• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 300 rektorów i prorektorów szkół muzycznych przyjedzie do Warszawy

  02.11.2010. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad 300 przedstawicieli władz uczelni i szkół muzycznych z różnych krajów, głównie rektorów i prorektorów, będzie gościć w Warszawie w dniach 4-6 listopada na Międzynarodowym Kongresie Europejskich Konserwatoriów Muzycznych AEC. Obrady będą się odbywały w gmachu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

  "Ten kongres jest wydarzeniem prestiżowym. To dla nas zaszczyt, że możemy być gospodarzami" - podkreśliła na piątkowej konferencji prasowej pro­rek­tor uczelni ds. stu­denc­kich i kon­tak­tów zagra­nicz­nych prof. Jagna Dan­kow­ska.

  Kanclerz uczelni, mgr Marek Bykowski, zapowiedział, że wśród gości znajdą się m.in. przedstawiciele władz Akademii Muzycznej im. Jeana Sibeliusa w Helsinkach, Konserwatorium Paryskiego, Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu i Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta w Budapeszcie.

  AEC (Association Europeenne des Conservatoires, Academies de Musique et Musikhochschulen), które wybrało Warszawę na gospodarza kongresu, to Stowarzyszenie Europejskich Konserwatoriów Muzycznych, zrzeszające prawie 300 wyższych muzycznych akademickich instytucji edukacyjnych z ponad 50 krajów. Jednym z jego celów jest organizowanie międzynarodowych spotkań poświęconych kształceniu artystycznemu. Taka też będzie tematyka kongresu w Warszawie.

  W związku z Rokiem Chopinowskim, warszawska uczelnia przygotowała na czas obrad specjalny chopinowski program artystyczny i turystyczny skierowany do gości. Celem będzie popularyzacja osoby i twórczości najwybitniejszego polskiego kompozytora.

  Kongres otworzy wykonanie Fanfary Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina - kompozycji Miłosza Bembinowa na instrumenty dęte i perkusję. W ciągu trzech dni obrad goście wysłuchają m.in. utworów Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i Henryka Wieniawskiego.

  Pierwszy dzień, 4 listopada, zostanie zakończony uroczystym koncertem w Filharmonii Narodowej, w wykonaniu profesorów warszawskiej uczelni. Wystąpi m.in. pianista Jerzy Sterczyński. Wśród utworów Chopina, które usłyszy publiczność znajdą się Etiuda cis-moll op.25 nr 7 i Polonez As-dur op.53.

  Drugiego dnia podczas plenarnej sesji zaprezentowany zostanie wykład prof. Marii Szraiber na temat tradycji chopinowskiej w działalności dydaktycznej uczelni.

  Licznym sesjom poświęconym dyskusji, wykładom i prezentacjom towarzyszyć będą m.in.: wystawa prezentująca unikalne zbiory wydawnictw chopinowskich biblioteki uniwersytetu oraz - w przerwach - występy muzyczne studentów.

  Gospodarze zadbają także o atrakcje gastronomiczne z akcentami chopinowskimi. Podczas posiłków uczestnikom kongresu podawane będą potrawy "a la Chopin", przygotowane według historycznych przepisów, przy współpracy warszawskich restauratorów. W czasie przerw na kawę goście będą mogli spróbować przygotowany przez cukierników, według ponad stuletniej receptury, mazurek Chopina.

  Po zakończeniu kongresu, 7 listopada, osoby zainteresowane będą mogły wybrać się na wycieczkę po Warszawie "Śladami Fryderyka Chopina".

  PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros


  hes/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ewa Wycichowska (ur. w 1949 w Poznaniu) – choreograf, pedagog, tancerka, profesor sztuk muzycznych, kierownik Zakładu Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Izabela Targońska (z domu Kuraś) – profesor sztuk muzycznych, kompozytorka i teoretyk muzyki, autorka wielu podręczników akademickich dla studentów kompozycji, dyrygentury, reżyserii dźwięku oraz twórca kilkudziesięciu kompozycji muzycznych na zespoły solowe, kameralne i symfoniczne (1970–2010). Pracuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Kabaret Macież — polska grupa kabaretowa powstała w 2005. Tworzą ją absolwenci warszawskiej Akademii Teatralnej oraz jeden absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

  Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie – centralny ośrodek chopinowski o zasięgu i znaczeniu międzynarodowym, kontynuator działalności sekcji im. Chopina działającej od 1899 r. przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Siedziba towarzystwa znajduje się w Warszawie, w Centrum Chopinowskim przy ul. Tamka 43, a pierwsza powojenna siedziba znalazła się w Zamku Ostrogskich przy ul. Okólnik 1, gdzie do dziś działa Muzeum Fryderyka Chopina, teraz zarządzane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Jerzy Jurek (ur. 1945 w Ludwinowie, zm. 14 września 2011) – polski akordeonista, wykładowca akademicki, profesor zwyczajny Międzyuczelnianej Katedry Akordeonistyki Wydziału Instrumentalnego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz dziekan Wydziału Instrumentalnego na tejże uczelni, a także profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Juror krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych.

  Ryszard Roman Zimak (ur. 11 lutego 1947 w Gdańsku) – polski dyrygent i pedagog, profesor sztuk muzycznych, rektor Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.

  Paweł Strzelecki (ur. 27 listopada 1975 w Zielonej Górze) − kompozytor, teoretyk muzyki i muzykolog. Od 2003 roku wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Dariusz Przybylski (ur. 28 lipca 1984 w Koninie) – polski organista i kompozytor. Od 2008 wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a w 2012 wybrany na prodziekana Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki na czteroletnią kadencję.

  Bartosz Kowalski-Banasewicz (ur. 7 marca 1977 r. w Warszawie) – polski kompozytor, aranżer, instrumentalista i pedagog (adiunkt); absolwent Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w klasie kompozycji prof. Mariana Borkowskiego oraz Podyplomowych Studiów Muzyki Filmowej, Komputerowej i Audiowizualnej w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem m.in Krzysztofa Knittla, Krzesimira Dębskiego, Zygmunta Koniecznego i Macieja Zielińskiego. Obecnie pracuje jako adiunkt Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie jako pedagog występuje pod pełnym nazwiskiem ad. dr Bartosz Kowalski-Banasewicz, zaś jako kompozytor - Bartosz Kowalski).

  Dodano: 02.11.2010. 00:33  


  Najnowsze