• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Telefony przyszłości coraz inteligentniejsze

  02.09.2010. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kolejna generacja telefonów komórkowych będzie w stanie zrobić więcej niż którakolwiek poprzednia zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i sprawności. Zespół naukowców, którego prace są dofinansowywane ze środków unijnych, stworzył platformę programistyczną, która umożliwia wykorzystanie wielordzeniowej technologii w przenośnych urządzeniach z osadzonym systemem komputerowym za pomocą technik wirtualizacji. Podwójne rozwiązanie oparte na wielordzeniowości i wirtualizacji opracowane przez zespół EMUCO (Osadzone przetwarzanie wielordzeniowe w mobilnych systemach komunikacji) zapewnia większą moc przetwarzania i niższe zużycie energii uzupełnione o wartość dodaną w postaci bezpieczeństwa i elastyczności. Projekt otrzymał wsparcie na kwotę niemal 3 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Projekt EMUCO bierze swoje początki z pomysłu opracowanego kilka lat temu przez europejskich partnerów akademickich i przemysłowych działających na rynku mobilnych systemów osadzonych. Celem było zbadanie zasad, odpowiedniości i wykonalności handlowej wielordzeniowej technologii i wirtualizacji jako sposobu na łączenie potrzeb wysokowydajnej sprawności z elastycznością przy niskim zużyciu energii.

  Dwuletni projekt, koordynowany przez Ruhr-Universität Bochum w Niemczech, osiągnął ten cel dzięki platformie programistycznej opartej na małym jądrze systemu operacyjnego. Jądro, któremu towarzyszy szereg komponentów systemowych, umożliwia różnorodne zastosowania.

  Technologia wielordzeniowa opiera się na procesorach posiadających dwa lub więcej pracujące mikroukłady. Przyjęta kilka lat temu w projektowaniu komputerów osobistych technologia ta zapewnia większą wydajność przy niższej mocy, dzięki paralelizacji.

  Z kolei wirtualizacja odseparowuje oprogramowanie od sprzętu, na którym jest zainstalowane, uniemożliwiając bezpośredni dostęp czy kontrolę. W ten sposób zapewnia się ochronę urządzenia i pobieranie aplikacji w bezpieczny sposób, bez obaw o zainfekowanie wirusem.

  Dr Attila Bilgic z Ruhr-Universität Bochum powiedział: "Dzisiejsi użytkownicy smartfonów chcą pobierać aplikacje i dostosowywać telefony do własnych potrzeb i preferencji."

  Platforma opracowana w ramach projektu EMUCO zapewnia, że aplikacje do telefonów komórkowych będą bardziej rozbudowane (dzięki wyższej zdolności przetwarzania zapewnionej przez technologię wielordzeniową) i elastyczniejsze (dzięki wirtualizacji).

  Adam Lackorzynski z Technische Universität Dresden w Niemczech wyjaśnia, że system otwiera dostęp do najnowszych, osadzonych architektur wielordzeniowych, które zapewniają sprawne programowanie i przetwarzanie szerokiego zakresu rozmaitych aplikacji. Mogą to być "aplikacje do celów specjalnych, np. implementacji protokołu albo całe zwirtualizowane systemy operacyjne do obsługi towarów".

  "Oczekuje się, że wschodząca wielordzeniowa technologia wirtualizacji zrewolucjonizuje sposób, w jaki postrzegany będzie telefon komórkowy i zapewni nowe modele biznesowe na rynku telekomunikacyjnym" - podsumowuje dr Maria Elizabeth Gonzalez z Ruhr-Universität Bochum.

  Obok Ruhr-Universität Bochum, wśród członków konsorcjum EMUCO znalazły się Infineon (Niemcy), Technische Universität Dresden (Niemcy), "Politehnica" w Timiszoarze (Rumunia), IBM Rational (Szwecja), Architecture for the Digital World (Wlk. Brytania) oraz Uniwersytet w York (Wlk. Brytania).

