• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stanford docenia Gdańsk

  06.04.2010. 10:13
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Sukcesy badawcze kilkusetosobowego zespołu programistów zatrudnionych przez Centrum Badawcze Intela w Gdańsku przyczyniły się do globalnego sukcesu firmy. Wieloletni prezes Intela Craig Barrett, został wyróżniony medalem ministra spraw zagranicznych na spotkaniu sieci światowej klasy ekspertów w zakresie zaawansowanych technologii - 7 Global Technology Symposium na Uniwersytecie Stanforda. Medal wręczyła Joanna Kozińska-Frybes, konsul generalny RP w Los Angeles.

  Global Technology Symposium to międzynarodowe warsztaty dotyczące inwestowania w nowe technologie, które w tym roku odbyły się między 24 a 26 marca w kampusie Stanfordu w Palo Alto w Kalifornii, gdzie narodziła się Dolina Krzemowa. Sympozjum zgromadziło ponad 300 uczestników - przedsiębiorców, finansistów, ekspertów technologii i polityków.

  Organizatorzy przekonywali, że współczesne granice to jedynie linie na mapach. Międzynarodowa konkurencja powoduje rozprzestrzenianie się wiedzy, pomysłów, kapitału i pracy między krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się. Następne wielkie idee i przełomowe technologie mogą pochodzić z dowolnego miejsca na świecie. Dlatego małe firmy powinny nauczyć się, jak sprostać wyzwaniom i wykorzystać szanse wynikające z trendów globalizacji.

  Polska i centrum badawczo rozwojowe w Gdańsku jest kluczowym elementem sieci R&D Intela na świecie. Laboratorium zatrudnia kilkuset inżynierów - w większości absolwentów Politechniki Gdańskiej. Centrum badawczo-rozwojowe firmy Intel jest jednym z czołowych eksporterów rozwiązań informatycznych powstających w Polsce. Specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania i opracowywaniu rozwiązań w dziedzinie technologii sieciowych i mobilnych, ma także znaczenie dla przedsięwzięć podejmowanych przez władze samorządowe.

  Laboratorium zostało założone w październiku 1999 roku po nabyciu firmy Olicom. Ośrodek stanowi część jednej z pięciu jednostek biznesowych Intela - Digital Enterprise Group. Inżynierowie pracują tu nad oprogramowaniem nowej generacji do przetwarzania grafiki 3D, ochrony treści audio i wideo, oprogramowaniem do platformy vPro pozwalającej na zdalne zarządzanie komputerami niezależnie od ich lokalizacji. Polacy pracują nad bazowymi technologiami korporacji.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Fusionopolis (chin. upr. 启汇城) kompleks instytucji naukowo badawczych mieszczący się w Singapurze skupiających w jednym miejscu firmy z branży zaawansowanych technologii, agencje rządowe oraz inne jednostki badawcze, a także zapewniające odpowiednią infrastrukturę umożliwiająca sprawne ich funkcjonowanie. Wdrażanie technologii – etap działalności naukowo-technicznej, w którym efekty pracy naukowej w obszarze nauk podstawowych i stosowanych, w tym ściśle ukierunkowanych na osiągnięcie celów praktycznych prac badawczo-rozwojowych, są realizowane w praktyce, np. przez uruchomienie nowych technologii lub modyfikacje technologii istniejących. Instytut Badań Fizykomedycznych, IBF – część Przedsiębiorstwa Innowacyjno-Wdrożeniowego Primax Medic stanowiąca dział badawczo rozwojowy (R&D) firmy, z którym to współpracują specjaliści renomowanych instytucji naukowych oraz klinicznych . Część z nich skupiona jest w Radzie Naukowej , która zapewnia wysoki poziom merytoryczny opracowanych w IBF innowacyjnych technologii . Dotyczy to w szczególności modelu elektrycznej pracy serca SFHAM oraz systemu do magnetostymulacji MagneticUnit .

  Intel740 (i740) był akceleratorem graficznym AGP, stworzonym przez podział Intela, firmę Real3D. Technologia ta była pierwszym głównym wejściem Intela na pole zaakcelerowanych układów 3D. Intel zapowiadał się jako główny gracz w wydajności grafiki 3D, ale konkurencja ze strony 3dfx, ATI, Matrox, i nVidia zepchnęła Intela do pracy nad ograniczonymi budżetowo zintegrowanymi rozwiązaniami graficznymi. Cyrix to nazwa firmy założonej w 1988 roku produkującej mikroprocesory. W 1999 roku wykupiony przez VIA. Firma rozpoczynała od produkcji uznawanych za najszybsze na świecie koprocesorów matematycznych dla procesorów z serii 80286 i 80386. Po wprowadzeniu przez firmę Intel serii Pentium, firma Cyrix zaprojektowała swój własny model procesora nazwany 5x86, procesor przeważał wydajnością nad produktami Intela i AMD, było to jednak w czasach w których procesory były wykorzystywane głównie do obliczeń stałoprzecinkowych, kolejnym produktem był model 6x86 który produkowany był we współpracy z IBM i SGS Thompson jednakże wykonane były w technologii 0.65 mikrona podczas gdy Intel już stosował technologię 0.50 mikrona, dopiero 6x86L został wytworzony w technologii 0.35 mikrona, co umożliwiło wykorzystanie niższego napięcia.

