• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Papier, który parzy

  18.08.2008. 20:10
  opublikowane przez: Dawid Rozburski

  Niemieccy nanotechnologowie opracowali nanokompozytowy papier. Nic by w tym dziwnego nie było gdyby nie fakt, iż papier ten podłączony do prądu jest w stanie grzać.

  Jest to możliwe dzięki zastosowaniu elektrycznych nanorurek węglowych mogących przewodzić prąd elektryczny i przez ten fakt potrafią się zagotować. Rewolucja, jakiej jesteśmy od kilku lat świadkami w coraz częstszym stosowaniu zwiniętych rulonów węgla może w przyszłości doprowadzić do powstania świata jak z powieści Sience Fiction.

  Nowoczesny papier ma kilka wspaniałych właściwości. Po pierwsze dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów jest on nie palny a znajdujące się w nim włókna węglanowe są bardzo odporne na działanie czynników mechanicznych. Po drugie jego temperatura na całej powierzchni jest jednolita. Po trzecie jego grubość jest taka sama jak zwykłego papieru, co jest wielką oszczędnością przestrzeni w porównaniu z konwencjonalnymi grzejnikami.

  Może on być modulowany i ukształtowywany w miarę zachcianek posiadacza, co daje mu atut dawania go tam gdzie nie było by to możliwe dla innych urządzeń grzewczych. Nawet, gdy materiał zostanie rozdarty lub przerwany nie traci on swoich możliwości.

  Producenci tego fenomenalnego materiału szacują jego moc grzewczą na 1,5 W na centymetr kwadratowy. Co jak zapewniają nas nie jest jeszcze maksymalnym parametrem i w przyszłości będą prowadzone dalsze badania nad udoskonaleniem tego wynalazku. Aż korci by usłyszeć o kolejnych sukcesach niemieckiego zespołu.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 18.08.2008. 20:10  


  Najnowsze