• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Radio jak włos

  18.08.2008. 22:58
  opublikowane przez: Dawid Rozburski

  Kolejny rekord w miniaturyzacji padł w USA Na University of California w Berkeley naukowcom udało się opracować i stworzyć z powodzeniem radio 10 tyś. razy cieńsze od ludzkiego włosa.

  I tym struktury węglowe okazały się kluczem do sukcesu zespołu pod kierownictwem Aleksa Zetta. Za pośrednictwem mikro radia udało się nadać dwie piosenki Good Vibrations Beatch Boys i Lala zespołu Derek and the Dominos.

  Podobne efekty uzyskała grupa naukowców z University of California w Irvine. Jednak w tym przypadku wynalazek nie zdołał osiągnąć takiego sukcesu jak w przypadku uniwersytetu w Berkeley.

  Założenie projektu cechuje się zupełnie innymi pobudkami niż by czytelnik mógł sądzić. Urządzenie mogłoby posłużyć do miniaturyzacji urządzeń elektronicznych, jednak zespół Aleksa Zetta miał inną koncepcją chcą użyć swojego wyjątkowego radia w medycynie by mogło ono stać się powodem wyleczenia człowieka przez umieszczenie urządzenia w krwioobiegu pacjenta.

  Wyścig o miano najwspanialszego miniaturzystę nadal trwa. Dzięki pracy tych zapaleńców jesteśmy otaczani urządzeniami o nieznacznych wymiarach, lecz o fenomenalnych możliwościach.

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco. Uniwersytet Kalifornijski w Irvine (University of California, Irvine), skrótowo nazywany UCI lub UC Irvine - jeden z dziesięciu uniwersytetów wchodzących w skład Uniwersytetu Kalifornijskiego. Robert Bernard Reich (ur. 24 czerwca 1946) – amerykański polityk i ekonomista, były sekretarz pracy USA, mianowany w 1993 roku przez Billa Clintona. Urząd sprawował do 1997 roku. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

  AACSB czyli the Association to Advance Collegiate Schools of Business – jedna z dwóch prestiżowych światowych akredytacji uczelni biznesowych. Druga, popularniejsza w Europie, to EQUIS. Łącznie z trzecią akredytacją, AMBA, przyznawaną programom typu MBA, stanowi podstawę uwzględnienia i oceny uczelni m.in. w rankingach Financial Times, The Economist i in. Od 2003 roku nie jest akredytacją tylko amerykańską, choć do dziś przewaga akredytowanych uczelni to szkoły z USA, m.in. University of California, Berkeley, UCLA, Harvard University, Stanford University. Uniwersytet Kalifornijski, kampus Los Angeles (University of California, Los Angeles, popularnie UCLA) – publiczny amerykański uniwersytet oferujący studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i dalsze, ulokowany na północy dzielnicy Westwood w mieście Los Angeles. Drugi po Berkeley pod względem daty założenie kampus systemu Uniwersytetu Kalifornijskiego i największy uniwersytet w stanie Kalifornia.

  Z-Wave − protokół bezprzewodowy służący do połączenia w jedną, zdalnie sterowaną sieć wykorzystywany w systemach inteligentnego zarządzania budynkiem.
  Ideą protokołu z-wave jest synchronizacja urządzeń automatyki domowej w topologii mesh, tak zwanej sieci kratowej. Każde urządzenie komunikuje się z centralą inteligentnego zarządzania będąc zarazem przekaźnikiem sygnału dla innych urządzeń. Umożliwia to zbudowanie bezprzewodowej sieci zarządzania budynkiem o cztery razy większym zasięgu niż zasięg połączenia pomiędzy dwoma urządzeniami z-wave. Wyjątkiem są urządzenia zasilane bateryjnie, które za względu na oszczędność źródła zasilania mają wyłączoną możliwość przekazywania sygnału. System charakteryzuje się cechą która umożliwia instalację inteligentnego zarządzania budynkiem, nie wymagającą ingerencji w strukturę budynku i instalację elektryczną.
  Berkeley Open Infrastructure for Network Computing (BOINC) (Otwarta Infrastruktura Przetwarzania Rozproszonego Berkeley) to niekomercyjne rozwiązanie z dziedziny obliczeń rozproszonych, które pierwotnie powstało dla potrzeb projektu SETI@home, aktualnie wykorzystywane jest również w projektach innych niż SETI. Jest to niekomercyjne oprogramowanie pośredniczące pozwalające na udział komputera zwykłego użytkownika w naukowych projektach. BOINC jest rozwijany na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley przez zespół pod kierunkiem szefa projektu SETI@home, Davida Andersona. BOINC jest wolnym i otwartym oprogramowaniem wydawanym na licencji GNU LGPL i jest wspierany finansowo przez amerykańską rządową agencję National Science Foundation.

  Urządzenie elektrotermiczne (elektryczne urządzenie grzejne) - urządzenie lub zespół urządzeń do celowego przetwarzania energii elektromagnetycznej w energię cieplną i wykorzystania jej w celach użytecznych.

  Dodano: 18.08.2008. 22:58  


  Najnowsze