• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Turyści zwiedzają rejon Morza Śródziemnego bez wychodzenia z domu

  19.10.2010. 15:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Turyści nie będą musieli rozstawać się ze swoim wygodnym fotelem, aby zasmakować wspaniałości wysp śródziemnomorskich dzięki projektowi, finansowanemu ze środków unijnych, w ramach którego powstało oprogramowanie udostępniające trójwymiarowe (3D) wersje piaszczystych plaż, sennych placów w miasteczkach i przytulnych, miejscowych hoteli. Źródłem dofinansowania projektu MEDISOLAE-3D są programy Interreg/Archimed i eContent Komisji Europejskiej na łączną kwotę 2,7 mln EUR.

  Programiści z Cypru, Francji, Grecji, Hiszpanii, Malty, Niemiec i Włoch opracowali wersje 3D pięknych wysp śródziemnomorskich. Są przekonani, że ich najnowsza technologia przyczyni się do przeobrażenia branży turystycznej.

  Użytkownicy MEDISOLAE-3D będą w stanie "przelecieć" nad wyspami śródziemnomorskimi i zanurkować, kiedy coś przyciągnie ich uwagę. Będą mogli "wylądować" na plaży czy miejskim placyku i poruszać się po nich, aby zorientować się w sklepach, restauracjach i atrakcjach. Możliwe będzie również robienie zakupów i rezerwowanie stolików czy hoteli. Być może najbardziej wystrzałowym aspektem oprogramowania jest możliwość, jaką mają użytkownicy, którym nie spodoba się miejsce lądowania: wzbić się ponownie w niebo i spróbować gdzie indziej - a wszystko to bez odrywania oczu od monitora komputera.

  Projekt łączy oprogramowanie opracowane do symulacji lądowania samolotu z ortofotografią i zdjęciami satelitarnymi wysp, jak również z danymi publicznymi, takimi jak cyfrowe modele terenu, mapy i serwisy turystyczne, aby tworzyć portal trójwymiarowego doświadczania wysp. Aktualizacje z szeregu publicznych i prywatnych baz danych będą wykonywane automatycznie, dostarczając użytkownikom wyłącznie najbardziej aktualnych informacji i umożliwiając im optymalne korzystanie z wirtualnego pobytu.

  Pierwotnym celem projektu było zapewnienie tego typu serwisu mieszkańcom ponad 100 europejskich wysp śródziemnomorskich, a teraz naukowcy mają nadzieję na połączenie narzędzia wirtualnego zwiedzania z platformami internetowymi takimi jak Google Earth, MS Virtual Earth czy ESRI ArcGlobe. Ludzie na całym świecie będą mieć dostęp do tego narzędzia.

  Po wdrożeniu ram MEDISOLAE-3D oprogramowanie będzie mogło pracować w powiązaniu z wieloma serwisami danych przestrzennych, "aby pomóc sektorowi turystyki, transportu i innym podmiotom wnoszącym wkład w gospodarkę wysp, niemniej będzie również w stanie zapewnić obsługę w zakresie planowania opieki zdrowotnej, na wypadek klęsk żywiołowych albo na potrzeby ochrony środowiska czy ustawodawstwa" - jak twierdzą partnerzy projektu.

  Aczkolwiek ten scenariusz jest nadal raczej w planach na przyszłość. Oprogramowanie MEDISOLAE-3D jest jeszcze na etapie przedkomerycyjnym - twierdzi profesor Marc Bonazountas z Państwowej Politechniki w Atenach, Grecja, koordynator projektu MEDISOLAE-3D. "Wysp jest bardzo wiele i jeżeli produkt ma być wprowadzony na rynek to nie może obejmować tylko jednej wyspy, lecz ich większą liczbę" - podkreśla. "Nad tym właśnie teraz pracujemy. Chcemy przygotować pakiet w niedrogi sposób, aby pozyskać pieniądze dla tych wysp."

  Opracowano pilota na podstawie danych o greckiej wyspie Santorini, a partnerzy projektu prowadzą rozmowy z 5 lokalnymi prefekturami, które zarządzają ponad 50 wyspami.

