• Encyklopedia
  • 27 osób pojedzie na Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu

11.08.2010. 02:19
    opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

27 osób liczyć będzie polska reprezentacja na XXIV Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu. Mistrzostwa rozpoczną się 25 sierpnia i trwać będą jak zawsze dwa dni. Wezmą w nich udział reprezentacje 10 krajów.

Faworytami - jak informuje doc. dr inż. Janusz Górniak z Politechniki Wrocławskiej, opiekun polskiej ekipy - są zawodnicy z Francji, Belgii, Szwajcarii, Włoch i Polski. W polskiej grupie mamy w tym roku reprezentantów z wszystkich kategorii, tj. m.in. uczniów klas trzecich, czwartych, piątych i szóstych oraz gimnazjalistów i licealistów. Są wśród nich m.in. uczestnicy i laureaci różnych olimpiad oraz turniejów krajowych i zagranicznych.

Zawodnicy będą jak zwykle rozwiązywać dwie serie zadań po 18 zadań w każdej. O miejscu na liście (zdobywcy trzech pierwszych zwykle określani są u nas medalistami złotymi, srebrnymi i brązowymi ) decyduje suma zdobytych punktów.

Paryskie mistrzostwa odbywają się od roku 1987. Początkowo były mistrzostwami krajowymi, z czasem dołączały się do nich inne kraje, w tym Polska. W ciągu ostatnich kilku lat wyraźnie rośnie liczba Polaków zajmujących w poszczególnych kategoriach najwyżej punktowane miejsca. Trzy lata temu nasi zawodnicy zdobyli 10 medali, w tym cztery złote, rok później osiem, w tym dwa złote. W ubiegłym roku było to już 11 medali, w tym cztery złote. Jak mówi dr Górniak - teraz też mamy nadzieję wypaść nie gorzej.WP

PAP - Nauka w Polsce

tot

Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
    Mistrzostwa świata juniorów w judo − zawody organizowane co dwa lata pod egidą Międzynarodowej Federacji Judo (IJF). Startują w nich zawodnicy w wieku juniorskim (poniżej 20 lat). Mistrzostwa odbywają się od 1974 roku. Mistrzostwa Świata Kadetek zostały rozegrane w dniach 12 sierpnia - 21 sierpnia 2011 w tureckiej Ankarze. W pierwszej rundzie 16 zespołów zostało podzielonych na cztery grupy. Dwie pierwsze reprezentacje z każdej z grup awansowały do drugiej rundy i walczyły o miejsca 1-8 w grupach E i F, drużyny z miejsc trzecich i czwartych utworzyły grupy G i H i rywalizowały o miejsca 9-16. 14. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbyły się w dniach 24-25 lutego 1906 roku w należących do Imperium Rosyjskiego Helsinkach. Zawodnicy startowali na naturalnym lodowisku na zatoce Pohjoissatama już po raz drugi (wcześniej w 1902). W zawodach wzięli udział tylko mężczyźni. Zawodnicy startowali na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 5000 m, 10000 m. Mistrzem zostawał zawodnik, który wygrywał trzy z czterech dystansów. Ponieważ ta sztuka nie udała się żadnemu łyżwiarzowi, więc zwycięzcy nie wyłoniono. Srebrnych i brązowych medali nie przyznawano. Miejsca zawodników są nieoficjalne.

8. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbyły się w dniach 24-25 lutego 1900 roku w Oslo. Zawodnicy startowali na naturalnym lodowisku na Frognerkilen. W zawodach wzięli udział tylko mężczyźni. Zawodnicy startowali na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 5000 m, 10000 m. Mistrzem zostawał zawodnik, który wygrywał trzy z czterech dystansów. Tytuł mistrzowski wywalczył Norweg Edvard Engelsaas. Srebrnych i brązowych medali nie przyznawano. Miejsca pozostałych zawodników są nieoficjalne. Mistrzostwa świata juniorów w badmintonie impreza organizowana co dwa lata (od 2007 roku co roku) pod egidą Światowej Federacji Badmintonowej (BWF). W zawodach startują zawodnicy w wieku juniorskim (do lat 19). Mistrzostwa odbywają się od 1992 roku.

Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2005 – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 21 marca - 26 marca 2005 r. w fińskim Rovaniemi. Podczas mistrzostw zawodnicy rywalizowali w 13 konkurencjach, w trzech dyscyplinach klasycznych: skokach narciarskich, kombinacji norweskiej oraz w biegach narciarskich. W tabeli medalowej zwyciężyła reprezentacja Norwegii, której zawodnicy zdobyli 8 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe medale. W sumie reprezentanci Norwegii zdobyli 14 medali - najwięcej spośród wszystkich ekip. 7. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbyły się w dniach 4-5 lutego 1899 roku w Berlinie. Zawodnicy startowali na naturalnym lodowisku West-Eisbahn. W zawodach wzięli udział tylko mężczyźni. Zawodnicy startowali na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 5000 m, 10000 m. Mistrzem zostawał zawodnik, który wygrywał trzy z czterech dystansów. Drugi tytuł mistrzowski wywalczył Norweg Peder Østlund. Srebrnych i brązowych medali nie przyznawano. Miejsca pozostałych zawodników są nieoficjalne.

12. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbyły się w dniach 6-7 lutego 1904 roku w Oslo w Norwegii. Zawodnicy startowali na naturalnym lodowisku na Gamle Frogner stadion. W zawodach wzięli udział tylko mężczyźni. Zawodnicy startowali na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 5000 m, 10000 m. Mistrzem zostawał zawodnik, który wygrywał trzy z czterech dystansów. Wszystkie cztery biegi wygrał Peter Sinnerud, ale po mistrzostwach został zdyskwalifikowany za złamanie regulaminu (był profesjonalistą, a w zawodach mogli startować tylko amatorzy). Tytuł mistrzowski przyznano Sigurdowi Mathisenowi. Srebrnych i brązowych medali nie przyznawano. Miejsca pozostałych zawodników są nieoficjalne. Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2006 – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 31 stycznia - 5 lutego 2006 r. w słoweńskim Kranju. Podczas mistrzostw zawodnicy rywalizowali w 20 konkurencjach, w trzech dyscyplinach klasycznych: skokach narciarskich, kombinacji norweskiej oraz w biegach narciarskich. W tabeli medalowej zwyciężyła reprezentacja Norwegii, której zawodnicy zdobyli 7 złotych i 1 srebrny i 2 brązowe medale. Najwięcej medali zdobyli reprezentanci Rosji, którzy wywalczyli 1 złoty, 8 srebrnych i 5 brązowych medali (w sumie 14).

9. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbyły się w dniach 9-10 lutego 1901 roku w Sztokholmie. Zawodnicy startowali na naturalnym lodowisku na zatoce Djurgårdsbrunnsviken. W zawodach wzięli udział tylko mężczyźni. Zawodnicy startowali na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 5000 m, 10000 m. Mistrzem zostawał zawodnik, który wygrywał trzy z czterech dystansów. Tytuł mistrzowski wywalczył reprezentujący Rosję Franz Wathén. Srebrnych i brązowych medali nie przyznawano. Miejsca pozostałych zawodników są nieoficjalne.

10. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbyły się w dniach 22-23 lutego 1902 roku w należących do Imperium Rosyjskiego Helsinkach. Zawodnicy startowali na naturalnym lodowisku na zatoce Pohjoissatama. W zawodach wzięli udział tylko mężczyźni. Zawodnicy startowali na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 5000 m, 10000 m. Mistrzem zostawał zawodnik, który wygrywał trzy z czterech dystansów. Ponieważ ta sztuka nie udała się żadnemu łyżwiarzowi, więc zwycięzcy nie wyłoniono. Srebrnych i brązowych medali nie przyznawano. Miejsca zawodników są nieoficjalne.

Mistrzostwa Świata Juniorów zostały rozegrane w dniach 1 sierpnia - 10 sierpnia 2011 w dwóch brazylijskich miejscowościach – Rio de Janeiro i Niterói. W pierwszej rundzie 16 zespołów zostało podzielonych na cztery grupy. Dwie pierwsze reprezentacje z każdej z grup awansowały do drugiej rundy i walczyły o miejsca 1-8 w grupach E i F, drużyny z miejsc trzecich i czwartych utworzyły grupy G i H i rywalizowały o miejsca 9-16. Mistrzostwa świata w hokeju na lodzie na siedząco mężczyzn impreza rozgrywana co cztery lata oraz w latach przedolimpijskich (zasada kwalifikacji do igrzysk paraolimpijskich). W zawodach biorą udział najlepsze drużyny świata w których występują zawodnicy poruszający się na sledgach - rodzaj wózków inwalidzkich przeznaczony do gry w hokeja na siedząco. Mistrzostwa odbywają się od 1996 roku.

13. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbyły się w dniach 21-22 stycznia 1905 roku w holenderskim mieście Groningen. Zawodnicy startowali na naturalnym lodowisku na Natuurijsbaan YVG in Stadspark. W zawodach wzięli udział tylko mężczyźni. Zawodnicy startowali na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 5000 m, 10000 m. Mistrzem zostawał zawodnik, który wygrywał trzy z czterech dystansów. Tytuł wywalczył Holender Coen de Koning. Srebrnych i brązowych medali nie przyznawano. Miejsca pozostałych zawodników są nieoficjalne. Mistrzostwa świata kadetów w judo impreza organizowana co dwa lata pod egidą Światowej Federacji Judo (IJF). W zawodach startują zawodnicy w wieku juniorskim (do lat 15). Mistrzostwa odbywają się od 2009 roku.

Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2001 – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 3 stycznia - 4 lutego 2001 r. w PolsceKarpaczu (skoki na obiekcie Orlinek) i Szklarskiej Porębie (biegi w Jakuszycach). Były to pierwsze mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym zorganizowane w Polsce. Podczas mistrzostw zawodnicy rywalizowali w 11 konkurencjach, w trzech dyscyplinach klasycznych: skokach narciarskich, kombinacji norweskiej oraz w biegach narciarskich. W tabeli medalowej zwyciężyła reprezentacja Finlandii, której zawodnicy zdobyli też najwięcej medali: 5 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe medale. 11. mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju odbyły się w dniach 20-21 marca 1903 roku w stolicy Imperium Rosyjskiego - Petersburgu. Zawodnicy startowali na naturalnym lodowisku. W zawodach wzięli udział tylko mężczyźni. Zawodnicy startowali na czterech dystansach: 500 m, 1500 m, 5000 m, 10000 m. Mistrzem zostawał zawodnik, który wygrywał trzy z czterech dystansów. Ponieważ ta sztuka nie udała się żadnemu łyżwiarzowi, więc zwycięzcy nie wyłoniono. Srebrnych i brązowych medali nie przyznawano. Miejsca zawodników są nieoficjalne.

Dodano: 11.08.2010. 02:19