• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 32. warsztaty ESA nt. anten do zastosowań kosmicznych, Noordwijk, Holandia

  23.07.2010. 17:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 5-8 października 2010 r. w Noordwijk, Holandia, odbędą się 32. warsztaty ESA nt. anten do zastosowań kosmicznych.

  Warsztaty zaplanowano jako otwarte forum poświęcone problematyce anten kosmicznych (satelitarnych oraz segmentowi użytkowników naziemnych) w celu promowania wymiany pomysłów między naukowcami i projektantami zajmującymi się systemami elektrycznymi i termomechanicznymi.

  Główne cele warsztatów to:
  - prezentacja najnowocześniejszych technologii i analiza technologii innowacyjnych oraz architektur anten satelitarnych i dla użytkowników pod kątem aspektów elektrycznych, mechanicznych i termicznych;
  - omówienie potrzeb przyszłych misji teledetekcyjnych, naukowych, telekomunikacyjnych i nawigacyjnych oraz identyfikacja nowych trendów i wymaganych postępów.

  Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję podzielić się swoją wiedzą techniczną i doświadczeniem w ramach formalnych prezentacji w formie wystąpień ustnych i plakatów.

  Zaplanowano również wizytę w obiektach testowych Europejskiego Centrum Technologii Kosmicznej i Badań.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  New Millennium Program – program misji kosmicznych NASA, którego zadaniem było przetestowanie nowych technologii na potrzeby przyszłych misji. NASA anulowała program w 2008 r., przeznaczając otrzymane w ramach budżetu na rok fiskalny 2009 środki finansowe na inne cele. Statki kosmiczne i eksperymenty programu New Millenium początkowo nosiły nazwę „Deep Space” (dla misji planetarnych) i „Earth Observing” (misje na orbicie Ziemi). W 2000, wraz ze zmianami w samym programie, Deep Space otrzymały nazwę „Space Technology”. WINDS (Wideband InterNetworking engineering test and Demonstration Satellite, znany również jako Kizuna) – japoński satelita telekomunikacyjny, wyniesiony na orbitę okołoziemską 23 lutego 2008 za pomocą rakiety nośnej H-IIA z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima. Jego zadaniem będzie umożliwienie superszybkiego dostępu do Internetu dla japońskich użytkowników prywatnych i biznesowych, za pomocą sygnałów pasma Ka. Ma również pomóc w rozwoju przyszłościowych technologii komunikacyjnych. Jest częścią japońskiego programu i-Space, kierowanego przez JAXA i NICT. Lista załogowych lotów kosmicznych według programów: Chronologiczny wykaz załogowych lotów kosmicznych oraz składy załóg i daty misji znajdują się na liście załogowych lotów kosmicznych.

  Centrum fazowe anten GPS - Pomiary GPS odnoszą się do centrów fazowych anten. Centrum mechaniczne (geometryczne) anteny znane jest z dokładnością submilimetrową. Centrum fazowe nie pokrywa się z centrum mechanicznym o wielkość od kilku mm do kilku cm. To przesunięcie może być wyznaczone i usunięte podczas opracowywania pomiarów. Większej staranności wymaga badanie stabilności centrum fazowego anteny. Niestabilność ta wynosi od kilku mm dla anten nowszych typów do kilku cm dla anten o niezbyt dobrych parametrach. Centrum fazowe jest to punkt będący źródłem promieniowania (skupia się w nim promieniowanie). Jeśli źródło promieniowania jest idealnie punktem, linie równych faz tworzą sferyczne warstwy o środku w danym punkcie. Badanie położenia centrum fazowego można wykonać "metodą stycznej kuli", polegającą na wyznaczeniu położenia środka krzywizny linii fazowych. Wszystkie niepunktowe źródła promieniowania wywołują niekuliste warstwy linii równych faz. Wówczas każdy odcinek łuku linii równych faz posiada swój środek krzywizny. Antena zatem nie posiada stałego środka fazowego, gdyż zależy on od kierunku podania sygnału. Centrum fazowe jest różne dla częstotliwości L1 i L2. Weneda Dobaczewska z domu Rudzińska (ur. 1 września 1926 w Wilnie, zm. 22 czerwca 2007) – pionierka geodezji satelitarnej w Polsce, była Przewodnicząca Komisji Geodezji Satelitarnej KBKiS PAN, oraz wieloletni kierownik Zakładu Geodezji Planetarnej Instytutu Geofizyki, a następnie Centrum Badań Kosmicznych PAN. Członek i Sekretarz Naukowy, Komitetu Geodezji PAN oraz Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.