  Gdański Park Naukowo-Technologiczny im. prof. Hilarego Koprowskiego – park technologiczny powstały w 2006 r. Założycielem i właścicielem GPN-T jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. GPN- To ośrodek badawczy, mieszczący się w centrum Gdańska, współpracujący z Samorządem Województwa Pomorskiego, miastem Gdańsk oraz Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Proximus S.A. - integrator IT, specjalizuje się w kompleksowych rozwiązaniach informatycznych dla przedsiębiorstw produkcyjnych (produkcja dyskretna i ciągła), energetyki, gazownictwa, przedsiębiorstw wodociągowych i ciepłowniczych. Obszar działania firmy to Polska oraz kraje Europy środkowo-wschodniej. Ogromną wartością integratora IT jest zespół ekspertów posiadających wiedzę i doświadczenie zdobyte przez lata pracy w wielu złożonych projektach informatycznych.

  Novell Open Source Technology Center – uruchomiony w marcu 2005 r. ośrodek firmy Novell w Provo, w stanie Utah, który udostępnia infrastrukturę, usługi i kapitał nowym i rozwijającym się przedsiębiorstwom opracowującym technologie o otwartym kodzie źródłowym. Celem ośrodka jest promowanie innowacji w projektowaniu i opracowywaniu aplikacji przeznaczonych dla rynku technologii open source. Lindy – jeden z czołowych światowych dostawców technologii połączeń komputerowych i Audio/Video. Firma powstała w 1932 roku w Niemczech a swoją pierwotną działalność skupiała na produkcji lamp naftowych, radioodbiorników i komponenty z dziedziny elektroniki. Obecnie biura firmy Lindy ulokowane są na całym świecie, m.in. w Niemczech, Anglii, we Włoszech, w Szwajcarii, Francji, USA i Australii. Międzynarodowe ramię, bazujące w Anglii zaopatruje klientów w Irlandii, Hiszpanii, Skandynawii, we Wschodniej Europie, Afryce i innych państwach świata. Firma specjalizuje się w rozwiązaniach bezprzewodowej transmisji audio-video. Opracowała wiele innowacyjnych rozwiązań dla urządzeń KVM i uchodzi za jednego z europejskich liderów w tej dziedzinie.

  IBM Global Technology Services (GTS) - największy na świecie dostawcą usług informatycznych. Około 190 tys. specjalistów w ponad 160 krajach pomaga Klientom wdrażać technologie informatyczne najlepiej dopasowane do ich potrzeb biznesowych. Wyjątkowy zakres i skala działalności IBM GTS pozwala dostarczać kompleksowe rozwiązania informatyczne, co sprzyja innowacyjności, obniżaniu kosztów oraz ułatwia transformację organizacji.

  Intel Polaris – nazwa kodowa prototypowego 80 rdzeniowego procesora firmy Intel. Maksymalna moc obliczeniowa tego układu wynosi 2 teraflopsy. Zbudowany jest ze 100 mln tranzystorów. Kość zajmuje powierzchnię 275 mm kwadratowych. Standardowo układ jest taktowany z częstotliwością 3,16 GHz, pobiera moc 62 W i wykonuje 1,01 biliona operacji na sekundę. Każdy z 80 rdzeni został podzielony na 12 niezależnych części, które można wyłączyć jeśli dany moduł nie jest wykorzystywany. Rdzenie Polarisa komunikują się ze sobą za pomocą specjalnie skonstruowanych "routerów", wymieniających dane między rdzeniami z przepustowością 32 GB/s. Przy okazji prac nad Polarisem okazało się, że zwiększanie liczby rdzeni ma pewną granice. Według Intela nie opłaca się budować procesorów powyżej 16 rdzeni. Większa ich liczba bowiem nie powoduje już liniowego wzrostu wydajności. Jest to spowodowane występującymi wówczas zatorami komunikacyjnymi i to właśnie dlatego na potrzeby 80-rdzeniowego Polarisa opracowano wewnętrzną sieć routerów. Procesor został oficjalnie ogłoszony 11 lutego 2007, a gotowy procesor pokazano w 2007 podczas Międzynarodowej Konferencji Solid-State Circuits. Funkcje procesora to m.in. sleeping-Core Technology, Self-korekta, stała funkcja rdzeni i trójwymiarowa pamięć stosu. Celem procesora jest zbadanie możliwości Tera-scale (proces tworzenia procesory z więcej niż czterech rdzeni) i eksperymentować z różnymi formami sieciowych i komunikacyjnych w ramach następnej generacji procesorów.

