprzód komunikację człowieka z komputerem. Projekt MIAUCE (Analiza wielomodalnych interakcji i badanie użytkowników w kontrolowanym środowisku) otrzymał nieco ponad 2 mln EUR z tematu "Technologie społeczeństwa informacyjnego" (IST) Szóstego Programu Ramowego (FP6) na ocenę i opracowanie technik analizy wielomodalnego zachowania użytkowników w kontekście realnych zastosowań.

  Dodano: 25.10.2010. 16:49  Czytaj więcej

  Turyści zwiedzają rejon Morza Śródziemnego bez wychodzenia z domu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Turyści nie będą musieli rozstawać się ze swoim wygodnym fotelem, aby zasmakować wspaniałości wysp śródziemnomorskich dzięki projektowi, finansowanemu ze środków unijnych, w ramach którego powstało oprogramowanie udostępniające trójwymiarowe (3D) wersje piaszczystych plaż, sennych placów w miasteczkach i przytulnych, miejscowych hoteli. Źródłem dofinansowania projektu MEDISOLAE-3D są programy Interreg/Archimed i eContent Komisji Europejskiej na łączną kwotę 2,7 mln EUR.

  Dodano: 19.10.2010. 15:49  Czytaj więcej

  Dr Byrka bada losowe rozwiązania

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Usprawnienia w sieciach telekomunikacyjnych, umiejscowienie elementów na układach scalonych, przygotowanie drzew ilustrujących historię ewolucji - to tylko niektóre praktyczne zastosowania algorytmów, nad którymi pracuje dr Jarosław Byrka, tegoroczny laureat Nagrody im. Witolda Lipskiego dla młodych informatyków.

  Dodano: 19.10.2010. 00:35  Czytaj więcej

  Dr Byrka zdobył Nagrodę im. Lipskiego dla wybitnych informatyków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dr Jarosław Byrka z Uniwersytetu Wrocławskiego został laureatem konkursu o Nagrodę im. Witolda Lipskiego dla wybitnych naukowców specjalizujących się w informatyce. Nagrodę wręczono 7 października na Uniwersytecie Warszawskim.

  Dodano: 08.10.2010. 00:34  Czytaj więcej

  VISMASTER siłą napędową analityki i technologii wizualnej w Europie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Postępy technologiczne stanowią siłę napędową badań w Europie, a ludzie coraz bardziej uzależniają się od technologii, która ma usprawnić ich życie. Analityka wizualna łączy rozumowanie analityczne z wizualnymi interfejsami interaktywnymi, aby rozwiązywać złożone problemy. Dofinansowany ze środków unijnych projekt VISMASTER (Analityka wizualna - opanowywanie ery informacji), który otrzymał ponad 530.000 z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR), z powodzeniem powiązał ze sobą europejskie badania nad analityką wizualną i położył podwaliny pod przyszłe projekty badawczo-rozwojowe (B+R) w tej dziedzinie.

  Dodano: 01.10.2010. 16:37  Czytaj więcej

  Komputer kwantowy bliższy rzeczywistości

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół badawczy pracujący pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu w Bristolu w Wlk. Brytanii opracował nowe podejście do informatyki kwantowej, które będzie można wkrótce wykorzystać do wykonywania złożonych obliczeń, niewykonalnych dla współczesnych komputerów. Badania zostały w części sfinansowane z projektu QUANTIP (Zintegrowana fotonika kwantowa), który otrzymał nieco ponad 2 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR). Wyniki badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie Science.

  Dodano: 30.09.2010. 15:49  Czytaj więcej

  Komisja podejmuje dzialania w celu wspierania szerokopasmowego dostepu do Internetu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dzięki decyzji Komisji z dnia 14 lipca, prowadzącej do przeznaczenia znaczącej część spektrum radiowego w UE na radiowe sieci lokalne znane jako Wi-Fi, więcej osób będzie logować się do Internetu przy użyciu bezprzewodowych połączeń szerokopasmowych.

  Dodano: 28.09.2010. 17:26  Czytaj więcej

  Światła, kamera, akcja! UE pomaga w digitalizacji kin

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wypełnianie luki między kulturą a nauką to jeden z głównych priorytetów UE. Komisja Europejska wspiera te działania poprzez włączenie zielonego światła dla nowej strategii, która wesprze digitalizację europejskich kin i będzie promować projekcje filmów wyprodukowanych w Europie. To sytuacja korzystna dla wszystkich: kinomani będą mieć dostęp do większej liczby filmów, a niewielkie kina skorzystają z najnowszej technologii bez drastycznego odchudzania swoich portfeli.

  Dodano: 28.09.2010. 16:49  Czytaj więcej

  Projekt 6. PR ma na celu opracowanie środków ochronnych w świecie inteligentnego otoczenia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na początku lat 90-tych, kilka lat przed szerokim rozpowszechnieniem Internetu, Mark Weiser, szef pionu badawczo-rozwojowego w firmie Xerox Palo Alto Reserch, nakreślił koncepcję przejścia od dużych komputerów typu mainframe z lat 60-tych i 70-tych do stacjonarnych komputerów osobistych z lat 80-tych i 90-tych, oraz w kierunku środowiska sieciowych technik obliczeniowych przyszłości.

  Dodano: 27.09.2010. 17:17  Czytaj więcej