Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku
RSS
Czwartek, 31 maja 2012
Petronia, Bożysława, Ernestyna, Teodor
 1891: budowa Kolei Transsyberyjskiej
 1970: zagłada miasta Yungay w Peru
 WHO: Dzień bez Papierosa
Nowe publikacje
W Krakowie zmarł wybitny prawnik prof. Andrzej Gaberle
Dodano:
|3 Lut 2012|, 2012 07:33
|
|
|
W Krakowie po długiej walce z chorobą zmarł w środę 1 lutego wybitny prawnik prof. Andrzej Gaberle, były kierownik Katedry Kryminologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W sierpniu prof. Gaberle skończyłby 75 lat.
Andrzej Gaberle urodził się 2 sierpnia 1937 roku w Rozalinie. Ukończył studia prawnicze na wydziale prawa i administracji UJ i socjologię na wydziale historyczno-filozoficznym UJ. W 1964 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, w 1975 obronił habilitację. Tytuł profesora otrzymał w 1989 r.
Przez wiele lat był związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. W latach 1979-2006 pełnił funkcję kierownika Katedry Kryminologii UJ. Potem związał się z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Był autorem kilkunastu książek, monografii i podręczników, wielu dziesiątek artykułów i rozpraw. Jego prace naukowe dotyczyły teorii przestępczości, polityki kryminalnej, przestępczości nieletnich i modelu procesu karnego.
W latach 1993-1997 był posłem na Sejm II kadencji z ramienia Unii Demokratycznej. Był członkiem Komisji Nauk Prawnych PAN i Rady Towarzystwa Sportowego "Wisła".
"Profesor Andrzej Gaberle wniósł wielki wkład w rozwój kryminologii. Był stypendystą i wykładowcą Fundacji im. Alexandra von Humboldta oraz Fundacji im. Maxa Plancka, laureatem wielu nagród Polskiej Akademii Nauk oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Był wychowawcą wielu pokoleń studentów prawa i promotorem prac magisterskich i doktorskich, człowiekiem wrażliwym społecznie" - napisano na stronie Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
"Śmierć Profesora Andrzeja Gaberlego to wielka strata dla społeczności Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego" - stwierdzili w komunikacie rektor, kanclerz, Senat, dziekan i Rada Wydziału Prawa i Administracji uczelni.
Pogrzeb prof. Andrzeja Gaberle odbędzie się w piątek 3 lutego o godz. 14.20 na Cmentarzu Rakowickim.
PAP - Nauka w Polsce
hp/ wos/ ls/bsz
Czy wiesz że...?
wersja BETA
Polskie Towarzystwo Prawa Konstytucyjnego utworzone w 1992 roku stowarzyszenie naukowe skupiające specjalistów prawa konstytucyjnego. Kolejnymi prezesami Towarzystwa byli: prof. dr hab. Kazimierz Działocha (1992-2001), prof. dr hab. Leszek Garlicki (2001-2002), prof. dr hab. Andrzej Szmyt (2002-2006). Obecnie funkcję tę pełni prof. dr hab. Marian Grzybowski.
pełny tekst
Paweł Sarnecki, prof. dr hab. ur. 17 marca 1939 roku w Kielcach, absolwent Liceum im. S. Żeromskiego. Następnie ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie został asystentem prof. Witolda Zakrzewskiego prawnik konstytucjonalista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, od 1988 r. do czasu przejścia na emeryturę 1 października 2009 r. kierownik tamtejszej Katedry Prawa Konstytucyjnego. Był również wykładowcą Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Kielcach, a obecnie Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach.
pełny tekst
Paweł Sarnecki, prof. dr hab. ur. 17 marca 1939 roku w Kielcach, gdzie ukończył Liceum im. S. Żeromskiego. Następnie ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie został asystentem prof. Witolda Zakrzewskiego prawnik konstytucjonalista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, od 1988 r. do czasu przejścia na emeryturę 1 października 2009 r. kierownik tamtejszej Katedry Prawa Konstytucyjnego. Jest również wykładowcą Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Kielcach.
pełny tekst
Moduł "Czy wiesz że...?" (wersja testowa, beta): definicje/pojęcia wygenerowane w obrębie tego modułu pochodzą z Wikipedii i udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Dostęp do pełnej wersji każdego hasła (oraz dokładnch informacji na temat licencji, autora oraz edycji) możliwy jest po kliknięciu w odnośnik opisany jako "pełny tekst".
|
|
|
^ |
|
 |
|
Komentarze: brak |
|
Powered by
phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
|