• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • World of Good - aukcje w zgodzie z przyrodą

  01.10.2008. 16:14
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  World of Good to nowy serwis aukcyjny opierający się na zasadach sprawiedliwego handlu. Witryna ma ułatwić dostęp do towarów produkowanych w zgodzie z przyrodą i na uczciwych warunkach " bez szkody dla pierwotnych wytwórców. Swoje wyroby oferują między innymi rzemieślnicy i plantatorzy z Ameryki Łacińskiej i Afryki. Serwis został stworzony przy współpracy polskich programistów.  Coraz bardziej popularny staje się trend, w myśl którego konsumenci nie wahają się zapłacić więcej za nabyte towary. W zamian zyskują pewność, że to, co kupili zostało wytworzone legalnie (między innymi bez wykorzystywania i narażania życia pracowników) oraz zgodnie z zasadami ochrony środowiska.

  "WoG to kapitalne miejsce do robienia świadomych zakupów. W Polsce przybywa odpowiedzialnych konsumentów, którzy niestety bardzo często mają problem ze znalezieniem etycznych produktów na sklepowych półkach - mówi Małgorzata Krzystkiewicz z Polskiej Zielonej Sieci. "Fundamentalnym prawem konsumenta jest prawo wyboru. WoG to duży wybór produktów i rzetelna informacja o producencie. Witryna przybliża relację producent-konsument, co daje pewność wsparcia wytwórców kierujących się nie tylko zyskiem ekonomicznym, ale także ekologicznymi i społecznymi aspektami produkcji." " kończy Krzystkiewicz.

  Polscy użytkownicy kupują towary na takiej samej zasadzie jak na eBay, natomiast jeśli chcą coś sprzedać, muszą uzyskać odpowiedni certyfikat od jednej z "zielonych" organizacji (np. Fair Trade). Na stronie można znaleźć unikatowe towary w 15 kategoriach, między innymi "sztuka", "biżuteria i akcesoria", "ubrania", czy "produkty spożywcze". Aplikacje służące do wystawiania produktów na aukcjach ekologicznych oraz sprofilowane konta użytkowników przygotował polski zespół programistów z Agencji Internetowej 4Kroki.

  Skąd pomysł na ten serwis?

  "Wystarczy spojrzeć na polski rynek, by zauważyć zmiany jakie zaszły w profilu konsumentów" " tłumaczy Karol Świtała, rzecznik eBay. " Jest to naturalny proces przejścia z grupy krajów gdzie ten problem praktycznie nie istnieje " krajów rozwijających się, do krajów rozwiniętych, gdzie wytwórca musi się liczyc z wieloma czynnikami, jak wpływ na środowisko czy odpowiedzialność społeczna. Kto się w porę nie dostosuje, musi się liczyć z ryzykiem marginalizacji."

  Trend eko zakorzenia się w wielu dziedzinach życia. Zwolennicy tej idei mogą ją wspierać nie tylko za pomocą tradycyjnych, offlineowych form działania. Teraz nawet kupując w Internecie można dbać o naturalne zasoby środowiska.

  Adres serwisu: http://www.worldofgood.com

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 01.10.2008. 16:14  


  Najnowsze