• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Antydepresyjny tramwaj edukacyjny na Śląsku

  11.02.2010. 18:03
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Materiały edukacyjne na temat depresji i kupony upoważniające do bezpłatnej konsultacji z psychiatrą czekają od poniedziałku na pasażerów jednego z tramwajów linii łączącej Katowice z Chorzowem i Bytomiem. "Antydepresyjny" tramwaj będzie kursował przez miesiąc.

  Akcja jest częścią czwartej edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji. Jej organizatorzy chcą uświadomić społeczeństwu, że depresja to poważna, ale uleczalna choroba, która może dotknąć każdego.
  W poniedziałek tramwajem można było jeździć za darmo, a w trakcie jazdy oglądać inspirowane chorobą monodramy studenckie. Od wtorku w edukacyjnym pojeździe trzeba będzie normalnie skasować bilet.

  "Antydepresyjne" tramwaje edukacyjne, poza aglomeracją katowicką, pojawią się również w Krakowie (od 15 lutego) oraz w Warszawie (od 23 lutego). Od tygodnia takim tramwajem mogą jeździć mieszkańcy Gdańska.

  "Chcemy uświadamiać społeczeństwu, że depresja nie jest tylko stanem nastroju, ale poważną chorobą. Można jednak z nią walczyć i w tej walce zwyciężyć, ponieważ depresja jest uleczalna" - tłumaczyła PAP przedstawicielka kampanii Forum Przeciwko Depresji, Sylwia Olczak.

  Zaznaczyła, że nieprzypadkowo wybrano "tramwajową edukację" jako jedną z form prowadzenia kampanii. Komunikacją miejską masowo podróżują ludzie o różnej pozycji społecznej, dzięki czemu z informacjami o depresji można dotrzeć do wielu grup społecznych.

  "Dominuje przekonanie, że na depresję chorują ludzie słabi psychicznie, mający za sobą zawirowania życiowe. Tymczasem dotyka ona także osoby określane mianem +ludzi sukcesu+. Choroba nie oszczędza ich mimo tego, że mają dobrą pracę i szczęśliwą rodzinę" - mówiła Olczak.

  Depresja, określana najczęściej jako przewlekły smutek, któremu towarzyszy spadek witalności, zniechęcenie do życia, brak apetytu i zaburzenia snu, stanowi obecnie jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności zawodowej i społecznej. Według Światowej Organizacji Zdrowia, za 10 lat będzie ona zajmować już drugie miejsce na tej liście, zaraz po niewydolności serca.

  Uczestnicząca w poniedziałkowej akcji kierownik Oddziału Psychiatrii i Psychoterapii Górnośląskiego Centrum Medycznego, prof. Irena Krupka-Matuszczyk, podkreśliła, że depresja - jak każde zaburzenie psychiczne - jest chorobą wstydliwą i nie do końca rozpoznawalną przez osoby na nią cierpiące. Jej zdaniem, przy odpowiedniej wiedzy depresję można rozpoznać u siebie nawet samemu. W rozwianiu wątpliwości - poza wizytą u lekarza - mogą też pomóc wyspecjalizowane portale internetowe poświecone depresji. Znajdujące się tam testy, m.in. skala depresji Becka, mogą służyć samodzielnej ocenie obecności i nasilenia objawów choroby.

  Chorzy na depresję powinni pójść do psychiatry, który zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz wskaże poradnie prowadzące terapie. "Wielu chorych trafia do neurologów zamiast do psychiatrów, ponieważ wizyta u tego lekarza nie jest tak wstydliwa. To błąd, ponieważ wizyta u neurologa nie gwarantuje udzielenia adekwatnej pomocy" - zaznaczyła prof. Krupka-Matuszczyk.

  W jej opinii, mieszkańcy dużej aglomeracji katowickiej są szczególnie narażeni na wpływ depresji. Powodem jest m.in. duża liczba wypadków komunikacyjnych oraz górniczych na Śląsku. "Towarzyszy im zespół stresu pourazowego, mający zazwyczaj charakter zaburzeń depresyjno-lękowych. Depresja dotyka wtedy wielu członków rodziny, nie tylko bezpośrednio poszkodowanych" - wskazała psychiatra.

  Do zmierzenia się z problemem depresji zachęcał w poniedziałek również aktor Sambor Czarnota, ambasador kampanii. "Chciałbym, żeby ludzie zadali sobie pytanie: czy ze mną i moimi bliskimi jest wszystko w porządku? Choroba wcale nie oznacza bycia gorszym. Jeśli odważymy się pomóc sobie lub komuś innemu, to będzie to świadczyć tylko o naszej sile" - stwierdził Czarnota.

