Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku,

Czerniak złośliwy jest często występującym nowotworem złośliwym skóry. Niestety wyniki leczenia czerniaka w Polsce należą do najgorszych w Europie. Niezrozumiałe pozostają przyczyny późnego rozpoznawania czerniaka skóry, którego diagnostyka jest najprostszą i najtańszą w całej onkologii.

Kierujemy do Ciebie prośbę o wypełnienie anonimowej ankiety, która pozwoli na ocenę naszej wiedzy o czerniaku skóry, a w szczególności o profilaktyce i leczeniu tej choroby.
Czas jaki to zajmie - około 10-15 minut.

Czy chcesz pomóc w badaniach naukowych - odpowiedzieć na nasze pytania?

TAK, wypełniam
NIE, odmawiam

Zebrane informacje wykorzystane zostaną wyłącznie do celów naukowych
Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku RSS RSS
  auto?
Czwartek, 31 maja 2012
Petronia, Bożysława, Ernestyna, Teodor
 1891: budowa Kolei Transsyberyjskiej
 1970: zagłada miasta Yungay w Peru
 WHO: Dzień bez Papierosa
Dodaj do: 
Dodaj link do serwisu Facebook   Dodaj link do opisu GG  Dodaj link do serwisu Wykop   Dodaj link do serwisu Google   Dodaj link do serwisu Twitter  Dodaj link do serwisu Wyczaj.to   Dodaj link do serwisu Gwar  

Dodaj link do serwisu Delicious  Dodaj link do serwisu Digg   Dodaj link do serwisu Furl   Dodaj link do serwisu Reddit   Dodaj link do serwisu Slashdot  Dodaj link do serwisu Technorati   Dodaj link do serwisu YahooMyWeb
Nowe publikacje
Artykuły
Wydarzenia
Kompendium
Trwa program konserwacji tkanin w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

Opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

Dodano: |21 Cze 2010|, 2010 01:17
cytuj
" "

Trwa proces konserwacji zespołu unikalnych tkanin islamskich, ptolemejskich i koptyjskich, który znajduje się w kolekcji Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Przedsięwzięcie odbywa się w ramach wieloletniego programu, finansowanego przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Wśród tkanin dominują wyroby islamskie pozyskane przez żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, walczących w brytyjskich Siłach Zbrojnych podczas II wojny światowej w Egipcie, pod dowództwem generała Stanisława Kopańskiego. Zbiory w ramach Muzeum Polowego zainicjował Jarosław Sagan.


"Zabytki kupowano na kairskim targu tzw. Muskach oraz wymieniano np. za przydziałowe papierosy. Nie brakuje też obiektów nabytych u renomowanych antykwariuszy egipskich" - wyjaśnia dr Krzysztof Babraj, kurator kolekcji.

Po wojnie zbiory przekazano do Polskiej Akademii Umiejętności, a następnie do Muzeum Archeologicznemu w Krakowie.

"Zwłaszcza zespół ubiorów islamskich jest unikalną kolekcją tkanin wschodnich w zbiorach polskich, szczególnie że obiektów z okresu islamskiego w polskich muzeach jest niewiele" - zaznacza dr Babraj.

Licznie reprezentowane są również tkaniny z okresu ptolemejskiego (332 - 30 lat p.n.e.) i koptyjskiego (k. IV - VII wiek n.e.), które w większości już zostały zakonserwowane. Obecnie do konserwacji pozostało pięć tkanin używanych do bandażowania mumii.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

 

agt/bsz

Czy wiesz że...?
wersja BETA
Ur. w 1956 r. we Frysztaku; archeolog, absolwent UJ. Pracował w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Muzeum Regionalnym w Jaśle oraz Muzeum Historycznym Pałac w Dukli. Od 1998 r. pełni funkcję dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. pełny tekst
Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie muzeum zlokalizowane na Pl. Matejki 13. Zbiory muzealne liczą ponad 2,5 tysiąca obiektów (malarstwo, rysunek, rzeźba, tkanina artystyczna, sztuka stosowana i projektowa), w tym część spuścizny po zlikwidowanym Muzeum Przemysłu Artystycznego w Krakowie. pełny tekst
Gabriel Leńczyk (ur. 20 lutego 1885 w Husowie, zm. 23 czerwca 1977) archeolog. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie filologię polską, historię sztuki i prehistorię. Po wojnie pracował w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Sławę zyskał jako obrońca polskich zabytków, ratując je przed wywiezieniem do Niemiec. pełny tekst
Waza z Bronocic ceramiczna waza z rysunkiem interpretowanym jako najstarszy znany dowód używania pojazdu kołowego. Jej wiek szacuje się za pomocą datowania radiowęglowego na 3635-3370 p.n.e.. Należy do kultury pucharów lejkowatych. Obecnie można ją oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. pełny tekst

Moduł "Czy wiesz że...?" (wersja testowa, beta): definicje/pojęcia wygenerowane w obrębie tego modułu pochodzą z Wikipedii i udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Dostęp do pełnej wersji każdego hasła (oraz dokładnch informacji na temat licencji, autora oraz edycji) możliwy jest po kliknięciu w odnośnik opisany jako "pełny tekst".
^
 
Komentarze: brak
Skocz do:  

Dodaj temat do Ulubionych



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group