• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polski debiut Intel Friday Night Game w Krakowie

  24.10.2008. 15:57
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Już 26 października w Krakowie fani gier komputerowych obejrzą gwiazdy sportów elektronicznych na żywo podczas debiutującego w Polsce Intel Friday Night Game. W czasie 3 godzinnych zmagań najlepsi zawodnicy Pro Evolution Soccer, Counter-Strike oraz America's Army rozegrają mecze okraszone profesjonalnym komentarzem i na żywo relacjonowane przez telewizję Patio oraz ESL TV.

  Intel Friday Night Game (IFNG), jest serią cyklicznych wydarzeń off-line w ramach ligi ESL Pro Series, podczas których rozgrywane są najciekawsze mecze kolejki ligowej. IFNG odbywa się w różnych miastach i ma formę telewizyjnego studia sportowego z udziałem publiczności, okraszonego profesjonalnym, sportowym komentarzem oraz relacją telewizyjną. Pierwszy polski przystanek Intel Friday Night Game odbędzie się już 26 października w krakowskim kinie Kijów o godzinie 18:00.

  Historia wydarzenia w Europie sięga 7 lat. Niemiecka liga ESL Pro Series organizuje przystanki Intel Friday Night Game, co tydzień w innym mieście. Nie mniejszą popularnością IFNG cieszy się we Włoszech i Hiszpanii. Łącznie aż 18 krajów organizuje w tym roku ligę ESL Pro Series, w ramach, której odbędzie się przeszło 100 przystanków Intel Friday Night Game.

  "Formuła Intel Friday Night Game sprawdza się w wielu krajach Europy. Kluczem do sukcesu jest to, że na imprezach świetnie bawią się nie tylko uczestnicy samych rozgrywek, ale także, a może przede wszystkim publiczność. A to dzięki profesjonalnej relacji ze zmagań zawodników przeprowadzonej jak w pełnym emocji show telewizyjnym. Mam wielką nadzieję, także jako gracz, że Intel Friday Night Game będzie stałym elementem w kalendarzu polskiego e-sportu." " mówi Radosław Walczyk, PR Manager Central and Eastern Europe, Intel® Technology Poland.

  Podczas zmagań na scenie zostanie rozegrany m.in. mecz Counter-Strike pomiędzy drużynami DELTAeSPORTS a Frag Executors, w których składach występują reprezentanci Polski - zeszłoroczni Mistrzowie Europy. Mecz America's Army, to spotkanie odnoszących międzynarodowe sukcesy drużyn Majestic i HardPlay.

  "Intel Friday Night Game w krakowskim kinie Kijów, będzie esencją sportów elektronicznych. Wszystkie mecze zostaną rozegrane na scenie, a publiczność będzie śledziła ich przebieg na wielkim, kinowym ekranie. Pokażemy najlepszych polskich zawodników w akcji, a po każdym spotkaniu przeprowadzimy z nimi gorące wywiady." mówi Maciej Wasyluk, V-ce Prezes Zarządu spółki Sporty Elektroniczne, organizatora Electronic Sports League w Polsce.

  Podczas pierwszego IFNG zostanie zaprezentowana również kolejna dyscyplina ligowa w ESL Pro Series " symulator grania w piłkę, gra Pro Evolution Soccer. W pierwszym sezonie ESL Pro Series zawodnicy walczą o 40.000 PLN w gotówce!

  Wszystkich pasjonatów zmagań zawodników ligi e-sportowej oraz chętnych do zapoznania się z formuła sportów elektronicznych zapraszamy do w niedzielę 26 października o godzinie 18.00 do krakowskiego kina Kijów. Nie zabraknie gorących pojedynków okraszonych profesjonalnym komentarzem, emocji związanych ze zwycięstwem lub porażką i niespodzianek dla publiczności. Kibicuj najlepszym!

