• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 53. międzynarodowy kongres neuropsychiatryczny w Puli, Pula, Chorwacja

  25.04.2013. 15:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 19-22 czerwca 2013 r. w Puli, Chorwacja, odbędzie się 53. międzynarodowy kongres neuropsychiatryczny w Puli (53rd International Neuropsychiatric Pula Congress).

  Neurologia i psychiatria wyłoniły się w drugiej połowie XX w. jako niezależne dyscypliny naukowe i medyczne z ogromną liczbą subspecjalności o specyficznych metodologiach i technikach. Umożliwiło to rewolucyjne zmiany w wiedzy na temat wielu chorób i zaburzeń neurologicznych i stworzyło nowe możliwości diagnostyczne, terapeutyczne i profilaktyczne. To samo można powiedzieć na temat psychiatrii, zważywszy na nowe możliwości terapeutyczne oferowane przez psychofarmakologię.

  Konferencja położy nacisk na aktualne zagadnienia powiązane z neurologią i psychiatrią. Posłuży za otwarte forum do dyskusji nad tematami z dziedziny neurologii i psychiatrii, a także stworzy możliwość wymiany doświadczeń szerszej grupie naukowców i profesjonalistów z Europy Środkowej, Południowej i Wschodniej.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Mateusz Siemionkin (ur. 8 grudnia 1883 w Nowoczerkasku, zm. 22 listopada 1959 w Lublińcu) – polski lekarz psychiatra i neurolog, ordynator Szpitala Psychiatrycznego w Lublińcu, autor kilkunastu prac naukowych, jeden z pionierów psychiatrii humanistycznej w Polsce. Neuropsychiatria - dziedzina medycyny, stanowiąca wspólną część psychiatrii i neurologii. W ramach neuropsychiatrii, zaburzenia funkcji psychicznych i nieprawidłowości zachowań odnoszone są do struktur i czynności ośrodkowego układu nerwowego. Instytut Psychiatrii i Neurologii – ośrodek naukowo-badawczy i kliniczny z siedzibą w Warszawie, zajmujący się prowadzeniem badań własnych w zakresie psychiatrii i neurologii oraz koordynowaniem ich w skali kraju, udzielaniem konsultacji organom państwowym w zakresie tych dziedzin oraz działalnością diagnostyczną i leczniczą. Prowadzi też działalność wydawniczą, szkolenia i studium doktoranckie. W skład instytutu wchodzą 23 kliniki i zakłady naukowe. Został utworzony w 1951 roku rozporządzeniem Rady Ministrów jako Instytut Psychoneurologiczny. Obecną nazwę uzyskał w roku 1984.

  Tramwaje w Puli − zlikwidowany system komunikacji tramwajowej w chorwackim mieście Pula, działający w latach 1904–1934. Geriatria – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami wieku podeszłego. Historycznie wywodzi się z interny, jako „królowej nauk medycznych”, ale aktualnie obejmuje również inne zagadnienia związane ze schorzeniami wieku podeszłego, czerpiąc z m.in. z medycyny rodzinnej, neurologii czy psychiatrii. Geriatrii nie należy mylić z gerontologią, która jest nauką o procesach starzenia się.

  Psychiatria kulturowa (dawniej również psychiatria antropologiczna, psychiatria egzotyczna) – dział psychiatrii społecznej badający zależności zaburzeń psychicznych od kultury i warunków środowiska; zawiera takie specjalności jak psychiatria transkulturowa, psychiatria porównawcza i etnopsychiatria. Zalążek tej dziedziny psychiatrii tkwi w relacjach średniowiecznych podróżników i misjonarzy, a jej największy rozkwit trwał od lat 60. do 80. XX wieku. Rudolf Rosner (ur. 1895 w Zagrzebiu, zm. 1941 w Jasenovacu) – chorwacki lekarz neurolog, psychiatra i psychoanalityk. Zajmował się symptomatologią chorób neurologicznych. Niezależnie od Władysława Sterlinga opisał w 1935 roku objaw znany dziś jako objaw Sterlinga, rzadziej Sterliga-Rosnera.

  Pula (chorwacki: Željeznički kolodvor u Puli) – stacja kolejowa w Puli, w Istarskiej županiji, w Chorwacji. Wybudowana w 1876 roku. Budynek dworca znajduje się u podnóża Monte Ghiro na brzegu Zatoki. Dworzec łączy funkcje pasażerskie i towarowe. W ostatnich latach ruch na stacji zmniejszył się ze względu na odcięte Istrii od reszty sieci kolejowej Chorwacji, które miały miejsce po uzyskaniu niepodległości Chorwacji i Słowenii. Port lotniczy Pula (IATA: PUY, ICAO: LDPL) – międzynarodowy port lotniczy położony 6 km na wschód od centrum Puli, na półwyspie Istria, w Chorwacji. W 2007 obsłużył ponad 377 tys. pasażerów.

  Alfred Fuchs (ur. 2 sierpnia 1870 w Karolinental, zm. 5 października 1927 w Wiedniu) – austriacki lekarz neurolog i psychiatra, profesor nadzwyczajny psychiatrii i neurologii na Uniwersytecie Wiedeńskim.

  Matea Ikić (ur. 25 maja 1989 roku w Puli) – chorwacka siatkarka grająca na pozycji przyjmującej, reprezentantka kraju. W sezonie 2012/2013 zawodniczka IHF Volley Frosinone.

  Autostrada A9 (Autocesta A9) – budowana autostrada w Chorwacji, łącząca miasto Pula na półwyspie Istria z przejściem na granicy ze Słowenią w miejscowości Kaštel. Status dwujezdniowej autostrady posiada 23-kilometrowy odcinek z Puli do węzła Kanfanar. 14 czerwca 2011 oddano do użytku drugą, wschodnią nitkę na odcinku Kanafar - Plovanija i również ten odcinek uzyskał status płatnej autostrady. Została zniesiona oddzielna opłata za przejazd mostem nad rzeką Mirna - włączono ją w opłatę autostradową. Stefan Iwanow Danadżiew (bułg. Стефан Иванов Данаджиев, ur. 15 listopada 1866 w Eski Dżumaja, zm. 22 lipca 1943 w Sofii) – bułgarski lekarz psychiatra i neurolog, jeden z pionierów bułgarskiej psychiatrii. Ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Wiedeńskim w 1893 roku. Był członkiem Bułgarskiego Towarzystwa Literackiego, autorem szeregu monografii, dotyczących głównie psychiatrii sądowej.

  Międzynarodowy Kongres Neurologiczny (ang. International Neurological Congress) - pierwszy międzynarodowy kongres neurologów Świata. Po raz pierwszy odbył się w 1931 roku w Brnie. Odbywał się co cztery lata. Kongres przyczynił się do integracji środowiska neurologicznego na Świecie i powstania Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

  Dodano: 25.04.2013. 15:37  


  Najnowsze