  Na świecie żyje ok. 120 mln chorych na depresję. Z danych Zespołu ds. Walki z Depresją, działającego przy resorcie zdrowia, wynika, że zmaga się z nią co dziesiąty Polak. Największy odsetek zaburzeń depresyjnych, bo niemal 25 proc., stwierdza się wśród kobiet w wieku 35-44 lat, czyli aktywnych zawodowo i społecznie. Wśród mężczyzn najwyższy odsetek depresji - niemal 15 proc. - występuje w grupie wiekowej między 35. a 44. rokiem życia.

  Wśród znanych osób cierpiących na depresję byli m.in. pisarz Ernest Hemingway, kompozytor Piotr Czajkowski i polityk Winston Churchill.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dystymia (depresja nerwicowa, depresyjne zaburzenie osobowości, przewlekła depresja z lękiem) – typ depresji charakteryzujący się przewlekłym (trwającym kilka lat lub dłużej) obniżeniem nastroju o przebiegu łagodniejszym niż w przypadku depresji endogennej. Szacuje się, że około 2-5% populacji ogólnej wykazuje objawy dystymiczne. Skala depresji Becka (ang. Beck Depression Inventory, BDI) – skala stosowana w diagnostyce depresji, autorstwa Aarona Becka. Atelophobia (z greckiego: ατελής, atelès, "niedoskonałe, niepełne" oraz φόβος, phóbos, "strach") - lęk przed niedoskonałością. W niektórych przypadkach może być to bardzo poważna przyczyna depresji.

  Depresja maskowana – szczególna forma depresji atypowych, polegająca na tym, że depresja jako objaw podstawowy jest mało nasilona i trudna do wykrycia, a na pierwszy plan obrazu klinicznego wysuwają się objawy somatyczne lub zaburzenia zachowania. Triada depresyjna – pojęcie wywodzące się z modelu poznawczego depresji, zwana także triadą poznawczą. Jest to pojęcie ukute przez Aarona Becka i oznacza występowanie negatywnych myśli w trzech obszarach:

  Zaburzenia lękowe należą do grupy zaburzeń nerwicowych mających wpływ na zachowanie, myślenie, emocje i zdrowie fizyczne. Są spowodowane zarówno czynnikami biologicznymi jak i indywidualnymi warunkami osobowymi. Ludzie dotknięci tymi zaburzeniami często cierpią na więcej niż jeden rodzaj zaburzeń lękowych, którym bardzo często może towarzyszyċ depresja, zaburzenia apetytu lub uzależnienie. Depresja sezonowa – właściwie: sezonowe zaburzenie afektywne, sezonowe zaburzenie nastroju, choroba afektywna sezonowa, depresja o sezonowym wzorcu przebiegu (ang. SAD – seasonal affective disorder). W sezonowym zaburzeniu afektywnym depresja pojawia się każdego roku około października lub listopada i utrzymuje się przez zimę, aż do całkowitej remisji (czasem wręcz do przejścia w manię) około marca, kwietnia (gdy dni stają się wyraźnie dłuższe).

  Tęsknota to uczucie braku czegoś lub kogoś istotnego dla danej osoby. Często pojawia się odczuwanie niepokoju, smutku, zamyślenia. Im bardziej odczuwany jest brak kogoś/czegoś, tym bardziej wzmaga się cierpienie psychiczne. Powodami uczucia tęsknoty mogą być: brak wszelkiego kontaktu z bliskimi lub ograniczenie kontaktu z nimi, spowodowane obiektywną sytuacją losową, subiektywnym stanem psychicznym. Tęsknota odczuwana jest także w związku z pragnieniem posiadania partnera, potrzebą akceptacji i zrozumienia przez niego. Stan tęsknoty może być powodem popadnięcia w depresję. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – święto obchodzone 23 lutego po ustanowieniu przez Ministerstwo Zdrowia od 2001 roku (lub od 2002 ustanowione przez Ministra Zdrowia Mariusza Łapińskiego, według niektórych źródeł). Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Organizowane są akcje informacyjne m.in. przez Fundację ITAKA.

  Leki przeciwdepresyjne (tymoleptyki) (ATC N 06 A) − grupa leków psychoaktywnych, wywierająca terapeutyczny wpływ na podstawowe i wtórne cechy zespołu depresyjnego, w tym na chorobowe zaburzenia nastroju. Leki te znajdują również zastosowanie w leczeniu innych zaburzeń psychicznych: zaburzeń lękowych, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, fobii społecznej, w terapii wspomagającej bólu.

  Dodano: 11.02.2010. 18:03  


  Najnowsze