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Blue Pill – nazwa hipotetycznego rootkita, którego działanie opiera się na technologii wirtualizacji mikroprocesorów, i przeznaczonego dla systemu operacyjnego Microsoft Windows Vista. Blue Pill wykorzystuje technologię wirtualizacji AMD Pacifica, lecz istnieje możliwość przystosowania go do współpracy z mechanizmami wirtualizacji Intel Vanderpool. Rootkit został zaimplementowany przez Joannę Rutkowską i zaprezentowany na konferencji Black Hat Briefings 3 września 2006. Bochum – miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg, w środku Zagłębia Ruhry (niem. Ruhrgebiet). Duży ośrodek przemysłowy: szóste co do wielkości miasto kraju związkowego, znajduje się także w pierwszej dwudziestce największych miast Niemiec. W Bochum znajduje się sześć szkół wyższych, w tym jedna z większych w kraju – Ruhr-Universität z 30 000 studentów. Górnictwo nie stanowi dziś już ważnej roli w życiu miasta – Bochum stało się centrum usług. Mimo to znajdują się tu jeszcze instytucje związane z górnictwem. Do historii przemysłu przeszedł Związek Bochumski, któremu udało się w 1842 r. odlać stal w formach. Pierwszym produktem wykonanym tą metodą były dzwony. To dlatego przed ratuszem miasta znajduje się ważący 15 000 kg dzwon. BREW (Binary Runtime Environment for Wireless) – platforma programowania aplikacji stworzona przez Qualcomm dla telefonów komórkowych (m.in. Benq-Siemens). Platforma może obsługiwać sieci GSM/GPRS, UMTS, i CDMA. Na platformie BREW można ściągać oraz uruchamiać małe aplikacje oraz gry Java (również trójwymiarowe), wysyłać wiadomości, udostępniać zdjęcia itp. BREW został oparty na językach C oraz C++ (dostępnym darmowym BREW SDK). Jednymi z najbardziej znanych telefonów opartych na technologii BREW są telefony komórkowe BenQ-Siemens EF81 oraz bardzo podobny funkcjami do niego Siemens SXG75. Obecnie wiele osób edytuje oraz wprowadza swoje poprawki do tych telefonów.

  Université Paris-V, lub Université Paris Descartes, jest jednym z 13 autonomicznych uniwersytetów paryskich. Obecnie na uniwersytecie uczy się ponad 32 000 studentów wszystkich kierunków oraz fakultetów, co czyni Université de Paris V jednym z największych kampusów uniwersyteckich Paryża. IBM WebSphere Application Server (WAS) – serwer aplikacji JEE oferowany przez firmę IBM. Jest platformą, na której uruchamiane są aplikacje Javy zgodne ze specyfikacją JEE (Java Enterprise Edition) / J2EE. WebSphere Application Server zapewnia szereg usług. Przykładowo połączenia z bazami danych, obsługa wątków, rozkład obciążenia (workload management), które mogą być wykorzystywane przez aplikacje.

  Adobe Flash Lite jest "odchudzoną" wersją Adobe Flash Player zoptymalizowaną dla telefonów komórkowych i innych urządzeń przenośnych. Flash Lite 1.1 obsługuje język programowania Flash 4 ActionScript. Flash Lite 2.0, bazuje na Flash Player 7, który obsługuje bardziej zaawansowany język programowania - ActionScript 2.0. Obie wersje są zgodne ze standarem W3C Standard SVG Tiny[1] (profil dla urządzeń przenośnych zgodny z rekomednacją SVG opracowaną przez konsorcjum W3C). Przewagą Flash Lite 2.0 nad SVG jest możliwość obsługiwania dźwięków i elementów interaktywnych bez konieczności używania dodatkowych technologii takich jak JavaScript. Wśród niedogodności można wspomnieć o tym że aplikacje Flash Lite nie mają możliwości komunikacji z Bluetoothem, Podczerwienią oraz aparatem cyfrowym (najprawdopodobniej ze względów bezpieczeństwa danych i prywatności użytkownika). OpenVZ jest otwartą platformą wirtualizacji systemu operacyjnego dla Linuksa. Pozwala niezależnie od siebie uruchomić kilka systemów wirtualnych (VPS), używających wspólnego jądra z hipernadzorcą. Mogą to być na przykład różne dystrybucje, środowiska testowe czy serwery dzierżawione. Każde z tych środowisk wirtualnych może być zarządzane zupełnie osobno, tak jakby było fizycznym serwerem. Ograniczeniem jest brak możliwości zmiany jądra, gdyż jest ono wspólne. Systemy wirtualne posiadają osobne, wzajemnie niezależne (fizyczne albo wirtualne) pamięć operacyjną, systemy plików, użytkowników (również root) i grupy, urządzenia i zarządzanie siecią (np. adres IP, zaporę sieciową), drzewa procesów i komunikację międzyprocesową. Zarządzanie środowiskami wirtualnymi pozwala na zmiany w locie ilości dostępnej pamięci czy zasad przydziału czasu procesora. Umożliwia również hibernację całego środowiska wirtualnego do pliku dyskowego i odtworzenie go na innym serwerze OpenVZ, co pozwala na migrację na żywo między fizycznymi maszynami, postrzeganą od strony klienta jak krótkotrwały przestój, gdyż zachowywany jest nawet stan otwartych połączeń sieciowych.

