• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 11. międzynarodowa konferencja nt. efektów powierzchniowych i mechaniki kontaktu, Siena, Włochy

  02.04.2013. 16:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 5-7 czerwca 2013 r. w Sienie, Włochy, odbędzie się 11. międzynarodowa konferencja nt. efektów powierzchniowych i mechaniki kontaktu (11th International Conference on Surface Effects and Contact Mechanics).

  Inżynierowie specjalizujący się w mechanice kontaktu zajmują się naprężeniami i odkształceniami, które mogą pojawić się, kiedy następuje zetknięcie powierzchni dwóch ciał stałych. Problemy kontaktu są na ogół niezwykle skomplikowane w modelowaniu cyfrowym i teoretycznym, gdyż powierzchnia jest zwykle najważniejszą częścią każdego komponentu inżynieryjnego. Komponenty strukturalne ulegają uszkodzeniom z powodu zużycia, korozji, zmęczenia wysokocyklowego itp. Są one inicjowane przez warunki powierzchniowe i pozostają pod ich wpływem. W konsekwencji, aby zapewnić podwyższoną wydajność, potrzebne jest odpowiednie podejście w modyfikacji warstw powierzchniowych metali nieszlachetnych pozostających w kontakcie. Jednak w wielu przypadkach do uszkodzenia doprowadza połączenie efektów, np. zużycia i korozji. To jeszcze bardziej zwiększa złożoność i trudność w inżynierii powierzchni.

  Konferencja posłuży naukowcom i inżynierom za forum do wymiany poglądów na temat koncepcji podstawowych i stosowanych w inżynierii powierzchni i kontaktu. Nacisk położony zostanie na wzajemną zależność fizyki stosowanej, materiałoznawstwa i metod obliczeniowych.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ścinanie – odkształcenie ciała spowodowane naprężeniem stycznym do jego powierzchni. W wytrzymałości materiałów, ścinanie traktuje się również jako stan obciążenia spowodowany takimi naprężeniami. Naprężenie styczne do powierzchni ciała nazywane jest naprężeniem ścinającym. Tęsknota to uczucie braku czegoś lub kogoś istotnego dla danej osoby. Często pojawia się odczuwanie niepokoju, smutku, zamyślenia. Im bardziej odczuwany jest brak kogoś/czegoś, tym bardziej wzmaga się cierpienie psychiczne. Powodami uczucia tęsknoty mogą być: brak wszelkiego kontaktu z bliskimi lub ograniczenie kontaktu z nimi, spowodowane obiektywną sytuacją losową, subiektywnym stanem psychicznym. Tęsknota odczuwana jest także w związku z pragnieniem posiadania partnera, potrzebą akceptacji i zrozumienia przez niego. Stan tęsknoty może być powodem popadnięcia w depresję. Inżynieria powierzchni – dyscyplina naukowa, jedna ze specjalności inżynierii materiałowej, zajmująca się procesami wytwarzania warstw wierzchnich i powłok, badaniem zjawisk im towarzyszących oraz uzyskiwaniem pożądanych efektów eksploatacyjnych.

  Wirtualne contact center (ang. virtual contact center VCC) – najbardziej rozwinięta forma zintegrowanego systemu obsługi klienta, całość elementów służących do obsługi masowych interakcji z klientami przedsiębiorstwa lub instytucji za pośrednictwem wielu kanałów kontaktu: Potencjał Volty (nazywany też różnicą potencjału Volty, różnicą potencjału kontaktu, albo zewnętrzną różnicą potencjału, Δψ, delta psi) – w elektrochemii jest to różnica potencjału elektrycznego pomiędzy dwoma punktami w próżni znajdującymi się blisko powierzchni nienaładowanych metali M1 i M2 będących w kontakcie elektrycznym.

  Otarcie (łac. excoriatio) – rana, która powstaje na skutek kontaktu skóry z szorstką powierzchnią (ściana, asfalt, chodnik) lub w wyniku kontaktu z przedmiotem, który ociera skórę z warstwy zrogowaciałej naskórka. Dochodzi do obnażenia brodawek skóry właściwej i krwawienia miąższowego (zwykle niewielkiego) lub wycieku płynu międzytkankowego. Rana może ulec zakażeniu i zropieniu (szczególnie w sytuacjach gdy w ranie zostaną ciała obce). Konferencja San Remo – międzynarodowa konferencja zorganizowana przez aliantów po I wojny światowej w dniach 19-26 kwietnia 1920 w mieście Sanremo we Włoszech.

  Zwężenie - stan, który można wyobrazić sobie jako zachowanie człowieka, którego pole widzenia świata zewnętrznego uległo znacznemu ograniczeniu (jak przez "dziurkę od klucza"). Występuje w tym stanie znaczne ograniczenie lub zniesienie kontaktu z otoczeniem, a zachowanie i reakcje pacjenta może być całkowicie niezrozumiałe i nieadekwatne do sytuacji rzeczywistej. Nawiązanie kontaktu z tą osobą praktycznie nie udaje się. Orientacja (oceniana na podstawie zachowania) wydaje się być zaburzona we wszystkich aspektach. Po ustąpieniu zwężenia świadomości występuje zwykle niepamięć całkowita. Typologia wód powierzchniowych – system klasyfikacji wód powierzchniowych. W zależności od przyjętego kryterium, tworzone są różne systemy, obejmujące często jedynie niektóre kategorie wód powierzchniowych, np. cieki lub jeziora.

  Contact Center jest rozwinięciem koncepcji Call center, gdzie medium kontaktu przedsiębiorstwa z klientem jest telefon. Contact Center do łączności telefonicznej dodaje kontakt poprzez:

  Kontakt (tytuł oryg. Contact) – powieść science fiction autorstwa Carla Sagana, opublikowana w 1985 roku, podejmuje temat kontaktu ludzkości z cywilizacją pozaziemską.

  Dodano: 02.04.2013. 16:49  


  Najnowsze