  Więcej szczegółów na: www.esl.eu/pl/pro-series/season1/

  Informacje dodatkowe

  Sport elektroniczny

  Sporty elektroniczne to rywalizacja za pomocą komputera czy konsoli i gier wideo w trybie multiplayer czyli z innymi użytkownikami, za pośrednictwem połączenia internetowego lub sieciowego (LAN). Rozgrywki z wykorzystaniem gier komputerowych są oficjalnie uznaną dyscypliną sportu w wielu krajach: Chiny, Rosja, Brazylia, Włochy, Dania, Bułgaria, Korea, USA. Sporty elektroniczne to zawodnicy, zespoły, widzowie, grono fanów i kibiców, entuzjazm i emocje. To wszystko to, co pozytywnie towarzyszy tradycyjnym sportom. To sport XXI wieku, zmienia się jedynie arena.

  Electronic Sports League

  Electronic Sports League (ESL), działająca od 2000 roku, jest największą i najdynamiczniej rozwijającą się ligą gier multiplayer na świecie. Liga zrzesza na świecie przeszło 800.000 zawodników oraz 400.000 zespołów. W ramach Electronic Sports League, każdego dnia rozgrywanych jest 5.000 meczów. W polskiej dywizji ESL aktywnie rywalizuje 60.000 zawodników, którzy miesięcznie rozgrywają 15.000 meczów.

  Operująca w 24 krajach (Europie, Chinach, Rosji, Brazylii, Korei Południowej oraz Stanach Zjednoczonych) Electronic Sports League przyznała do 2008 roku nagrody pieniężne w wysokości przekraczającej 3 miliony Euro.

  Intel — informacje

  Intel (NASDAQ: INTC), światowy lider w dziedzinie krzemowej innowacji, opracowuje technologie, produkty i inicjatywy, które stale ulepszają ludzką pracę i życie. Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresami www.intel.com/pressroom i http://blogs.intel.com. Intel, Centrino, Intel Atom i logo Intel to znaki towarowe Intel Corporation w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. * Inne nazwy i marki są własnością odpowiednich podmiotów.

  Sporty Elektroniczne Sp. z o.o.

  Rozwijamy w Polsce sektor rozrywki opartej o gry komputerowe, ze szczególnym wykorzystaniem sportów elektronicznych, jako uniwersalnego narzędzia marketingowego. Nasza oferta obejmuje m.in. strategię wykorzystania gier komputerowych w komunikacji marketingowej przedsiębiorstwa, zarządzanie społecznościami internetowymi, produkcję treści czy planowanie i organizację wydarzeń sponsorskich dla szerokiej publiczności oraz szereg innych aktywności skierowanych do sympatyków gier komputerowych, jako formy rozrywki.

  Zajmujemy się organizacją i prowadzeniem profesjonalnych rozgrywek poprzez Electronic Sports League " największą na świecie platformę ligową dla graczy oraz World Cyber Games " najbardziej znany, międzynarodowy turniej e-sportowców. Nasze działania skupiają kilkadziesiąt tysięcy profesjonalnych graczy, kilkaset tysięcy kibiców i kilka milionów sympatyków gier w Polsce.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  iMac (Intel-based) jest serią iMaców wyprodukowaną przez Apple, które opierają się na technologii procesorów firmy Intel takich jak Intel Core 2 Duo. Najnowsze iMaki z tej serii mają m.in. 21,5 lub 27-calowe monitory, od 4 do 16 GB RAM-u, procesory Intel Core i5 czy Intel Core i7, oraz karty graficzne AMD Radeon HD 6750M, 6770M i 6970M. Socket M (Micro-FCPGA) – gniazdo procesora którego produkcję rozpoczął Intel w 2006 roku dla mobilnej serii procesorów Intel Core. Był to slot używany do wszystkich procesorów typu Intel Core, jak również do procesorów Intel Xeon o nazwie kodowej „Sossaman”. Ten typ gniazda był również gniazdem pierwszej generacji mobilnych procesorów Intel Core 2 Duo pracujących na rdzeniu Merom oznaczanych jako T5x00 lub T7x00. W roku 2007 gniazdo zostało zastąpione przez Socket P(Santa Rosa). Intel Turbo Boost - technologia firmy Intel, która automatycznie zwiększa taktowanie procesora, gdy komputerowi potrzebna jest wyższa prędkość obliczeniowa. Została ona zastosowana w serii Intel Core w modelach i5 oraz i7. Technologia ta powoduje wzrost taktowania (chwilowo) od 300 do 900 MHz, przy czym zauważalna jest prawidłowość, że im bardziej energooszczędny procesor, tym wyższa jest to wartość.

