• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 19. międzynarodowe warsztaty nt. personalizacji i rekomendacji w sieci i poza nią, Konstancja, Niemcy

  04.06.2012. 17:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 9 - 12 września 2012 r. w Konstancji, Niemcy, odbędą się 19. międzynarodowe warsztaty nt. personalizacji i rekomendacji w sieci i poza nią (19th Intl. Workshop on Personalisation and Recommendation on the Web and Beyond).

  Personalizacja stała się podstawową cechą w Internecie: wyszukiwarki dostarczają spersonalizowanych wyników wyszukiwania, detaliści rekomendują książki i inne produkty, a sieci społecznościowe sugerują przyjaciół i grupy. Spersonalizowane cechy i rekomendacje często obejmują pozycje, które zostały docenione przez podobnych użytkowników, na podstawie danych profilu użytkownika, aktualnej lokalizacji użytkownika lub cookies.

  To może przynosić korzyści użytkownikom Internetu, ale może stwarzać problemy. Poza pytaniami o ochronę prywatności, pojawia się taki kłopot, że systemy mogą wyciągać błędne wnioski o prowadzonych wyszukiwaniach, a nawet naprzykrzać się użytkownikom z nieodpowiednio spersonalizowanymi menu lub z rekomendacjami niechcianych produktów.

  Wydarzenie stworzy okazję do dyskusji nad najnowszymi personalizacjami i modelowaniem użytkowników w trakcie sesji plenarnych, forów i seminariów, jakie przewidziano w programie.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zasada 5-4-3 – stworzona przez standard ethernetowy IEEE 802.3. Określa ona limity dla sieci Ethernet: między dowolnymi dwoma komputerami (węzłami sieci) może być maksimum 5 segmentów sieci (fizycznych kabli, skrętka, lub koncentryk), 4 repeatery (hub, bridge) i jedynie 3 z 5 segmentów mogą być "obsadzone" stacjami końcowymi (czyli dwa segmenty mogą służyć jedynie do połączenia repeaterów). Całość tworzy tzw. domenę kolizyjną (p. kolizje w Ethernecie). Z zasady tej wynikają ograniczenia na fizyczną rozpiętość sieci Ethernet i rekomendacje odnośnie lokalizacji elementów aktywnych. Network Information Service (NIS) - pierwotnie Yellow Pages lub yp; protokół typu klient-serwer opracowany przez Sun Microsystems, służący do śledzenia użytkowników i nazw hostów w sieci. Pozwala na scentralizowane zarządzanie kontami użytkowników w sieci, udostępnianie zasobów tekstowych takich jak listy hostów adresów email i inne podobne. Konta zarejestrowane w domenie NIS mogą być uruchamiane z dowolnego komputera w sieci lokalnej. Aby było to możliwe uruchomiony musi być, co najmniej jeden serwer NIS. Login i hasło podane przez użytkownika podczas logowania są najpierw porównywane z zawartością lokalnego pliku /etc/passwd, następnie, (jeżeli na maszynie włączony jest klient NIS, oraz w etc/passwd znajduje się wpis +:::::, a w etc/groups - +:::) jest wysyłane zapytanie do serwera, i wprowadzone dane są porównywane z zawartością bazy danych serwera NIS. NIS jest ściśle powiązany z NFS (Network File System), co pozwala na importowanie katalogów domowych z serwera. Tym sposobem użytkownik w sieci może podając swoje login i hasło zalogować się na dowolnym stanowisku w sieci, przy czym zostaje zaimportowany jego katalog domowy. Może on w nim przechowywać wszystkie potrzebne materiały. Pozwala to na bezproblemowy i bezpośredni dostęp do zasobów bez znaczenia, z której maszyny się logujemy. Push-to-Talk over Cellular (PoC) to standard umożliwiający szybką komunikację w grupach w sieciach komórkowych. Od strony funkcjonalnej zasada działania jest podobna do radiotelefonu (pot. krótkofalówki). Usługa PoC umożliwia użytkownikom sieci komórkowych wysłanie wiadomości głosowej do jednego lub więcej użytkowników sieci komórkowej za pomocą jednego przycisku.

  Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji. Ochrona z kontrolą dostępu (ang. Controlled Access Protection) – według Trusted Computer System Evaluation Criteria poziom kryteriów oznaczony literą C2. Udostępnia prowadzenie dla każdego użytkownika indywidualnie dziennika zdarzeń, związanych z bezpieczeństwem oraz środki do określania zakresu rejestrowanych zdarzeń (podsystem Audit). Systemy tej klasy posiadają rejestrację zdarzeń i rozszerzoną identyfikację użytkowników. Podsystem Audit tworzy zapisy za bazie zdarzeń spowodowanych akcjami użytkownika, mający wpływ na bezpieczeństwo. Zakres tych zdarzeń może określić administrator systemu dla każdego użytkownika oddzielnie. Poziom C2 stawia też dodatkowe wymagania dotyczące szyfrowania haseł, które muszą być ukryte w systemie (niedostępne dla zwykłych użytkowników).

  Teleservices (pol. teleusługi) - podstawowe usługi oferowane przez sieć telekomunikacyjną, realizowane kompleksowo jako współpraca terminali i elementów sieci, oferujące użytkownikom możliwość wykonywania różnego rodzaju połączeń (usługa taka jest traktowana jako dostarczenie funkcjonalności wspomagających różne kwestie, takie jak naliczanie opłaty, kodowanie i dekodowanie informacji czy odpowiednie zestawienia połączenia do użytkownika końcowego). Każdy rodzaj sieci ma zdefiniowany własny zbiór tego typu usług. Gemius S.A. – internetowa agencja badawcza działająca na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Firma oferuje badania dotyczące zachowania internautów na witrynach internetowych, profilu społeczno-demograficznego użytkowników sieci, skuteczności kampanii reklamowych prowadzonych w Internecie.

  Marionnet - wirtualne laboratorium sieci; umożliwia użytkownikom konfigurowanie i uruchamianie złożonych sieci komputerowych bez potrzeby fizycznego podłączania okablowania. Okruszki chleba, nawigacja okruszkowa lub ślad z okruszków (ang. breadcrumb) – technika nawigacji używana w interfejsach użytkownika. Jej celem jest umożliwienie użytkownikom śledzenia ich aktualnej lokalizacji w programach lub dokumentach. Termin ten wywodzi się od oznaczania przebytej drogi przy pomocy okruszków, pozostawianych przez Jasia i Małgosię, bohaterów popularnej baśni dla dzieci.

  Facebook – serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W październiku 2012 liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów, których obecnie jest 265 miliardów. Średni wiek użytkownika serwisu to 22 lata. Dane zgromadzone na Facebooku to ponad 180 petabajtów, co 24 godziny przybywa ponad 0,5 petabajta.

  Topologia sieci komputerowej – model układu połączeń różnych elementów (linki, węzły itd.) sieci komputerowej. Określenie topologia sieci może odnosić się do konstrukcji fizycznej albo logicznej sieci.

  Personalizacja – dostosowanie programu (jego ustawień, sposobu zachowania lub wyglądu) do indywidualnych potrzeb użytkownika. Personalizacja może także dotyczyć strony internetowej, kiedy jej zawartość lub sposób jej wyświetlania zależy od korzystającego użytkownika. Freenet – zdecentralizowana anonimowa sieć dystrybucji informacji, tworzona w taki sposób, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Wykorzystuje łącza i dyski jej użytkowników, analogicznie do sieci Torrent. Jej implementacja jest napisana w oparciu o zasadę Open Source (kod źródłowy jest dostępny dla wszystkich użytkowników). Projekt jest rozwijany od 2000 roku.

  Atom międzywęzłowy - atom zajmujący pozycję poza węzłami sieci krystalicznej. Jest rodzajem defektu punktowego w sieci krystalicznej. Atomem międzywęzłowym może być zarówno rodzimy atom, jaki i atom domieszki. Terenowe Sieci Elektroenergetyczne (TSE) - określane też jako Rejonowe Sieci Elektroenergetyczne (RSE) są to sieci rozdzielcze zasilające wsi, małe miasta oraz niewielkie zakłady przemysłowe znajdujące się poza terenami miejskimi. W skład TSE wchodzą: sieci 110 kV, sieci SN i sieci niskiego napięcia. Sieci nn oraz SN zasilające wyłącznie wsie nazywa się często wiejskimi sieciami elektroenergetycznymi WSE.

  Dodano: 04.06.2012. 17:17  


  Najnowsze