• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powstaje Centrum Technologii Informatycznych Politechniki Łódzkiej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ruszyła budowa Centrum Technologii Informatycznych (CTI) na Politechnice Łódzkiej. Nowy obiekt będzie posiadał kilkadziesiąt laboratoriów i jedyną w polskich uczelniach salę multimedialną z obrazowaniem trójwymiarowym. Wartość inwestycji to niemal 40 mln zł.

  Dodano: 30.04.2010. 07:19  Czytaj więcej

  Eksperci z dziedziny web science łączą siły, by kształtować przyszłość Internetu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Światowej klasy naukowcy z różnych krajów zajmujący się web science zawiązali sojusz w celu wspierania badań naukowych i programów edukacyjnych dotyczących tej nowej dziedziny. Pośród członków sieci Web Science Trust Network of Laboratories (WSTNet), która przyczyni się do poprawy rosnącego wpływu sieci Web, znajdą się czołowi akademicy specjalizujący się w web science. Komunikat o stworzeniu sieci ogłoszono w czasie konferencji WebSci10, która odbyła się w dniach 26-27 kwietnia w Raleigh, Karolina Południowa, USA.

  Dodano: 29.04.2010. 21:12  Czytaj więcej

  MONNET przyczynkiem do wielojęzyczności w sieci

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W ramach nowego projektu finansowanego ze środków europejskich opracowywane są wielojęzyczne programy internetowe, ułatwiające prezentację i wyszukiwanie informacji w trybie online w różnych językach. Programy zaspokoją potrzeby agencji rządowych, przedsiębiorstw i sektora handlowego w zakresie pełniejszego wykorzystania potencjału Internetu do rozpowszechniania informacji.

  Dodano: 22.04.2010. 23:12  Czytaj więcej

  Odpady po opakowaniach można wykorzystać w budownictwie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polscy naukowcy znaleźli sposób na zagospodarowanie uciążliwych dla środowiska odpadów opakowaniowych. Zamiast spalać czy składować, postanowili przerabiać je na płyty wykorzystywane w budownictwie. Opracowali technologię, która pozwala na wykonywanie kompozytowych płyt termoizolacyjnych z wykorzystaniem odpadów pianki poliuretanowej i tworzyw sztucznych termoplastycznych. Technologia została już nagrodzona srebrnym medalem na ubiegłorocznych targach wynalazczości Brussels Innova oraz dyplomem minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej w 2010 roku.

  Dodano: 17.04.2010. 21:22  Czytaj więcej

  Projekt Genesis promuje komunikację bezprzewodową

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W ramach projektu badawczego uruchomiono prototypową platformę komunikacyjną w północno-wschodniej Hiszpanii, wykorzystując do tego celu bezprzewodową technologię łączy szerokopasmowych. Celem programu było przetestowanie możliwości dostarczenia usług telefonicznych i multimedialnych za pomocą Internetu klientom zamieszkującym słabo dostępne obszary wiejskie. Powodzenie projektu utoruje drogę firmom telefonicznym i dostawcom Internetu w celu rozwoju działalności na nowych rynkach, takich jak obszary słabo dostępne i gospodarki wschodzące.

  Dodano: 09.04.2010. 17:12  Czytaj więcej

  Stanford docenia Gdańsk

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Sukcesy badawcze kilkusetosobowego zespołu programistów zatrudnionych przez Centrum Badawcze Intela w Gdańsku przyczyniły się do globalnego sukcesu firmy. Wieloletni prezes Intela Craig Barrett, został wyróżniony medalem ministra spraw zagranicznych na spotkaniu sieci światowej klasy ekspertów w zakresie zaawansowanych technologii - 7 Global Technology Symposium na Uniwersytecie Stanforda. Medal wręczyła Joanna Kozińska-Frybes, konsul generalny RP w Los Angeles.

  Dodano: 06.04.2010. 10:13  Czytaj więcej

  Niemieccy naukowcy biją rekord świata, dzięki nowatorskiemu systemowi przetwarzania danych

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Informatycy z Niemiec zostali mistrzami świata, bowiem stworzyli system, który pobiera najmniejszą ilość energii do przetwarzania ogromnych ilości danych. Rekord zapisano w kategorii "JouleSort" rankingu Sort Benchmark, serii standardów pomiarowych, które jako pierwszy zdefiniował w 1998 r. - następnie sponsorował je i zarządzał nimi - znany informatyk amerykański Jim Gray. Zapewnienie sobie pierwszego miejsca w rankingu Sort Benchmark oznacza wielką wygraną dla małych, wydajnych energetycznie systemów przetwarzania danych.