  Schlumberger Limited (NYSE: SLB) – największe na świecie przedsiębiorstwo zajmujące się usługami związanymi z obsługą pól naftowych. Zatrudnia ponad 105 000 pracowników z ponad 140 krajów, którzy pracują w około 80 państwach. Posiada 25 centrów badawczych, które rozsiane są na całym świecie. W 2009 przedsiębiorstwo zainwestowało 802 mln USD w prace badawczo-rozwojowe. W 2009 dochód Schlumberger Limited wyniósł 22,7 mld USD, zysk operacyjny – 5,31 mld USD, a zysk – 3,16 mld USD. Sii Polska (ang. Sii Poland) – firma świadcząca usługi IT oraz inżynierii przemysłowej. Spółka została utworzona w styczniu 2006 r. w Warszawie. Pomysłodawcą i założycielem był Gregoire Nitot, do dziś Prezes Sii w Polsce. W 2013 roku firma zatrudnia 1300 pracowników i posiada 6 oddziałów: w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi. Siódmą siedzibą firmy jest Centrum Usług Sii w Lublinie.

  Open Innovation – pojęcie zaproponowane przez profesora i dyrektora wykonawczego Centrum Open Innovation na Uniwersytecie w Berkeley Henriego Chesbrougha. Najważniejszym punktem tej koncepcji jest to, że w świecie szeroko rozpowszechnianej wiedzy, firmy nie mogą wyłącznie polegać na swoich własnych badaniach, ale powinny nabywać patenty lub licencje na wynalazki i inne nowatorskie rozwiązania od innych firm. Ponadto firmy powinny udostępniać swoje wynalazki, których nie wykorzystują, innym podmiotom na zasadzie sprzedaży licencji, tworzenia konsorcjów czy firm typu spin-off. Przeciwnym do Open Innovation jest pojęcie closed innovation, odnoszące się do procesu ograniczenia użycia wewnętrznych zasobów innowacyjnych rozwiązań tylko do własnej firmy i nie korzystania z zasobów z zewnątrz. Największe firmy promujące rozwiązanie Open Innovation to m.in. Procter & Gamble i InnoCentive. Centrum Innowacji i Transferu Technologii (CITT) – jednostka Politechniki Śląskiej służąca promocji współpracy nauki z biznesem i samorządem w celu wsparcia i rozwoju procesu transferu technologii i wiedzy z uczelni do gospodarki. Główną grupą do której skierowana jest aktywność CITT są przedsiębiorstwa zainteresowane rozwojem poprzez wdrażanie innowacji.

  Zakład Usług Informatycznych OTAGO sp. z o. o. – polskie przedsiębiorstwo informatyczne, z siedzibą w Gdańsku, wchodzące w skład grupy kapitałowej Asseco, specjalizujące się w tworzeniu i wdrażaniu oprogramowania wspomagającego pracę urzędów administracji samorządowej. Sztandarowym produktem spółki jest Zintegrowany System Wspomagania Zarządzania Miastem OTAGO (System OTAGO), składający się z kilkudziesięciu współpracujących ze sobą aplikacji, które są zestawiane w jeden zintegrowany system według potrzeb i wymagań klienta. Na początku 2013 roku System OTAGO był eksploatowany w 54 urzędach miast i gmin w Polsce.
  Gdańsk – jeden z sześciu okręgów historycznych w Gdańsku. Na tym obszarze znajduje się dawne oraz współczesne centrum miasta. 16 września 1994 roku historyczny Gdańsk (w zasięgu obwarowań z XVII wieku) został wpisany na listę Pomników historii.

  Centrino (także zwane Centrino Mobile Technology – Mobilna Technologia Centrino) jest inicjatywą marketingową firmy Intel, zawierającą połączenie CPU, chipsetu płyty głównej i interfejsu sieci bezprzewodowej w formie komputera przenośnego. Rozwiązanie to pozwoliło na uzyskanie ponad dwukrotnej oszczędności energii zużywanej przez dotychczasowe układy zestawów przenośnych firmy Intel.

  Dodano: 06.04.2010. 10:13  


  Najnowsze