  Projekt już spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i opracowano już produkt poboczny, który dostarcza miłośnikom żeglarstwa informacji z widokami przystani i opisem usług świadczonych przez porty na wyspach.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wyspy Republiki Kiribati: Republika Kiribati jest państwem wyspiarskim składającym się z 33 wysp oraz 3 raf koralowych. Dzielą się one na trzy archipelagi: Wyspy Gilberta (16 wysp), Wyspy Feniks (8 wysp) i Wyspy Line (8 wysp). Ostatnią, oddzielnie położoną wyspą jest Banaba. Największą wyspą jest Kiritimati. Wraz z powierzchnią wodną laguny zajmuje ponad 600 km². Sama powierzchnia lądowa wyspy wynosi 321 km². Drugą pod względem powierzchni jest o wiele mniejsza, licząca nieco ponad 39km² Wyspa Malden. Większość wysp stanowią atole o powierzchni kilku czy kilkunastu km². Wybrzeże wszystkich wysp jest niskie i ma postać piaszczystych plaż. Wyspą posiadającą największą liczbę mieszkańców jest Tarawa, gdzie mieszka niemal połowa ludności państwa. 12 wysp nie jest natomiast w ogóle zamieszkanych. Matryca logiczna projektu - jest kompleksowym narzędziem stosowanym na etapie planowania działań projektowych, jak i późniejszego zarządzania realizacją projektu. W syntetyczny sposób przedstawia planowaną drogę realizacji i weryfikacji projektu. Formalnie została przejęta przez Komisję Europejską jako narzędzie ułatwiające projektowanie w 1992r. Niezależnie od rodzaju projektu dla którego matryca jest sporządzana zawiera ona zawsze elementy służące: Abandonware − oprogramowanie, którego twórca już nie sprzedaje i nie zapewnia dla niego obsługi. Spotyka się również użycie tego określenia w stosunku do oprogramowania, którego twórca świadomie zaprzestał rozwoju i wsparcia produktu. Określenie „abandonware” nie jest używane w odniesieniu do starszych wersji danego oprogramowania, które już nie są sprzedawane i wspierane, o ile producent nadal wspiera i sprzedaje oprogramowanie, które stanowi kontynuację tych wersji.

  GeoMedia – pakiet komercyjnego oprogramowania desktop GIS rozwijanego od końca lat 90. przez firmę Intergraph. Wykorzystywany jest on przede wszystkim jako narzędzie do analizy danych przestrzennych. Oprogramowanie GeoMedia pracuje w systemie Windows i posiada bazujący na nim interfejs. Wyposażone jest w zestaw narzędzi do prowadzenia analiz, takich jak: kwerendy dotyczące atrybutów i położenia obiektów, wyznaczanie stref buforowych, przestrzenne nakładanie warstw informacyjnych lub analiza tematyczna. Oprogramowanie pozwala tworzyć mapy przeznaczone do prezentowania w formie drukowanej, na ekranie monitora, na stronie internetowej. Dane mogą być przechowywane zarówno w plikach formatu GeoMedia, jak również w systemach zarządzania bazami danych takich jak: Oracle, Microsoft Access lub SQL Server. GeoMedia obsługuje wszystkie ważniejsze formaty plików z danymi przestrzennymi, CAD oraz standardowe formaty relacyjnych baz danych. Microsoft Project to aplikacja wspomagająca zarządzanie projektami, zasobami, czasem i finansami projektu. Jest to zaawansowane i bardzo popularne narzędzie oferujące czytelne narzędzia raportujące, rozbudowane interfejsy do zarządzania ważnymi aspektami projektu.

  Standardy kodowania GNU (The GNU coding standards) to zestaw reguł i wskazówek dotyczących pisania programów komputerowych, które są konsekwentnie stosowane w obrębie systemu GNU. Dokumentacja standardu jest częścią Projektu GNU i jest dostępna na stronie internetowej projektu . Podczas, gdy standard skupiony jest głównie wokół pisania wolnego oprogramowania dla GNU w języku C, większość można zaaplikować ogólnie do oprogramowania. Projekt GNU w szczególności zachęca swoich zwolenników aby zawsze starać się podążać za tymi standardami, niezależnie od tego czy program jest napisany w C. Styl formatowania kodu w C jest szeroko rozpowszechniony w środowisku wolnego oprogramowania. Niezależnie od tego każdy może stosować te wskazówki. FastTrack Schedule jest to oprogramowanie do zarządzania projektami używane do planowania, śledzenia i raportowania celów projektu. Aplikacja umożliwia użytkownikom organizowanie zadań w plany projektowe, przypisywanie zasobów do zadań oraz przeglądanie szczegółów projektu w postaci wykresów Gantta, kalendarzy miesięcznych i histogramów zasobów.

  Wyspy Salomona – wyspiarskie państwo w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego, które leży na wschód od Papui-Nowej Gwinei. Wyspy Salomona składają się z 992 wysp: Choiseul, Wysp Shortland, Wysp Nowa Georgia, Santa Isabel, Wysp Russell, Wysp Floryda, Malaita, Guadalcanal, Sikaiana, Maramasike, Ulawa, Uki, Makira, Santa Ana, Rennell, Bellona i Wysp Santa Cruz. Dystans pomiędzy najbardziej wysuniętymi na zachód i na wschód wyspami wynosi 1500 km. Szczególnie Wyspy Santa Cruz i Północne Vanuatu są położone dalej niż 200 km od pozostałych wysp. Region Suðuroy – region Wysp Owczych. Obejmuje dwie wyspy, z których główną jest Suðuroy, gdzie mieszka cała ludność regionu. Mniejsza, Lítla Dímun jest niezamieszkana. Również powierzchniowo pierwsza wyspa góruje nad drugą, będąc ponad dwustu krotnie większą od tej drugiej. Największym miastem tej grupy jest Vágur, miasto zamieszkane przez około 1420 mieszkańców (28,1%). Na tym obszarze znajduje się siedem gmin oraz 17 miast, z czego wszystkie na wyspie Suðuroy.

