Polski Serwis Naukowy - OnLine od 1999 roku
RSS
Czwartek, 31 maja 2012
Petronia, Bożysława, Ernestyna, Teodor
 1891: budowa Kolei Transsyberyjskiej
 1970: zagłada miasta Yungay w Peru
 WHO: Dzień bez Papierosa
Nowe publikacje
Wiosenna zima w Parku Narodowym ,,Ujście Warty"
Dodano:
|11 Sty 2012|, 2012 00:25
|
|
|
W ostatnich dniach w Parku Narodowym ,,Ujście Warty" zaobserwowano czaplę białą w szacie godowej, a podczas ładnej pogody drobnym ptakom wróblowym zdarza się śpiewać, co jest powszechnym zachowaniem w okresie wiosennym.
,,Patrząc na zachowania ptaków można powiedzieć, że prawdziwa zima jeszcze nie nadeszła" - powiedział PAP Michał Leszczyński z Parku Narodowego ,,Ujście Warty"
Według niego, takie anomalie w zachowaniu ptaków są co prawda nietypowe, ale nie są rzadkością w świecie przyrody. ,,To typowa reakcja na łagodną zimę" - wyjaśnił Leszczyński.
W Lubuskiem oznak łagodnej zimy jest więcej. Na początku stycznia przy gorzowskim szpitalu zakwitły stokrotki, a na niektórych krzewach w tym mieście pojawiły się pąki, można także znaleźć kwitnące róże.
Cieplejsze dni można wykorzystać i udać się na wycieczkę np. do "Ujścia Warty", gdzie w ostatnim miesiącu przybyło gęsi. Ich liczba obecnie sięga ok. 46 tys.
Najwięcej jest gęsi zbożowych i białoczelnych, sporo jest rodzimych gęgaw. Pojawiły się także żurawie, których miesiąc temu jeszcze nie było - w zeszłym tygodniu naliczono ich ponad sto.
Z drugiej strony, jak przysłało na tą porę roku w "Ujściu Warty" można zaobserwować ptaki przylatujące do Parku na zimowisko.
Należą do nich np. myszołowy włochate i błotniaki zbożowe, a także łabędzie krzykliwe, dla których Park jest ważnym zimowiskiem. Obecnie ich liczebność jest stosunkowo niewielka i wynosi około 200 osobników. W minionych latach zimowało w tym miejscu nawet do 3 tys. tych ptaków.
PAP - Nauka w Polsce
mmd/ ls/bsz
Czy wiesz że...?
wersja BETA
Moduł "Czy wiesz że...?" (wersja testowa, beta): definicje/pojęcia wygenerowane w obrębie tego modułu pochodzą z Wikipedii i udostępniane są na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.
Dostęp do pełnej wersji każdego hasła (oraz dokładnch informacji na temat licencji, autora oraz edycji) możliwy jest po kliknięciu w odnośnik opisany jako "pełny tekst".
|
|
|
^ |
|
 |
|
Komentarze: brak |
|
Powered by
phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
|