  Andrzej Fellner – polski nawigator klasy mistrzowskiej, konsultant ds. technologii satelitarnych, pułkownik rezerwy. Profesor nadzwyczajny Politechniki Śląskiej, dyrektor Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej. Twórca polskiej szkoły nawigacji powietrznej oraz pierwszego w Polsce Centrum Nawigacji Powietrznej i Technik Satelitarnych w ramach innowacyjnego inkubatora akademickiego. Autor pierwszej w Polsce rozprawy habilitacyjnej poświęconej nawigacji powietrznej. Encyclopedia Astronautica - internetowa encyklopedia astronautyki. Rekomendowane przez NASA, Encyklopedię Britannica, gazety, sieci telewizyjne oraz historyków. Stanowi obszerne, dobrze udokumentowane źródło wiedzy na temat historii i technologii lotów kosmicznych. Zawiera obszerny katalog pojazdów, astronautów, rakiet i misji kosmicznych.

  Instytut Technik Innowacyjnych EMAG jest instytutem badawczym zajmującym się kompleksowym opracowywaniem a także wdrażaniem nowoczesnych urządzeń, systemów oraz technologii. Realizator prac naukowych, badawczo-rozwojowych, konstrukcyjnych i ekspertyz w zakresie elektrotechniki, automatyki przemysłowej, telekomunikacji, systemów monitorowania i urządzeń bezpieczeństwa, systemów sterowania procesami, informatyki technicznej, sieciowych systemów informacyjnych, racjonalnego użytkowania paliw i energii oraz ochrony środowiska. Ofertę EMAG-u uzupełniają: badania specjalistyczne, atestacyjne i certyfikacyjne przeprowadzane w Centrum Badań i Certyfikacji (m.in. w unikatowej Pracowni Badań Kompatybilności Elektromagnetycznej) posiadającym akredytacje PCA, małoseryjna produkcja aparatury i urządzeń oraz usługi serwisowe. EMAG posiada własny ośrodek szkolenia oraz wydaje własne czasopismo naukowo-techniczne "Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa", poradniki, instrukcje i monografie. EMAG to lider wielu segmentów rynku - m.in. w zakresie aparatury i systemów bezpieczeństwa i monitorowania zagrożeń naturalnych, systemów automatyki kontroli parametrów jakościowych węgla. Misją i głównym celem Instytutu EMAG jest opracowywanie nowych innowacyjnych rozwiązań oraz doskonalenie istniejących urządzeń, technologii i systemów przyczyniających się do poprawy efektywności procesów produkcyjnych, wzrostu bezpieczeństwa pracy i jakości życia. Siedziba Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG mieści się w Katowicach. Noordwijk – gmina miejska w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa; ludność: 24 658 (2003). Prawa miejskie od 1398 r.

  Kosmodrom, port kosmiczny, centrum lotów kosmicznych (kosmo- + gr. drómos tor biegowy) - ośrodek przeznaczony do przeprowadzania startów statków kosmicznych oraz startów i lądowań promów kosmicznych. Zadania kosmodromu obejmują także montaż, przygotowanie do lotu oraz nadzór nad jego przebiegiem, choć centrum sterowania lotem może znajdować się w innym miejscu.

  Alcatel 4400 - system komunikacji głosowej nowej generacji oparty na technologii "Crystal" firmy Alcatel. System ten powstał aby sprostać oczekiwaniom średnich i dużych przedsiębiorstw zatrudniających od 50 do 32000 użytkowników. Jest on przeznaczony do obsługi poszczególnych abonentów w grupie oraz do zastosowań indywidualnych.