  Dodano: 30.03.2010. 17:12  Czytaj więcej

  Studenci: potrzeba specjalistów dla branży gier komputerowych

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Tworzenie gier komputerowych to prężnie rozwijająca się dziedzina biznesu, dlatego potrzebne jest kształcenie specjalistów w tej dyscyplinie - mówili uczestnicy konferencji "Game Day 2010", która odbyła się 23 marca na Uniwersytecie Śląskim (UŚ).

  Dodano: 25.03.2010. 12:23  Czytaj więcej

  Nowe technologie dla komunikacji bezprzewodowej

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Obserwowany w ostatnich latach rozwój technologii komunikacji bezprzewodowej i konieczność zwiększania prędkości transmisji w łączności radiowej wymusza wykorzystanie pasma mikrofalowego jako medium - uważa dr inż. Adam Lamęcki z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Jego projekt badawczy, poświęcony projektowaniu złożonych układów, zostanie sfinansowany ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

  Dodano: 06.02.2010. 11:20  Czytaj więcej

  Czy zabraknie LED'ów?

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Na przestrzeni ostatnich miesięcy zapotrzebowanie na główny składnik świecących diod - trójmetylek galu (TMGa) wzrosło kilkakrotnie. Największy producent TMGa ze względu na bezprecedensową konieczność rozbudowy linii produkcyjnych zmuszony został do podniesienia ceny tego preparatu o około 15 procent, gdyż obecne moce przerobowe są niewystarczające, by zaspokoić potrzeby rynku, donosi "Chemistry World".

  Dodano: 18.01.2010. 19:10  Czytaj więcej

  Nowe laboratorium i superkomputer w Instytucie Fizyki UJ

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Laboratorium Modelowania, Dynamiki Molekularnej i Hydrodynamiki wyposażone w najpotężniejszy w Małopolsce komputer otwarto w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracownia wchodzi w skład zespołu laboratoriów - Centrum Zaawansowanych Technologii Obliczeniowych i działa w ramach projektu: "Badanie układów w skali atomowej: nauki ścisłe dla innowacyjnej gospodarki (ATOMIN)".

  Dodano: 13.01.2010. 14:59  Czytaj więcej

  Komputer jak ludzki mózg - coraz bliżej

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Naukowcy są coraz bliżej stworzenia systemu komputerowego, który naśladuje procesy mózgu odpowiedzialne za czucie, percepcję, działanie, wzajemne oddziaływanie i poznanie, a równocześnie dorównuje niskiemu zużyciu energii i małym rozmiarom ludzkiego mózgu. Postępy w pracach nad stworzeniem tych niezwykle zaawansowanych procesorów przestawił IBM Polska podczas specjalnego spotkania: "Czy systemy mają duszę?".

  Dodano: 29.12.2009. 09:25  Czytaj więcej

  Unijni naukowcy opracowują nową, bezpośrednią wyszukiwarkę treści audio i wideo

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Coraz więcej filmów wideo znajduje swoje miejsce w Internecie. Ale w jaki sposób internauci znajdują to, czego szukają? Obecne technologie wyszukiwania filmów wideo opierają się na przypisach semantycznych, a filmy wideo są ręcznie oznaczane słowami kluczowymi i lokalizowane na podstawie wyszukiwania tekstowego, co jest czasochłonne i kosztowne. Zespół naukowców, którego prace są finansowane ze środków unijnych, ma właśnie to całkowicie zmienić.

  Dodano: 08.12.2009. 15:12  Czytaj więcej

  Uniwersalny, programowalny procesor kwantowy

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Pierwszy na świecie uniwersalny, programowalny kwantowy procesor zademonstrowali fizycy z National Institute of Standards and Technology (NIST) w Boulder (Colorado) - informuje pismo "Nature Physics".

