• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersalny, programowalny procesor kwantowy

  21.11.2009. 02:33
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Pierwszy na świecie uniwersalny, programowalny kwantowy procesor zademonstrowali fizycy z National Institute of Standards and Technology (NIST) w Boulder (Colorado) - informuje pismo "Nature Physics".

  Procesor może wykonywać programy wykorzystując dwa kwantowe bity informacji (kubity). Teoretycznie mógłby być częścią przyszłego kwantowego komputera, który byłby zdolny do rozwiązywania problemów, z jakimi komputery tradycyjne nie potrafią sobie poradzić - na przykład łamania najtrudniejszych szyfrów.

  Procesor zapisuje binarne informacje - zera i jedynki w dwóch jonach berylu, utrzymywanych przez pole elektromagnetyczne. Oddziaływują na nie ultrafioletowe lasery. Do chłodzenia jonów berylu służą dwa jony magnezu. Wypróbowano 160 różnych programów. Na razie działanie procesora nie jest zbyt dokładne (dokładność rzędu 79 procent) - głównie ze względu na nierównomierne działanie laserów i problemy z precyzją elementów optycznych.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Tryb wirtualny (zwany także V86 lub Virtual 8086) — specjalny tryb pracy procesorów o architekturze IA-32, dostępny w trybie chronionym, który umożliwia uruchamianie programów przeznaczonych dla trybu rzeczywistego. W trybie wirtualnym symulowane jest działanie analogiczne dla procesora Intel 8086 (faktycznie można uruchamiać kod także dla 8088, 80186 i 80188), tzn. otrzymuje dostęp do 1 MB pamięci i rejestrów procesora i może wykonywać te rozkazy, które mają sens w takim otoczeniu. Mikroarchitektura - w inżynierii komputerowej, jest opisem sprzętowej implementacji procesora definiującym jego działanie. 4-bitowe – słowa, adresy i inne dane to takie informacje, które mieszczą się na 4 bitach pamięci, co jest równe połowie oktetu. 4-bitowe architektury CPU czy ALU są architekturami używającymi takiej właśnie wielkości rejestrów, szyny adresowej, szyny danych. Architektura 4-bitowa to architektura systemu przetwarzania danych komputera oparta na 4-bitowych jednostkach informacji. Oznacza to, ze za każdym odczytem lub zapisem do pamięci operacyjnej komputera lub w wewnętrznych transferach procesora używa się dokładnie czterobitowych porcji danych.

  AMD Athlon Neo – procesor firmy AMD przeznaczony dla "supercienkich laptopów" (Ultrathin Notebooks). Procesor bazuje na technologii wykonania 65 nm, taktowany jest zegarem 1,6GHz (8*200), posiada 512KB cache L2 i zużywa 15 W energii. Pierwszym komputerem wykorzystującym ten procesor jest HP dv2 Pavilion Entertainment Notebook. SISD - jest to architektura klasycznego komputera sekwencyjnego, zawierającego jeden procesor i jeden blok pamięci operacyjnej. Ciąg instrukcji wykonywany jest sekwencyjnie. Architektura taka może zawierać również pewne elementy równoległości, jak np. przetwarzanie potokowe (ang. pipelining). Procesor może się składać z kilku jednostek przetwarzających, jednak wszystkie te jednostki podlegają jednej jednostce sterującej procesora. Również jeżeli komputer składa się z kilku procesorów, ale wykonują one niezależne od siebie programy, to możemy traktować go jako zestaw maszyn SISD.

  MOS Technology 6501 - 8-bitowy procesor firmy MOS Technology. Był to pierwszy układ tejże firmy o takiej architekturze, jednocześnie stojąc na czele serii 65xx. Procesor wielordzeniowy (ang. Multi-core processor) – rodzaj procesora CPU posiadający więcej niż jeden rdzeń fizyczny. Technologia ta ma na celu zwiększenie wydajności procesora, zmniejszenie zużycia energii i bardziej efektywnego jednoczesnego przetwarzania wielu zadań.

  Platforma sprzętowa (też: architektura sprzętowa) – zestaw czynników sprzętowych a także często programowych decydujących o sposobie realizacji programu komputerowego. Platformę sprzętową definiuje głównie procesor lub ich grupa: układ wieloprocesorowy lub procesor wielordzeniowy, ale często także sposób dostępu do pamięci czy rodzaj karty/procesora graficznego. W informatyce określenie kontroler odnosi się do wielu znaczeń. Wspólnym ich mianownikiem jest funkcja sterowania (kontrolowania) elementem lub zespołem elementów systemu komputerowego, najczęściej na potrzeby układu głównego jakim jest procesor. Kontroler jest więc łącznikiem (interfejsem) pomiędzy centralną częścią komputera, a jego peryferiami. Najczęściej spotykane określenia "kontroler" odnoszą się do następujących elementów:

  Architektura procesora - wspólne określenie najważniejszych z punktu widzenia budowy i funkcjonalności cech procesora. Na architekturę procesora składają się:

  Pentium III – procesor w 32-bitowej architekturze stworzony przez firmę Intel w 1999 roku. Procesor bazuje na mikroarchitekturze P6.

  Procesor skalarny reprezentuje najprostszą klasę procesorów w pełni sekwencyjnych, kolejne instrukcje wykonywane jedna po drugiej przetwarzają po jednej danej. UltraSPARC T1 - (nazwa kodowa Niagara) – wielowątkowy, wielordzeniowy mikroprocesor zaprojektowany przez firmę Sun Microsystems implementujący model programowy SPARCv9. Procesor posiada 8 rdzeni - ze względów ekonomicznych dostępne są także wersje 6 i 4 rdzeniowe, które defakto są uszkodzonymi wersjami 8 rdzeniowego procesora w których uszkodzone rdzenie są wyłączane w procesie postprodukcji. Każdy z rdzeni jest w stanie sprzętowo wykonywać 4 wątki wykorzystując technikę sprzętowego przełączania wątków co 1 takt zegara. W sumie daje to 32 sprzętowo obsługiwane przez procesor wątki. Każdy ze sprzętowych wątków procesora jest widoczny w systemie operacyjnym jako oddzielny procesor. Procesor posiada wyłącznie jedną jednostkę FPU współdzieloną pomiędzy wszystkie 8 rdzeni. Z tego powodu wydajność zmiennopozycyjna procesora jest relatywnie niska.

  Dodano: 21.11.2009. 02:33  


  Najnowsze