• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 11 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek

  08.03.2010. 23:28
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  "Kości mogą ulec złamaniu, mięśnie zanikowi, gruczoły mogą próżnować, nawet mózg może zapaść w sen nie powodując bezpośredniego zagrożenia życia. Jeśli jednak nerki zawiodą, to nie przeżyją ani kości, ani mięśnie, gruczoły ani mózg." prof. Homer Smith

  Światowy Dzień Nerek jest ogólnoświatową kampanią, której celem jest podniesienie wśród ludzi świadomości znaczenia naszych nerek dla zdrowia i życia oraz informowanie o powszechności chorób nerek. Światowy Dzień Nerek jest obchodzony corocznie w drugi czwartek marca w ponad 100 krajach na sześciu kontynentach.

  11 marca 2010 roku obchodzimy Światowy Dzień Nerek.

  Hasło tegorocznej kampanii brzmi "Chroń nerki - kontroluj cukrzycę"

  Światowy Dzień Nerek jest ogólnoświatową kampanią, której celem jest podniesienie wśród ludzi świadomości znaczenia naszych nerek dla zdrowia i życia oraz informowanie o powszechności chorób nerek. Choroby nerek są bardzo poważne a liczba osób chorujących ciągle wzrasta. Świadomość społeczna o niewydolności nerek jest nadal bardzo niska. Stąd konieczność jak najszerszego propagowania wczesnego wykrywania chorób nerek. Wczesna diagnoza pozwala na wdrożenie odpowiedniej terapii, chroniącej ten tak ważny dla życia narząd.

  Tegoroczna kampania w dużym stopniu zwraca uwagę na jedną z przyczyn przewlekłej choroby nerek - cukrzycę. Osoby cierpiące na tę chorobę powinny częściej kontrolować zdrowie swoich nerek.

  W wielu większych miastach Polski będą dostępne punkty diagnostyczne, gdzie będzie można uzyskać istotne i wyczerpujące informacje oraz poddać się badaniom. Zaplanowano również otwarte wykłady m.in. w Szczecinie.

  Więcej dowiesz się o akcji oraz o chorobach nerek:
  www.zdrowenerki.pl
  www.uwaganerki.pl
  www.swiatowydziennerek.pl
  www.worldkidneyday.org
  Wykłady w Szczecinie PAM

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 08.03.2010. 23:28  


  Najnowsze