• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zapewnianie bezpieczeństwa nanocząstek w farbach i powłokach

  opublikowane przez: Redakcja

  W ostatnich latach nastąpił bezprecedensowy wzrost liczby nanoproduktów. Prowadzone prace badawcze w tej dziedzinie spotkały się z dużym zainteresowaniem naukowców, po części ze względu na ogromne zróżnicowanie potencjalnych zastosowań w biomedycynie, elektronice i powłokach.

  Dodano: 07.11.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Skalowanie przełomowych mikroczujników światłowodowych na potrzeby rynku

  opublikowane przez: Redakcja

  Naukowiec Davide Iannuzzi wraz z zespołem opracował metodę umieszczania nowatorskich, zminiaturyzowanych urządzeń mechanicznych na końcach światłowodów. Technologia ta znajdzie wiele zastosowań, takich jak dostarczanie nowej generacji małych i super czułych czujników do zastosowań badawczych, medycznych i przemysłowych.

  Dodano: 03.11.2013. 11:28  Czytaj więcej

  Nowe powłoki silników szansą na wyższą sprawność i przedłużoną żywotność

  opublikowane przez: Redakcja
  Naukowcy z TU Delft w Holandii zaprojektowali samonaprawiające się termiczne powłoki barierowe (TBC), które mają podnieść sprawność turbin gazowych. TBC przeszły testy w silnikach lotniczych, ale mogą być też wykorzystane na statkach, okrętach podwodnych, a nawet na potrzeby produkcji energii elektrycznej.

  Dodano: 12.09.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Oświetlając drogę ku przyszłości

  opublikowane przez: Redakcja

  Zupełnie nieefektywne żarówki żarowe to już pieśń przeszłości, ponieważ zostały wycofane z europejskich półek sklepowych, aby ustąpić miejsca bardziej wydajnym źródłom światła. Wycofanie tych żarówek to element unijnej strategii, zmierzającej do obniżenia ogólnego zużycia energii oraz podniesienia poziomu ekologiczności.

  Dodano: 03.09.2013. 17:27  Czytaj więcej

  Oszczędne chipy komputerowe stają się coraz mniejsze

  opublikowane przez: Redakcja

  Nie tak dawno temu komputer zajmował cały pokój, a radioodbiorniki były wielkości pralek. W ciągu ostatnich kilku dekad urządzenia elektroniczne znacznie się skurczyły i należy się spodziewać kontynuacji tego trendu, który pozwala uzyskiwać ogromne oszczędności w kosztach i energii oraz wzrost prędkości.

  Dodano: 27.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Migawka z przyszłości technologii robotycznej

  opublikowane przez: Redakcja

  Kopiowanie zachowań człowieka przez roboty od dawna było ważnym celem naukowców zajmujących się technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi (ICT).

  Dodano: 23.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Wirtualni towarzysze uspołeczniają interakcje

  opublikowane przez: Redakcja

  Większość z nas codziennie wchodzi w interakcje z komputerami w taki lub inny sposób - aczkolwiek ta "interakcja" jest zasadniczo ukierunkowana zadaniowo i raczej jednostronna. Pragnieniem naukowców od dawna było rozwinięcie "ludzkiego" aspektu interfejsów komputerowych. Zespół europejskich naukowców opracował fascynujące prototypy, które zmierzają dokładnie w tym kierunku.

  Dodano: 24.07.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Nowe roboty podwodne pływają i czują jak ryby

  opublikowane przez: Redakcja

  W ostatnich latach podwodne pojazdy robotyczne stają się coraz powszechniejsze w różnych sektorach przemysłowych i cywilnych. Są szeroko wykorzystywane przez społeczność naukową do badania oceanu. Znajdują na przykład zastosowanie w odkrywaniu lub poznawaniu wielu głębokowodnych gatunków fauny i flory w ich naturalnym środowisku.

  Dodano: 18.07.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Największy superkomputer w Polsce powstaje w Świerku

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Naradowe Centrum Badań JądrowychWłaśnie rozpoczął się cykl postępowań,  w wyniku którego zakupione zostaną procesory o wydajności porównywalnej z około 20 tysiącami komputerów osobistych. Taką mocą obliczeniową nie dysponuje żaden ośrodek w kraju. Dzięki temu budowany dla wsparcia polskiej energetyki superkomputer Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku już wkrótce wielokrotnie zwiększy swoje możliwości obliczeniowe.

  Dodano: 17.07.2013. 21:27  Czytaj więcej

  Naukowcy napędzają urządzenia za pomocą fotosyntezy

  opublikowane przez: Redakcja

  Przyroda do perfekcji doprowadziła sztukę wykorzystywania energii słonecznej do pobudzania wzrostu. Międzynarodowy zespół naukowców zbadał, co jest potrzebne do sztucznego odtworzenia tego procesu. Wyniki mogą znaleźć rozmaite zastosowania, od alternatywy dla ropy, poprzez ultragęste pamięci komputerowe, po wysokowydajne ogniwa słoneczne.

  Dodano: 04.07.2013. 16:27  Czytaj więcej

  Technologia dla następnego pokolenia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Materiały luminescencyjne odgrywają coraz większą rolę w wielu aspektach naszego codziennego życia. Znajdują zastosowanie w światłach drogowych, monitorach komputerowych, smartfonach i tabletach, banknotach euro, urządzeniach medycznych, kliszach rentgenowskich i źródłach światła. Stały się tak naprawdę niezbędne.

  Dodano: 25.06.2013. 13:37  Czytaj więcej