  ISIS-II – system operacyjny, opracowany przez firmę Intel dla rodziny mikrokomputerów Intel 8080/8085. Nazwa systemu jest akronimem od: Intel Systems Implementation Supervisor. Intel iPSC/860 - równoleżnikowy superkomputer, który został wprowadzony przez firmę Intel w 1990. Pociągnęło to za sobą kolejny produkt Intel iPSC/2, który został jedynie prototypem. iPSC/860 jest złożony z ponad 128 elementów połączonych w topologię hipersześcianu, przy czym każdy element zawiera procesor Intel i860 lub Intel 80386.

  Intel Core i7 - generacja procesorów firmy Intel oparta na architekturze x86-64, premiera układu miała miejsce 3 listopada 2008 roku. Wykorzystuje ona mikroarchitekturę procesora o nazwie Nehalem. Jest to następca układów Intel Core 2 Duo i Intel Core 2 Quad z rdzeniem Penryn. Intel 80186 to procesor opracowany w firmie Intel w 1982. Bazował na wcześniejszych procesorach Intel 8086 i Intel 8088. Podobnie jak 8086 miał 16-bitową zewnętrzną szynę danych, ale produkowano go także w wersji z 8-bitową zewnętrzną szyną danych jako Intel 80188. Procesory tego typy początkowo były dostępne w wersji taktowanej z częstotliwością 6 MHz, ale z powodu znacznie lepszej architektury wewnętrznej w porównaniu z 8086 o tej samej częstotliwości niektóre instrukcje były wykonywane 10-20 razy szybciej.

  Sandy Bridge – mikroarchitektura procesorów firmy Intel pierwotnie w wymiarze 32 nm, która zastąpiła architekturę Nehalem. Stosowana w najnowszych procesorach firmy Intel z rodziny Intel Core i3, i5, i7 z serii 2000 np. Intel Core i7 2600K. Wprowadza instrukcje AVX oraz sprzętową akcelerację kodowania dla kodeków H.264, VC-1 i MPEG-2 za pomocą technologii Intel Quick Sync Video. Core i5 (o nazwie kodowej Lynnfield) to generacja procesorów firmy Intel, wykonana w technologii x86-64. Premiera odbyła się 7 września 2009 roku. Procesory te są zaprojektowane na bazie mikroarchitektury o nazwie kodowej Nehalem, która jest też wykorzystywana w procesorach serii Intel Core i7.

  Intel core 2 Extreme QX9770 - model 4-rdzeniowego procesora firmy Intel. Procesor oparty na jądrze Penryn, ma 12MB pamięci cache, szynę FSB 400MHz oraz mnożnik 8x co daje prędkość 3,2GHz.

  APIC (ang. Advanced Programmable Interrupt Controller - zaawansowany programowalny kontroler przerwań) – układ umożliwiający działanie przerwań sprzętowych w komputerowych systemach wieloprocesorowych wyprodukowany przez firmę Intel. Został zaimplementowany w układzie Intel 82093AA, który jest montowany na wszystkich wieloprocesorowych płytach głównych tej firmy.

  Hyper-threading (nazwa oficjalna Hyper-Threading Technology, nazwy skrócone HT Technology, HTT lub HT) – implementacja wielowątkowości współbieżnej (ang. simultaneous multithreading, SMT) opracowana przez firmę Intel i stosowana w procesorach Atom, Core i3, Core i5, Core i7, Itanium, Pentium 4 oraz Xeon.

  Dodano: 24.10.2008. 15:57  


  Najnowsze