  IBM High Availability Cluster Multiprocessing - jest to klaster wysokiej dostępności dla systemów operacyjnych AIX i Linux pracujących na maszynach IBM z procesorami Power (System p). HACMP umożliwia powiązanie maszyn fizycznych (maksymalnie 32 węzły) w logiczny klaster dla aplikacji wymagających wysokiej dostępności. Kopie aplikacji są instalowane i konfigurowane na poszczególnych węzłach klastra w taki sposób, aby mogły pracować w trybie aktywnym lub pasywnym. Klaster zapewnia automatyczne podniesienie aplikacji na węźle pasywnym w przypadku błędów danego węzła aktywnego, dzięki czemu uzyskuje się ciągłość dostępności danej aplikacji i jednocześnie oszczędność zasobów sprzętowych. W celu zwiększenia niezawodności klastra poszczególne węzły klastra powinny być odseparowane od siebie fizycznie (np. powinny mieć osobne zasilanie)
  Ren-Ruhra (niem. Rhein-Ruhr, Metropolregion Rhein-Ruhr) - zespół miejski o charakterze aglomeracji policentrycznej w Nadrenii Północnej-Westfalii (Niemcy) o powierzchni około 7 100 km², zamieszkały przez około 10-12 mln mieszkańców. Głównymi ośrodkami są Düsseldorf (stolica kraju związkowego), Kolonia (Niemcy), Dortmund, Mönchengladbach, Essen, Duisburg, Bochum i Wuppertal.

  Ideą mobile web jest umożliwienie dostępu do serwisów WWW z poziomu urządzeń przenośnych (głównie telefonów komórkowych i PDA). Internet mobilny jest medium łączącym elastyczność Internetu i dostępności telefonów komórkowych.

  Open Global File System (w skrócie OpenGFS, OGFS) jest systemem plików z właściwościami dziennika (journaling), który umożliwia jednoczesny dostęp do wspólnej przestrzeni dyskowej przez wiele węzłów. OpenGFS koordynuje dostępem do urządzeń dyskowych tak aby węzły nie mogły zapisywać jednocześnie w tych samych obszarach urządzenia, jednocześnie zapewniając możliwość równoczesnego odczytu. Węzły maja bezpośredni dostęp do dysków co umożliwia zmniejszenie przeciążenia sieci. Memexp zastąpiono modułem OpenDLM (ang. Distributed Lock Manager). Poprzednia wersja memexp wymagała sporych zasobów obliczeniowych. System OGFS umożliwia rozrastanie się systemów plików oraz dołączanie nowych dysków twardych (poprzez osobny LVM - Logical Volume Manager). Uszkodzenia węzłów obsługiwane są przy pomocy odzyskiwania rejestru i izolowania uszkodzonego węzła. OpenGFS jest lokalnym systemem plików, który można rozszerzyć na rozproszony system plików. Można tak powiedzieć, gdyż OpenGFS wymaga, aby wszystkie nośniki danych (dyski, macierze dyskowe) na których będzie operował OpenGFS były widoczne jako jedno urządzenie, które można adresować w sposób ciągły (bez żadnych luk).

  Ideą Internetu mobilnego jest umożliwienie dostępu do serwisów WWW z poziomu urządzeń przenośnych (głównie telefonów komórkowych i PDA). Internet mobilny jest medium łączącym elastyczność Internetu i dostępności telefonów komórkowych.

  Dodano: 02.09.2010. 16:26  


  Najnowsze