  Dodano: 21.11.2009. 02:33  Czytaj więcej

  Klik i po sprawie czyli jak zabezpieczać dane

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Backup danych to temat coraz częściej poruszany zarówno w środowisku biznesowym, jak i domowym zaciszu. Realnie patrząc " wiele jest osób, które na własnej skórze przekonały się jak łatwo można stracić wartościowe pliki przechowywane na komputerze. Ci użytkownicy najlepiej wiedzą, że o bezpieczeństwo danych trzeba zadbać.

  Dodano: 18.11.2009. 22:48  Czytaj więcej

  Biznes i nauka skorzystają z europejskich sieci

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy z projektu EGEE-III (Aktywowanie sieci dla e-nauki) są na dobrej drodze do stworzenia udoskonalonych standardów sieciowych i zagwarantowania ich przyjęcia się na rynku. Projekt EGEE-III, dofinansowany w ramach tematu e-Infrastruktury Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE, jest kontynuacją projektów EGEE i EGEE-II, które umożliwiły naukowcom z wszystkich regionów współpracę i postęp w dziedzinie europejskiej informatyki. Projekt EGEE-III, którego zakończenie przewidziano na rok 2010, uzyskał wsparcie finansowe w kwocie 32 mln EUR.

  Dodano: 14.10.2009. 15:12  Czytaj więcej

  Bardziej realistyczna sieć WWW

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy, których badania są finansowane ze środków unijnych, opracowali nową formę komunikacji sieciowej maszyna-maszyna nazwaną "Triple Space" (potrójna przestrzeń), która umożliwi rozwinięcie technologii serwisów internetowych, semantycznej sieci Web oraz technologii przestrzeni krotek. Projekt TRIPCOM (Komunikacja potrójnej przestrzeni) uzyskał dofinansowanie na kwotę 3,65 mln EUR z tematu "Technologie społeczeństwa informacyjnego" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

  Dodano: 13.10.2009. 15:12  Czytaj więcej

  Unijny projekt EELA rozwija latynoamerykańską sieć komputerową, a EELA-2 zapewnia powszechny dostęp do niej

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Europejscy naukowcy współpracowali w latach 2006-2007 z kolegami z Ameryki Łacińskiej nad uruchomieniem solidnej struktury sieciowej. Projekt EELA (E-infrastruktura wspólnie wykorzystywana przez Europę i Amerykę Łacińską), dofinansowany na kwotę 1,7 mln EUR z tematu "Infrastruktury badawcze" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE, okazał się bardzo owocny. Kując żelazo póki gorące, w ramach projektu EELA-2, na bazie e-infrastruktury EELA, ma być zbudowana skalowalna, wysokiej jakości sieć o dużej wydajności.

  Dodano: 07.10.2009. 15:12  Czytaj więcej

  Nowatorskie pomysły programu IMAGINATION

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Europejscy naukowcy stworzyli oprogramowanie umożliwiające organizację zbiorów obrazów cyfrowych, poruszanie się w nich i ich przeszukiwanie. Projekt IMAGINATION ("Przeglądanie archiwów multimedialnych za pomocą obrazów") jest finansowany w ramach programu "Technologie społeczeństwa informacyjnego" (IST) europejskiego Szóstego Programu Ramowego (6PR). Jego zadaniem jest przybliżenie użytkownikom zasobów kulturalnych i naukowych w celu ułatwienia dostępu do informacji o obrazach lub ich fragmentach. Kwota przeznaczona na finansowanie projektu IMAGINATION wyniosła ponad 2,1 mln euro.

  Dodano: 22.09.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Polskie badania nad ogniwami słonecznymi

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Polacy prowadzą badania nad nowymi ogniwami słonecznymi trzeciej generacji, które będą pracowały wydajniej niż ogniwa dostępne obecnie. Badania te prowadzi wiele ośrodków na świecie, popiera je również Unia Europejska, bo wpisują się w politykę ochrony klimatu. Naukowcy, którzy opracują wydajniejsze ogniwa, dołożą swoją cegiełkę do walki z globalnym ociepleniem. O specyficznych materiałach przybliżających do tego celu opowiada w rozmowie z PAP dr Jacek Doskocz, stypendysta programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

  Dodano: 13.09.2009. 11:13  Czytaj więcej