• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 15 grudnia Cisco Student Day na Politechnice Warszawskiej

  14.12.2010. 12:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prezentacja najnowszych technologii sieciowych wraz z przykładami zastosowania innowacji technologicznych w różnych projektach będą głównym tematem seminarium Cisco Student Day, które odbędzie się 15 grudnia na Politechnice Warszawskiej.

  Głównymi organizatorami wydarzenia są: Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW oraz działająca przy PW Akademia Regionalna Cisco.

  Podczas wykładów i dyskusji (początek o godz. 10.00) zostanie także zaprezentowana oferta edukacyjna Akademii. Studenci będą mogli również zasięgnąć porad w sprawie certyfikatów i wszystkich innych kwestii związanych z budowaniem swojej ścieżki zawodowej w branży IT.

  Akademia Regionalna Cisco PW powstała w 2002 roku jako jedno z 26 centrów szkoleniowych technik internetowych rodzących się na świecie z inicjatywy Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej - ITU. Jej najważniejszym zadaniem jest prowadzenie specjalistycznych kursów z dziedziny sieci teleinformatycznych i ochrony informacji, autoryzowanych przez Cisco, która jest jedną z największych na świecie amerykańskich firm w branży informatycznej, posiadających swe oddziały w 75 krajach świata, w tym w Polsce.

  PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

  agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Packet Tracer jest emulatorem sieci i routerów Cisco. Wykorzystywany jest głównie do szkoleń i edukacji, a także w prostej symulacji małych sieci komputerowych. Program został wyprodukowany przez Cisco Systems i jest udostępniany na darmowej licencji dla uczestników szkoleń Cisco Academy. Głównym zadaniem Packet Tracer jest pomoc w nauce podstawowych zasad sieci i konfiguracji urządzeń sieciowych. Cisco Unified Communications Manager – (wcześniej Cisco CallManager) – jest to oprogramowanie zarządzające urządzeniami i połączeniami VoIP zintegrowane z systemem operacyjnym Cisco IOS, który instalowany jest w urządzeniach firmy Cisco Systems. GNS3 (ang. Graphical Network Simulator) - darmowy, graficzny symulator sieci, pozwalający kompleksowo tworzyć i testować sieci złożone z wirtualnego sprzętu Cisco, Juniper i wirtualnych maszyn.

  Skinny Client Control Protocol (SCCP) – protokół opracowany przez Selsius Corporation. Został sprecyzowany i jest własnością spółki handlowej Cisco Systems, jako urzadzenie do komunikowania się pomiędzy użytkownikiem Skinny a Cisco CallManager. Certyfikat CCENT (Cisco Certified Entry Network Technician) – obecnie pierwszy stopień certyfikacji przyznawany przez firmę Cisco. Został wprowadzony 29 czerwca 2007 roku. Wcześniej pierwszym stopniem był stopień CCNA.

  Certyfikat CCNA (ang. Cisco Certified Network Associate) – obecnie drugi stopień certyfikatu wydawany przez firmę Cisco. Certyfikat ten potwierdza specjalistyczną wiedzę techniczną oraz umiejętności praktyczne w zakresie instalacji, okablowania strukturalnego, konfiguracji i zarządzania średniej wielkości sieciami teleinformatycznymi/telekomunikacyjnymi. Jest ważny przez trzy lata. Dystans administracyjny – miara używana przez routery m. in. firmy Cisco, będąca liczbą naturalną z przedziału od 0 do 255, reprezentującą poziom zaufania (wiarygodności) w odniesieniu do źródła informacji o danej trasie.

  CCIE, skrót (j. ang.) dla Cisco Certified Internetworking Expert, jest najwyższą certyfikacją dostępną od firmy Cisco. Dostępna w sześciu specjalizacjach: "Routing and Switching", "Security", "Service Provider", "Voice", "Wireless" oraz "Storage Networking". Egzamin CCIE składa się z dwóch części tj. części teoretycznej składającej się z egzaminu w formie testu wielokrotnego wyboru Written Exam ( 100 pytań), który można zdawać w ośrodkach egzaminacyjnych VUE, oraz egzaminu praktycznego tzw. laboratorium, składającego się z szeregu praktycznych ćwiczeń, tworzących przekrój różnych testowanych technologii. Egzamin można zdawać tylko w kilku ośrodkach egzaminacyjnych firmy Cisco Systems. W Europie jedynym miejscem w którym aktualnie można przystąpić do egzaminu jest biuro Cisco Systems w Diegem w Belgii. Egzamin praktyczny trwa 8,5 godzin z przerwą na lunch. Kandydat na CCIE najczęściej otrzymuje swój wynik następnego dnia z ewentualną informacją o uzyskanym numerze certyfikatu CCIE. IOS (ang. Internetwork Operating System) - system operacyjny opracowany przez firmę Cisco. System ten pracuje na większości urządzeń produkowanych przez Cisco takich jak routery, przełączniki itp.

  Certyfikat CCNP (Cisco Certified Network Professional) – to trzeci stopień certyfikatu wydawanego przez Cisco. Potwierdza wiedzę i umiejętności w zakresie instalacji, konfiguracji i zarządzania średnimi sieciami komputerowymi (od 100 do 500 węzłów). Osoba przystępująca do egzaminu musi posiadać ważny certyfikat CCNA i zdać trzy testy. Aby dostać certyfikat CCNP należy zdać wybrane testy:

  CatOS to, obecnie przestarzały, system operacyjny wykorzystywany w przeszłości w niektórych produktach sieciowych firmy Cisco (niektóre przełączniki serii Catalyst z serii 1200, 4000, 4500 5000, 5500 6000, 6500). System ten przejęty został przez Cisco wraz z firmą Crescendo Communications Inc. w 1993, co dało początek przełącznikom serii Catalyst 5000, zarządzanym właśnie przez system CATOS. Obecnie dostępny jest na żądanie kupującego urządzenie, ze względów zgodności z wcześniejszymi rozwiązaniami (tzw tryb hybrid, w którym moduł zarządzający działa pod kontrolą CatOS, zaś moduł routujący pod kontrolą IOS, w odróżnieniu od trybu nativ, gdzie oba pracują pod kontrolą IOS.

  HDLC (ang. High-Level Data Link Control) jest protokołem warstwy łącza danych modelu OSI. Standard HDLC opisuje norma ISO, lecz szeroko stosuje się także implementację CISCO. HDLC jest stosowany w technologii WAN, obsługuje zarówno połączenia dwupunktowe, jak i wielopunktowe. Jest protokołem o orientacji bitowej. Jest przezroczysty informacyjnie. Freesco jest dystrybucją Linuksa stworzoną jako darmowa alternatywa dla drogich sprzętowych routerów Cisco (nazwa: freesco = free + cisco). Rozprowadzane jest na zasadach licencji GPL. W podstawowej wersji dystrybucja Linuksa Freesco mieści się na jednej dyskietce 1.44 MB i umożliwia uruchomienie routera w małej sieci komputerowej. Istnieje możliwość przeniesienia Freesco na dysk twardy i instalacji pakietów z dodatkowym oprogramowaniem.

  VTP (ang. VLAN Trunking Protocol) - protokół komunikacyjny działający w warstwie drugiej. Służący do zarządzania wieloma sieciami wirtualnymi na jednym, wspólnym łączu fizycznym. Jest to własnościowy protokół firmy Cisco. Inter-Switch Link (ISL) to protokół, który służy do przekazywania informacji o sieci VLANie pakietu przesyłanego przez łącze typu trunk. Jest on własnością firmy Cisco Systems.

  Dodano: 14.12.2010. 12:47  


  Najnowsze