  Titikaveka Football Club - klub piłkarski z Wysp Cooka. Klub gra w drugiej lidze Wysp Cooka, a także w Pucharze Wysp Cooka. Do tej drużyna wygrała 13 razy mistrzostwo ligi i 3 razy Puchar Wysp Cooka.

  UIQ (skrót od ang. User Interface Quartz) – otwarty interfejs oparty na systemie operacyjnym Symbian wykorzystywany w telefonach komórkowych oraz platforma rozwojowa dla oprogramowania rozszerzającego ich funkcjonalność. Każdy programista może tworzyć aplikacje przeznaczone do wykorzystywania w UIQ w języku C++ przy użyciu opublikowanego na stronie projektu (już niedostępnego do pobrania stamtąd) zestawu narzędzi programistycznych (SDK) lub wykorzystując narzędzia do pisania apletów w języku Java, który jest obsługiwany przez UIQ.

  HSQLDB (HSQL Database Engine) – "lekki" relacyjny system baz danych napisany w Javie jako Otwarte oprogramowanie. Umożliwia zapis informacji nie tylko w standardowy sposób (przez serwer bazy danych), ale także w zwykłych plikach dyskowych jak i pamięci operacyjnej co czyni go doskonałym narzędziem do pracy nad aplikacją bazodanową, która intensywnie się rozwija. Posiada sterownik JDBC i obsługuje standardy SQL-92, SQL-99, oraz SQL:2003. Oferuje szybki i mały silnik (mniej niż 100kB), który obsługuje tabele umiejscowione zarówno fizycznie na dysku jak i w pamięci operacyjnej. Posiada również narzędzia takie jak: mini-web server, działające w pamięci narzędzia zarządzające zapytaniami (mogą zostać uruchomione jako applet) oraz potężną ilość przykładowych plików. Banswara - miasto w północno-zachodnich Indiach, w południowej części staniu Radżastan. Znane jest również pod nazwą "miasto 100 wysp", ponieważ znajduje się w nim wiele wysp, na przepływającej rzece Mahi. Jest to jedno z głównych miast Radżastanu, otoczone pasmami górskimi z wieloma świątyniami, najbardziej znana jest świątynia Madareshvar. Miasto liczy ok. 100 tysięcy mieszkańców.

  Oprogramowanie do pracy grupowej (ang. groupware, oprogramowanie grupowe, oprogramowanie do pracy zespołowej) – oprogramowanie, którego celem jest wspomaganie pracy grupowej realizowanej zarówno przez użytkowników pracujących w jednym miejscu jak i rozproszonych geograficznie. Oprogramowanie takie umożliwia użytkownikom jednoczesną pracę na wspólnych danych oraz udostępnia mechanizmy pozwalające na koordynację działań oraz śledzenie ich przebiegu. GPG lub GnuPG (ang. GNU Privacy Guard - Strażnik Prywatności GNU) - wolny zamiennik oprogramowania kryptograficznego PGP. Udostępniony na licencji GPL, pierwotnie rozwijany przez Wernera Kocha. Projekt jest wspierany przez rząd niemiecki. GPG spełnia standard OpenPGP. Obecne wersje PGP (oraz Filecrypt firmy Veridis) mogą współpracować z systemami spełniającymi założenia standardu OpenPGP (takimi jak GPG). Jak jednak często się zdarza w takich sytuacjach, nie wszystkie funkcje nowszego oprogramowania są wspierane przez starsze. Użytkownicy muszą rozumieć te niezgodności i potrafić je obejść.

  Robocode – to opensourcowa gra programistyczna stworzona przez Mathewa Nelsona. Obecnie rozwijana jest głównie przez Flemminga N. Larsena oraz Pavla Šavarę. Została zaprojektowana jako aplikacja pomagająca w nauce programowania w Javie. Zadaniem gracza jest napisanie przy użyciu tego właśnie języka wirtualnego robota, który następnie bierze udział w walce ze stworzonymi przez innych pojazdami. Początkujący użytkownicy mogą skorzystać z dostępnych, między innymi na stronie projektu, gotowych robotów, a bardziej zaawansowani programiści mają wręcz nieograniczone możliwości jeśli chodzi o wzbogacanie ich o nowe funkcje. Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.

  DotGNU – projekt GNU mający na celu stworzenie i rozwijanie implementacji platformy .NET, która będzie stanowić Wolne Oprogramowanie. Jest to inicjatywa podobna do projektu Mono.

  Dodano: 19.10.2010. 15:49  


  Najnowsze