  CanalDigitaal - holenderska platforma cyfrowej telewizji satelitarnej. Nadaje przy użyciu satelitów Astra 19,2° na wschód oraz satelity Astra 3B 23,5° na wschód. Oferuje także dostęp do Internetu. Początkowo klientami byli głównie obywatele Niderlandów, którzy nie mieli dostępu do telewizji kablowej, ale z czasem jej kanały stały się dostępne także w sieciach kablowych, gdyż w wielu miastach istnieje zakaz umieszczania anten satelitarnych na domach. CanalDigitaal jest własnością luksemburskiej firmy M7 Group SA, która jest właścicielem belgijskiej TV Vlaanderen Digitaal i Telesat, austriackiej AustriaSat, słowackiej Skylink i czeskiej CS Link. Ball Aerospace & Technologies Corp. (potocznie Ball Aerospace) – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się wytwarzaniem produktów wysoko zaawansowanych technologii. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją cywilnych i wojskowych statków kosmicznych oraz komponentów i przyrządów na potrzeby naukowe i przemysłu zbrojeniowego. Produkty firmy mają zastosowanie w celach naukowych, komercyjnych i wojskowych. Siedziba przedsiębiorstwa oraz główne zakłady znajdują się w Boulder, ponadto firma posiada oddziały w Broomfield i Westminster w stanie Kolorado.

  Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK - toruński ośrodek badawczy, którego celem ma być badanie i rozwój nowoczesnych technologii. W zamyśle jego pomysłodawców ma się on przyczyniać do szybszego i sprawniejszego wdrażania innowacyjnych rozwiązań w regionie oraz do rozwijania konkurencyjności przedsiębiorstw i gospodarki lokalnej, jak również ma być on łącznikiem świata nauki ze światem biznesu. Do końca 2012 roku ośrodek będzie wyposażany w specjalistyczną aparaturę. Centrum ma zacząć funkcjonować w 2013 roku. Maria Montessori (ur. 31 sierpnia 1870 w Chiaravalle, zm. 6 maja 1952 w Noordwijk aan Zee w Holandii) – włoska lekarka, twórczyni systemu wychowania dzieci zw. metodą Montessori.

  "Media Student" to inicjatywa powstała w 2004 roku, mająca na celu zintegrowanie środowiska polskich mediów studenckich. Zamierzeniem projektu jest stworzenie warunków i zasad współpracy młodych dziennikarzy oraz doskonalenie umiejętności. Jest to realizowane poprzez organizowanie corocznych konferencji oraz warsztatów, podczas których uczestnicy mają możliwość dyskusji na interesujące ich tematy oraz spotykają się i uczą od znanych i cenionych profesjonalistów. Do tej pory zawsze odbywały się zimowe Warsztaty Prasowe Media Student oraz wiosenna Ogólnopolska Konferencja Media Student, która jest większym wydarzeniem i uczestniczą w niej również stacje radiowe. Wszystkie edycje Media Studenta to imprezy darmowe, odbywające się dzięki sponsorom i dofinansowaniu uczelni warszawskich. Deep Space Network (DSN) – nadawczo-odbiorcza globalna sieć dużych anten zarządzana przez Jet Propulsion Laboratory. Anteny te pozwalają na nawiązanie łączności pomiędzy Ziemią a flotą bezzałogowych sond kosmicznych eksplorujących Układ Słoneczny. Służą one także do radioastronomii. Jest to sieć przekaźników zlokalizowanych na terenie Hiszpanii, Kalifornii oraz Australii. Rozmieszczenie urządzeń właśnie w tych miejscach umożliwia niezakłóconą ruchem Ziemi komunikację z kosmicznymi pojazdami. DSN dzięki temu jest uznawana za najbardziej czuły system telekomunikacyjny na naszej planecie.

  Izraelska Agencja Lotów Kosmicznych (hebr. סוכנות החלל הישראלית) – agencja rządowa Izraela, zajmująca się koordynacją wszystkich izraelskich programów naukowych badań kosmicznych i celów handlowych. Agencja została założona w 1983. Szefem agencji jest profesor Itzhak Ben Israel.

  Dodano: 23.07.2010. 17:12  


  Najnowsze