• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 1 czerwca rozpoczynają się Podlaskie Dni Matematyki

  23.05.2011. 03:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Piknik Matematyczny w Michałowie pod Białymstokiem zainauguruje 1 czerwca Podlaskie Dni Matematyki. Organizatorami całotygodniowej imprezy są: Oddział Białostocki Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej (www.katmat.pb.bialystok.pl) .

  W programie dni oprócz Pikniku zaplanowano także m.in. kiermasz matematyczny, dni matematyki w szkołach, wykłady popularne z matematyki, konkursy, warsztaty origami, gry, największą w Polsce wystawę wielościanów.

  Imprezy będą adresowane do dzieci (zwłaszcza w Dniu Dziecka), młodzieży szkolnej i studentów, ale mogą w nich wziąć udział wszyscy zainteresowani.

  Matematyka będzie obecna w szkołach, na Politechnice i na Uniwersytecie w Białymstoku oraz w jednej z galerii handlowych miasta (np. pokaz baniek mydlanych jako powierzchni minimalnych, rozcinanie wstęgi Moebiusa, rysowanie fraktali, rozwiązywanie prostych zagadek matematycznych i logicznych).

  Ponadto zadania matematyczne rozwieszone zostaną w autobusach i na przystankach, pojawią się także w lokalnych gazetach i na stronach internetowych białostockich portali informacyjnych.

  Dni Matematyki (przemianowane w tym roku na Podlaskie, bo wyszły poza Białystok) odbywają się po raz czwarty. Pierwsza taka impreza odbyła się we wrześniu 2004 roku, w ramach Zjazdu Polskiego Towarzystwa Matematycznego w Białymstoku. Druga miała miejsce trzy lata później, a trzecia w roku 2009.

  Jak mówi prof. Zbigniew Bartosiewicz, kierownik Katedry Matematyki na Politechnice Białostockiej, przewodniczący Oddziału Białostockiego PTM i koordynator imprezy, podobnie jak w poprzednich latach można liczyć na spore zainteresowanie Dniami ze strony uczniów, studentów i mieszkańców. Dwa lata temu wzięło w nich udział około tysiąca osób. Finansowanie, rzędu kilku tysięcy złotych, pokrywane było i jest ze środków własnych oraz dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

  agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku - jeden z dziesięciu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Sosnowej 64 w Białymstoku.

  Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku funkcjonuje od 1 września 2007 r. po podziale Wydziału Matematyczno-Fizycznego na dwie jednostki: Wydział Fizyki i Wydział Matematyki i Informatyki.

  Ładniej? PRL w przestrzeni miasta – projekt społeczno-artystyczny realizowany w 2009 roku z inicjatywy doktorantów i studentów Uniwersytetu w Białymstoku – wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku – oraz Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku zorientowany na wywołanie debaty publicznej nad przemianami zachodzącymi w przestrzeni miejskiej Białegostoku po przekształceniu w 1989 roku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w III Rzeczpospolitą. Projekt zaadresowano do białostockiej młodzieży szkolnej i akademickiej, mieszkańców miasta oraz do turystów.

  Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku – pieszy znakowany szlak turystyczny w Białymstoku utworzony i zorganizowany z inicjatywy grupy doktorantów i studentów Uniwersytetu w Białymstoku – wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. Otwarcie szlaku miało miejsce 20 czerwca 2008 roku. Wydarzenie to poprzedzało przygotowanie ścieżki i mapy szlaku oraz materiałów informacyjnych i edukacyjnych związanych z historią Żydów w Białymstoku.

  Szkiełko i Oko (wcześniej Mała Delta) – miesięcznik matematyczno-przyrodniczy dla dzieci wydawany w latach 80. przez Filię Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku za pośrednictwem Białostockiego Wydawnictwa Prasowego, przy poparciu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Polskiego Towarzystwa Fizycznego i Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

  Kleosin – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Juchnowiec Kościelny, położona przy granicy z Białymstokiem, tuż przy linii kolejowej Białystok–Czeremcha. W miejscowości znajduje się Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej.

  Sobór św. Mikołaja w Białymstokukatedra diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz siedziba białostockiej parafii św. Mikołaja (w dekanacie Białystok).

  Dodano: 23.05.2011. 03:04  


  Najnowsze